Рішення № 24487508, 28.05.2012, Господарський суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
28.05.2012
Номер справи
5013/295/12
Номер документу
24487508
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"28" травня 2012 р.Справа № 5013/295/12 Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Т. В. Макаренко, розглянув у відкритому судовому засіданні справу № 5013/295/12

за позовом: Публічного акціонерного товариства "Кіровоградобленерго", від імені якого діє Кіровоградський міський район електричних мереж, м. Кіровоград

до відповідача: Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної у місті Кіровограді ради

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - управління державної казначейської служби України у м. Кіровограді Кіровоградської області, м. Кіровоград,

про стягнення 143568,74 грн.

Представники сторін:

від позивача - ОСОБА_1, довіреність № 11525/07 від 27.12.2011 року;

від відповідача - ОСОБА_2, довіреність № 32 від 03.01.2012 року;

від третьої особи - участі не брали;

3-тя особа повідомлена про час і місце розгляду справи по суті, про що свідчить письмова копія телефонограми № 44 від 25.05.2012р.

В судовому засіданні оголошено перерва з 16.05.2012 року до 09:30 год 25.05.2012 року, відповідно до норм ст. 77 Господарського процесуального кодексу України.

Публічне акціонерне товариство "Кіровоградобленерго", від імені якого діє Кіровоградський міський район електричних мереж звернулося до господарського суду з позовною заявою про стягнення з Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної у місті Кіровограді ради заборгованості по відшкодуванню наданих населенню пільг з оплати за спожиту електричну енергію у сумі 143568,74 грн.

Відповідач у своєму відзиві на позов № 2264 від 15.05.2012 року вказує на те, що пільги без обмежень мають тільки пенсіонери міліції, пожежної служби, податкової міліції. Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної у місті Кіровограді ради зазначає, що при проведенні електронного обміну з базою даних Єдиного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги були виявлені помилки: не вірно зазначений період подання розрахунку, проведено зміни у складі сім'ї пільговика, зняття з обліку у зв'язку зі смертю та втратою статусу. Відповідач зазначає, що вказані розбіжності не було усунуто позивачем і надано до управління праці як повторний розрахунок, а враховано в загальну суму позову. За період з квітня по грудень 2011 року сума не усунутих розбіжностей з пільгових категорій, яким повинні надаватись пільги в межах норм складає 738,85 грн.

Управління державної казначейської служби України у м. Кіровограді Кіровоградської області надіслало до суду пояснення від 15.05.2012 року в яких зазначає, що юридичні особи, створені державою, не відповідають за зобов'язання держави, тому вимоги позивача є неправомірними. Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної у місті Кіровограді ради, як головний розпорядник бюджетних коштів, відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 року № 256, проводить розрахунки з організаціями, надавачами послуг, в межах обсягів передбачених Державним бюджетом на відповідний рік.

В судовому засіданні 25.05.2012 року позивач звернувся до суду із заявою про зменшення розміру позовних вимог та просить суд стягнути з відповідача заборгованість по відшкодуванню наданих населенню пільг з оплати за спожиту електричну енергію у сумі 142750,69 грн.

Відповідно до норм ст. 22 ГПК України, позивач вправі до прийняття рішення у справі, зокрема зменшити розмір позовних вимог, а тому господарський суд приймає вказану заяву позивача до розгляду та вважає остаточною сумою позову: 142750,69 грн.

Представник відповідача подав довідку № 2457 від 25.05.2012 року Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної у місті Кіровограді ради з якої вбачається що заборгованість уповноваженого органу перед позивачем, як підприємством, що надає послуги, за період з квітня 2011 року по грудень 2011 року включно, складає 140547,18 грн.

Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, обговоривши усі обставини справи, оцінивши подані сторонами докази, господарський суд, -

В С Т А Н О В И В :

Відповідно до частин четвертої, сьомої статті 22 Закону України "Про міліцію" працівникам міліції та членам їх сімей надається 50-процентна знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива в межах норм, встановлених законодавством (частина четверта статті 22 із змінами, внесеними згідно із Законом N107-VI від 28.12.2007 - зміну визнано неконституційною згідно з Рішенням Конституційного Суду N10-рп/2008 від 22.05.2008 р.); за працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги за цим Законом за умови, якщо середньомісячний сукупний доход сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (частина сьома статті 22 із змінами, внесеними згідно із Законами N 2484-12 від 19.06.92 р., N107-VI від 28.12.2007 - зміну визнано неконституційною згідно з Рішенням Конституційного Суду N10-рп/2008 від 22.05.2008 р.). До прийняття змін, визнаних Рішенням Конституційного Суду N10-рп/2008 від 22.05.2008 р. неконституційними частини четверта та сьома зазначеної статті були викладені в наступній редакції: "працівникам міліції та членам їх сімей надається 50-процентна знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива; за працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги за цим Законом".

Згідно статті 26 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" держава гарантує правовий і соціальний захист осіб начальницького складу податкової міліції та членів їх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20 - 23 Закону України "Про міліцію".

Частинами шостою, сьомою статті 22 Закону України "Про пожежну безпеку" передбачено, що особовому складу державної пожежної охорони та членам їх сімей надається 50-відсоткова знижка плати за жилу площу, комунальні послуги, а також паливо в межах норм, встановлених законодавством, за умови, якщо розмір наданих пільг у грошовому еквіваленті разом із середньомісячним сукупним доходом цієї особи за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (частина шоста статті 22 в редакції Закону N107-VI від 28.12.2007 р. - зміну визнано неконституційною згідно з Рішенням Конституційного Суду N10-рп/2008 від 22.05.2008 р.); за особами рядового та начальницького складу державної пожежної охорони, звільненими зі служби за віком, через хворобу або за вислугою років, зберігається право на пільги відповідно до цього Закону за умови, якщо середньомісячний сукупний доход сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (частина сьома статті 22 із змінами, внесеними згідно із Законом N107-VI від 28.12.2007 - зміну визнано неконституційною згідно з Рішенням Конституційного Суду N10-рп/2008 від 22.05.2008 р. До прийняття змін, визнаних Рішенням Конституційного Суду N10-рп/2008 від 22.05.2008 р. неконституційними, зазначені частини статті 22 вказаного Закону було викладено в наступній редакції: "Особовому складу державної пожежної охорони та членам їх сімей надається 50-відсоткова знижка плати за жилу площу, комунальні послуги, а також паливо. За особами рядового та начальницького складу державної пожежної охорони, звільненими зі служби за віком, через хворобу або за вислугою років, зберігається право на пільги відповідно до цього Закону".

Із змісту зазначених вище норм вбачається, що особам рядового та начальницького складу державної пожежної охорони, звільненим зі служби за віком, через хворобу або за вислугою років, працівникам міліції, звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років та особам рядового та начальницького складу податкової міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років надано право на отримання 50-відсоткової знижки плати за комунальні послуги, при цьому обмеження обсягу наданих пільг нормами, встановленими законодавством, рішенням Конституційного Суду України по справі №1-28/2008 від 22.05.2008 р.№10-рн/2008 визнано неконституційними.

Відкрите акціонерне товариство "Кіровоградобленерго" (правонаступником, якого є публічне акціонерне товариство "Кіровоградобленерго"), від імені якого діє Кіровоградський міський район електричних мереж в період з серпня 2009 року по грудень 2011 року та з квітня 2011 року по грудень 2011 року постачало споживачам, що користуються пільгами у відповідності до зазначених вище норм, електричну енергію зі знижкою в сумі її оплати по категорії "звільнені зі служби за віком, хворобою або вислугою років працівники міліції", по категорії "звільнені зі служби за віком, хворобою або вислугою років працівники державної пожежної охорони", по категорії "звільнені зі служби за віком, хворобою або вислугою років особи начальницького складу податкової міліції" - на загальну суму 142750,69 грн.

Причиною спору між сторонами стало питання про правомірність відшкодування уповноваженим органом 142750,69 грн боргу енергопостачальній організації, що утворився внаслідок постачання електричної енергії пільговим категоріям споживачів.

За уточненим розрахунком позивача вказана заборгованість відповідача складається: 2203,51 грн за період з серпня 2009 року по грудень (включно) 2011 року та 140547,18 грн за період з квітня 2011 року по грудень (включно) 2011 року, всього - 142750,69 грн.

