Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
11.11.08Справа №2а-3727/08/2 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В. , при секретарі Лісецькій Г.В. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ТОВ «БИАЗ-сервис», м.Ялта
до Ялтинського відділу Кримської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України із земельних ресурсів»
про спонукання до виконання певних дії .
за участю представників:
від позивача Головіна К.А. пред-к, дов. від 10.09.2008 р.
від відповідача не зявився .
Суть спору: Товариство з обмеженою відповідальністю «БИАЗ-сервис» (далі позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом , в якому просило визнати протиправною відмову Ялтинського відділу Кримської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України із земельних ресурсів» (далі відповідач) в державній реєстрації договору оренди земельної ділянки площею 0,2000 га (кадастровий номер: 0111948100:02:001:0363), розташованої за адресою м.Ялта, смт. Масандра, сел. Отрадне в районі ЖСТ «Серсіаль» (далі земельна ділянка), укладеного з Масандрівскою селищною радою , зобовязати відповідача провести державну реєстрацію зазначеного договору оренди. Вимоги мотивовані тим, що позивач, діючи відповідно до вимог чинного законодавства України, звернувся до відповідача з заявою про реєстрацію укладеного з Масандрівскою селищною радою договору оренди земельної ділянки та отримав 09.09.2008р. відмову у здійсненні його реєстрації. Позивач вважає, що дії відповідача суперечать чинному законодавству України, на його думку були відсутні підстави для відмови у реєстрації зазначеного вище договору оренди.
Відповідач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, про час та день його проведення був сповіщений належним чином.
Представник позивача наполягав на задоволенні позовних вимог з підстав, викладених у позові, вважав можливим розглянути справу за наявними в неї матеріалами.
Суд, приймаючи до уваги ненадання відповідачем доказів неможливості участі його представника у судовому засіданні з поважних причин, відсутність у матеріалах справи його клопотання про неможливість розгляду справи без участі його представника, керуючись ст. 128 КАС України, ухвалив розглянути справу на підставі наявних доказів.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представника позивача, суд
ВСТАНОВИВ:
Позивач 09.07.2008 р. уклав з Масандрівскою селищною радою договір оренди земельної ділянки площею 0,2000 га (кадастровий номер: 0111948100:02:001:0363), розташованої за адресою м.Ялта, смт. Масандра, сел. Отрадне в районі ЖСТ «Серсіаль» (далі земельна ділянка).
Позивач звернувся до відповідача з заявою про реєстрацію договору оренди земельної ділянки, укладеного з Масандрівскою селищною радою .
Відповідач листом № 09-09/01 від 09.09.2008 р. відмовив позивачу у реєстрації вказаного договору з підстав того, що право оренди земельної ділянки було отримано ним в порушення вимог ст. 124 Земельного кодексу України ( з урахуванням внесених змін), а саме без проведення аукціону.
Ст.19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Ст. 140 Конституції України встановлює, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади мешканців села, селища, міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в рамках Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою у порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради і їх органи.
Порядок обрання органів місцевого самоврядування, їх функціонування та повноваження передбачено в Законі України «Про місцеве самоврядування в Україні».
До виключної компетенції селищних рад, передбачених ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», відноситься вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Згідно зі ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави. Право на землю набувається і реалізується громадянами і суб'єктами господарської діяльності (юридичними і фізичними особами) виключно відповідно до закону.
На час розгляду спору порядок регулювання земельних відносин встановлений у Земельному кодексі України ( далі ЗК України).
Серед передбачених ст. 12 ЗК України повноважень сільських, селищних , міських рад в галузі земельних відносин є передача земельних ділянок комунальній власності у власність громадянам та юридичним особам , надання їх у користування відповідно до вимог цього кодексу.
Ст. 83 ЗК України визначає, що у комунальній власності знаходяться всі землі в межах населених пунктів, окрім земель приватної і державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розміщені об'єкти комунальної власності.
Право оренди земельної ділянки це застосоване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності(ст.93 ЗК України).
Відповідно до ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених ЗК України. Набуття права на землю здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Згідно зі ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, які знаходяться у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки, передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, передбаченому ст.ст.118,123 цього Кодексу.
Законом України № 309- IU від 03.06.2008 р., який набрав чинність 04.06.2008 р. внесені зміни до ст. 124 ЗК України, відповідно до яких набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах (крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі, набуття права на оренду земельних ділянок під об'єкти соціального призначення, будівництво соціального і доступного житла, використання земельних ділянок для розробки корисних копалин та спеціального водокористування відповідно до отриманих спеціальних дозволів (ліцензій), використання релігійними організаціями (під культовими будівлями), які легалізовані в Україні).
У ст.ст. 118,123 ЗК України встановлено , що передача в оренду земельних ділянок здійснюється за проектами відводу цих ділянок , за умови звернення у відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який розглядає заяву та у місячний термін дає відповідь на цю заяву. Рішення органу місцевого самоврядування або органу виконавчої влади про відмову у наданні земельної ділянки у користування має містити мотивовані пояснення з посиланням на відповідні положення нормативно-правових актів , затвердженої містобудівної документації та документації із землеустрою.
З аналізу зазначених вище положень ЗК України стає зрозумілим, що у разі отримання земельної ділянки під забудову необхідно звернення до органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування з заявою про надання згоди для здійснення проекту відведення необхідної земельної ділянки. Саме у разі надання такої згоди уповноважений орган визначається щодо майбутнього землекористувача земельною ділянкою.
