Постанова № 24444405, 31.05.2012, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.05.2012
Номер справи
2а/0470/4672/12
Номер документу
24444405
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 травня 2012 р. Справа № 2а/0470/4672/12 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіЄфанової О.В. при секретаріГрачова В.М. за участю: представника позивача представника відповідача ОСОБА_3 ОСОБА_4 розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом П`ятихатського районного центру зайнятості до ОСОБА_5 про стягненя надлишкових виплат

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов П'ятихатського районного центру зайнятості з проханням стягнути з ОСОБА_5 надлишкові виплати у розмірі 12699,40 грн.

В обгрунтування позову зазначено, що оскільки середня заробітна плата для розрахунку допомоги по безробіттю помилково обчислена на підставі лише довідки з останнього місця роботи, виданої ПВФ «Агроцентр» 31.03.2011 за № 33, відповідачу помилково нараховано та виплачено 12669,40 грн., які мають бути повернуті до фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.

Представник відповідача надав заперечення, в яких зазначив, що відповідно до п.3 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням розрахунковим періодом, за який обчислюється середня заробітна плата (дохід) для розрахунку страхових виплат (крім страхування на випадок безробіття) та оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця, є період роботи за останнім основним місцем роботи (зайняття підприємницькою діяльністю) перед настанням страхового випадку, протягом якого застрахована особа працювала та сплачувала страхові внески або за неї сплачувалися страхові внески. Таким чином, на думку представника відповідача, центром зайнятості правомірно нараховано та виплачено кошти.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав, просив в задоволені позову відмовити.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

14 березня 2011 року відповідач звернувся до П'ятихатського РЦЗ з питань пошуку роботи. 21 березня 2011 року відповідачу за його особистою заявою наданий статус безробітного та, відповідно до ч. 1, 3, 4 ст. 22, ч. 1 ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», призначена допомога по безробіттю тривалістю 360 календарних днів з 21.03.2011 по 14.03.2012. Виплату допомоги по безробіттю розпочато з 21 березня 2011 року, припинено з 22 березня 2011 року у зв'язку з працевлаштуванням.

01 квітня 2011 року відповідач повторно звернувся до П'ятихатського РЦЗ з питань пошуку роботи. 08 квітня 2011 року відповідачу за його особистою заявою наданий статус безробітного та, відповідно до ч. 1, 3, 4 ст. 22, ч. 1 ст. 23 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", призначена допомога по безробіттю тривалістю 359 календарних днів з 08.04.2011 по 31.03.2012 (з урахуванням попередньої реєстрації). Виплата допомоги по безробіттю розпочата з 08 квітня 2011 року. 17 травня 2011 року за заявою відповідача прийняте рішення про виплату залишку належної відповідачу допомоги по безробіттю за період з 17.05.2011 по 31.03.2012 одноразово для організації підприємницької діяльності. З 17 травня 2011 року виплата допомоги по безробіттю припинена у зв'язку з закінченням строку її виплати. Загалом відповідачу виплачена допомога по безробіттю, у тому числі одноразово для організації підприємницької діяльності, у розмірі 32733, 15 грн..

Згідно із записами у трудовій книжці відповідач у 12-місячному періоді перед настанням страхового випадку працював у Приватній виробничій фірмі «Агроцентр» з 22 березня 2011 року по 31 березня 2011 року та у П'ятихатському районному центрі зайнятості з 19 грудня 2006 року по 12 березня 2011 року. Розрахунковим періодом для обчислення середньої заробітної плати є березень 2011 року та жовтень 2010 року-лютий 2011 року. Тобто, середню заробітну плату відповідача для розрахунку допомоги по безробіттю слід обчислювати сумарно на підставі довідок про середню заробітну плату від ПВФ «Агроцентр» та П'ятихатського районного центру зайнятості. Відповідачем до П'ятихатського РЦЗ подані довідки про середню заробітну плату видані ПВФ «Агроцентр» 31.03.2011 за № 33 та П'ятихатським районним центром зайнятості 22.03.2011 за № 05-085. Але, середня заробітна плата для розрахунку допомоги по безробіттю помилково обчислена на підставі лише довідки з останнього місця роботи, виданої ПВФ «Агроцентр» 31.03.2011 за № 33. Розмір помилково обчисленої середньоденної заробітної плати склав 193,83 грн..

30 листопада 2011 року при перевірці бази даних зазначена помилка була виявлена та виправлена 02 грудня 2011 року. Розмір обчисленої відповідно до вимог чинного законодавства середньоденної заробітної плати склав 99,72 грн.. 02 грудня 2011 року здійснений перерахунок проведених відповідачу виплат. Розмір помилково нарахованих та виплачених відповідачу коштів складає 12699,40 грн., у тому числі 11907 грн. 70 коп. як допомога по безробіттю одноразово для організації підприємницької діяльності.

