Рішення № 24389729, 28.05.2012, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
28.05.2012
Номер справи
5017/781/2012
Номер документу
24389729
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

_____________________________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" травня 2012 р. Справа № 5017/781/2012

Господарський суд Одеської області у складі судді Лічмана Л.В.,

секретар судового засідання Глєбова К.В.,

за участю представників сторін:

від позивача Єлісєєва А.В.,

від відповідача Подольна Т.А., Фурса С.М.,

розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовом Фонду державного майна України до Приватного акціонерного товариства „Судноплавна компанія „УКРФЕРРІ" про зобов'язання підписати додатковий договір до договору оренди.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 15.03.2012 р. прийнято позовну заяву Фонду державного майна України до розгляду, порушено провадження у справі № 5017/781/2012, призначено її до розгляду в засіданні суду на 02.04.2012 р.

За правилами ст.77 ГПК України в судовому засіданні 02.04.2012 р. оголошено перерву до 23.04.2012 р., у судовому засіданні 23.04.2012 р. -до 14.05.2012 р., у судовому засіданні 14.05.2012 р. розгляд справи відкладено на 28.05.2012 р.

Сторони повідомлені про час і місце засідань господарського суду, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення та розписками їхніх представників.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 14.05.2012 р. відповідно до ч.3 ст.69 ГПК України за клопотанням позивача продовжено строк розгляду спору до 29.05.2012 р.

Згідно із приписами ст.85 ГПК України в судовому засіданні 28.05.2012 р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Фонд державного майна України (далі -ФДМУ) звернувся в господарський суд Одеської області з позовною заявою про зобов'язання Приватного акціонерного товариства „Судноплавна компанія „УКРФЕРРІ" (далі -ПрАТ „СК „УКРФЕРРІ") підписати додатковий договір до договору оренди від 05.12.1997 р. № Д-1905 у наступній редакції:

„1. Пункт 3.1 розділу 3 договору оренди від 05.12.1997 р. № Д-1905 викласти у такій редакції:

„3.1. Орендна плата визначена на підставі Методики розрахунку орендної палати за державне майно та пропорцій її розподілу, затвердженої постановою КМУ від 04.10.1995 р. № 786 (зі змінами і доповненнями), і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку (вересень 2011 року) 1041444 грн. 87 коп. (один мільйон сорок одна тисяча чотириста сорок чотири гривні 87 копійок)".

2. Зазначений у п.1 додаткового договору розмір орендної плати застосовується з 20.09.2011 р.

Розмір орендної плати за вересень місяць 2011 р. становить 579737,64 грн. без ПДВ.

3. Зміни розміру орендної плати за базовий місяць відображаються у розрахунку, що є додатком до цього додаткового договору та є його невід'ємною і складовою частиною.

4. Додатковий договір набирає чинності з моменту підписання його уповноваженими представниками сторін і є невід'ємною частиною договору.

5. Додатковий договір укладений в 2-х примірниках, кожен із яких має однакову юридичну силу, по одному для Орендодавця та Орендаря".

Обґрунтовуючи позовні вимоги, ФДМУ посилається, зокрема, на ст.ст.16,762 ЦК України, ст.10 Закону України „Про оренду державного та комунального майна", п.п.3.1,3.1.1,3.2 договору оренди від 05.12.1997 р. № Д-1905 і зазначає, що орендодавцем здійснено перерахунок орендної плати, виходячи з орендної ставки 20% за користування державним майном у вигляді цілісного майнового комплексу як-то визначено приписами постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2011 р. № 961, та направлено проект додаткової угоди орендарю, який погоджувати зміни безпідставно відмовився.

Відповідач подав письмовий відзив, в якому просить у позові відмовити, вказуючи на те, що ані умовами договору оренди, ані нормами чинного законодавства не передбачено випадки односторонньої зміни розміру орендної ставки за користування державним майном.

В додаткових поясненнях по справі ФДМУ звертає увагу суду в т.ч. на той факт, що згідно п.2 Методики оцінки об'єктів оренди, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 10.08.1995 р. № 629 (із змінами), оцінка обов'язково проводиться перед укладенням договору оренди та перед продовженням (поновленням) договору оренди у разі, коли на момент продовження дії такого договору остання оцінка об'єкта оренди була проведена більш як три роки тому, а, відтак, для перегляду розміру орендної плати обов'язково проводити оцінку орендованого майна не потрібно. Крім того, позивач з посиланням на недоотримання коштів державним бюджетом вважає правомірним застосування нових розмірів орендної плати з 20.09.2011 р., тобто дати набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України, якою встановлено 20% ставку для оренди цілісних майнових комплексів.

