Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 травня 2012 р. № 2-а- 4135/12/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді - Заічко О.В.
при секретарі судового засідання - Демченко В.В.
за участю представників сторін:
позивача - Єлісеєва М.І., Тюріної В.С.,
відповідача - не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом
Публічного акціонерного товариства "Концерн АВЕК та Ко " до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові Державної податкової служби про скасування податкових повідомлень - рішень ,
В С Т А Н О В И В:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, Публічне акціонерне товариство "Концерн АВЕК та Ко" з адміністративним позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові Державної податкової служби, в якому просить суд скасувати податкові повідомлення-рішення відповідача №0001750854 та №0001760854 від 15 грудня 2011 року.
В обґрунтування заявленого позову зазначив, що за результатами перевірки позивача фахівцями відповідача складено Акт перевірки №2238/23-1/22649344 від 29.11.2011р., на підставі якого відповідачем були складені податкові повідомлення - рішення: №0001750854 від 15.12.2011 р. за платежем: орендна плата за землю з юридичних осіб на загальну суму - 9139650,52 грн., в тому числі основний платіж - 9139649,52 грн., штрафні санкції - 1,00 грн.; №0001760854 від 15 грудня 2011р. за платежем: податок на доходи фізичних осіб на загальну суму 510,00 грн., в тому числі основний платіж - 0 грн., штрафні санкції - 510,00 грн.
Обґрунтування висновків відповідача про порушення позивачем вимог пп.288.1, п.288.4 ст. 288 Податкового кодексу України, що не відповідає й рішенню 19 сесії Харківської міської ради 5 скликання «Про затвердження Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі в м. Харкові» від 27.02.2008р. №41/08, розділом V якого врегульовані питання зміни розміру орендної плати. Пунктами 5.1 - 5.4 розділу V цього Положення, визначені підстави зміни (перегляду) розміру орендної плати. Так, пункт 5.1 розділу V Положення встановлює підстави перегляду лише у разі, якщо розмір орендної плати встановлений згідно з розділом II цього Положення, а не розділом IV (особливості визначення орендної плати для окремих категорій орендарів). При цьому пунктом 5.4 розділу V Положення передбачено, що у інших випадках перегляд розміру орендної плати може здійснюватися лише за письмовою згодою сторін та у порядку, визначеному договором оренди земельної ділянки.
Таким чином, зазначені в Акті перевірки десять договорів оренди землі на час складання Акту перевірки та податкового повідомлення-рішення №0001750854 від 15 грудня 2011р., не були зміненими та застосовувалися позивачем з урахуванням додаткових угод, якими встановлено ставку орендної плати у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки. Застосування позивачем будь-якої іншої підстави для нарахування орендної плати за земельні ділянки було б порушенням наведених приписів законодавства, у т.ч. п. 288.1 та п.288.4 ст. 288 Податкового кодексу України.
Крім того, позивач зазначає, що відповідачем надано невірну оцінку фактичним обставинам, які відображені в Акті перевірки, що призвело до неправильного застосування до позивача штрафної санкції у розмірі 510,00 грн. всупереч вимогам податкового законодавства. З огляду на встановлений в Акті перевірки факт самостійного виявлення платником податків помилки у податковому розрахунку за формою 1-ДФ за II квартал 2011р. та самостійному донарахуванні платником податків суми податкового зобов'язання, застосування до позивача штрафної санкції на підставі абз. 2 п.п. 119.2. ст.119 Податкового кодексу України, яка також включена до глави 11 Податкового кодексу України, є порушенням вищезазначених вимог податкового законодавства.
Позивач вважає податкові повідомлення - рішення №0001750854 від 15 грудня 2011 р., №0001760854 від 15 грудня 2011 р., що складені на підставі Акту перевірки позивача від 29.11.2011 року №2238/23-1/22649344, незаконним, необґрунтованим та такими, що порушують його права та законні інтереси.
В судовому засіданні представники позивача заявлені позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити, виходячи із доводів позовної заяви.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином, про причину неприбуття не повідомив, заяву про розгляд справи за його відсутності та письмових заперечень на позов не надав.
Суд вважає можливим розгляд справи за відсутності представника відповідача на підставі наявних доказів у справі, відповідно до ст. 128 КАСУ.
Вислухавши пояснення представників позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, судом встановлено наступне.
З матеріалів справи вбачається, що на підставі направлень від 23.08.2011р. №513, 514, 515, 516, 517, 518, від 31.08.2011 №552, від 27.09.2011 №606, 607 виданих Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Харкові, згідно зі ст. 75, 77, 82 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-УІ, відповідно до плану- графіку працівниками відповідача була проведена планова документальна перевірка фінансово-господарської діяльності Публічного акціонерного товариства «Концерн АВЕК та Ко» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2010 по 30.06.2011 року. За результатами перевірки складено акт №2238/23-1/22649344 від 29.11.2011р., (т. 1, а.с. 12-30).
