ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
21 травня 2012 року 17:58 № 2а-4689/12/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., за участю секретаря Покотило М.С. та представників:
позивача: Молнар О.О.;
Самойленко А.В.;
Рибальченко Н.В.;
відповідача: Яфонкіна Є.А.
розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "АВЕРС ПЛЮС ЛТД" доДержавної податкової інспекції у Оболонському районі міста Києва Державної податкової служби провизнання дій протиправними На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 21 травня 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
03 квітня 2012 року (відповідно до відмітки служби діловодства суду) Товариство з обмеженою відповідальністю "АВЕРС ПЛЮС ЛТД" (далі по тексту -позивач, ТОВ "АВЕРС ПЛЮС ЛТД") звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Оболонському районі міста Києва (далі по тексту -відповідач, ДПІ у Оболонському районі м. Києва), в якому просить: 1) визнати протиправними дії ДПІ у Оболонському районі м. Києва, пов'язані з проведенням документальної невиїзної перевірки суб'єкта господарювання ТОВ "АВЕРС ПЛЮС ЛТД" за період лютий 2011 року, в результаті якої складено акт від 16 травня 2011 року №204/23-3/36697963 "Про проведення документальної невиїзної перевірки суб'єкта господарювання Товариства з обмеженою відповідальністю "АВЕРС ПЛЮС ЛТД"; 2) скасувати висновки акта від 16 травня 2011 року №204/23-3/36697963 "Про проведення документальної невиїзної перевірки суб'єкта господарювання Товариства з обмеженою відповідальністю "АВЕРС ПЛЮС ЛТД" за період лютий 2011 року" щодо визнання нікчемними правочинів, укладених Товариства з обмеженою відповідальністю "АВЕРС ПЛЮС ЛТД"; 3) визнати протиправними дії ДПІ у Оболонському районі м. Києва, пов'язані з проведенням документальної невиїзної перевірки суб'єкта господарювання ТОВ "АВЕРС ПЛЮС ЛТД" з питань правильності обчислення податкових зобов'язань та податкового кредиту по взаємовідносинам з ТОВ "Науково-виробниче підприємство "Електрохім" за період липень-грудень 2011 року, в результаті якої складено акт від 22 червня 2011 року №289/23-3/36697963 "Про проведення документальної невиїзної перевірки суб'єкта господарювання Товариства з обмеженою відповідальністю "АВЕРС ПЛЮС ЛТД" з питань правильності обчислення податкових зобов'язань та податкового кредиту по взаємовідносинам з ТОВ "Науково-виробниче підприємство "Електрохім" за період липень-грудень 2011 року"; 4) скасувати висновки акта від 22 червня 2011 року №289/23-3/36697963 "Про проведення документальної невиїзної перевірки суб'єкта господарювання Товариства з обмеженою відповідальністю "АВЕРС ПЛЮС ЛТД" з питань правильності обчислення податкових зобов'язань та податкового кредиту по взаємовідносинам з ТОВ "Науково-виробниче підприємство "Електрохім" за період липень-грудень 2011 року" щодо визнання нікчемними правочинів, укладених Товариства з обмеженою відповідальністю "АВЕРС ПЛЮС ЛТД".
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03 квітня 2012 року відкрито провадження в адміністративній справі №2а-4689/12/2670, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 07 травня 2012 року.
В судовому засіданні 07 травня 2012 року протокольною ухвалою замінено первинного відповідача -ДПІ у Оболонському районі м. Києва на належного -Державну податкову інспекцію у Оболонському районі міста Києва Державної податкової служби (далі по тексту -ДПІ у Оболонському районі м. Києва), та оголошено про відкладення розгляду справи за клопотанням відповідача на 21 травня 2012 року.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 травня 2012 року закрито провадження у справі в частині позовних вимог про скасування висновків акта від 16 травня 2011 року №204/23-3/36697963 "Про проведення документальної невиїзної перевірки суб'єкта господарювання Товариства з обмеженою відповідальністю "АВЕРС ПЛЮС ЛТД" за період лютий 2011 року" та акта від 22 червня 2011 року №289/23-3/36697963 "Про проведення документальної невиїзної перевірки суб'єкта господарювання ТОВ "АВЕРС ПЛЮС ЛТД" з питань правильності обчислення податкових зобов'язань та податкового кредиту по взаємовідносинам з ТОВ "Науково-виробниче підприємство "Електрохім" за період липень-грудень 2010 р., січень 2011 року та ПП "Експерт Логістік" за період січень та березень 2011 р." щодо визнання нікчемними правочинів, укладених ТОВ "АВЕРС ПЛЮС ЛТД".
