Постанова № 24472401, 06.06.2012, Овруцький районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
06.06.2012
Номер справи
617/8818/12
Номер документу
24472401
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Овруцький районний суд Житомирської області

Справа № 617/8818/12

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 червня 2012 року

Овруцький районний суд Житомирської області в складі:

головуючого судді Невмержицького С. С.

з секретарем Аврамчук Л. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Овручі справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації про постановку на чергу , -

В С Т А Н О В И В:

Позивач просить зобов'язати відповідача поставити її на чергу для отримання компенсації за домоволодіння АДРЕСА_1 в сумі 205288,00 грн. мотивуючи тим, що їй на праві приватної власності належить домоволодіння в с. Можари Овруцького району, яке знаходиться у зоні гарантованого добровільного відселення. Оскільки вона проживає в "чистій зоні", то вона здала його на баланс сільської ради і хотіла стати на чергу для отримання компенсації, але їй відмовлено.

Позивач та представник позивача в судове засідання не з'явилися і просять справу розглянути без їх участі.

Відповідач просить справу розглянути без участі представника і вимоги не визнає, посилаючись на постанову КМ України №1243 від 18.11.2009 року.

Дослідивши в судовому засіданні докази, суд вважає, що позов слід задовольнити повністю з наступних підстав.

Згідно копії рішення Овруцького районного суду Житомирської області від 03.11.2008 року, яке набрало законної сили, позивач отримала у спадщину в АДРЕСА_1 домоволодіння і є його власником, що підтверджується копіями витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно, технічним паспортом. Будинок оцінено станом на 31.12.2011 року в сумі 205288,00 грн..

Відповідно до Переліку населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 106 від 23.07.1991 та розпорядженням КМ України № 17 від 12.01.1993, с. Можари Овруцького району відноситься до зони гарантованого добровільного відселення.

Відповідно до ст.35 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи " (далі - Закон) компенсація громадянам за втрачене у зв'язку з евакуацією, відселенням або самостійним переселенням відповідно до ст.4 цього Закону включає грошову компенсацію у повному розмірі за цінами, встановленими на момент звернення щодо неї, громадянам, які не проживали на територіях радіоактивного забруднення, але одержали у спадщину майно, яке не може бути перевезено із зазначених територій.

Пунктом 28 Розділ II «ВНЕСЕННЯ ЗМІН ДО ДЕЯКИХ ЗАКОНОДАВЧИХ АКТІВ УКРАЇНИ» Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" було виключено п.6 ст.35 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Рішенням Конституційного Суду України №10-рп від 22.05.2008 року визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення статті 67 розділу І, пунктів 2-4, 6-8, 10-18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22, 24-34 підпунктів 1-6, 8-12 пункту 35, пунктів 36-100 розділу ІІ „Внесення змін до деяких законодавчих актів України" та пункту 3 розділу ІІІ „Прикінцеві положення" Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".

Положення Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнаних неконституційними, а тому з дня рішення КСУ було відновлено редакцію п.6 ст.35 Закону, яка діяла до 1.01.2008 року.

Статтею 62 даного Закону визначено, що роз'яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.

Відповідно до п.1 Положення про порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій, затвердженого постановою КМ України від 15.07.1997 року № 755 (далі - Положення), що діяло до 28.11.2009 року, моментом звернення громадянина щодо отримання грошової компенсації стосовно спадкового майна є дата подання громадянином заяви про здачу на баланс місцевих органів виконавчої влади майна, що перейшло йому у спадок.

Актом Можарівської сільської ради від 02.04.2012 року домоволодіння прийнято в спільну власність територіальної громади.

Порядком виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території, затвердженого постановою КМ України від 18.11.09 № 1243 (далі - Порядок), встановлено новий порядок виплати компенсації.

Статтею 1 Порядку передбачено, що дія цього Порядку поширюється на громадян, які не отримали зазначену компенсацію на дату набрання чинності постановою, якою затверджено цей Порядок, в тому числі тих громадян, які перебувають на черзі на отримання компенсації.

Пунктом 5 Порядку визначено, що спадкоємці громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, мають право на грошову компенсацію за втрачене спадкодавцем нерухоме майно, якщо така компенсація була нарахована, але не отримана переселенцем, відповідно до норм ЦК України.

Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ст.50 Конституції України кожен має право на безпечне життя і здоров'я довкілля, а тому суд вважає, що відмовляючи у постановці на чергу для отримання компенсації обтяжується становище позивача, яка вимушена використовувати своє право власності в більш небезпечних для здоров'я умовах відносно свого постійного місця проживання, чим порушується її конституційне право на безпечні умови життя.

Застосування вищевказаного Порядку суд вважає неможливим у зв'язку тим, що його норми суперечать вимогам п.6 ст.35 Закону, яка передбачає отримання компенсації за спадкове майно, а не лише нарахованої компенсації переселенцю, що помер. Питання отримання компенсації спадкоємцем майна, що передбачено Законом, Порядком взагалі не врегульовано і не враховано Рішення Конституційного Суду України №10-рп від 22.05.2008 року.

На підставі викладеного, суд вважає відмову відповідача в прийнятті документів та постановки на чергу безпідставною, а вимоги такими, що підлягають задоволенню.

Позивачем сплачено судовий збір в сумі 32.19 грн.

Керуючись ст.ст.8, 9-11, 18, 71, 72, 160, 161, 162 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити повністю.

Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації прийняти документи та поставити ОСОБА_1 на чергу для отримання грошової компенсації за здане домоволодіння АДРЕСА_1 вартістю 205288,00 грн.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд в Житомирській апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня її проголошення.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: С. С. Невмержицький