Рішення № 24487014, 03.05.2012, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
03.05.2012
Номер справи
5006/36/32/2012
Номер документу
24487014
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

03.05.12 р. Справа № 5006/36/32/2012

Господарський суд Донецької області у складі судді: Гриник М.М.

при секретарі судового засідання Захаровій В.Б.

розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу

за позовною заявою Донецького міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Донецькій області; Марїнської міської ради, м. Мар'їнка

до відповідача Марїнського комунального підприємства «Промінь», м. Мар'їнка

про відшкодування збитку, спричиненого внаслідок самовільного аварійного скидання господарчо-побутових стічних вод у розмірі 33427,17 грн.

Представники сторін:

Прокурор : Шаталова О.О.

від позивача1: ОСОБА_2 за довір.

від позивача2: ОСОБА_3 за довір.

від відповідача: ОСОБА_4 за довір.

Донецька міжрайонна природоохоронна прокуратура в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Донецькій області, Марїнської міської ради звернулася до господарського суду Донецької області з позовом до відповідача Марїнського комунального підприємства «Промінь», м. Мар'їнка, про відшкодування збитку, спричиненого внаслідок самовільного аварійного скидання господарчо-побутових стічних вод у розмірі 334271,71 грн.

В обґрунтування позовних вимог прокурор та позивачі посилаються на факт аварійного пориву на нагнітаючому колекторі від насосів КНС. Відновлювальні ремонтні роботи підприємство вчасно не здійснило, що призвело до відведення стоків у поверхневі води річки Осикова з приймального резервуару старої КНС та їх забруднення, що є порушенням ст.ст. 44, 89, 101, 110 Водного кодексу України. Зазначене порушення стало підставою для нарахування відповідачу шкоди, заподіяної самовільним аварійним скидом господарчо-побутових стічних вод до природного водного об'єкту на суму 334271,71 грн. В підтвердження викладених обставин прокурор надав до суду акт перевірки дотримання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища на МКП «Промінь» №10/96 від 06.05.2011 року, припис №10/96 від 06.05.2011р., розрахунок збитків, протокол про адміністративне правопорушення №001049 від 05.05.2011р., постанову про накладення адміністративного стягнення №10/117 від 06.05.2011р.

Ухвалою суду від 22.02.2012р. позовна заява прийнята до розгляду та порушено провадження у справі №5006/36/32/2012, сторони зобов'язані надати документи та виконати певні дії.

В судовому засіданні оголошувалася перерва з 27.03.2012р. до 05.04.2012р.

Ухвалою від 05.04.2012р. за клопотанням представника прокуратури суд продовжив строк розгляду справи на 15 днів.

Відповідач надав до суду відзив на позовну заяву, в якому проти позовних вимог заперечував стосовно розрахунку розміру збитків, оскільки він заснований на довідці МКП «Промінь» від 06.05.2011р. №518, де вказано об'єм скинутих господарчо-побутових стічних вод в розмірі 340 куб.м. Дана довідка була складена та підписана головним інженером Малишевим І.В., який не мав повноважень для її підписання, що підтверджується його посадовою інструкцією. При цьому відповідач стверджує, що водовідведення здійснюється через міський колектор господарсько-фікальних стоків, який належить МКП «Промінь», як від виробничого, так і від житлового фонду м. Мар'їнки; спочатку стоки попадають на каналізаційну насосну станцію, а потім насосами марки НДФ-125-100-200 перекачуються на очисні споруди м. Донецька. Фактично за 2010 рік перекачка стоків склала 0,7 тис.куб.м на добу та 267,6 тис.куб.м на рік, тобто КНС в час перекачує 29,16 куб.м. Крім того, згідно технічних характеристик, вказаних в паспорті на насос відцентрового двостороннього входу типу НДФ 125-100-200 №163, максимальний об'єм подачі за годину не може перевищувати 100 куб.м. Разом з цим, між відповідачем та КП «Донецькміськводоканал» укладений договір на водопостачання та водовідведення від 01.03.2006р. №83946, відповідно до умов якого об'єм водовідведення складає 22301 куб.м в місяць, 733 куб.м на добу, 30,5 куб.м на годину. На підставі викладених обставин, відповідач стверджує про фактичну неможливість здійснити скид господарчо-побутових стічних вод за годину в розмірі 340 куб.м.