23 січня 2012 року за №01-023 відповідачу направлений лист-прохання повернути протягом п'ятнадцяти календарних днів надлишкові виплати у розмірі 12699,40 грн., який згідно з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення вручений адресату 31 січня 2012 року. Надходження коштів від відповідача не було.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття - система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття, з незалежних від застрахованих осіб обставин, та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Згідно з пунктом 1.2 Порядку надання допомоги по безробіттю, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20 листопада 2000 року №307, допомога по безробіттю надається застрахованим і незастрахованим особам, визнаним в установленому порядку безробітними.

У статті 2 Закону України "Про зайнятість населення" зазначено, що безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані в державній службі зайнятості, як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.

Відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг, мають застраховані та незастраховані особи - військовослужбовці, звільнені у зв'язку із скороченням чисельності штату без права на пенсію, в т.ч. особи, які вперше шукають роботу та інші не застраховані особи, у разі їх реєстрації в установленому законом порядку, як безробітних.

Пунктами 4, 5, 6 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням розрахунковим періодом, за який обчислюється середня заробітна плата (дохід, грошове забезпечення) для застрахованих осіб (включаючи осіб, які працюють неповний робочий день (робочий тиждень) та добровільно застрахованих осіб), є останні шість календарних місяців (з першого до першого числа), що передують місяцю, в якому настав страховий випадок (для страхування на випадок безробіття - в якому припинено дію трудового договору). Якщо застрахована особа працювала та сплачувала страхові внески або за неї сплачувалися страхові внески менш як 6 календарних місяців, середня заробітна плата (дохід, грошове забезпечення) обчислюється за фактично відпрацьовані календарні місяці (з першого до першого числа), в яких сплачено страхові внески. У разі коли застрахована особа працювала та сплачувала страхові внески або за неї сплачувалися страхові внески менше ніж календарний місяць, середня заробітна плата (дохід, грошове забезпечення) обчислюється за фактично відпрацьований час перед настанням страхового випадку.

Відповідно до п.17 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у разі коли застрахованій особі страхові виплати призначаються в робочому органі виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття і така особа перед настанням страхового випадку працювала на кількох підприємствах або на одному підприємстві з перериванням трудових відносин чи виконувала роботи (надавала послуги) за декількома цивільно-правовими договорами або виконувала роботи за різними видами зайнятості, середня заробітна плата (дохід, грошове забезпечення) обчислюється таким робочим органом сумарно за шість календарних місяців (менш як шість календарних місяців) у 12-місячному періоді перед настанням страхового випадку, не враховуючи повні календарні місяці (з першого до першого числа) перерви в роботі, на підставі довідок про середню заробітну плату (дохід, грошове забезпечення), починаючи з останнього місця роботи. Неповні календарні місяці, зазначені у довідках, включаються до розрахункового періоду.

Таким чином, зважаючи на те, що у 12-місячному періоді перед настанням страхового випадку відповідач працював у П'ятихатському районному центрі зайнятості (грудень-2007 року - березень 2011 року) та у ПВФ «Агроцентр» (березень 2011 року), розрахунковим періодом для обчислення середньої заробітної плати для визначення розміру належної відповідачу допомоги по безробіттю є жовтень 2010 року - лютий 2011 року та березень 2011 року.

Відповідно до ст. 1212 Цивільного Кодексу України, особа, яка набула майно за рахунок іншої особи без достатньої правової підстави, встановленої законом, зобов'язана повернути потерпілому це майно.

Можливість вирішення спорів, які виникають у зв'язку зі застосуванням Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" саме у судовому порядку, визначена статтею 39 зазначеного Закону.

Судом встановлено, що станом на день розгляду справи кошти в сумі 12699,40 грн.. відповідачем до П`ятихатського районного центру зайнятості не повернені.

Відповідно до ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Враховуючи наведені правові положення, обставини справи та факту безпідставного отримання допомоги по безробіттю в сумі 12699,40 грн.., який підтверджується доказами, суд вважає, що позов є обґрунтованим, а тому підлягає задоволенню.

Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Враховуючи, що прокурор не здійснював судових витрат по справі, судові витрати відшкодуванню не підлягають.

Керуючись ст. 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Стягнути з громадянки ОСОБА_5 на користь П'ятихатського районного центру зайнятості надлишкові виплати у розмірі 12699,40 грн., з перерахуванням на р\р 37176001003044 в ГУДКУ в Дніпропетровській області МФО 805012 код ЄДРПОУ 20274544, одержувач П'ятихатський районний центр зайнятості, призначення платежу: повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 29 травня 2012 року

Суддя О.В. Єфанова