Рішення № 24388239, 01.06.2012, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
01.06.2012
Номер справи
20/5005/3277/2012
Номер документу
24388239
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

30.05.12р. Справа № 20/5005/3277/2012За позовом Прокурора Ленінського району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради, м. Дніпропетровськ

до Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2, м. Дніпропетровськ

про повернення самовільно зайнятої земельної ділянки та стягнення збитків у розмірі 424 грн. 08коп.

Суддя Пархоменко Н.В.

Представники:

від прокурора: Коваль Ю.Ю., посвідчення №120 від 04.05.2012р.;

від позивача: Приходько Т.В. - головний спеціаліст посвідчення №19 від 20.04.2011р.;

від відповідача: ОСОБА_2, паспорт серії АМ НОМЕР_1 від 21.08.2000р.;

СУТЬ СПОРУ:

Прокурор Ленінського району Дніпропетровської області звернувся з позовом в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради в якому просить зобов'язати відповідача Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2 звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,0008 га в районі АДРЕСА_2, зобов'язати відповідача привести земельну ділянку площею 0,0008 га в районі будинку АДРЕСА_2 у придатний для використання стан, стягнути з відповідача на користь Дніпропетровської міської ради збитки, заподіяні не законним використанням земельної ділянки у розмірі 424 грн. 08коп.

22.05.2012р. відповідач надав відзив (вх. № 29754/12), в якому просить відмовити у позові з наступних підстав:

- вважає, що акт від 17.10.2011р. перевірки дотримання вимог земельного законодавства, складений головним спеціалістом сектору по контролю за використанням та охороною земель Управління Держкомзему у м. Дніпропетровську Дніпропетровської не може бути доказом у справі, посилаючись на ч. 1 ст. 5, ч. 1 ст. 9 Закону України „Про державний контроль за використанням та охоронною земель", згідно даних норм державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі. Державний контроль за, використанням та охороною земель у системі центрального органу виконавчої влади зі питань земельних ресурсів здійснює Державна інспекція з контролю за використанням таі охороною земель і її територіальні органи.

- акт з урахуванням вимог п.п. 5.1. -5.6. Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель не складався.

- вважає, законодавством України Управлінню Держкомзему у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області не надано повноважень на проведення позапланових перевірок дотримання вимог земельного законодавства господарюючими суб'єктами.

Відповідач також просить суд врахувати при винесенні рішення, що нарахований згідно постанови від 18.10.2011р. №7/23/64 про накладення адміністративного стягнення розмір шкоди у сумі 424 грн. 08 коп. було сплачено ним за квитанцією від 20.10.2011р. №10896.841.5.

У судовому засіданні 30.05.2012р. оголошена вступна та резолютивна частина рішення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши докази в сукупності, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

Проведеною прокуратурою Ленінського району м. Дніпропетровська перевіркою додержання вимог земельного законодавства під час користування земельною ділянкою за адресою: АДРЕСА_2 встановлено, що станом на 27.03.2012 року вищевказана земельна ділянка площею 0, 0008 га в районі будинку АДРЕСА_2 використовується підприємцем ОСОБА_2 в порушення норм ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України під розміщення металевого кіо ску, без наявності документів на право користування (власності) вищезазначеною земельною ділянкою.

ОСОБА_2 є суб'єктом підприємницької діяльністі, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 16.03.2012 року.

Факт використання земельної ділянки без документів підтверджується актами від 17.10.2011 року перевірки дотримання вимог земельного законодавства складеним головним спеціалістом сектору з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держкомзему України у Дніпропетровській області ОСОБА_4 Перевіркою встановлено, що ОСОБА_2 за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого с самоврядування про передачу земельних ділянок у власність або надання у користування. Земельна ділянка в порушення статтей 125,126 земельного кодекс у України використовується без державної реєстрації права власності на земельну ділянку, права постійного користування та права оренди земельної ділянки, а також без документів, що посвідчують право на землю.

Головним спеціалістом сектору з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держкомзему України у Дніпропетровській області ОСОБА_4 був також складений Акт обстеження земельної ділянки від 17.10.2011р., складено Припис №109 від 18.10.2011р. та винесено Постанова №7/23/64 від 18.10.2011р. про накладення адміністративного стягнення, а саме штрафу у сумі- 340,00грн., та нарахована шкода завдана відповідачем внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки у сумі -424,08грн.

Згідно листа Дніпропетровської міської ради від 13.02.2011 р. за №7/11-376, проект рішення мі ської ради щодо користування відповідачем земельною ділянкою, виконавчими органами міської ради не готува лось.

Станом на момент проведення прокурором перевірки зазначена земельна ділянка продовжувалась ви користовуватись відповідачем для здійснення комерційної діяльності під розміщення торгівельного павільйону.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною зе мель», під самовільним зайняттям земельної ділянки розуміється будь-які дії особи, які свідчать про фактичне вико ристання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого само врядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Зазначене визначення поняття самовільно зайнятої земельної ділянки узгоджується з приписами статті 124 Земельного кодексу України, яка передбачає, що передача в оренду земельних ділянок, які перебувають держав ній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди.

