Справа № 2102/1257/2012
Провадження № 2-а/2102/97/2012
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24.05.2012 о 16:40 год. суддя Білозерського районного суду Херсонської області Сокирко Л.М., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Білозерської районної державної адміністрації Херсонської області про визнання протиправними дії суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и в :
Позивачка 13 березня 2012 року звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Білозерської районної державної адміністрації Херсонської області, мотивуючи його тим, що вона має статус постраждалої в наслідок Чорнобильської катастрофи І категорії інваліда 2 групи, та їй у відповідності до ст. 48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи " у 2011 році повинна виплачуватися щорічна допомога на оздоровлення у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат. В порушення цих вимог закону за 2011 рік вона отримувала щорічну допомогу на оздоровлення в розмірі 120 грн. На її звернення до відповідача вона отримала відповідь, що їй відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України за №562 від 12.07.2005 року як постраждалій внаслідок катастрофи на ЧАЕС І категорії інваліда 2 групи за 2011 рік виплачувалась допомога на оздоровлення в розмірі 120 грн.
Просила суд визнати протиправними дії відповідача щодо не перерахунку та невиплати їй щорічної допомоги на оздоровлення, як постраждалій від наслідків Чорнобильської катастрофи І категорії інваліда 2 групи, передбаченої ст. 48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи " та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату щорічної допомоги на оздоровлення, як постраждалій від наслідків Чорнобильської катастрофи І категорії інваліда 2 групи, відповідності з Законом України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ", за 2011 рік у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат, за рахунок коштів Державного бюджету України з урахуванням проведених виплат.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України передбачене скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
15 березня 2012 року відкрито скорочене провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Білозерської районної державної адміністрації Херсонської області про визнання протиправними дії суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії, згідно Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»за 2011 рік.
23 березня 2012 року відповідач подав письмове заперечення проти позову, в якому не погодився з позовними вимогами, викладеними позивачкою з тих підстав, що керуючись Постановою Кабінету Міністрів України № 562 від 12.07.2005 року "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ОСОБА_1 як постраждалій внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорія 1, інвалідом 2 групи виплачено у 2011 році допомогу на оздоровлення у розмірі 120 гривень за 2011 рік.
Відповідно до частини 2 статті 6, частини 2 статті 19 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України та зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією та Законами України, здійснює визначені Конституцією та законами України повноваження, видає постанови і розпорядження в межах своєї компетенції (частина 3 статті 113, пункт 10 статті 116, частина 1 статті 117).
Відповідно до Конституції України основи соціального захисту визначаються виключне Законами України (пункт 6 частина 1 стаття 92), Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політик) у сфері соціального захисту (пункти 2,3 статті 116).
Невід"ємною складовою здійснення правового регулювання відносин у сфері соціального забезпечення є визначення правового механізму та державних органів, на які покладається обов'язок виконання соціальної політики держави у цій сфері. Одним з таких органів і є Кабінет Міністрів України, який згідно з пунктом 2 частини першої статті 20 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" забезпечує проведення державної соціальної політики, соціальний захист громадян та вживає заходів щодо підвищення реальних доходів населення.
Кабінет Міністрів України як виший орган у системі органів виконавчої влади наділений конституційними повноваженнями спрямовувати і координувати діяльність міністерств, інших органів виконавчої влади.
Кабінет Міністрів України є органом, який забезпечує проведення державної політики у соціальній сфері.
Конституція України закріплює основоположні засади права на державну соціальну допомогу громадянам і відносить до законодавчого регулювання механізм його реалізації.
Так, в одних законах безпосередньо встановлено розміри соціальних виплат, а в інших їх визначення віднесено до повноважень Кабінету Міністрів України.
Відповідно до положень Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12) визначення порядку та розмірів соціальних виплат віднесено до відання Кабінету Міністрів України.
Вищезазначені норми знайшли своє підтвердження і в рішенні Конституційного Суду України від 26.12.2011 №20-рп.
Також рішенням Конституційного Суду України від 25.01.2012 №3-рп визначено "Кабінет Міністрів України відповідальний перед Президентом України та підконтрольний і підзвітний Верховній Раді України у межах, передбачених ст. 85,87 Конституції України, у своїй діяльності керується Конституцією і Законами України, актами Президента України, в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання (частини 2,3 статті 113, частина 1 статті 117 Основного Закону України).
Отже, Кабінет Міністрів України видає нормативно-правові акти у сфері соціального захисту, керуючись, зокрема Законами України, якими він на це уповноважується.
Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та Законів України".