Порядок відшкодування зазначеного боргу визначено у Бюджетному кодексі України, Законі України "Про Державний бюджет України на 2011", Положенні про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003р. №117 (далі- Положення) та Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.02.2002 р. №256 (далі- Порядок).

Відповідно до Бюджетного кодексу України під субвенціями розуміють міжбюджетні трансферти для використання на певну мету в порядку, визначеному тим органом, який прийняв рішення про надання субвенції (пункт 48 частини 1 статті 2) у Державному бюджеті України можуть передбачатися такі міжбюджетні трансферти місцевим бюджетам: 1) дотація вирівнювання бюджету Автономної Республіки Крим, обласним бюджетам, бюджетам міст Києва та Севастополя, районним бюджетам та бюджетам міст республіканського Автономної Республіки Крим та обласного значення, іншим бюджетам місцевого самоврядування, для яких у державному бюджеті визначаються міжбюджетні трансферти; 2) додаткова дотація на вирівнювання фінансової забезпеченості місцевих бюджетів; 3) субвенції на здійснення державних програм соціального захисту; 4) додаткова дотація на компенсацію втрат доходів місцевих бюджетів, що не враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів, внаслідок надання пільг, встановлених державою; 4-1) субвенція на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах; 5) субвенція на виконання інвестиційних програм (проектів); 6) інші додаткові дотації та інші субвенції (частина 1 статті 97).

Статтею 39 Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" передбачено, що за рахунок субвенції з Державного бюджету України на фінансування пільг та субсидій населенню на оплату електроенергії, природного і скрапленого газу та житлово-комунальних послуг.

Згідно пунктів 10, 11 Положення підприємства та організації, що надають послуги, щомісяця до 25 числа подають уповноваженому органу розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам у минулому місяці, згідно з формою "2-пільга"; уповноважений орган щомісяця: 1) звіряє інформацію, що міститься в Реєстрі, з інформацією, яка надходить від підприємств та організацій, що надають послуги, і у разі виявлення розбіжностей щодо загальної кількості пільговиків або розміру пільг, що надаються конкретному пільговику, не провадить розрахунків, що стосуються виявлених розбіжностей, до уточнення цієї інформації; 2) після проведення розрахунків з підприємствами та організаціями, що надають послуги, складає: реєстр погашення заборгованості перед підприємствами та організаціями, що надають послуги, згідно з формою "5-пільга" та реєстр розрахунків згідно з формою "7-пільга"; акти звіряння розрахунків за надані пільговикам послуги згідно з формою "3-пільга"; 3) до 15 числа подає: фінансовим органам районних, районних у містах Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських рад акти звіряння розрахунків згідно з формою "3-пільга".

Із матеріалів справи вбачається, що позивачем було дотримано правил вищевказаного порядку, зокрема в частині подання до уповноваженого органу розрахунків вартості послуг, наданих пільговикам згідно з формою "2-пільга".

Механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення щодо пільг в тому числі ветеранам органів внутрішніх справ, ветеранам державної пожежної охорони та ветеранам Держспецзв'язку, а також звільненим із служби за віком, хворобою або вислугою років військовослужбовцям СБУ, працівникам міліції, особам начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи, державної пожежної охорони тощо за рахунок субвенцій з державного бюджету врегульовано Порядком.

У відповідності до пункту 3 Порядку головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення (далі - головні розпорядники коштів).

В силу пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 р. №256, якою затверджено зазначений Порядок, головні розпорядники коштів місцевих бюджетів ведуть персоніфікований облік отримувачів за видами пільг в тому числі звільненим із служби за віком, хворобою або вислугою років військовослужбовцям Служби безпеки, працівникам міліції, особам начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи, державної пожежної охорони, а також здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі отриманих від них щомісячних звітів щодо послуг, наданих отримувачам, які мають право на відповідні пільги.

Доводи позивача про наявність заборгованості по відшкодуванню наданих населенню пільг з оплати за спожиту електричну енергію у сумі 140547,18 грн за період квітень 2011 року по грудень 2011 року, підтверджується довідкою № 2457 від 25.05.2012 року Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної у місті Кіровограді.

