Копія
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Постанова
Іменем України
Справа № 2а-3137/11/2770
25.04.12 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Щепанської О.А.,
суддів Дадінської Т.В. ,
Привалової А.В.
секретар судового засідання Міщенко М.М.
за участю сторін:
представника позивача, Первинної профспілкової організації Товариства з обмеженою відповідальністю "Югсевморсервіс"- Янчука Андрія Петровича,
представника відповідача, Державної податкової інспекції у Нахімовському районі м.Севастополя- Мачехіна Євгена Олеговича,
розглянувши апеляційну скаргу Первинної профспілкової організації Товариства з обмеженою відповідальністю "Югсевморсервіс" на постанову Окружного адміністративного суду м. Севастополя (суддя Гавура О.В) від 07.11.2011 у справі № 2а-3137/11/2770
за позовом Первинної профспілкової організації Товариства з обмеженою відповідальністю "Югсевморсервіс" (вул.Героїв Севастополя, 13, м. Севастополь, 99001)
до Державної податкової інспекції у Нахімовському районі м. Севастополя (вул. Героїв Севастополя, 74, м. Севастополь, 99001)
про скасування повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
Позивач оскаржує в апеляційному порядку постанову Окружного адміністративного суду м. Севастополя від 07.11.2011, якою у задоволені позову відмовлено, та просить скасувати цю постанову та прийняти нове рішення про задоволення позову.
Доводи апеляційної скарги мотивовані тим, що оскаржувана постанова прийнята з порушенням норм матеріального права, при неповному з'ясуванні обставин, що мають значення для справи.
У судовому засіданні, призначеному до розгляду на 25.04.2012, представник позивача підтримав апеляційну скаргу, просив її задовольнити, рішення суду першої інстанції скасувати, прийняти нове; представник відповідача заперечував проти задоволення апеляційної скарги, просив рішення суду першої інстанції залишити без змін.
На підставі та за правилами ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи, встановила наступне.
Позивач - Первинна профспілкова організація Товариства з обмеженою відповідальністю "Югсевморсервіс", звернувся до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Нахімовському районі м. Севастополя про скасування повідомлення-рішення.
Позов мотивовано порушенням відповідачем вимог п.120.1 ст.120 Податкового кодексу України.
Суд першої інстанції у задоволенні позову відмовив.
Судова колегія, вислухавши пояснення представників сторін, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, 17.06.2011 працівником ДПІ у Нахімовському районі м. Севастополя проведено камеральну перевірку податкової звітності ППО ТОВ "Югсевморсервіс" за 2009 рік, 2010 рік та І квартал 2011 року, про що складений акт перевірки від 17.06.2011 за №1232/10/15-1/26264825.
Перевіркою встановлено, що в порушення п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України від "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 N 2181, п.16.4 ст.16 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" від 28.12.1994 N 334/94-ВР та п.49.18 ст.49 Податкового кодексу України від 02.12.10 №2755-VI платником податків не подані до державної податкової інспекції податкові звіти про використання коштів неприбутковими установами й організаціями за 2009 рік (при граничному строку подання 09.02.2010) та за 1 квартал 2011 року (при граничному строку подання 10.05.2011), та податковий звіт про використання коштів неприбутковими установами й організаціями за 2010 рік при граничному строку подання 09.02.2011 подано до державної податкової інспекції несвоєчасно 10 лютого 2011 року.
За результатами перевірки ДПІ у Нахімовському районі м. Севастополя, на підставі ст. 120 Податкового кодексу України, прийняте податкове повідомлення-рішення №0001701510/0 від 05.07.2011 про застосування до ППО ТОВ "Югсевморсервіс" штрафних (фінансових) санкції у розмірі 3060,00грн. (1020,00 грн. х 3 податкових декларації) за неподання (несвоєчасне подання) податкових звітів про використання коштів неприбутковими установами й організаціями за 2009 рік, 2010 рік та за І квартал 2011 року, як до платника податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення.
Матеріалами справи підтверджується, що податковим повідомленням-рішенням ДПІ у Нахімовському районі м.Севастополя №0000051510/0 від 20.01.2011, прийнятим за актом камеральної перевірки від 31.12.2010 №4940/10/15-1/26264825 до ППО ТОВ "Югсевморсервіс" на підставі п. 120.1 ст.120 Податкового кодексу України було застосовано штраф у розмірі 170,00 грн. за несвоєчасне подання податкового звіту про використання коштів неприбутковими установами й організаціями за 2008 рік.