Матеріали справи свідчать про те, що Масандрівска селищна рада 07.07.2006 р. на 4 сесії 5 скликання прийняла рішення № 27 про надання позивачу дозволу на розробку проведення землеустрою щодо відводу земельної ділянки.
За таких умов суд приходить до висновку, що Масандрівска селищна рада , діючи в межах повноважень, встановлених у Законі України «Про місцеве самоврядування в Україні», ЗК України, визначилась з питанням щодо порядку землекористування земельною ділянкою, фактично вирішивши передати її в оренду саме позивачу для здійснення забудови та обслуговування рекреаційного комплексу з додержанням процедури, встановленої у ст.118, 123,124 ЗК України в редакції, яка діяла станом на прийняття зазначеного вище рішення, тобто на 07.07.2006 р. Незмінність визначеного Масандрівскою селищною радою порядку користування земельною ділянкою підтверджено останньою прийняттям 24.06.2008р. рішення № 24 , згідно з яким був затверджений проект землеустрою по відводу позивачу земельної ділянки та її надання останньому в оренду строком на 50 років.
Зміни у зазначений вище порядок надання земельних ділянок в оренду з земель державної та комунальної власності шляхом проведення аукціону , були внесені вже після того, як Масандрівска селищна рада визначила землекористувача земельної ділянки позивача, зобовязавши його згідно з вимогами ЗК України надати на затвердження проект відводу земельної ділянки для подальшого укладення договору оренди.
В силу викладеного суд вважає, що питання землекористування земельною ділянкою вирішено відповідно до положень чинного законодавства України, а твердження відповідача, щодо порушень порядку надання земельної ділянки в оренду не ґрунтуються на обставинах справи та спростовуються наданими позивачем документами.
Крім того, суд вважає необхідним визначити ,що правові, економічні, організаційні засади створення у складі державного земельного кадастру єдиної системи державної реєстрації речових прав на земельні ділянки та інше нерухоме майно, визначені в Законі України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень».У ст. 2 зазначеного Закону вказано, що земельні ділянки є обєктами нерухомого майна, право користування якими строком більш ніж один рік підлягає державної реєстрації (ст.4 Закону).
Ст.24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» визначено ,що може бути відмовлено у державній реєстрації прав, якщо:
заявлене право не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону; нерухоме майно або більша за площею його частина перебуває в іншому реєстраційному (кадастровому) окрузі; із заявою про державну реєстрацію звернулася особа, яка відповідно до цього Закону не може бути суб'єктом права власності на даний об'єкт нерухомого майна або представником такого суб'єкта; подані документи не відповідають вимогам, установленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами, або не дають змоги установити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують; заяву про державну реєстрацію права власності відповідно до правочину про відчуження нерухомого майна було подано після державної реєстрації обмежень, вчинених щодо цього майна; заявлене право власності або інше речове право вже зареєстроване. Відмова у державній реєстрації прав з підстав, не передбачених цим Законом, заборонена.
У порядку, передбаченому ст. 71 КАС України, відповідачем не надані докази існування будь-яких, передбачених ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» підстав для відмови позивачу у державній реєстрації укладеного 09.07.2008 р. з Масандрівскою селищною радою договору оренди земельної ділянки.
За таких обставин суд вважає, що відмовляючи позивачу у реєстрації зазначеного вище договору оренди земельної ділянки, відповідач порушує встановлено в порядку передбаченому чинним законодавством України право позивача на оренди земельної ділянки, діє способом, який непередбачений законодавством України, в наслідок чого позовні вимоги підлягають задоволенню.
Під час судового засідання, яке відбулось 11.11.2008 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 17.11.2008р.
Керуючись ст.ст. 98, 160-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1.Позов задовольнити.
2.Визнати протиправною відмову Ялтинського відділу Кримської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України із земельних ресурсів» ( м. Ялта , вул.Київська 60, оф. 15) у реєстрації договору оренди земельної ділянки площею 0,2000 га (кадастровий номер: 0111948100:02:001:0363), розташованої за адресою м.Ялта, смт. Масандра, сел. Отрадне в районі ЖСТ «Серсіаль», укладеного 09.07.2008 р. між Товариством з обмеженою відповідальністю «БИАЗ-сервис» (м.Ялта, смт.Стаханівська, 21, код ЄДРПОУ 20679749 ) та Масандрівскою селищною радою .
3.Зобовязати Ялтинське відділення Кримської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України із земельних ресурсів» ( м. Ялта , вул.Київська 60, оф. 15) здійснити державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки площею 0,2000 га (кадастровий номер: 0111948100:02:001:0363), розташованої за адресою м.Ялта, смт. Масандра, сел. Отрадне в районі ЖСТ «Серсіаль», укладеного 09.07.2008 р. між Товариством з обмеженою відповідальністю «БИАЗ-сервис» (м.Ялта, смт.Стаханівська, 21, код ЄДРПОУ 20679749 ) та Масандрівскою селищною радою .
4. Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю відповідальністю «БИАЗ-сервис» (м.Ялта, смт.Стаханівська, 21, код ЄДРПОУ 20679749 , банківські реквізити невідомі) 3,40 грн. судового збору.
У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення (у разі складання постанови у повному обсязі, відповідно до ст. 160 КАСУ - з дня складення у повному обсязі).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження , апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Окружного
адміністративного суду
Автономної Республіки Крим Яковлєв С.В.