ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
27 квітня 2012 р. (11:23) Справа №2а-12812/09/0170/21
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Євдокімової О.О., при секретарі судового засідання Івановій Ю.В., розглянувши за участю представника прокуратури - Костюченка Р.С., посвідчення № 11355, у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Прокурора м. Керчі в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції в м. Керчі АР Крим Державної податкової служби
до Кримського республіканського підприємства "Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Керчі"
про стягнення 2896523,55 грн.
Обставини справи: Прокурор м. Керчі звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції в м. Керчі АР Крим (далі позивач) з адміністративним позовом до Кримського республіканського підприємства "Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Керчі" (далі відповідач) про стягнення 2896523,55 грн. податкової заборгованості.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем не сплачуються у визначені податковим законодавством строки узгоджені податкові зобов'язання з податку на додану вартість, збору за спеціальне використання водних ресурсів, комунальному податку та збору за забруднення навколишнього природного середовища.
Ухвалами суду від 20.01.2011р. призначено у справі судово-економічну експертизу та зупинено провадження у справі.
Ухвалою суду від 19.12.2011р. поновлено провадження у справі та продовжено судовий розгляд справи.
Ухвалою суду від 23.01.2012р. залишено без розгляду позовну заяву в частині позовних вимог про стягнення 1621217,67 грн. заборгованості.
Ухвалою від 06.04.2012р. суд допустив заміну позивача - Державної податкової інспекції в м. Керчі АР Крим його правонаступником Державною податковою інспекцією у м. Керчі АР Крим Державної податкової служби.
Представник прокуратури у судовому засіданні 27.04.2012р. позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Позивач у судове засідання 27.04.2012р. не з'явився, однак 26.04.2012р. від нього до суду надійшло клопотання про розгляд справи за відсутністю його представника, позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про розгляд справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив, під час розгляду справи проти задоволення позовних вимог заперечував з підстав викладених у запереченні.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника прокуратури, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд -
ВСТАНОВИВ:
Відповідач зареєстрований 15.05.1992р. Виконавчим комітетом Керченської міської ради АР Крим як юридична особа, про що свідчіть наявна в матеріалах справи Довідка з ЄДР та з 10.09.1995р. перебуває на податковому обліку у ДПІ в м. Керчі АР Крим.
Судом досліджено документи податкової звітності, копії платіжних доручень про перерахування податків і зборів, надані відповідачем, копія облікової картки, картка особового рахунку відповідача та встановлено наступне.
Прокурор звернувся до суду з позовними вимогами в інтересах держави в особі ДПІ в м. Керчі АР Крим про стягнення з відповідача заборгованості в сумі 2896523,55 грн., з яких 1900192,50 грн. з податку на додану вартість, 909073,54 грн. збору за спеціальне використання водних ресурсів, 6431,10 грн. комунального податку, 67533,06 грн. збору за забруднення навколишнього середовища, 6473,35 грн. з податку з доходів фізичних осіб, 5120,00 грн. штрафних санкцій за порушення податкового законодавства про патентування, 1700,00 грн. штрафних санкцій за порушення податкового законодавства про оподаткування прибутку.
Під час розгляду справи позивачем відкликано позовні вимоги в частині стягнення 1621217,67 грн. заборгованості, у зв'язку з частковою сплатою заборгованості.
Стосовно стягнення з відповідача заборгованості з податку на додану вартість, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
За даними податкового обліку відповідача узгоджена сума заборгованості з податку на додану вартість станом на 13.07.2009р. склала 1867647,97 грн., згідно із призначенням платежу в платіжних документах, на погашення вказаного зобов'язання платником перераховано до Державного бюджету 635000,00 грн. (а.с.14-30 том 2; а.с. 165 том 1). Таким чином, заборгованість з податку на додану вартість склала 1232647,97 грн.(1867647,97-635000,00).
