Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
14.11.08Справа №2а-2823/08/2 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В. , при секретарі Лісецькій Г.В. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Республіканського підприємства «Курортно-оздоровчий комплекс «Росія»
до Контрольно-ревізійного управління в АРК
про визнання протиправними дії .
за участю представників:
від позивача Шевель В.Б. пред-к, дов.№ 490/1 від 10.09.2008 р
від відповідача Ткаченко Б.В. пред-к, дов. № 13-14/4547 від 08.07.2008 р.
Климаков В.М. пред-к, дов. № 13-14/3424 від 28.05.2008 р.
Суть спору: Республіканське підприємство «Курортно-оздоровчий комплекс «Росія» (далі позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом , в якому просило визнати протиправними дії Контрольно-ревізійного управління в АРК ( далі відповідач) та скасувати наказ о проведені ревізії позивача. Вимоги мотивовані тим, що позивач не є підконтрольною установою в розумінні Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні», в наслідок чого у відповідача відсутні підстави для проведення ревізії його фінансово - господарської діяльності.
Під час судового засідання, яке відбулось 17.10.2008 р., представник відповідача надав заперечення на позов ( вих.. № 13-14/768 вн. від 27.10.2008 р.), в яких зазначив, що позивач використовує майно, яке є комунальною власністю, в наслідок чого є згідно з Законом України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» підконтрольною установою, проведення ревізії його фінансово-господарської діяльності мала бути проведена відповідно до плану контрольно-ревізійної роботи апарату КРУ в АРК на ІІІ квартал 2008р., в наслідок чого відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Керуючись ст. 49, 51 КАС України , представник позивача у судовому засіданні, яке відбулось 07.11.2008 р. , надав клопотання про уточнення позовних вимог ( вих. б/н від 06.11.2008 р.), просив визнати відсутність компетенції (повноважень) у відповідача на проведення ревізії його фінансово-господарської діяльності , визнати протиправними дії відповідача та скасувати наказ о проведені ревізії від 10.09.2008 р. № 517. Обґрунтовуючи позовні вимоги ( з урахуванням уточнень), представник позивача зазначив, що Республіканське підприємство «Курортно-оздоровчий комплекс «Росія» відповідно до листа Мінфіну АРК від 11.08.2008 р. № 3293/7 -28 не є розпорядником коштів бюджету АРК , у 2006-2008 р.р. не фінансувалось з бюджету, на його думку відповідач намагався провести ревізію з підстав, не встановлених чинним законодавством України.
Представниками відповідача надані додаткові заперечення на позов ( вих.. № 13-14/838вн. від 14.11.2008 р.), в яких вказано, що позивач відноситься до підконтрольних установ , ревізія його фінансово-господарської діяльності мала бути проведена в порядку, передбаченому чинним законодавством України, на законних підставах.
Під час розгляду справи представники сторін наполягали на вимогах та запереченнях, викладених у позові та відзиві на позов.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представників сторін , суд
ВСТАНОВИВ:
Відповідач 04.08.2008 р. надіслав на адресу позивача листа № 05-14/5224 , згідно з яким доводив до його відома , що відповідно до плану роботи на ІІІ квартал 2008р. у період часу з 18.08.2008 р. по 29.09.2008 р. буде проведена планова ревізія фінансово-господарської діяльності Республіканського підприємства «Курортно-оздоровчий комплекс «Росія» за період часу з 01.01.2006 р. по 31.07.2008 р.
На адресу позивача 02.09.2008 р. відповідачем був направлений лист № 05-14/5851, згідно з яким ревізія фінансово-господарської діяльності Республіканського підприємства «Курортно-оздоровчий комплекс «Росія» буде проведена з 15.09.2008 р. по 24.10.2008 р.
Відповідачем 10.09.2008 р. на виконання п.1.1.6.1. Плану роботи КРУ в АРК на ІІІ квартал 2008 р. був прийнятий наказ № 517 , в якому було зазначено проведення ревізії фінансово-господарської діяльності позивача за період з 01.01.2006 р. по 31.06.2008 р., вирішені організаційні питання щодо її проведення .