Заперечення відповідача з приводу того, що загальна заборгованість містить розбіжності за період з квітня по грудень 2011 року на суму 738,85 грн про які останній вказує у своєму відзиві та в акті від 17.05.2012 року, господарським судом відхиляються з наступних підстав.

Так, відповідач своєю довідкою № 2457 від 25.05.2012 року підтвердив існування заборгованості по відшкодуванню наданих населенню пільг з оплати за спожиту електричну енергію у сумі 140547,18 грн за період квітень 2011 року по грудень 2011 року, що відповідає розрахунку позивача за вказаний період.

Щодо існування розбіжностей по заборгованості на суму 2203,51 грн за період з серпня 2009 року по грудень (включно) 2011 року відповідач ні у відзиві , ні у своїх поясненнях не зазначав, відповідних доказів у розумінні ст.ст 33, 34 ГПК України до матеріалів справи не надавав та факти, викладені в позовній заяві, не спростував.

Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій визначено Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії".

Статтею 19 вказаного Закону визначено, що державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

З огляду на викладені вище положення чинного законодавства та враховуючи відсутність в матеріалах справи належних в розумінні статті 34 Господарського процесуального кодексу України доказів проведення розрахунків уповноваженого органу з позивачем, як підприємством, що надає послуги, позовні вимоги заявлені обґрунтовано і підлягають задоволенню.

Згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судових витрат на судовий збір покладаються на відповідача.

Відповідно до норм Закону України "Про судовий збір" позивач здійснив оплату судового збору за звернення до господарського суду із позовною заявою майнового характеру, що підтверджено платіжним дорученням № 22107-3668 від 27.03.2012 року на суму 2871,38 грн.

Згідно до правил частини 1 ст. 4 вказаного Закону судовий збір за подані до господарського суду позовні заяви майнового характеру справляється за такими ставками: 2 відсотки ціни позову, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 60 розмірів мінімальних заробітних плат. Тобто, з врахуванням заяви позивача про зменшення розміру позовних вимог, судовий збір з позовної заяви про стягнення 142750,69 грн, становить 2855,01 грн.

Частиною другою ст. 44 Господарського процесуального кодексу України визначено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

За п.1 ч.1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за ухвалою суду в разі: зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

У зв'язку з вказаним, господарський суд керуючись п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" повертає публічному акціонерному товариству "Кіровоградобленерго", від імені якого діє Кіровоградський міський район електричних мереж надлишково сплачений судовий збір в сумі 16,37 грн сплачений за платіжним дорученням № 22107-3668 від 27.03.2012 року, яке залишається в матеріалах даної справи.

Керуючись статтями 33, 34, 43, 44, 49, 82-85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної у місті Кіровограді ради, 25013, м.Кіровоград, вул.Шатило,12, код ЄДРПОУ 03197635 на користь публічного акціонерного товариства "Кіровоградобленерго", 25015, м.Кіровоград, пр.Комуністичний,15, від імені якого діє Кіровоградський міський район електричних мереж, 25001, м.Кіровоград, вул.Велика Перспективна,78, код ЄДРПОУ 23226362 заборгованість в сумі 142750,69 грн, судовий збір в сумі 2855,01 грн.

Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили та направити стягувачу.

Повернути з Державного бюджету України (отримувач коштів -УДКС у м. Кіровограді, Кіровоградська область, банк отримувача - ГУДКСУ у Кіровоградській області, МФО 823016, р/р 31211206783002, код 38037409, код платежу та назва: 22030001 "Судовий збір") публічному акціонерному товариству "Кіровоградобленерго" (25015, м.Кіровоград, пр.Комуністичний,15 від імені якого діє Кіровоградський міський район електричних мереж, 25001, м.Кіровоград, вул.Велика Перспективна,78, код ЄДРПОУ 23226362) судовий збір в сумі 16,37 грн, перерахований за платіжним дорученням № 22107-3668 від 27.03.2012 року, яке залишається в матеріалах даної справи.

Згідно ч. 5 ст. 85 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.

Суддя Т.В. Макаренко

Повне рішення складено 05.06.2012 року.