Відповідач в обґрунтування правомірного використання земельної ділянки надав Виписку з протоколу засідання робочої групи управління споживчого ринку та Агропромислового комплексу №92 від 27.05.1999року про дозвіл на встановлення кіоску по АДРЕСА_2 але цей дозвіл не є документом який надає відповідачу право на земельну ділянку. Інших документів якіб свідчили про право відповідача на використання спірної земельної ділянки відповідачем не надано. Відповідач зазначив , що 1999року користується кіоском і намагається оформити право на земельну ділянку але з незалежних від нього причин до цього часу документів не має.

Розглянувши заперечення відповідача в тій частині , що на його думку Управління Держкомзему у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області не надано повноважень на проведення позапланових перевірок дотримання вимог земельного законодавства господарюючими суб'єктами , а відповідно ч. 1 ст. 5, ч. 1 ст. 9 Закону України „Про державний контроль за використанням та охоронною земель", державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі. Державний контроль за, використанням та охороною земель у системі центрального органу виконавчої влади зі питань земельних ресурсів здійснює Державна інспекція з контролю за використанням таі охороною земель і її територіальні органи.

Дійсно , Постановою Кабінету Міністрів України № 477 від 21.06.2010р. у системі Державного комітету із земельних ресурсів була утворена Державна інспекція з контролю за використанням та охороною земель, але 22.11.2010р. Постановою Кабінету Міністрів України №1068 була ліквідована Державна інспекція з контролю за використанням та охороною земель і на Державний комітет із земельних ресурсів покладено здійснення державного контролю за використанням і охороною земель, от же Управління Держкомзему у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області в жовтні 2011року діяло в межах своїх повноважень.

Отже, як свідчать матеріали справи, відповідач не має документів, що підтверджують право користування або право власності спірною земельною ділянкою, яка знаходиться в межах м. Дніпропетровська.

Відповідно до п. 1, 2 ст. 83 ЗК України (2001р.), землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності. Суб'єктами права власності на землю є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності (ст. 80 ЗК України).

Отже позивач- Міська рада є органом, який реалізує право власності на землі комунальної власності, до яких відноситься і спірна земельна ділянка.

В силу п. 1 ст. 116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Згідно з ст.. 125 ЗК України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Відповідно до п. 5 ст. 126 ЗК України, право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.

За ст. 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", самовільне зайняття земельних ділянок - будь-які дії особи, які свідчать про фактичне використання не наданої їй земельної ділянки чи намір використовувати земельну ділянку до встановлення її меж у натурі (на місцевості), до одержання документа, що посвідчує право на неї, та до його державної реєстрації.

Згідно з ст. 206 ЗК України, використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка.

За п. 2 ст. 90 ЗК України, порушені права власників земельних ділянок підлягають відновленню в порядку встановленому законом. Пунктом 2 ст. 152 ЗК України встановлено, що власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема шляхом відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав, відшкодування заподіяних збитків (п.п. б, г, п. 3 ст. 152 ЗК України).

Відповідно до ст. 156 Земельного Кодексу України, власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні зокрема внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки. Відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України. (ст. 157 ЗК України).

Розмір збитків, завданих місцевому бюджету визначено державним інспектором Головного управління Держкомзему України у Дніпропетровській області відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. № 963 "Про затвердження Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару грунту) без спеціального дозволу та становить - 424грн.08коп.

Відповідач сплатив збитки 20.10.2011р., що підтверджується квитанцією (стор. 40 справи) , оплата була проведена до звернення прокурора з позовом тому вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Відповідно до ст. 212 Земельного Кодексу України, самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними.

Приведення земельних ділянок у придатний для використанням стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки.

З огляду на викладене позовні вимоги прокурора в частині зобов'язання відповідача Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2 звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею та привести земельну ділянку у придатний для використання стан обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.

Керуючись статтями 49, 82-84, 116, Господарського процесуального кодексу України, господарський суд ,-

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Зобов'язати Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2 (49000, АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2) повернути державі в особі Дніпропетровської міської ради (м. Дніпропетровськ, пр. К.Маркса, 75, ЄДРПОУ 26510514) самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,0008 га в районі будинку № 35 по вул. Орловській у м. Дніпропетровську та привести її у придатний для використання стан.

Стягнути з Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2 (49000, АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2) в доход державного бюджету України в особі Управління Державної казначейської служби України у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, код ЄДРПОУ 37989269, Відділення банку ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, р/р 31214206783005, МФО 805012, ЄДРПОУ банку 37988155) - 1073 (одну тисячу сімдесят три) грн. 00 коп. судового збору.

В решті позову відмовити.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Суддя Н.В. Пархоменко Повне рішення складено

01.06.2012р.