Ст.19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобовязани діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органу власних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного субєкта., встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії) : 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обовязковість яких надана Верховною Радою України.
Статус державної контрольно-ревізійної служби України , її функції та правові основи діяльності визначені у Законі України “Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні”.
Згідно зі ст. 2 Закону головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів , необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобовязань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у субєктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують кошти з бюджетів усіх рівнів або використовують державне чи комунальне майно.
Інспектування здійснюється у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті. Порядок проведення державною контрольно-ревізійною службою державного фінансового аудиту та інспектування встановлюється Кабінетом Міністрів України.
На підконтрольних установах, щодо яких за відповідний період їх фінансово-господарської діяльності відповідно до цього Закону проведено державний фінансовий аудит, інспектування за ініціативою органів державної контрольно-ревізійної служби не проводиться.
У ст. 11 Закону визначено, що плановою виїзною ревізією вважається ревізія у підконтрольних установах, яка передбачена у плані роботи органу державної контрольно-ревізійної служби і проводиться за місцезнаходженням такої юридичної особи чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна ревізія. Планова виїзна ревізія проводиться за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності підконтрольних установ за письмовим рішенням керівника відповідного органу державної контрольно-ревізійної служби не частіше одного разу на календарний рік. Право на проведення планової виїзної ревізії підконтрольних установ надається лише у тому разі, коли їм не пізніше ніж за десять днів до дня проведення зазначеної ревізії надіслано письмове повідомлення із зазначенням дати початку та закінчення її проведення. Проведення планових виїзних ревізій здійснюється органами державної контрольно-ревізійної служби одночасно з іншими органами виконавчої влади, уповноваженими здійснювати контроль за нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів). Порядок координації проведення планових виїзних перевірок органами виконавчої влади, уповноваженими здійснювати контроль за нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів), визначається Кабінетом Міністрів.
Наказом ГоловКРУ України № 15 від 25.02.2000 р. , який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 16.03.2000 р. за № 170/4391затверджено Положення про порядок розгляду звернень та організацію особистого прийому громадян в органах державної контрольно-ревізійної служби (далі Положання № 170), відповідно до п. 9 якого звернення, що надійшло, реєструється органом ДКРС (посадовою особою) і, у разі непідвідомчості вирішення поставлених у ньому питань, протягом трьох днів надсилається з наявними документами до відповідного органу ДКРС (посадової особи). Якщо питання, порушені в одержаному зверненні, не входять до компетенції органів ДКРС, воно в термін не більше п'яти днів пересилається за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється заявник з роз'ясненням підстави передачі звернення. Орган ДКРС (посадова особа) при розгляді звернення має право запросити в особи, яка подала звернення, необхідні для перевірки звернення документи: наявні в заявника рішення або копії рішень, які приймалися за її зверненням раніше, а також інші документи, необхідні для розгляду звернення. Зазначені документи після розгляду звернення повертаються заявнику.
Матеріали справи свідчать про те , що на адресу Голові Головного контрольно-ревізійного управління України 21.05.2008 р. надійшло звернення народного депутата України Москаля Г.Г. про необхідність перевірки законності укладання договору оренди частини майна позивача. Вказане звернення було надіслано 27.05.2008 р. для розгляду відповідачу , якому було доручено включити до Плану контрольно-ревізійної роботи останнього на ІІІ квартал 2008 р. проведення ревізії фінансово-господарської діяльності Республіканського підприємства «Контрольно-оздоровчий комплекс «Росія».
Відповідач , виконуючи вказане доручення, вніс до плану своєї контрольно-ревізійної роботи на ІІІ квартал 2008 р. проведення ревізії фінансового - господарської діяльності позивача за 2006-2007 р. та завершений звітний період 2008 р. , визначивши підставою для її здійснення лист Голові Головного контрольно-ревізійного управління України від 27.05.2008 р. № 08-18/1023.