Посилання ППО ТОВ "Югсевморсервіс", що воно не є платником податку на прибуток, а також що профспілкові організації звільнені від подання податкового звіту про використання коштів неприбутковими установами й організаціями, є неспроможним, виходячи з наступного.
Згідно з п.п.2.1.1 п.2.1 ст.2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств" платниками податку на прибуток є суб'єкти господарської діяльності, бюджетні, громадські та інші підприємства, установи та організації, які здійснюють діяльність, спрямовану на отримання прибутку як на території України, так і за її межами.
Пунктом 7.11 ст. 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" визначений порядок оподаткування неприбуткових установ і організацій який згідно з п.п."ж" п.п.7.11.1 зазначеного пункту застосовується до неприбуткових установ і організацій, які є професійними спілками, їх об'єднаннями та організаціями профспілок, утвореними в порядку, визначеному законом.
Відповідно до п.п.7.11.12 п.7.11 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»центральний податковий орган встановлює порядок обліку і подання податкової звітності про використання коштів неприбуткових організацій (неприбуткових організацій, визначених в абз. "ж" п.п. 7.11.1, у частині обліку і подання податкової звітності за доходами, що підлягають оподаткуванню).
На виконання норми п.п. 7.11.12 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»Державною податковою адміністрацію України розроблено Порядок складання податкового звіту про використання коштів неприбутковими установами й організаціями (далі - Порядок), затверджений наказом ДПА України від 11.07.1997 № 233.
Згідно з п.3 Порядку Звіт складається за формою, що додається, і подається до державної податкової інспекції за місцезнаходженням неприбуткової установи в терміни, встановлені Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 № 2181-ІІІ.
Підпунктом 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами", який був чинний до 01.01.2011, визначено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
Платник податків має право не пізніше ніж за десять днів до закінчення граничного строку подання декларації, визначеного згідно з підпунктом 4.1.4 цього пункту, надіслати декларацію (розрахунок) на адресу податкового органу поштою з повідомленням про вручення (п.п.4.1.7 п.4.1 ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами").
Відповідно до п.49.3 ст.49 Податковою кодексу України від 02.12.2010 №2755-VІ податкова декларація подається до органу державної податкової служби за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один із таких способів: а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою; б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення; в) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством. У разі надсилання податкової декларації поштою, платник податку зобов'язаний здійснити таке відправлення на адресу відповідного органу державної податкової служби не пізніше ніж за десять днів до закінчення граничного строку подання податкової декларації, визначеного цією статтею (п.49.5 ст.49 Податкового кодексу України).
Згідно з п.п. 49.18.2 п.49.18 ст.49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює: календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
Відповідно до п. 120.1 ст.120 Податкового кодексу України, яка набрала чинності з 01.01.2011, неподання або несвоєчасне подання податкових декларацій (розрахунків) платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 грн. за кожне таке неподання або несвоєчасне подання, а за ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення - 1020 грн. за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Таким чином, як законодавством, що діяло до 01.01.2011, так і тим, що діє після 01.01.2011 встановлено однакові обов'язки платників податків щодо подання податкових декларацій і підстави відповідальності за ненадання документів податкової звітності.
Відповідно до ст. 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах та відповідно до законів України.
Органи державної влади, їх посадові особи відповідно до ст. 19 Конституції України зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 58 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.
Суть зворотної дії нормативно-правових актів у часі полягає в тому, що їх юридична обов'язковість поширюється на правовідносини, які виникли до набрання цими нормативно-правовими актами чинності.
Норми ст. 58 Конституції України можуть бути застосовані у тому випадку, коли подія, факт визначались як правопорушення податковим законодавством, чинним до 01.01.2011, і ця ж подія, факт визначаються в новому законодавчому акті як правопорушення, за вчинення якого застосовується юридична відповідальність, і ця відповідальність пом'якшує або скасовує відповідальність особи, то у такому разі застосовуються норми нового законодавчого акта.
У разі, коли податковим законодавством, чинним до 01.01.2011, подія, факт визначались як правопорушення, за вчинення якого застосовувалась юридична відповідальність, і в новому законодавчому акті ця ж подія, факт визначаються як правопорушення, за вчинення якого також застосовується юридична відповідальність, то у такому випадку застосовується відповідальність, яка є чинною на момент її застосування.