Згідно висновків акту перевірки встановлено, зокрема, порушення позивачем приписів п. 288.1, п.288.4 ст. 288 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податкове зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності на загальну суму 9139649,52 грн., у т.ч. за: січень 2011 р. - 1 523 274,92 грн., лютий 2011 р. -1 523 274,92 грн., березень 2011 р. - 1 523 274,92 грн., квітень 2011 р.- 1 523 274,92 грн., травень 2011 р. - 1 523 274,92 грн., червень 2011 р. - 1 523 274,92 грн. та п.176.2 (б) ст.176 Податкового кодексу України, п. 3.2, п.3.3, п.3.4, п.3.5 Порядку заповнення та подання податковими агентами податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них додатку, затвердженого наказом ДПА України від 24.12.2010 року № 1020 та ареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 13.01.2011 року № 46/18784, а саме: в зітному податковому розрахунку за формою 1-ДФ за II кв.2011 року невірно вказані суми врахованого та виплаченого доходу та суми нарахованого та перерахованого податку на лоходи фізичних осіб.
З висновками акту перевірки позивач не погодився та у встановлений законодавством термін надав заперечення за № 1445 від 05.12.2011р. до акту перевірки (т.1 а.с. 31-39).
Листом від 12.12.2011р. №16893/10/23-112 відповідачем надана відповідь позивачу про результати розгляду його заперечень, яким висновки акту перевірки залишені без змін (т.1 а.с. 40-47).
На підставі висновків зазначеного акту перевірки відповідачем 15.12.2011 року прийняті податкові повідомлення - рішення №0001750854, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання з орендної плати за землю в розмірі 9139650,52 грн., в тому числі основний платіж - 9139649,52 грн., штрафні санкції - 1,00 грн.; №0001760854 по податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 510,00 грн., в тому числі основний платіж - 0 грн., штрафні санкції - 510,00 грн. (т.1, а.с.10, 11).
Як вбачається з матеріалів справи перевіркою встановлено заниження ПАТ «Концерн АВЕК та Ко» податкових зобов'язань по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності у періоді з 01.01.2011 року по 30.06.11 року по 10 договорам оренді землі, які укладені з Харківською міською Радою (всього у 2011 році підприємством нараховувалась орендна плата за землю по 65 договорам оренди землі):
- № 66106/04 від 30.06.2004 року на земельну ділянку площею 2,2115 га за адресою м.Харків, пр. 50 річчя ВЛКСМ, 5. Земельна ділянка надана для експлуатації та обслуговування розширення зони роздрібної торгівлі існуючого торгівельного центру. Термін дії договору до 23.09.2028 року. Розмір орендної плати в місяць з 2007 року складає 70404,36 грн. До договору оренди укладені додаткові угоди, в яких змінено розмір орендної плати за землю: додаткова угода від 11.11.08 року, яка зареєстрована 13.01.2009 № 340967100006, у відповідності до якої розмір орендної плати за землю складає 520899,04 грн. в місяць- 12% (коефіціент індексації за 2008 рік 1,152 в додатковій угоді не враховано). Згідно додаткової угоди від 24.04.2009, яка зареєстрована 29.05.2009 № 340967100136, розмір орендної плати в місяць складає 150018,92 грн. - 3% (коефіцієнт індексації за 2008 рік 1,152 в додатковій угоді враховано) (а.с. 51-55 та звороти);
- № 7560/04 від 05.07.2004 року на земельну ділянку площею 2,0988 га за адресою м. Харків, вул. Героїв праці (Ново-Салтівський ринок). Земельна ділянка надана для експлуатації та обслуговування торговельного майданчика з продажу продовольчих та непродовольчих товарів та автостоянки. Термін дії договору до 18.11.2028 року. Розмір орендної плати в місяць складає 66123,67 грн. До договору оренди укладені додаткові угоди, в яких змінено розмір орендної плати за землю: додаткова угода від 16.01.09, яка зареєстрована 24.02.2009 за № 640967100047 розмір орендної плати в місяць 208485,97 грн. - 5,6 % (коефіцієнт індексації за 2008 рік 1,152 в додатковій угоді не враховано). Згідно додаткової угоди від 24.04.2099 року, яка зареєстрована 29.05.2009 за № 640967100082, розмір орендної плати в місцяь складає 128665,62 грн. - 3% (коефіцієнт індексації за 2008 рік 1,152 в додатковій угоді враховано) (т.1 а.с. 56-62 та звороти).