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Приймаючи до уваги, що спірні правовідносини виникли до набрання чинності Податковим кодексом України, тобто до 01.01.2011 року, суд вважає за необхідне керуватися нормами, чинними на момент виникнення спірних правовідносин.
Відповідно до пункту 1.2 статті 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", який втратив чинність з 01.01.11р., але діяв на час виникнення спірних відносин, далі (Закон № 2181) податкове зобов'язання, це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та в строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Згідно п.5.1 ст.5 Закону № 2181 податкове зобов'язання самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.
Відповідно до підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону №2181 платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до п. 1.3 ст. 1 Закону № 2181 податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Відповідно до пункту 10.2 статті 10 Закону України "Про податок на додану вартість", що діяв на момент виникнення у відповідача заборгованості з податку на додану вартість, платники податку, відповідають за дотримання достовірності та своєчасності визначення сум податку, а також за повноту та своєчасність його внесення до бюджету відповідно до закону.
Стосовно стягнення з відповідача заборгованості зі сплати комунального податку, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Види місцевих податків і зборів, їх граничні розміри та порядок обчислення і спрямований на зміцнення бюджетів місцевого самоврядування, до набрання 01.01.2011 року законної сили Податковим кодексом України, були визначені Декретом Кабінету Міністрів України "Про місцеві податки і збори"від 20.05.1993 року № 56-93, відповідно до ч. 1 якого комунальний податок належав до місцевих податків.
Згідно наданих податкових розрахунків комунального податку за 4 квартал 2008р. та 1 квартал 2009р., відповідачем самостійно визначено суму заборгованості в розмірі 3180,70 грн. та 3250,40 грн. відповідно, а всього 6431,10 грн.(а.с.37-38 том 1). Доказів перерахування відповідачем коштів на погашення вказаного зобов'язання сторонами не надано, судом не встановлено.
Згідно наданих податкових розрахунків збору за забруднення навколишнього природного середовища за 4 квартал 2008р. та 1 квартал 2009р., відповідачем самостійно визначено суму заборгованості в розмірі 56153,39 грн., з яких 46599,41 грн. за 4 квартал 2008р. та 9553,98 грн. за 1 квартал 2009р.(а.с.41-42 том 1). Відповідно до наданих відповідачем виписок з банку зазначена заборгованість сплачена в розмірі 40000,00 грн., отже несплачена сума заборгованості склала 16153,39 грн.(56153,39-40000,00)(а.с.164 том 1).
Згідно зі ст. 15 Декрету комунальний податок справлявся з юридичних осіб, крім бюджетних установ, організацій, планово-дотаційних та сільськогосподарських підприємств. Його граничний розмір не повинен був перевищувати 10 відсотків річного фонду оплати праці, обчисленого виходячи з розміру неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.
Органи місцевого самоврядування самостійно встановлювали і визначали порядок сплати місцевих податків і зборів відповідно до переліку і в межах установлених граничних розмірів ставок.
Місцеві податки і збори перераховувались до бюджетів місцевого самоврядування в порядку, що був визначений Радами народних депутатів, якими вони встановлювались. Стягнення не внесених в установлений термін місцевих податків і зборів здійснювалось згідно з чинним на той час законодавством.
Правові, економічні та соціальні основи організації охорони навколишнього природного середовища в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь визначені Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища"від 25.06.1991 року № 1264-XII (в редакції до 01.01.2011р.)
Статтею 24 зазначеного Закону передбачено, що об'єкти, які шкідливо впливають або можуть вплинути на стан навколишнього природного середовища, види та кількість шкідливих речовин, що потрапляють у навколишнє природне середовище, види й розміри шкідливих фізичних та біологічних впливів на нього підлягають державному обліку.
Підприємства, установи та організації проводять первинний облік у галузі охорони навколишнього природного середовища і безоплатно подають відповідну інформацію органам, що ведуть державний облік у цій галузі.