В судовому засіданні 21 травня 2012 року представники позивача позовні вимоги підтримали, представник відповідача проти задоволення адміністративного позову заперечив.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В С Т А Н О В И В:
Відповідно до наказу ДПІ у Оболонському районі м. Києва від 12 травня 2011 року №1499 "Про проведення документальної невиїзної перевірки" на підставі статті 20, підпункту 78.1.11 пункту 78.1 статті 78, статті 82 Податкового кодексу України вирішено провести документальну невиїзну перевірку ТОВ "АВЕРС ПЛЮС ЛТД".
За результатами такої перевірки складено акт від 16 травня 2011 року №204/23-3/36697963 "Про проведення документальної невиїзної перевірки суб'єкта господарювання Товариства з обмеженою відповідальністю "АВЕРС ПЛЮС ЛТД за період лютий 2011 року".
Згідно з наказом ДПІ у Оболонському районі м. Києва від 17 червня 2011 року №1952 "Про проведення позапланової документальної невиїзної перевірки" на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75, статті 79 Податкового кодексу України вирішено провести позапланову документальну невиїзну перевірку ТОВ "АВЕРС ПЛЮС ЛТД" з питань правильності обчислення податкових зобов'язань та податкового кредиту по взаємовідносинам з ТОВ "Науково-виробниче підприємство "Електрохім" за період липень-грудень 2010 року, січень 2011 року та ПП "Експерт Логістік" за період січень та березень 2011 року.
За результатами такої перевірки складено акт від 22 червня 2011 року №289/23-3/36697963 "Про проведення документальної невиїзної перевірки суб'єкта господарювання Товариства з обмеженою відповідальністю "АВЕРС ПЛЮС ЛТД" з питань правильності обчислення податкових зобов'язань та податкового кредиту по взаємовідносинам з ТОВ "Науково-виробниче підприємство "Електрохім" за період липень-грудень 2010 р., січень 2011 року та ПП "Експерт Логістік" за період січень та березень 2011 р."
Позивач вважає протиправними дії відповідача щодо проведення зазначених перевірок, оскільки визначених законом підстав для їх проведення не існувало та звертає увагу на процедурні порушення, допущені під час перевірок та оформлення їх результатів.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечив з підстав відповідності своїх дій вимогам Податкового кодексу України.
Окружний адміністративний суд міста Києва погоджується з позовними вимогами ТОВ "АВЕРС ПЛЮС ЛТД", керуючись наступним.
Відповідно до пункту 79.1 статті 79 Податкового кодексу України документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.
Відповідно до пункту 79.2 статті 79 Податкового кодексу України документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
Пункт 78.1 статті 78 Податкового кодексу України визначає вичерпний перелік обставин для здійснення документальної позапланової перевірки.
Так, відповідно до підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України визначено, що документальна позапланова перевірка здійснюється у випадку коли за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.
Таким чином, з аналізу наведених правових норм суд приходить до висновку, що документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться на підставі наказу керівника органу державної податкової служби та за наявності підстав для її проведення; в свою чергуможливість для проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та прийняття відповідного наказу на підставі підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України виникає виключно за наявності двох умов: 1) виявлення фактів, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства; 2) не надання платником пояснень та їх документального підтвердження на запит податкового органу протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.
Вирішуючи питання наявності підстав для проведення документальної невиїзної перевірки ТОВ "АВЕРС ПЛЮС ЛТД за період лютий 2011 року на підставі підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України, суд звертає увагу на наступне.