- № 340767100050 від 18.05.2007 року на земельну ділянку площею 0,7837 га за адресою : м. Харків, провул. Амурський, 36. Земельна ділянка надана в оренду для експлуатації та обслуговування торгівельного комплексу по продажу непродовольчих товарів (будівля торговельного комплексу та торгівельні павільони). Термін дії договору - до 30.11 2010 року. Розмір орендної плати в місяць, згідно умов договору - 44899,95 грн. До договору оренди укладені додаткові угоди, в яких змінено розмір орендної плати за землю: згідно додаткової угоди від 17.12.2008 року, яка зареєстрована 25.02.2009 № 340967100065, орендна плата в місяць складає 120304,87 грн. - 8% (коефіцієнт індексації за 2008 рік 1,152 в додатковій угоді не враховано). Згідно додаткової угоди від 24.04.2009 року, яка зареєстрована 29.05.2009 №340967100137, сума орендної плати в місяць складає 51971,70 грн. - 3% (коефіцієнт індексації за 2008 рік 1,152 в додатковій угоді враховано) (т.1, а.с. 63-67 та звороти).
- № 340767100051 від 18.05.2007 року на земельну ділянку площею 1,4935 га за адресою: м. Харків, провул. Амурський,36. Земельна ділянка надана для експлуатація та обслуговування торговельного комплексу непродовольчих товарів. Розмір орендної плати в місяць складає 84735,74 грн. Термін дії оренди землі - до 30.11.2010 року. До договору оренди укладені додаткові угоди, в яких змінено розмір орендної плати за землю: згідно додаткової угоди від 17.12.2008 року, яка зареєстрована 25.02.2009 № 3409671000066, орендна плата в місяць складає 227576,81 грн.- 8 % (коефіцієнт індексації за 2008 рік в додатковій угоді не враховано). Згідно додаткової угоди від 24.04.2009 року, яка зареєстрована 29.05.2009 року № 340967100140, орендна плата в місяць складає 98313,18 грн. - 3% (коефіцієнт індексації за 2008 рік 1,152 враховано) (т.1, а.с. 68-72 та звороти).
- № 66124/04 від 03.08.2004 року на земельну ділянку, площею 0,2200 га за адресою: м.Харків, пр. 50-річчя ВЛКСМ ріг вул. Ак. Павлова. Земельна ділянка надана для експлуатації торговельного майданчика з організації торгівлі автозапчастинами та автомобілями. Термін дії договору оренди землі до 01.05.2009 рок. Розмір орендної плати в місяць складає 14475,98 грн. До договору оренди укладені додаткові угоди, в яких змінено розмір орендної плати за землю: згідно додаткової угоди від 11.11.08 року, яка зареєстрована 13.01.2009 № 340967100005, розмір орендної плати в місяць - 34279,87 грн. - 8 % (коефіцієнт індексації за 2008 рік 1,152 в додатковій угоді не враховано). Згідно додаткової угоди від 24.04.2009, яка зареєстрована 29.04.2009 № 340967100117, розмір орендної плати в місяць складає - 3% (коефіцієнт індексації за 2008 рік 1,152 в додатковій угоді враховано) (т.1, а.с. 73-78 та звороти).
- № 66163/04 від 14.09.2004 року на земельну ділянку площею 6,1121 га за адресою: м. Харків, вул. Ак.Павлова, 165. Земельна ділянка надана для будівництва тимчасової торгівельної зони з місцями для зберігання товарів та автотранспорту (1 пусковий комплекс торгівельно-виставочного комплексу) та подальша експлуатація об'єкту. Розмір орендної плати в місяць з 01.06.2007 року - 147763,19 грн. До договору оренди укладені додаткові угоди, в яких змінено розмір орендної плати за землю: згідно додаткової угоди від 11.11.2008 року, яка зареєстрована 13.01.2009 № 340967100008, орендна плата в місяць складає 768996,49 грн.-8% (коефіцієнт індексації за 2008 рік 1,152 в додатковій угоді не враховано). Згідно додаткової угоди від 21.04.2009 року, яка зареєстрована 30.04.2009 № 340967100118, орендна плата в місяць складає 332206,48 грн. - 3% (коефіцієнт індексації за 2008 рік 1,152 в додатковій угоді враховано) (т.1, а.с. 79-83 та звороти).
- № 340767100052 від 18.05.2007 року на земельну ділянку площею 0,0342 га за адресою: м. Харків, вул. Ак. Павлова, 165 «г». Земельна ділянка надана для експлуатації та обслуговування тимчасових торговельних павільонів (торговельного комплексу). Термін дії договору оренди землі до 31.08.11 року. Розмір орендної плати в місяць 2538,48 грн. До договору оренди укладені додаткові угоди, в яких змінено розмір орендної плати за землю: згідно додаткової угоди від 11.12.2008 року, яка зареєстрована 03.02.2009 № 340967100041, орендна плата в місяць складає 5679,31 грн. -8 % (коефіцієнт індексації за 2008 рік 1,152 в додатковій угоді не враховано). Згідно додаткової угоди від 24.04.2009 року, яка зареєстрована 29.05.2009 № 340967100139 орендна плата в місяць складає 2453,46 грн. - 3% (коефіцієнт індексації за 2008 рік 1,152 в додатковій угоді враховано) (т.1, а.с. 84-88 та звороти) .