Поряд з цим, прийняте відповідачем за результатом перевірки рішення про застосування штрафних санкцій до позивача у сумі 3060,00 грн. є протиправним та підлягає скасуванню з наступних підстав.
З акту перевірки вбачається, що в порушення п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України від "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 N 2181, п.16.4 ст.16 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" від 28.12.1994 N 334/94-ВР та п.49.18 ст.49 Податкового кодексу України від 02.12.10 №2755-VI платником податків не подані до державної податкової інспекції податкові звіти про використання коштів неприбутковими установами й організаціями за 2009 рік (при граничному строку подання 09.02.2010) та за 1 квартал 2011 року (при граничному строку подання 10.05.2011), та податковий звіт про використання коштів неприбутковими установами й організаціями за 2010 рік при граничному строку подання 09.02.2011 подано до державної податкової інспекції несвоєчасно 10.02.2011.
Згідно до положень п. 3.1 Податкового кодексу України, податкове законодавство України складається з Конституції України; цього Кодексу; Митного кодексу України та інших законів з питань митної справи у частині регулювання правовідносин, що виникають у зв'язку з оподаткуванням ввізним або вивізним митом операцій з переміщення товарів через митний кордон України (далі - законами з питань митної справи); чинних міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України і якими регулюються питання оподаткування; нормативно-правових актів, прийнятих на підставі та на виконання цього Кодексу та законів з питань митної справи; рішень Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування з питань місцевих податків та зборів, прийнятих за правилами, встановленими цим Кодексом.
Згідно до п. 7 розділу 10 "Перехідні положення" ПК України, штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 грн. за кожне порушення.
Таким чином, оскільки відповідачем було встановлено порушення позивачем норми Податкового кодексу України, який, згідно до положень п. 3.1 Податкового кодексу України, відноситься до податкового законодавства, враховуючи те, що порушення вчинено у період, вказаний у п. 7 розділу 10 "Перехідні положення" ПК України, судова колегія приходить до висновку, що до позивача повинна була застосовувана штрафна санкція у розмірі 3 грн., в той час як відповідачем застосована санкція в розмірі 3060,00 грн.
Враховуючи вищевикладене, судова колегія вважає, що податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Нахімовському районі м. Севастополя №0001701510/0 від 05.07.2011 про застосування до ППО ТОВ "Югсевморсервіс" штрафних (фінансових) санкції у розмірі 3057,00 грн. належить визнати протиправними та скасувати.
Відповідно до ч. 2 ст. 11 суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Приймаючи до уваги, що позивач невірно зазначив позовні вимоги про скасування податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Нахімовському районі м. Севастополя №0001701510/0 від 05.07.2011, а не про визнання його протиправним та скасування, як це передбачено для актів індивідуальної дії, судова колегія вважає можливим в цій частини вийти за межи позовних вимог, оскільки це необхідно для повного захисту прав та інтересів сторін по справі.
Відповідно до ч. 3 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог.
Все вищенаведене дає судовій колегії право для висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково, а постанова суду першої інстанції - скасуванню з прийняттям нової постанови.
Керуючись статтями 195, 198, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Первинної профспілкової організації Товариства з обмеженою відповідальністю "Югсевморсервіс" - задовольнити частково.
2. Постанову Окружного адміністративного суду м. Севастополя від 07.11.2011 у справі № 2а-3137/11/2770 - скасувати.
3. Прийняти нову постанову:
"Позовні вимоги задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Нахімовському районі м. Севастополя №0001701510/0 від 05.07.2011 про застосування штрафних (фінансових) санкції у розмірі 3057,00 грн. за неподання (несвоєчасне) подання податкової декларації.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету на користь Первинної профспілкової організації Товариства з обмеженою відповідальністю "Югсевморсервіс" 25.23 грн. судового збору."
Постанова набирає законну силу з моменту проголошення.
Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання постанови в повному обсязі.
Повний текст судового рішення виготовлений 28 квітня 2012 р.
Головуючий суддя підпис О.А.Щепанська
Судді підпис Т.В. Дадінська
підпис А.В.Привалова
З оригіналом згідно
Головуючий суддя О.А.Щепанська