Відповідач не надав суду доказів на підтвердження того, що ДПІ у Оболонському районі м. Києва зверталась з обов'язковим письмовим запитом про надання пояснень та їх документальних підтверджень до ТОВ "АВЕРС ПЛЮС ЛТД", і що ТОВ "АВЕРС ПЛЮС ЛТД" не надало пояснення та їх документальні підтвердження на такий запит протягом 10 робочих днів з дня його отримання, що виключає наявність підстав для проведення документальної позапланової невиїзної перевірки в межах спірних правовідносин.
Таким чином, на думку суду, дії відповідач по проведенню документальної невиїзної перевірки ТОВ "АВЕРС ПЛЮС ЛТД", за результатами якої складено акт від 16 травня 2011 року №204/23-3/36697963 "Про проведення документальної невиїзної перевірки суб'єкта господарювання Товариства з обмеженою відповідальністю "АВЕРС ПЛЮС ЛТД за період лютий 2011 року", не ґрунтуються на нормах Податкового кодексу України, а тому є протиправними.
Вирішуючи питання наявності підстав для проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ "АВЕРС ПЛЮС ЛТД" з питань правильності обчислення податкових зобов'язань та податкового кредиту по взаємовідносинам з ТОВ "Науково-виробниче підприємство "Електрохім" за період липень-грудень 2010 року, січень 2011 року та ПП "Експерт Логістік" за період січень та березень 2011 року, суд звертає увагу на наступне.
Як встановлено вище, така перевірка згідно наказу про її проведення призначена на підставі підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75, статті 79 Податкового кодексу України.
Відповідно до пункту 79.1 статті 79 Податкового кодексу України встановлено, що документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.
Пункт 78.1 статті 78 Податкового кодексу України встановлює вичерпний перелік підстав для здійснення документальної позапланової виїзної перевірки, а саме: за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту; платником податків не подано в установлений законом строк податкову декларацію або розрахунки, якщо їх подання передбачено законом; платником податків подано органу державної податкової служби уточнюючий розрахунок з відповідного податку за період, який перевірявся органом державної податкової служби; виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту; платником податків подано в установленому порядку органу державної податкової служби заперечення до акта перевірки або скаргу на прийняте за її результатами податкове повідомлення-рішення, в яких вимагається повний або частковий перегляд результатів відповідної перевірки або скасування прийнятого за її результатами податкового повідомлення-рішення у разі, коли платник податків у своїй скарзі (запереченнях) посилається на обставини, що не були досліджені під час перевірки, та об'єктивний їх розгляд неможливий без проведення перевірки. Така перевірка проводиться виключно з питань, що стали предметом оскарження; розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків; платником подано декларацію, в якій заявлено до відшкодування з бюджету податок на додану вартість, за наявності підстав для перевірки, визначених у розділі V цього Кодексу, та/або з від'ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень; щодо платника податку подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної у разі ненадання таким платником податків пояснень та документального підтвердження на письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня його отримання; отримано постанову суду (ухвалу суду) про призначення перевірки або постанову органу дізнання, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону у кримінальних справах, що перебувають у їх провадженні; органом державної податкової служби вищого рівня в порядку контролю за діями або бездіяльністю посадових осіб органу державної податкової служби нижчого рівня здійснено перевірку документів обов'язкової звітності платника податків або матеріалів документальної перевірки, проведеної контролюючим органом нижчого рівня, і виявлено невідповідність висновків акта перевірки вимогам законодавства або неповне з'ясування під час перевірки питань, що повинні бути з'ясовані під час перевірки для винесення об'єктивного висновку щодо дотримання платником податків вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби; у разі отримання інформації про ухилення податковим агентом від оподаткування виплаченої (нарахованої) найманим особам (у тому числі без документального оформлення) заробітної плати, пасивних доходів, додаткових благ, інших виплат та відшкодувань, що підлягають оподаткуванню, у тому числі внаслідок неукладення платником податків трудових договорів з найманими особами згідно із законом, а також здійснення особою господарської діяльності без державної реєстрації. Така перевірка проводиться виключно з питань, що стали підставою для проведення такої перевірки.