- № 340767100048 від 11.05.2007 року на земельну ділянку, площею 0,0108 га за адресою: м. Харків, вул.Ак. Павлова, 165 «г». Земельна ділянка надана для експлуатації та обслуговування тимчасових торговельних павільйонів (торговельного комплексу). Термін дії договору оренди землі - до 31.08.11 року. Розмір орендної плати в місяць складає 808,07 грн. Згідно додаткової угоди від 11.12.2008 року, яка зареєстрована 13.02.2009 № 340967100051, орендна плата в місяць складає - 1773,74 грн. - 8% (без врахування коефіцієнту індексації за 2008 рік 1,152). Згідно додаткової угоди від 24.04.2009 року, яка зареєстрована 29.05.2009р. № 340967100138, розмір орендної плати в місяць складає 766,26 грн. - 3 % з урахуванням коефіцієнту індексації 1,152 (т.1, а.с. 89-93, звороти)
- № 66150/05 від 06.07.2005 року на земельну ділянку, площею 0,3746 га за адресою : м. Харків, вул. Л. Толстого, 43. Земельна ділянка надана для експлуатації та обслуговування торговельного майданчику з продажу непродовольчих товарів. Термін дії договору оренди землі до 31.01.2030 року. Розмір орендної плати складає з 2007 року - 14862,00 грн. в місяць. Згідно додаткової угоди від 17.12.08, яка зареєстрована 03.03.09 №340967100077 розмір орендної плати за місяць складає 40346,25 грн. - що складає 5,6 % нормативної грошової оцінки (без врахування коефіцієнту індексації за 2008 рік 1,152). Згідно додаткової угоди від 24.04.09 року, яка зареєстрована 29.05.09 №340967100142, розмір орендної плати в місяць складає 24899,40 грн., тобто 3 % від нормативної грошової оцінки з урахуванням коефіцієнту індексації за 2008 рік 1, 152. (т.1, а.с. 94-99, звороти).
- № 6695/05 від 11.05.2005 року на земельну ділянку площею 0,2268 га за адресою: м.Харків, вул. Нашинська ріг вул. Проспектної. Земельна ділянка надана для експлуатації самовільно побудованого торговельного майданчика по продажу непродовольчих товарів. Термін дії договору оренди землі - до 28.02.2010 року. Розмір орендної плати з 2007 року складає 9896,37 грн. Згідно додаткової угоди від 17.12.2008 року, яка зареєстрована 03.03.09 за №340967100075, розмір орендної плати в місяць складає 29253,27, тобто 8% (без врахування коефіцієнту індексації за 2008 рік 1,152). Згідно додаткової угоди від 24.04.09 року, яка зареєстрована 29.05.2009 №340967100141, розмір орендної плати складає в місяць 12637,41 грн. (3%) з урахуванням коефіцієнту індексації 1,152 (т.1, а.с. 100-105).
Фактичною підставою для відображення в акті перевірки №2238/23-1/22649344 від 29.11.2011р. зазначеного порушення слугував висновок відповідача про необхідність позивачу з 01.01.2011р. за вказаними в ньому вище переліченими десятьма договорами оренди землі (№66106/04 від 30.06.2004 р., № 7560/04 від 05.07.2004 р., № 340767100050 від 18.05.2007 р., №340767100051 від 18.05.2007 р., № 66124/04 від 03.08.2004 р„ № 66163/04 від 14.09.2004 р., №340767100052 від 18.05.2007 р., № 340767100048 від 11.05.2007 р., № 66150/05 від 06.07.2005 р., № 6695/05 від 11.05.2005 р. з додатковими угодами до них) сплачувати орендну плату не за ставкою 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, як це визначено у додаткових угодах до цих договорів оренди, а в розмірах, що діяли до укладення зазначених додаткових угод, у зв'язку з втратою чинності з 01.01.2011р. підпункту 14 п. 4.1. додатку до рішення 19 сесії Харківської міської ради 5 скликання «Про затвердження Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі в м. Харкові» від 27.02.2008 року № 41/08 (т. 1, а.с. 21-22, стор. 124-125 Акту перевірки).
Згідно рішення 31 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 25.02.2009 р. № 32/09 «Про внесення змін до рішення 19 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 27.02.2008 року № 41/08 «Про затвердження «Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі в м. Харкові» дію підпункту 14 пункту 4.1 додатку до рішення 19 сесії Харківської міської ради 5 скликання «Про затвердження «Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди в м. Харкові» від 27.02.2008р. № 41/08, яким встановлено ставку річної орендної плати у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, було обмежено строком до 01.01.2011 року.
Судом зазначається, що органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
У відповідності до статті 206 Земельного Кодексу України від 25.10.2001 р. №2768- III, із наступними змінами та доповненнями, використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. При цьому, згідно частини 2 вказаної статті плата за землю справляється відповідно до закону, а з 01 січня 2011 року будь - які питання щодо оподаткування регулюються Податковим кодексом України від 02.12.2010 №2755 - VI, із змінами та доповненнями, і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до Податкового кодексу та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства.
