ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
_____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"28" травня 2012 р. Справа № 5023/1259/12
вх. № 1259/12
Суддя господарського суду Ольшанченко В.І.
при секретарі судового засідання Колесніченко О. В.
за участю представників сторін:
прокурора - старшого прокурора відділу забезпечення участі в судах Кондратюк Н.А. (посвідчення №242 від 15.11.11 р.),
позивача - ОСОБА_2 (довіреність від 03.01.12 р.),
відповідача - не з'явився,
розглянувши справу за позовом Чугуївського міжрайонного прокурора Харківської області (Харківська обл., м. Чугуїв) в інтересах держави, в особі Державної екологічної інспекції у Харківській області (м. Харків)
до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_3 (Харківська обл., м. Чугуїв)
про стягнення коштів,
ВСТАНОВИВ:
За уточненою позовною заявою прокурор просить стягнути з відповідача на користь державного та місцевого бюджетів, р/р 33111331700020, Чугуївське УДКСУ у Харківській області, код ЄДРПОУ 37792204, банк одержувача ГУ ДКСУ у Харківській області, МФО 851011, символ звітності 331 для зарахування по коду бюджетної класифікації 24062100 "грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності", шкоду, заподіяну державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства у розмірі 3792,33 грн. Свої позовні вимоги обґрунтовує порушенням відповідачем вимог ст.ст. 10, 11, 34 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", ст.ст. 51, 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" та ст. 1166 ЦК України.
Позивач, в письмових поясненнях від 27.03.12 р. (а.с. 38-40), просить суд задовольнити позовну заяву Чугуївської міжрайонної прокуратури Харківської області в повному обсязі.
Позивач, в письмових поясненнях від 04.05.12 р. (а.с. 80-82), підтримує позовні вимоги Чугуївської міжрайонної прокуратури в повному обсязі.
Представник позивача підтримує уточнені позовні вимоги прокурора.
Відповідач не надав відзив на позов та витребувані судом документи. Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про причини неявки суду не повідомив, хоча відповідач був належним чином повідомлений про день, час та місце розгляду справи, що підтверджується повідомленнями про вручення поштових відправлень.
Справа розглядається за наявними в ній матеріалами, відповідно до ст. 75 ГПК України.
Дослідивши матеріали справи та вислухавши пояснення прокурора та представника позивача, суд встановив наступне.
В період з 28-30.05, 02-06, 09-12.06.2008 р. Державною екологічною інспекцією в Харківській області було здійснено плановий захід - перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства ПП ОСОБА_3 За результатами даної перевірки Державною екологічною інспекцією в Харківській області було складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства №00362, в якому зазначалось, що кількість визначених джерел викидів - 11, з них організованих - 10, неорганізованих - 1. Акт отриманий відповідачем під розпис без зауважень.
На момент перевірки дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря відсутній, що є порушенням ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».
17.06.2008 р. з метою усунення виявлених недоліків, порушень природоохоронного законодавства виявлених під час здійснення планового заходу - перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Державною екологічною інспекцією в Харківській області було винесено припис №04-14-87, який вручено відповідачу під розпис.
У період 27, 28.11., 01-03.12.2008 р. Державною екологічною інспекцією в Харківській області, з метою перевірки стану виконання приписів від 17.06.2008 р., було здійснено позапланову перевірку дотримання відповідачем вимог природоохоронного законодавства. За результатами даної перевірки Державною екологічною інспекцією в Харківській області було складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства №00888, в якому зазначалось, що на виконання п. 4 припису відповідачем отримано дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел викидів від 27.11.2008 р. №63120900000-53 строк до 27.11.2013 р. (м. Чугуїв, автотраса Київ-Харків-Довжанський, 534 км) та дозвіл на викиди забруднюючих речовин від 27.11.2008 р. №6312090001-52 (м. Чугуїв, вул. Кочетокська, 59). Вказаний акт отриманий відповідачем під розпис без зауважень.
Таким чином, відповідач у період з 01.10.2007 р. по 26.12.2008 р. здійснював викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без відповідного дозволу, що є порушенням ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».
В зв'язку з виявленими порушенням посадовими особами державної екологічної інспекції в Харківській області було з урахуванням норм, передбачених «Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря», затвердженою наказом Міністерства охорони навколишнього середовища та ядерної безпеки України №38 від 18.05.1995 р., та методикою ГКД 34.02.305-2002 розраховано суму шкоди та складено претензію №311 від 06.05.2009 р. та претензію №312 від 06.05.2009 р. про добровільне відшкодування шкоди заподіяної державі в сумі 865,86 грн. та 2926,47 грн. відповідно.
Відповідач вимоги даних претензій не виконав і відповіді не дав.
Відповідно до ст. 40 Закону України "Про охорону навколишнього середовища" використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.
Статтею 51 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" обумовлено, що підприємства, установи й організації, діяльність яких пов'язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.
Згідно ст. 10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані, зокрема, здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо.
Відповідно до ч. 5 ст. 11 цього Закону викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.
Враховуючи вищенаведене, вбачається, що відповідачем не виконано обов'язків щодо отримання відповідного дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, у зв'язку з чим заподіяно шкоду державі внаслідок наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря на загальну суму 3792,33 грн.
Згідно ст. 34 Закону України "Про атмосферне повітря" шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.
Відповідно до ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала; особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Згідно ч. 4, 5 ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.
Відповідно до ст. 69 даного Закону шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Відповідач не надав доказів наявності дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами у період з 01.10.2007 р. по 26.12.2008 р., доказів відшкодування шкоди або доказів відсутності його вини в спричиненні шкоди.
Зважаючи на вищевикладене та враховуючи доведеність факту порушення відповідачем вимог чинного законодавства, прямого причинного зв'язку та розміру шкоди, суд знаходить позовні вимоги про стягнення з відповідача шкоди в сумі 3792,33 грн., заподіяної внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства (понаднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря), обґрунтованими, доведеними та підлягаючими задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ст. 49 ГПК України судовий збір в сумі 1609,50 грн. належить стягнути з відповідача на користь Державного бюджету України.
Керуючись ст. 1166 ЦК України, ст.ст. 10, 11, 34 Закону України „Про охорону атмосферного повітря", ст.ст. 20, 40, 51, 68, 69 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища", ст.ст. 33-35, 43, 49, 75, 82-85 ГПК України,
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_3 (63501, АДРЕСА_1. Ідент. код НОМЕР_1) на користь державного та місцевого бюджетів (одержувач коштів - Чугуївське УДКСУ у Харківській області, код ЄДРПОУ 37792204, р/р №33111331700020 в ГУ ДКСУ у Харківській області, МФО 851011, код бюджетної кваліфікації 24062100, символ звітності 331) шкоду, заподіяну державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, в сумі 3792,33 грн.
Стягнути з суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_3 (63501, АДРЕСА_1. Ідент. код НОМЕР_1) на користь Державного бюджету України (одержувач коштів - УДКС у Дзержинському р-ні м. Харкова, код ЄДРПОУ 37999654, р/р №31215206783003 в ГУДКСУ у Харківській області, МФО 851011, код бюджетної класифікації 22030001, символ звітності 101) судовий збір в сумі 1609,50 грн.
Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.
Повне рішення складено 29.05.12 р.
Суддя Ольшанченко В.І.