Всупереч зазначеним правовим нормам відповідачем не визначено жодної із визначених законом підстав для проведення документальної невиїзної позапланової перевірки ТОВ "АВЕРС ПЛЮС ЛТД" з питань правильності обчислення податкових зобов'язань та податкового кредиту по взаємовідносинам з ТОВ "Науково-виробниче підприємство "Електрохім" за період липень-грудень 2010 року, січень 2011 року та ПП "Експерт Логістік" за період січень та березень 2011 року.
Посилання в наказі від 17 червня 2011 року №1952 "Про проведення позапланової документальної невиїзної перевірки" на підпункт 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України суд вважає недостатнім, оскільки зазначена правова норма визначає поняття документальної перевірки та перелік документів, що нею охоплюються, а не підстави для її проведення.
Судом під час розгляду справи не встановлено, а відповідачем не надано жодного доказу на підтвердження наявності будь-якої підстави для проведення документальної позапланової невиїзної перевірки, що визначені в пункті 78.1 статті 78 Податкового кодексу України.
Враховуючи викладене, дії ДПІ у Оболонському районі м. Києва щодо проведення документальної невиїзної позапланової перевірки ТОВ "АВЕРС ПЛЮС ЛТД", за результатами якої складено акт від 22 червня 2011 року №289/23-3/36697963 "Про проведення документальної невиїзної перевірки суб'єкта господарювання Товариства з обмеженою відповідальністю "АВЕРС ПЛЮС ЛТД" з питань правильності обчислення податкових зобов'язань та податкового кредиту по взаємовідносинам з ТОВ "Науково-виробниче підприємство "Електрохім" за період липень-грудень 2010 р., січень 2011 року та ПП "Експерт Логістік" за період січень та березень 2011 р." здійснені не на підставі та не в межах, що визначені Податковим кодексом України, а тому є протиправними.
Обґрунтованими є також доводи позивача щодо порушення порядку проведення документальної невиїзної позапланової перевірки в частині скорочення її тривалості.
Так, в наказі ДПІ у Оболонському районі м. Києва від 12 травня 2011 року №1499 "Про проведення документальної невиїзної перевірки" зазначено тривалість призначеної перевірки 10 робочих днів з 12 травня 2011 року по 25 травня 2011 року, в свою чергу акт перевірки складено вже 16 травня 2011 року.
Суд звертає увагу, що Податковий кодекс України не передбачає повноважень податкового органу скорочувати тривалість перевірки.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, ДПІ у Оболонському районі м. Києва не доведено правомірність та обґрунтованість своїх дій з урахуванням вимог встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ТОВ "АВЕРС ПЛЮС ЛТД" підлягає задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "АВЕРС ПЛЮС ЛТД" задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Оболонському районі міста Києва щодо проведення документальної невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "АВЕРС ПЛЮС ЛТД" за період лютий 2011 року, за наслідками якої складено акт від 16 травня 2011 року №204/23-3/36697963 "Про проведення документальної невиїзної перевірки суб'єкта господарювання ТОВ "АВЕРС ПЛЮС ЛТД" (код ЄДРПОУ 36697963) за період лютий 2011 року".
3. Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Оболонському районі міста Києва щодо проведення документальної невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "АВЕРС ПЛЮС ЛТД" з питань правильності обчислення податкових зобов'язань та податкового кредиту по взаємовідносинам з ТОВ "Науково-виробниче підприємство "Електрохім" за період липень-грудень 2010 року, січень 2011 року та ПП "Експерт Логістік" за період січень та березень 2011 року, в результаті якої складено акт від 22 червня 2011 року №289/23-3/36697963 "Про проведення документальної невиїзної перевірки суб'єкта господарювання ТОВ "АВЕРС ПЛЮС ЛТД" з питань правильності обчислення податкових зобов'язань та податкового кредиту по взаємовідносинам з ТОВ "Науково-виробниче підприємство "Електрохім" за період липень-грудень 2010 р., січень 2011 року та ПП "Експерт Логістік" за період січень та березень 2011 р."
4. Присудити з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань за зобов'язаннями Державної податкової інспекції у Оболонському районі міста Києва Державної податкової служби на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "АВЕРС ПЛЮС ЛТД" понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 32,19 грн. (тридцять дві гривні дев'ятнадцять копійок).
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.А. Кузьменко