Відповідно до ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України, право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998, договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно п.п.14.1.147 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Відповідно до п.п.14.1.125 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XIII цього кодексу - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Статтею 271 Податкового кодексу України встановлено, що базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом XIII цього кодексу, а у разі, якщо нормативну грошову оцінку не проведено - площа земельних ділянок.
Відповідно до вимог п.288.1. та п.288.4. ст.288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, у якому встановлюється розмір та умови внесення орендної плати.
Згідно п.п.288.5.1 п.288.5. ст.288 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Суд звертає увагу на вимоги абз. 2 п.п.288.5.1. п.288.5. ст.288 ПК України, яким передбачена можливість внесення змін до існуючих договорів оренди землі, в тому числі і в частині зміни розміру орендної плати, і обов'язок органу місцевого самоврядування інформувати про це податкову службу.
Підпунктом 4.1.1. п.4.1 ст.4 Податкового кодексу закріплено принцип «загальність оподаткування», тобто, кожна особа зобов'язана сплачувати встановлені Податковим кодексом, законами з питань митної справи податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями Податкового кодексу.
Відповідно до ст. 6 Податкового кодексу, податком є обов'язковий безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податків відповідно до Податкового кодексу.
Податковим кодексом на території України встановлено загальнодержавні та місцеві податки та збори.
В положенні п. 8.2 статті 8 Податкового кодексу зазначено, що до загальнодержавних належать податки та збори, що встановлені цим Кодексом і є обов'язковими до сплати на усій території України, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Згідно статті 9 Податкового Кодексу плату за землю віднесено до загальнодержавних податків і зборів.
Позивачем надані до суду відомості про наявні земельні ділянки.
У відповідності до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених Податковим кодексом. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків (пункт 36.3 статті 36 Податкового кодексу).
Порядок оподаткування землі в Україні, починаючи з 01 січня 2011 року, визначається розділом XIII «Плата за землю» Податкового кодексу.
Питання орендної плати за землю врегульовані статтею 288 Податкового кодексу України.
Враховуючи те, що плата за землю є загальнодержавним податком та обов'язковим до сплати, умови та підстави для зменшення розміру податку повинні бути визначені на законодавчому рівні, а саме в Податковому кодексі.
Повноваження щодо встановлення ставок загальнодержавних податків і зборів та інших обов'язкових елементів цих платежів, у відповідності до підпункту 12.1.3 пункту 12.1 статті 12 Податкового кодексу, належить виключно Верховній Раді України.
До повноважень органів місцевого самоврядування базового рівня (сільських, селищних та міських рад, в тому числі Харківської міської ради) не належить зміна розмірів ставок загальнодержавних податків і зборів, до якого належить, зокрема, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності.
До їх повноважень, у відповідності до пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу, належить прийняття рішень про встановлення місцевих податків і зборів у порядку, визначеному Податковим кодексом, а саме: об'єктів оподаткування, платників податків і зборів, розмірів ставок, податкових періодів та інших обов'язкових елементів, визначених статтею 7 та з дотриманням критеріїв, встановлених розділом XII «Місцеві податки і збори» Податкового кодексу для відповідного місцевого податку чи збору.
Тобто, враховуючи норми Податкового Кодексу України, який визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, суд зазначає, що річна сума платежу, що підлягає перерахуванню до бюджету суб'єктами господарювання, які орендують земельні ділянки державної та комунальної власності, визначається відповідно до умов договору, але з урахуванням вимог пп. 285.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового Кодексу України.
Пунктом 288.1 статті 288 ПКУ визначено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Платником орендної плати є орендар земельної ділянки, об'єктом оподаткування - земельна ділянка, надана в оренду (пункти 288.2 та 288.3 статті 288 ПКУ).
Отже, Податковим кодексом України визначено єдину підставу для нарахування орендної плати за земельну ділянку - договір оренди землі. Саме договором, а не вищенаведеним Положенням про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі в м. Харкові від 27.02.2008р. № 41/08, затвердженого рішенням 19 сесії Харківської міської ради 5 скликання, повинен керуватися позивач при сплаті орендної плати за користування земельною ділянкою державної і комунальної власності.
Пунктом 288.5 статті 288 Податкового кодексу чітко визначено, що мінімальний, річний розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності для всіх категорій земель, крім сільськогосподарського призначення, не може бути меншим трикратного розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII Кодексу, та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки (для інших земельних ділянок, наданих в оренду). Проте, згідно додаткових угод до договорів оренди землі, визначених в Акті перевірки, сплата орендної плати встановлена в розмірах, що не порушує вищезазначених вимог Податкового кодексу України.