ПрАТ „СК „УКРФЕРРІ" подало доповнення до відзиву, в яких відзначає, що для розрахунку орендної плати за використання цілісного майнового комплексу державного підприємства спочатку необхідно з'ясувати на підставі незалежної оцінки вартість майна, в зв'язку з чим акт оцінки цілісного майнового комплексу, затверджений начальником регіонального відділення ФДМУ по Одеській області 24.03.2003 р., не може вважатись належним доказом проведення оцінювання об'єкту оренди в установленому порядку, оскільки для його складання незалежний оцінювач не залучався. При цьому, на думку орендаря, не спростовує наведений висновок те, що він у 2003 та 2008 р.р. надавав згоду на збільшення орендних платежів з урахуванням акту оцінки від 24.03.2003 р., т.я. тоді внесення змін здійснювалось за взаємної згодою сторін.

Розглянувши матеріали справи та вислухавши пояснення представників учасників процесу, господарський суд встановив таке.

05.12.1997 р. між ФДМУ (Орендодавець) та Судноплавною компанією „УКРФЕРРІ" (Орендар), правонаступником якої є відповідач, укладено договір № Д-1905 оренди державного майна (Договір), згідно якого Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне володіння та користування цілісний майновий комплекс Державної судноплавної компанії „УКРФЕРРІ", склад і вартість якого визначено відповідно до акта оцінки та передаточного балансу вказаного підприємства, складеного станом на 01.11.1997 р. і становить 20304,1 тис. грн. ... (п.1.1 Договору). Орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати, затвердженої Кабінетом міністрів України і складає 604,54 тис. грн. за рік (п.3.1 Договору). Розмір орендної плати може бути переглянуто на вимогу однієї із сторін в разі зміни методики її розрахунку, змін централізованих цін і тарифів та в інших випадках, передбачених законодавством України (п.3.2 Договору). Договір діє з 05.12.1997 р. по 05 грудня 2007 р. ... (п.10.1 Договору).

В подальшому сторонами укладено декілька додаткових договорів та угод, які доповнюють або змінюють певні положення, зокрема: додатковою угодою від 28.10.2004 р. № 720 дію Договору продовжено до 05.12.2014 р., а додатковою угодою від 21.01.2008 р. № 53 орендну плату з листопада 2007 р. узгоджено в сумі 195874,07 грн.

24.10.2011 р. Орендодавець направив Орендарю проект додаткового договору до Договору та лист № 10-16-14430, в якому просив погодити орендну плату з 20.09.2011 р. у розмірі 579737,64 грн. без ПДВ у зв'язку зі зміною на законодавчому рівні орендної ставки за використання цілісних майнових комплексів.

Листом від 22.11.2011 р. Орендар відповів відмовою на пропозицію Орендодавця, що спричинило звернення до господарського суду Одеської області із позовом у рамках провадження у даній справі.

Перевіривши обґрунтованість доводів сторін на предмет узгодження з фактичними обставинами справи та нормами українського законодавства, господарський суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог, виходячи з наступного.

Абзац 4 ч.1 ст.10 Закону України „Про оренду державного та комунального майна" від 10.04.1992 р. № 2269-XII в редакцій, чинній на теперішній час, передбачає, що орендна плата з урахуванням її індексації є істотною умовою договору оренди.

В ст.21 цього ж Закону України зазначено, що розмір орендної плати може бути змінено за погодженням сторін; розмір орендної плати може бути змінено на вимогу однієї з сторін, якщо з незалежних від них обставин істотно змінився стан об'єкта оренди, а також в інших випадках, встановлених законодавчими актами України.

Згідно із ч.1 ст.651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відтак, орендна плата може бути змінена на вимогу одного з контрагентів у випадку встановлення такої можливості в договорі.

Відповідно до п.3.2 Договору розмір орендної плати може бути переглянуто на вимогу однієї із сторін в разі зміни методики її розрахунку...

За таких обставин, збільшення постановою Кабінету Міністрів України „Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 10 серпня 1995 р. № 629 і від 4 жовтня 1995 р. № 786" від 14.09.2011 р. № 961, яка набрала чинності 20.09.2011 р., орендної ставки до 20% за використання цілісних майнових комплексів державних підприємств надає Орендодавцю право вимагати внесення змін до угоди в частині розміру орендних платежів.