Під час розгляду справи представники відповідача не заперечували проти того , що ревізія фінансового - господарської діяльності позивача була запланована саме для вивчення законності укладення договорів оренди , про яких їде мова у зверненні народного депутата України Москаля Г.Г.
До матеріалів справи залучена копія Програми ревізії фінансово-господарської діяльності Республіканського підприємства «Контрольно-оздоровчий комплекс «Росія», яка затверджена 11.09.2008 р. виконуючим обовязки керівника відповідача СілкінимВ.Е. У вказаному документі зазначено, що ревізія проводиться з метою оцінки рівня дотримання дирекцією позивача законності використання і збереження державних фінансових ресурсів та активів.
Як було визначено вище , відповідно до ст. 2 Закону України “Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні” головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів , необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобовязань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у субєктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують кошти з бюджетів усіх рівнів або використовують державне чи комунальне майно.
На думку суду державний фінансовий контроль не передбачає вивчення питання законності укладання позивачем угод, не відноситься вирішення зазначеного питання і до державного фінансового аудиту, який є різновидом державного фінансового контролю та полягає , перш за все, у перевірці та аналізі правильності ведення бухгалтерського обліку і достовірності фінансової звітності, функціонування системи внутрішнього контролю. Суд вважає необхідним визначити, що питання вивчення законності укладення будь-яких договорів не відносяться до компетенції державної контрольно-ревізійної служби , а має бути здійснений іншими контролюючими органами в порядку, встановленому чинним законодавством України .
Вивчивши зазначені вище факти , суд прийшов до висновку, що, включаючи на підставі листа Голови Головного контрольно-ревізійного управління України від 27.05.2008 р. № 08-18/1023 до плану своєї контрольно-ревізійної роботи на ІІІ квартал 2008 р. проведення ревізії діяльності позивача для вивчення питань законності укладення позивачем договорів , відповідач діяв за межами повноважень, передбачених чинним законодавством України, та у спосіб, що невстановлений у Законі України “Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні”, використовуючи надані йому повноваженя з метою, для досягнення якою ці повноваження не надані.
В силу викладеного, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Під час судового засідання, яке відбулось 14.11.2008 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 19.11.2008р.
Керуючись ст.ст. 98, 160-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити
2.Визнати відсутність компетенції (повноважень) у Контрольно-ревізійного управління в АРК ( м.Сімферополь, бул. Леніна 5/7 , код ЄДРПОУ 20703979)
на проведення ревізії фінансово-господарської діяльності Республіканського підприємства «Курортно-оздоровчий комплекс «Росія» ( м.Ялта, вул. Комунарів 12, код ЄДРПОУ 16331584).
3. Визнати протиправними дії Контрольно-ревізійного управління в АРК ( м.Сімферополь, бул. Леніна 5/7 , код ЄДРПОУ 20703979) щодо проведення ревізії фінансово-господарської діяльності Республіканського підприємства «Курортно-оздоровчий комплекс «Росія» ( м.Ялта, вул.Комунарів 12, код ЄДРПОУ 16331584).
4. Скасувати наказ Контрольно-ревізійного управління в АРК ( м.Сімферополь, бул. Леніна 5/7 , код ЄДРПОУ 20703979) о проведені ревізії № 517 від 10.09.2008 р.
5. Стягнути з Державного бюджету України на користь Республіканського підприємства «Курортно-оздоровчий комплекс «Росія» ( м.Ялта, вул. Комунарів 12, код ЄДРПОУ 16331584, банківські реквізити невідомі) 3,40 грн. судового збору.
У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення (у разі складання постанови у повному обсязі, відповідно до ст. 160 КАСУ - з дня складення у повному обсязі).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження , апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Окружного
адміністративного суду
Автономної Республіки Крим Яковлєв С.В.