З урахуванням вищенаведеного та з наданих до матеріалів справи платіжних доручень вбачається, що позивачем здійснювалося нарахування та сплата орендної плати за вказаними в акті перевірки десятьма договорами оренди землі у повній відповідності до вимог законодавства України, що виключає порушення позивачем п. 288.1, п.288.4 ст. 288 Податкового кодексу України та свідчить про безпідставне нарахування відповідачем податкового зобов'язання за платежем: орендна плата за землю з юридичних осіб.
Разом з тим, статтею 271 ПКУ визначено, що базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом XIII ПКУ, а у разі, якщо нормативну грошову оцінку не проведено - площа земельних ділянок.
Правові засади проведення оцінки земель в Україні визначені Законом України від 11.12.2003 р. N 1378-ІУ "Про оцінку земель" .
Відповідно до абзацу 5 статті 5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Розмір орендної плати за землю переглядається у випадках і з моменту: зміни умов господарювання, передбачених договором, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами, в інших випадках, передбачених законом.
Крім того, відповідно до п. 5.2 ст. 5 Податкового кодексу України, у разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням цього Кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення цього Кодексу.
Також, про безпідставність нарахування відповідачем податкового зобов'язання за платежем: орендна плата за землю з юридичних осіб свідчить наступне.
Відповідно до п.34 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до виключної компетенції міських рад віднесено вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Абзацом 3 п.1 розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про оренду землі» встановлено, що до розмежування відповідно до закону земель державної і комунальної власності орендодавцями земельних ділянок у межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, є відповідні сільські, селищні, міські ради.
З метою внесення змін до вказаних в акті перевірки договорів оренди землі, Харківська міська рада, як орендодавець, звернулась до Господарського суду Харківської області з відповідним позовом до орендаря - ПАТ «Концерн АВЕК та Ко» про зобов'язання вчинити дії.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 22.12.2011 р. у справі №5023/9918/11 затверджено мирову угоду від 22.12.2011 р., укладену Харківською міською радою та ПАТ «Концерн АВЕК та Ко» (т.1, а.с. 107-112).
Згідно умов затвердженої судом мирової угоди, у зв'язку з закінченням 01.01.2011 р. строку дії підпункту 14 пункту 4.1 додатку до рішення 19 сесії Харківської міської ради 5 скликання «Про затвердження «Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі в м. Харкові» від 27.02.2008р. №41/08, ПАТ «Концерн АВЕК та Ко» зобов'язалось сплачувати з моменту набрання чинності мировою угодою (22.12.2011 р.) оренду плату за вказаними в акті перевірки договорами оренди землі, відповідно до ставок, що встановлені зазначеним Положенням.
Поряд з цим, ПАТ «Концерн АВЕК та Ко» прийняло на себе зобов'язання здійснити за період з 01.01.2011р. по 22.12.2011р. (за деякими договорами по 30.10.2011 р. та по 21.11.2012р.) доплату за договорами оренди землі, визначеними в акті перевірки, із розрахунку орендної плати на рік 8% та 5,6% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що встановлені вказаним вище Положенням.
Отже, питання сплати орендної плати за вказаними в акті перевірки позивача десятьма договорами оренди землі вирішено сторонами цих договорів у затвердженій судом мировій угоді.
З огляду на викладене, на думку суду, відповідачем безпідставно нараховане податкове зобов'язання за платежем: орендна плата за землю з юридичних осіб, визначене у податковому повідомленні-рішенні №0001750854 від 15 грудня 2011 р., яке підлягає скасуванню.
Актом перевірки №2238/23-1/22649344 від 29.11.2011р. встановлено порушення позивачем п.176.2 (б) ст.176 Податкового кодексу України, п. 3.2, п.3.3, п.3.4, п.3.5 Порядку заповнення та подання податковими агентами податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом ДПАУ від 24.12.2010 р. № 1020, внаслідок невірного відображення в звітному податковому розрахунку за формою 1-ДФ за II кв.2011 р. сум нарахованого та виплаченого доходу та сум нарахованого та перерахованого податку на доходи фізичних осіб. У зв'язку з чим, згідно абз.2 п.119.2 ст.119 Податкового кодексу України до позивача застосовано штрафну санкцію у розмірі 510,00 грн. (податкове повідомлення-рішення №0001760854 від «15» грудня 2011р. за платежем: податок на доходи фізичних осіб) (т.1, а.с. 27).
Відповідачем зазначається, що при перевірці податкових розрахунків за ф. 1-ДФ встановлено, що штатна чисельність на початок та кінець звітного періоду відповідає кількості працюючих. Відомості про прийнятих та звільнених працівників відповідають наказам відділу кадрів.