Єдині на території України правила встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища, а також його стягнення, що діяли на момент виникнення у відповідача заборгованості, були передбачені Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору"від 01.03.1999 року № 303, що втратила чинність, у зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України, в пункті 2 якої було зазначено, що збір за забруднення навколишнього природного середовища справляється за: викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними та пересувними джерелами забруднення;скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти; розміщення відходів.
Територіальні органи Мінприроди подавали до органів державної податкової служби перелік підприємств, установ, організацій, громадян - суб'єктів підприємницької діяльності, яким в установленому порядку були видані дозволи на викиди, спеціальне водокористування та розміщення відходів.
Невключення підприємств, установ, організацій, громадян - суб'єктів підприємницької діяльності до зазначеного переліку не звільняло їх від сплати збору.
Безпосередньо порядок обчислення і сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища (далі - збір), а також відповідальність платників за достовірність даних про обсяги викидів в атмосферне повітря забруднюючих речовин, скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти, розміщені відходи та за правильність обчислення, повноту і своєчасність сплати збору були передбачені Інструкцією про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, що була затверджена Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, Державною податковою адміністрацією України від 19 липня 1999 року № 162/379.
Згідно з п. 2.1. Інструкції платниками збору визначались суб'єкти господарювання, незалежно від форм власності, включаючи їх об'єднання, філії, відділення та інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої територіальної громади; бюджетні, громадські та інші підприємства, установи і організації; постійні представництва нерезидентів, які отримують доходи в Україні; громадяни, які здійснюють на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони викиди і скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище та розміщення відходів.
Відповідно до п 7.1. Інструкції платники збору повинні були складати податковий розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища і подавати його до органу державної податкової служби за місцем податкової реєстрації (місцеперебуванням на податковому обліку в органах державної податкової служби).
Пунктом 7.2. Інструкції було встановлено, що базовий податковий (звітний) період збору за забруднення навколишнього природного середовища дорівнював календарному кварталу.
Податкові розрахунки збору подавались платниками органам державної податкової служби протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, за місцем податкової реєстрації платника (місцем перебування на податковому обліку в органах державної податкової служби).
Збір сплачувався платниками за місцем податкової реєстрації (місцем перебування на податковому обліку в органах державної податкової служби) протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку подання податкового розрахунку збору, тобто протягом 50 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу.
Згідно з п 8.2. Інструкції контроль за правильністю обчислення, повнотою та своєчасністю сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища до бюджету, а також своєчасністю подання податкових розрахунків цього збору здійснювався органами державної податкової служби.
Крім того, в п. 9.2. Інструкції було зазначено, що платники несуть відповідальність за правильність обчислення, повноту та своєчасність сплати, а також за правильність складання і своєчасність подання розрахунків органам державної податкової служби та органам Мінприроди України згідно з законодавством.
Згідно наданих податкових розрахунків збору за спеціальне водокористування за 4 квартал 2008р. та 1 квартал 2009р., відповідачем самостійно визначено суму збору за звітні квартали в розмірі 202473,18 грн. та 267600,24 грн. відповідно (а.с.39-40 том1). Відповідно до наданих відповідачем платіжних доручень, заборгованість була частково сплачена на суму 450000,00 грн., отже несплачена сума заборгованості складає 20073,42 грн.(470073,42-450000,00) (а.с.1-13 том 2).
Єдині правила обчислення і справляння збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту на момент виникнення спірних правовідносин були визначені Порядком справляння збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору для користування водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту, затвердженого Постановою кабінету Міністрів України від 16.08.1999 року № 1494 (далі - Порядок № 1494).
Згідно з п. 3 Порядку № 1449 платниками збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту є підприємства, установи та організації незалежно від форми власності, а також громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що використовують водні ресурси та користуються водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту.