Позивач надав до суду акт перевірки дотримання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища на МКП «Промінь» №11/90 від 17.04.2012, припис №11/90 від 17.04.2012р., розрахунок розміру відшкодування збитків на суму 33427,17 грн., протокол про адміністративне правопорушення №007945. Враховуючи результати контрольної перевірки відповідача, а також помилкове зазначення первинного показнику об'єму наднормативно скинутих стічних вод в розмірі 340 куб.м замість аварійного скиду стічних вод в об'ємі 34 куб.м, позивач зменшив суму позовних вимог та просив суд стягнути з відповідача шкоду в сумі 33427,17 грн., заподіяну державі внаслідок здійснення самовільного аварійного скиду господарчо-побутових стічних вод до природного водного об'єкту. Заяву про зменшення розміру позовних вимог суд згідно ст. 22 ГПК України прийняв до розгляду та в подальшому розглядав зменшені позовні вимоги.

Відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні, яке відбулось 03.05.2012р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Судом, відповідно до вимог статті 81-1 Господарського процесуального кодексу України складено протокол, який долучено до матеріалів справи.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши подані докази та заслухавши в судовому засіданні пояснення сторін, присутніх у судовому засіданні, господарський суд -

ВСТАНОВИВ:

Донецькою міжрайонною природоохоронною прокуратурою спільно з Державною екологічною інспекцією в Донецькій області проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Марїнським комунальним підприємством «Промінь».

Перевіркою встановлено та в акті перевірки №10/96 від 06.05.2011 року зафіксовано, що 05.05.2011р. відбувся аварійний порив на нагнітаючому колекторі від насосів КНС. Місце пориву знаходиться на насосній установці КНС. Відновлювальні ремонтні роботи підприємство вчасно не здійснило, що призвело до відведення стоків у поверхневі води річки Осикова з приймального резервуару старої КНС та їх забруднення, що є порушенням ст.ст. 44, 89, 101, 110 Водного кодексу України.

За результатами перевірки видано припис №10/96 від 06.05.2011р. про необхідність відновлення робочого стану нагнітаючого колектора подачі неочищених стоків та припинення їх скиду до поверхневих вод річки Осикова, а також про необхідність надання інформації до відділу ОМЕК про об'єми вимушеного скиду неочищених стоків за весь період скиду у письмовій формі. За фактом самовільного аварійного скиду господарчо-побутових стічних вод до природного водного об'єкту складено протокол про адміністративне правопорушення №001049 від 05.05.2011р., в якому зафіксований факт порушення відповідачем ст.ст. 70, 101, 110 Водного кодексу України. Відповідальна посадова особа підприємства за вищевказане правопорушення притягнута до адміністративної відповідальності за ст. 59 Кодексу України про адміністративні правопорушення, про що свідчить постанова про накладення адміністративного стягнення №10/117 від 06.05.2011р.

На підставі довідки відповідача №518 від 06.05.2011р., згідно якої 05.05.2011р. в 11.00 год. відбулася аварія на фікальній насосній станції, в результаті чого здійснено скид господарсько-побутових стоків в р. Осикова в кількості 340 куб.м; 05.05.2011р. в 12.00 год. НФС поновила роботу по перекачуванню господарсько-побутових стоків, спеціалістами Державної екологічної інспекції в Донецькій області відповідно до Методики розрахунку розмірів збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону і раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Мінприроди від 20.07.2009р. №389, зареєстрованим в Мін'юсті України 14.08.2009р. за №767/16783 (із змінами, затвердженими наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 30.06.2011р. №220, зареєстрованим в Мін'юсті України 15.07.2011р. за №881/19619), нараховано шкоду в сумі 334271,71 грн.