При звірці загальної суми нарахованого та виплаченого доходу, нарахованого та перерахованого податку даних податкового розрахунку за формою 1-ДФ з відомостями нарахування заробітної плати, бухгалтерськими довідками по нарахуванню податку на доходи фізичних осіб, первинними банківськими та косовими документами, головною книгою, обігово-сальдовими відомостями встановлено порушення п. 176.2 (б) ст.176 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-УІ (зі змінами та доповненнями), п. 3.3, п.3.4, п.3.5 Порядку заповнення та подання податковими агентами податкового розрахунку сум доходу нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку у 2011 році, затвердженого наказом ДПА України від 24.12.2010 року № 1020 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 13.01.2011 року № 46/18784, а саме: в звітному розрахунку за II квартал 2011 року, який надано до СДПІ ВПП у м. Харкові 09.08.11 № 9006468266 ПАТ «АВЕК та Ко» невірно вказані суми нарахованого та виплаченого доходу та суми нарахованого та перерахованого податку на доходи фізичних осіб по 3 фізичним особам розрахунку (по фізичній особі з ідентифікаційним номером 2473400672 невірно вказані суми нарахованого та виплаченого доходу та суми нарахованого та виплаченого податку на доходи фізичних осіб, по фізичним особам з ідентифікаційними номерами 2527613750 та 2424800925 не вказана сума нарахованого податку). ПАТ «АВЕК та Ко» надано уточнюючий розрахунок за формою 1-ДФ за II квартал 2011 року № 9007210518 від 22.08.2011 року з виправленими показниками. Суми нарахованого та виплаченого доходу, нарахованого та перерахованого податку в уточнюючому розрахунку вказані вірно.
Відповідно до п. «б» п. 176.2. ст. 176 Податкового кодексу України, який набрав чинності з 01.01.2011р., встановлено, що особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, якщо інше не визначено нормами цього Кодексу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до органу державної податкової служби за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається незалежно від того, виплачує чи ні доходи платникам податку зазначена особа протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності з зазначених питань не допускається.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України» від 07.04.2011р. № 3221-VI, який набрав чинності 20.04.2011р., у пункті 176.2 статті 176 в абзаці першому підпункту "б", слова "якщо інше не визначено нормами цього Кодексу" виключено, а друге речення викладено в такій редакції: «Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду».
Таким чином, з 20.04.2011р. податкові агенти, зобов'язані подавати розрахунок суми доходу, лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку.
Разом з тим, згідно з вимогами п. «б» п. 19.2 ст. 19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», особи, які відповідно до цього Закону мають статус податкових агентів, зобов'язані надавати у строки, встановлені законом для податкового кварталу, якщо інше не визначено нормами цього Закону, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також сум утриманого з них податку податковому органу за місцем свого розташування. У разі коли зазначена особа протягом звітного кварталу не виплачує такі доходи або виплачує доходи не всім платникам податку, зазначена звітність не подається або подається стосовно платників податку, які фактично отримали такі доходи. Запровадження інших форм звітності із зазначених питань не припускається.
Підпунктом 14.1.180. п. 14.1. ст. 14 Кодексу передбачено, що податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність податковим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.
Пунктом 18.2. ст. 18 Кодексу передбачено, що податкові агенти прирівнюються до платників податку і мають права та виконують обов'язки, встановлені цим Кодексом для платників податків.
Відповідно до пункту 14.1.195 статті 14 Податкового кодексу України працівник - фізична особа, яка безпосередньо власною працею виконує трудову функцію згідно з укладеним з роботодавцем трудовим договором (контрактом) відповідно до закону.
Згідно пункту 14.1.222 ст.14 Податкового кодексу України роботодавець - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ чи її представництво) або самозайнята особа, яка використовує найману працю фізичних осіб на підставі укладених трудових договорів (контрактів) та несе обов'язки із сплати їм заробітної плати, а також нарахування, утримання та сплати податку на доходи фізичних осіб до бюджету, нарахувань на фонд оплати праці, інші обов'язки, передбачені законами.
Для цілей розділу IV цього Кодексу до роботодавця прирівнюються юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ чи її представництво), постійне представництво нерезидента або самозайнята особа, які нараховують (виплачують) дохід за виконання роботи та/або надання послуги згідно із цивільно-правовим договором у разі, якщо буде встановлено, що відносини за таким договором фактично є трудовими.
З 01.04.2011р. набрав чинності Наказ ДПА України від 24.12.2010р. № 1020, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 13.01.2011р. за № 46/18784, яким затверджено форму Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма N 1ДФ) та Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (далі Наказ № 1020).
Суд враховує, що відповідно до п. 177.8. ст. 177 Податкового кодексу України, під час нарахування (виплати) фізичній особі - підприємцю доходу від операцій, здійснюваних у межах обраних ним видів діяльності, суб'єкт господарювання, який нараховує (виплачує) такий дохід, не утримує податок на доходи у джерела виплати, якщо фізичною особою - підприємцем, яка отримує такий дохід, надано копію документу, що підтверджує її державну реєстрацію відповідно до закону як суб'єкта підприємницької діяльності.
Дана норма звільняє платника податків від утримання податку на доходи, якщо фізичною особою - підприємцем, надано копію документу, що підтверджує її державну реєстрацію як суб'єкта підприємницької діяльності.