Тому управління праці та соціального захисту населення Білозерської РДА Херсонської області, як остання та найнижча ланка системи виконавчої влади, може робити перерахунки разових грошових виплат, компенсацій та збільшувати розміри виплат у спосіб та порядок, визначений законами України або на основі розпорядчих актів центральних та інших органів виконавчої влади відповідно до затвердженого порядку; в питанні нарахування виплати щорічної допомоги на оздоровлення керувалося чинною Постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 року № 562 "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Питання врегулювання діючої нормативно - правової бази не входить до компетенції районного управління. Самостійно змінити розміри виплат не має повноважень; програмне забезпечення для проведення перерахунків є ліцензованим і надсилається для роботи з Міністерства праці та соціальної політики, тому дії управління не можуть бути визнані протиправними.
Згідно із частиною 2 статті 95 Конституції України виключно Законом України " Про Державний бюджет України" визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розміри і цільове спрямування видатків.
Також частиною 2 статті 4 Бюджетного кодексу України встановлено, що Бюджетна система України і Державний Бюджет України встановлюються виключно цим Кодексом та законом про Державний бюджет України. Якщо іншим нормативно-правовим актом бюджетні відносини визначаються інакше, ніж у цьому Кодексі, застосовуються норми цього Кодексу.
Виключно Законом про державний бюджет України визначаються надходження та витрати Державного бюджету України.
Статтею 62 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлено, що роз'яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковим для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної влади України, місцевими органами державної влади, всіма суб'єктами господарювання, незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.
Кабінет Міністрів України, керуючись вищевказаними нормами, здійснює видатки в межах асигнувань, затверджених Верховною Радою України, визначених Законами " Про Державний бюджет України" на відповідний рік.
Виплата коштів у розмірах, указаних позовній заяві ОСОБА_1 на 2012 рік планом асигнувань не передбачена.
З урахуванням вищевикладеного, управління праці та соціального захисту населення діє на підставі, в межах повноважень та у спосіб, ще передбачені Конституцією України та діючим законодавством, тому в задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 заперечує у повному обсязі.
Зважаючи на те, що головним розпорядником коштів є Міністерство праці та соціальної політики України, кошти на виконання зазначеної програми виділяються Міністерством фінансів України, вищим розпорядчим органом виконавчої влади, який своїми постановами визначає розмір виплат, є Кабінет Міністрів України, а виплату за даною програмою проводить Херсонський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат; управління праці та соціального захисту населення не може виступати в ролі " Відповідача" по цьому позову одноосібно.
Згідно листа Управління праці та соціального захисту населення Білозерської районної державної адміністрації Херсонської області від 23 травня 2012 року ОСОБА_1 (о/рНОМЕР_1), постраждалій внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесеної до 1-ї категорії за 2-ю групою інвалідності, за розпорядженням Управління від 23.09.2011р. виплату оформлено на відділення Приватбанку. Кошти у сумі 120 грн. включені у список № 1 за жовтень 2011 року, фінансування проведено платіжним дорученням №1958 від 19.01.2012р.. За звітом відділення банку кошти отримані.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши письмові доводи сторін, встановлено наступні фактичні обставини:
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 є постраждалою в наслідок Чорнобильської катастрофи І категорії інвалідом 2 групи, даний факт підтверджуються копією посвідчення серії А НОМЕР_2 від 11.03.1998 року та вкладкою до посвідчення за НОМЕР_3 від 11.03.1998 р., довідкою МСЕК №011648 від 24.04.1992 р. якій згідно ст. 48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи " передбачена щорічна допомога на оздоровлення в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат.
Однак як вбачається із матеріалів справи, щорічна допомога на оздоровлення позивачці була здійснена в розмірі, встановленому Постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 року за №562 у розмірі 120 гривень, що є противоправними та такими, що порушує права позивача.
На підставі ч. І ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
В Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»визначені та закріплені основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров»я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України, виключно законами визначаються зокрема основи соціального захисту, а ст.. 75 Конституції України встановлено, що єдиним органом законодавчої влади в Україні є Верховна Рада України. Конституція не надавала права парламенту делегувати свої повноваження іншим державним органам, а останнім -своїми нормативно-правовими актами змінювати положення законів.
Оцінив і дослідив зібрані докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, так як відповідач при нарахуванні та виплаті допомоги повинен керуватися законами України, а не постановами Кабінету Міністрів України.
Керуючись ст. ст. 6, 9, 11, 18, 71,160-163, 183-2 КАС України, на підставі ст.19 ч.2, 46, 75, 152 ч.2 Конституції України, ст. 48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ", суддя, -
п о с т а н о в и в :
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Зобов"язати Управління праці та соціального захисту населення Білозерської районної державної адміністрації Херсонської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1, щорічної допомоги на оздоровлення, як постраждалій в наслідок Чорнобильської катастрофи І категорії інвалідом 2 групи, за 2011 рік у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи " за рахунок коштів Державного бюджету України з урахуванням проведених виплат.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги.
Суддя: Сокирко Л.М.