Під час розгляду справи відповідач пояснив, що на запит відділу ОМЕК Державної екологічної інспекції в Донецькій області про об'єми вимушеного скиду неочищених стоків за весь період скиду надано довідку №518 від 06.05.2011р. за підписом головного інженера Малишева І.В., який підписав вказану довідку з перевищенням повноважень та надав помилкові відомості. Так, відбулося помилкове зазначення первинного показнику об'єму наднормативно скинутих стічних вод в розмірі 340 куб.м замість аварійного скиду стічних вод в об'ємі 34 куб.м.

За таких обставин, прокурором та представником екологічної інспекції було ініційовано проведення повторної перевірки відповідача. За результатами повторної перевірки старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища відділу екологічного контролю природних ресурсів Донецького регіону та державним інспектором відділу екологічного контролю природних ресурсів Донецького регіону проведено повторну контрольну перевірку дотримання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища на МКП «Промінь», за результатами якої складено акт №11/90 від 17.04.2012 р., зі змісту якого вбачається, що на момент проведення перевірки не виявлено аварійного пориву на нагнітаючому колекторі від насосів КНС. На основі нових розрахунків, зазначених у заяві МКП «Промінь» №90 від 17.04.2012р., об'єми скиду неочищених стоків, наданих у травні 2011 року мали грубу помилку і фактично складали 34,0 куб.м на годину, тобто була загублена кома після цифри 4. Згідно нового розрахунку збитки, заподіяні державі порушенням водного законодавства України в результаті самовільного аварійного скидання господарчо-побутових стічних вод м. Мар'їнка до р. Осикова за контрольований період, 05.05.2011р. склали 33427,17 грн.

Відносини в галузі навколишнього природного середовища в Україні регулюються Конституцією України, Міжнародними угодами України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища", а також відповідно до нього земельним, водним, законодавством про надра та іншими спеціальними нормами.

Відповідно до ст. 40 Закону України "Про охорону навколишнього середовища" використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.

Правові і організаційні основи та екологічні вимоги в галузі охорони водних ресурсів визначені Водним кодексом України.

Згідно статті 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території; здійснювати облік забору та використання вод, вести контроль за якістю і кількістю скинутих у водні об'єкти зворотних вод і забруднюючих речовин та за якістю води водних об'єктів у контрольних створах, а також подавати відповідним органам звіти в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законодавчими актами; своєчасно інформувати місцеві Ради, державні органи охорони навколишнього природного середовища та санітарного нагляду про виникнення аварійних забруднень; здійснювати невідкладні роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварій, які можуть спричинити погіршення якості води, та надавати необхідні технічні засоби для ліквідації аварій на об'єктах інших водокористувачів у порядку, встановленому законодавством.

Статтею 107 Водного кодексу України передбачено, що шкідливою дією вод є витікання води з водопровідно-каналізаційних систем.

Як зазначалося вище, під час перевірки встановлено самовільний аварійний скид господарчо-побутових стічних вод до природного водного об'єкту, що зафіксовано в актах перевірки додержання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища на МКП «Промінь» №10/96 від 06.05.2011 року, №11/90 від 17.04.2012 року.

Відповідно до ст. 110 Водного кодексу України порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні у забрудненні та засміченні вод; незаконному створенні систем скидання зворотних вод у водні об'єкти, міську каналізаційну мережу або зливну каналізацію та несанкціонованому скиданні зворотних вод; неповідомленні (приховуванні) відомостей про аварійні ситуації на водних об'єктах.