Між тим, в п.5 Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 р. № 786, в редакції, чинній як на момент направлення проекту додаткового договору, так і на даний час, передбачено, що розмір річної орендної плати за цілісні майнові комплекси державних підприємств визначається за формулою:

(Воз + Внм) x Сор.ц

Опл = ----------------------------,

100

де Опл -розмір річної орендної плати, грн.; Воз -вартість основних засобів за незалежною оцінкою на час оцінки об'єкта оренди, грн.; Внм -вартість нематеріальних активів за незалежною оцінкою на час оцінки об'єкта оренди, грн.; Сор.ц -орендна ставка за використання цілісних майнових комплексів державних підприємств, визначена згідно з додатком 1.

За правилами ч.1 ст.11 Закону України „Про оренду державного та комунального майна" оцінка об'єкта оренди здійснюється за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.

Пункт 4 чинної Методики оцінки об'єктів оренди, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 10.08.1995 р. № 629 (із змінами), прямо вказує, що оцінка цілісного майнового комплексу підприємства, його структурного підрозділу проводиться комісією, що утворюється органом, визначеним в абзацах другому і третьому статті 5 Закону України „Про оренду державного та комунального майна", на підставі складеного на дату оцінки передавального балансу, в якому відображені результати незалежної оцінки основних засобів, довгострокових біологічних активів, інших необоротних матеріальних активів, нематеріальних активів та оборотних матеріальних засобів (запасів).

Враховуючи викладене, згідно із діючим законодавством для встановлення розміру орендної плати застосовується формула, в якій процентна ставка помножується на вартість орендованого цілісного майнового комплексу, визначену на підставі незалежної оцінки.

Як вбачається з тексту позовної заяви та проекту договору, направленого Орендарю, вартість майна взято з акту оцінки цілісного майнового комплексу, затвердженого начальником регіонального відділення ФДМУ по Одеській області 24.03.2003 р., який складено за участю виключно посадових осіб сторін за Договором, тобто без залучення незалежного оцінювача.

Таким чином, акт оцінки від 24.03.2003 р. не підлягає використанню в якості доказу вартості переданого в оренду майна, в зв'язку з чим направленню пропозиції щодо зміни Договору мало передувати проведення незалежної оцінки на виконання названих вище методик, що зроблено не було.

З огляду на наведене, те, що суд самостійно встановити вартість орендованого об'єкту не спроможний, т.я. не наділений спеціальними знаннями в цій галузі, а призначенню експертизи перешкоджають вимоги п.6 Методики оцінки об'єктів оренди, які після проведення незалежної оцінки майна встановлюють обов'язкове рецензування звіту про його оцінку з боку ФДМУ, в задоволенні позову господарський суд відмовляє.

Після вчинення дій по визначенню вартості цілісного майнового комплексу та розрахунку на її основі нового розміру орендної плати Орендодавець вправі направити ще один проект додаткової угоди до Договору з метою внесення відповідних змін, урахувавши, що за загальним правилом ст.187 ГК України в разі передачі спору на вирішення суду день прийняття рішення останнього буде днем набрання чинності змінами до Договору.

Не приймаються до уваги твердження ФДМУ про те, що згідно п.2 Методики оцінки об'єктів оренди, яка повністю відповідає ч.2 ст.11 Закону України „Про оренду державного та комунального майна", перед збільшенням розміру орендної плати здійснювати оцінювання не потрібно, оскільки оцінка обов'язково проводиться тільки перед укладенням договору оренди та перед його продовженням (поновленням), якщо з дати оцінки минуло більше як три роки, адже така позиція Орендодавця не враховує зміни у формулі розрахунку розміру орендної плати, до якої, на відміну від моменту укладання угоди, входить вартість основних засобів та нематеріальних активів саме за незалежною оцінкою, яка, як зазначено вище, не проведена.

При цьому застосування встановленої діючою Методикою розрахунку орендної плати за державне майно, на необхідність повного дотримання якої Орендодавець вказує в проекті договору, нової ставки оренди в комплексі з актом оцінки, який оформлено всупереч цій методиці, являється неможливим, оскільки остання коригування формули розрахунку за жодних обставин не допускає.

Окремо потрібно відмітити, що використання акту оцінки від 24.03.2003 р. під час внесення змін до Договору у 2003 та 2008 р.р. за взаємною згодою сторін ґрунтувалось на тогочасному законодавстві, за яким для отримання розміру орендного платежу на рік орендна ставка помножувалась на значення залишкової балансової вартості орендованих основних засобів.

Керуючись ст.ст.33,34,43,82-85 ГПК України, вирішив:

У позові відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його підписання і може бути оскаржено в апеляційному порядку.

Повний текст рішення підписано 30.05.2012 р.

Суддя Лічман Л.В.