Відповідно до п. 6.1. Інструкції про порядок обчислення і сплати збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту, затвердженої спільним наказом Міністерства фінансів України, Державної податкової адміністрації України, Міністерства економіки України, Міністерства економічної безпеки від 01.10.1999 року № 231/539/118/219, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, водокористувачі самостійно обчислюють збір за спеціальне використання водних ресурсів та збір за користування водами для потреб гідроенергетики щоквартально наростаючим підсумком з початку року, а за користування водами для потреб водного транспорту - починаючи з I півріччя.
Розрахунки збору, базовий податковий (звітний) період для якого дорівнює календарному кварталу, подаються платниками органам державної податкової служби протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, за місцем податкової реєстрації.
Збір сплачується водокористувачами протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем граничного терміну подання розрахунку збору за місцем податкової реєстрації (п.141 Порядку № 1449).
Аналогічні норми встановлені п. 7.6 Інструкції, відповідно до якого збір за спеціальне використання водних ресурсів та збір за користування водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту сплачуються платниками протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку подання розрахунку збору за своїм місцем податкової реєстрації (місцем перебування на податковому обліку в органах державної податкової служби), тобто протягом 50 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу.
Відповідальність за правильність обчислення, своєчасність подання розрахунків і сплати збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту несуть платники відповідно до законодавства.
Згідно з п. 22 Порядку № 1449 контроль за повнотою обчислення і своєчасністю сплати до бюджетів збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту здійснюється органами державної податкової служби.
З урахуванням викладеного, суд робить висновок про те, що на час розгляду справи за відповідачем рахується заборгованість в сумі 1275305,88 грн., з яких 1232647,97 грн.- податку на додану вартість, 6431,10 грн. - комунального податку, 16153,39 грн. - збору за забруднення навколишнього природного середовища та 20073,42 грн. за спеціальне використання водних ресурсів.
Зазначені обставини також підтверджуються висновком експерта № 14/11 від 28.11.2011р.(а.с.47-55).
На час розгляду справи набрав чинності Податковий кодекс України, відповідно до п.п. 20.1.18 п. 20.1. ст. 20 якого, органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідач у порядку, передбаченому ст. 71 КАС України, не надав доказів сплати заборгованості в сумі 1275305,88 грн.
Приймаючи до уваги те, що податковий борг у розмірі 1275305,88 грн. є узгодженим і не сплаченим платником податку, суд, дійшов висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі, тому що не суперечать чинному законодавству та підтверджуються матеріалами справи.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, і відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Вступна та резолютивна частини постанови проголошені в судовому засіданні 27.04.2012р.
У повному обсязі постанову складено та підписано 28.04.2012р.
Керуючись ст. ст. 9, 69-71, ст.ст. 158-159, 161-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
,
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути з рахунків Кримського республіканського підприємства "Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Керчі" у банках, обслуговуючих такого платника (98300, АР Крим, м. Керч, вул. Години, 2в) заборгованість у розмірі 1275305,88 грн., з яких:
- 1232647,97 грн. з податку на додану вартість до державного бюджету м. Керчі на р/р 31118029700019; ГУ ДКУ в АР Крим м. Сімферополь; МФО 824026; ЄДРПОУ 34740946; код платежу 14010100;
- 6431,10 грн. комунального податку до місцевого бюджету м. Керчі на р/р 33210828700019; ГУ ДКУ в АР Крим м.Сімферополь; МФО 824026; ЄДРПОУ 34740946; код платежу 16010200;
- 20073,42 грн. збору за спеціальне використання водних ресурсів до державного бюджету м. Керчі на р/р 31117019700019; ГУ ДКУ в АР Крим м.Сімферополь; МФО 824026; ЄДРПОУ 34740946; код платежу 13020400;
- 16153,39 грн. збору за забруднення навколишнього природного середовища до державного бюджету м. Керчі на р/р 33117329700019; ГУ ДКУ в АР Крим м.Сімферополь; МФО 824026; ЄДРПОУ 34740946; код платежу 50080200.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Євдокімова О.О.