Згідно ст. 19 Водного кодексу України державний контроль за використанням і охороною вод та відтворенням водних ресурсів здійснюється Кабінетом Міністрів України, державними органами охорони навколишнього природного середовища, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища, іншими спеціально уповноваженими державними органами відповідно до законодавства України. Порядок здійснення державного контролю за використанням і охороною вод та відтворенням водних ресурсів визначається цим Кодексом та іншими актами законодавства.

Позивач, Державна екологічна інспекція входить до системи органів виконавчої влади та створена для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Відповідно до пп. 1 п.2 ст.8 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» органи державного нагляду (контролю) та їх посадові особи під час здійснення заходів державного нагляду (контролю) зобов'язані: повно, об'єктивно та неупереджено здійснювати державний нагляд (контроль) у межах повноважень, передбачених законом.

Згідно ч. ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За вимогами ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» підставою для здійснення позапланових заходів є настання аварії, що було пов'язано з діяльністю суб'єкта господарювання.

Статтею 111 Водного кодексу України передбачено, що підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України. Притягнення винних у порушенні водного законодавства до відповідальності не звільняє їх від обов'язку відшкодування збитків, завданих ними внаслідок порушення водного законодавства.

Методика №389 встановлює порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, у разі забруднення водних об'єктів, у тому числі пов'язаного із самовільними та аварійними скидами у водний об'єкт забруднюючих речовин та фізико-хімічних показників (далі - забруднюючі речовини) із зворотними водами або забруднюючих речовин у чистому вигляді, у складі сировини, продукції чи відходів.

Суму шкоди позивач просить стягнути на рахунок спеціального фонду охорони навколишнього природного середовища Марїнської міської ради.

В ст. 47 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" зазначається про утворення місцевих фондів охорони довкілля у складі відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок зборів за забруднення, частини грошових стягнень за порушення норм і правил охорони довкілля та шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

З огляду на викладене, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Прокурор у встановленому законом порядку звільнений від оплати судових витрат. Позовна заява була подана ним після вступу в законну силу Закону України «Про судовий збір», тому суд при вирішенні питання про розподіл судових витрат керується Господарським процесуальним кодексом України в редакції, яка діяла після 01.11.2011 р.

Так, згідно ст. 49 ГПК України судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати судового збору. З матеріалів справи вбачається, що відповідач не звільнений від сплати судового збору, тому у зв'язку із задоволенням позову в повному обсязі судові витрати покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 1, 2, 22, 32, 33, 43, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Донецького міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Донецькій області; Марїнської міської ради, м. Мар'їнка до Марїнського комунального підприємства «Промінь», м. Мар'їнка про відшкодування збитку, спричиненого внаслідок самовільного аварійного скидання господарчо-побутових стічних вод у розмірі 33427,17 грн. - задовольнити.

Стягнути з Марїнського комунального підприємства «Промінь» (85600, Донецька область, м. Мар'їнка, вул. Чапаєва, 1; код ЄДРПОУ 32166834) на користь спеціального фонду Марїнської міської ради (85735, Донецька область, Волноваський район, с. Рабинське, вул. 50 років Жовтня, 7; п/р 33119331700210, ЄДРПОУ 37980308, МФО 834016, КБК 24062100) шкоду, заподіяну державі внаслідок здійснення самовільного аварійного скиду господарчо-побутових стічних вод до природного водного об'єкту у сумі 33427,17 грн.

Стягнути з Марїнського комунального підприємства «Промінь» (85600, Донецька область, м. Мар'їнка, вул. Чапаєва, 1; код ЄДРПОУ 32166834) на користь Державного бюджету України (ЄДРПОУ 38034002, отримувач Управління державної казначейської служби у Київському районі м. Донецька, рахунок 31217206783006 у ГУ ДКСУ в Донецькій області, МФО 834016, КБК 22030001) судовий збір в сумі 1609,50 грн.

Рішення господарського суду може бути оскаржене до Донецького апеляційного господарського суду протягом десяти днів. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Гриник М.М.

Повний текст рішення складено та підписано 08.05.2012р.