Разом з тим, дана норма не звільняє платника податків нараховувати (виплачувати) фізичній особі підприємцю доход від операцій, здійснюваних у межах обраних ним видів діяльності та відображати такий нарахований доход у формі № 1ДФ.
Отже, податковий агент зобов'язаний повідомити податковий орган про всі виплачені підприємцям суми доходів податковому органу у порядку, визначеному п. «б» п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України.
Згідно п.46.1 ст, 46 Податкового кодексу України визначено, що податкова декларація (розрахунок) - (надалі - податкова декларація) - це документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Виходячи із визначення терміну «податкова декларація», наведеного в п.46.1 ст.46 Податкового кодексу України, та згідно підпункту (б) п. 176.2 ст. 176 цього Кодексу, податковий розрахунок, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку є податковою декларацією, а отже до податкового розрахунку застосовуються положення ст.50 Податкового кодексу України, без обмежень.
Позивачем у відповідності до п.50.1 ст. 50 Податкового кодексу України та розділу IV «Порядку заповнення та подання податковими агентами податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку», затвердженого наказом ДПАУ від 24.12.2010 р. № 1020 - проведено коригування показників звітного податкового розрахунку за формою 1-ДФ за II квартал 2011р. внаслідок самостійного виявлення помилок, шляхом подання відповідачу уточнюючого розрахунку № 9007210518 від 22.08.2011р. та самостійно нарахована та сплачена пеня за несвоєчасне перерахування до бюджету податку на доходи фізичних осіб, визначеного в такому уточнюючому розрахунку, що підтверджується актом перевірки.
Актом перевірки підтверджується його сплата 22.08.2011 року до бюджету у повному обсязі суми податку на доходи фізичних осіб, які не були перераховані до бюджету та які відображені в уточнюючому розрахунку за формою 1-ДФ за II квартал 2011 року № 9007210518 від 22.08.2011р.
Відповідальність платників податків, їх посадових осіб за вчинення податкових правопорушень встановлена главою 11 Податкового кодексу України. Абзацом 3 п. 120.2 ст.120, що включена до глави 11 зазначеного Кодексу визначено, що при самостійному нарахуванні суми податкових зобов'язань інші штрафи, передбачені цією главою Кодексу, не застосовуються.
З огляду на встановлений в акті перевірки факт самостійного виявлення платником податків помилки у податковому розрахунку за формою 1-ДФ за II квартал 2011р. та самостійному донарахуванні платником податків суми податкового зобов'язання, застосування до позивача штрафної санкції на підставі абз. 2 п.п. 119.2. ст.119 Податкового кодексу України (за неподання, подання з порушенням встановлених строків, подання не у повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку), яка також включена до глави 11 Податкового кодексу України, є порушенням вищезазначених вимог податкового законодавства.
Крім того, відповідно до пункту 7 підрозділу 10 Розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України - штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 01.01.2011р. по 30.06.2011р. застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення.
Таким чином, у відповідача відсутні правові підстави для застосування до позивача штрафної санкції, визначеної у податковому повідомленні-рішенні №0001760854 від 15 грудня 2011р. за платежем: податок на доходи фізичних осіб.
З огляду на викладене, в акті перевірки від 29.11.2011 року №2238/23- 122649344 відсутнє правове обґрунтування висновків про порушення позивачем вимог податкового законодавства, що свідчить про безпідставність складання оскаржуваних позивачем податкових повідомлень-рішень.
В зв'язку з наведеним суд відзначає, що будь-яке рішення чи дії суб'єкта владних повноважень має бути законними та обґрунтованими, прийнятими чи вчиненими в межах наданих повноважень, мати під собою конкретні об'єктивні факти, на підставі яких його ухвалено або вчинено, а суд, відповідно до п. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, перевіряє чи прийнято такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку. Також рішення суб'єкта владних повноважень на може ґрунтуватися на припущеннях.
Так, перевіривши оскаржувані в даній справі рішення відповідача від 15.12.2011 р. №0001750854 та №0001760854, винесених на підставі акту перевірки №2238/23-1/22649344 від 29.11.2011р., з урахуванням наведеної норми, суд дійшов висновку, що відповідачем при їх прийнятті, невірно застосовано норми чинного законодавства при неповному та неправильному встановленні всіх дійсних обставин справи, в зв'язку з чим вони підлягають скасуванню.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19. Конституції України, ст.ст. 9, 71, 159, 160-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Концерн АВЕК та Ко " до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові Державної податкової служби про скасування податкових повідомлень - рішень - задовольнити в повному обсязі.
Скасувати податкові повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові, а саме: №0001750854 від 15.12. 2011 року, та №0001760854 від 15.12.2011 року, винесені відносно Публічного акціонерного товариства "Концерн АВЕК та Ко ".
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 28.05.2012р.
Суддя Заічко О.В.