Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 травня 2012 р. Справа № 2а/0570/5164/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Грищенко Є.І.
при секретарі Головачовій М.О.
за участю представників сторін
прокурора Голубнича О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: м. Донецьк-52, вул. 50 Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Прокурора Совєтського району м. Макіївки в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Совєтському районі м. Макіївки до Державного підприємства «Макіїввугілля» про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску у розмірі 181 025,89 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Совєтського району м. Макіївки звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Совєтському районі м. Макіївки до Державного підприємства «Макіїввугілля» (по відокремленого підрозділу «Управлінню по гасінню профілактиці териконів та рекультивації земель») про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування,фінансових санкцій та пені на загальну суму 454576,68 грн.
В обґрунтування позову зазначив, що проведеною прокуратурою в управлінні Пенсійного фонду України в Совєтському районі міста Макіївки перевіркою встановлено, що в порушення вимог Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» відособлений підрозділ «Управлінню по гасінню профілактиці териконів та рекультивації земель» державного підприємства «Макіїввугілля» несвоєчасно та не у в повному обсязі сплачує єдиний соціальний внесок. Зазначене підприємство перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Совєтському районі міста Макіївки як платник єдиного внеску. Відособленим підрозділом «Управлінню по гасінню профілактиці териконів та рекультивації земель» державного підприємства «Макіїввугілля» було надано розрахунки суми єдиного соціального внеску за січень 2012 року на суму - 266586,98 грн., за лютий 2012 року на суму 265876,50 грн. Станом на 20.04.2012 року відповідачем не перераховано єдиний внесок, що призвело до утворення недоїмки на загальну суму 454576,68 грн.. З метою відшкодування боргу Управлінням на адресу відповідача були надіслані вимоги про сплату боргу. Відповідачем було частково погашено суму боргу. Залишок боргу складає 407250,81 гривень. Просить суд стягнути з відповідача зазначену суму заборгованості на користь управління Пенсійного фонду України в Совєтському районі міста Макіївки.
Через канцелярію суду представник позивача надав заяву про зменшення позовних вимог, у зв'язку із частковим погашенням відповідачем суми заявленої у позовних вимогах заборгованості, тому просить стягнути з відповідача меншу суму, а саме: 181025,89 гривень. Також надав заяву про розгляд справи за його відсутності.
У судовому засіданні прокурор підтримав позовні вимоги та просив задовольнити позов з урахуванням уточнення позовних вимог.
Через канцелярію суду представник відповідача надав заяву про визнання позовних вимог на суму 181 025,89 грн. Також надав заяву про розгляд справи за його відсутності
Дослідивши матеріали справи, доводи позовної заяви, заслухавши прокурора, суд встановив.
Позивач - Управління Пенсійного фонду України в Совєтському районі міста Макіївки Донецької області є суб'єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього статтею 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV, з наступними змінами і доповненнями, Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011.
Відповідач - державне підприємство «Макіїввугілля», код ЄДРПОУ 32442295, є юридичною особою, зареєстроване виконавчим комітетом Макіївської міської ради Донецької області 29 квітня 2003 року, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію (а.с. 26), має відособлений підрозділ «Управлінню по гасінню профілактиці териконів та рекультивації земель», що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а.с.25), який є страхувальником та платником єдиного внеску.
Правовідносини, що склалися між сторонами, регулюються Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року № 2464-VI (далі - Закон № 2464).
Між сторонами немає розбіжностей щодо обставин справи, встановлених адміністративним судом, в позовній заяві позивач просить стягнути зазначену суму заборгованості.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно ст. 60 Кодексу адміністративного судочинства України, прокурор здійснює в суді представництво громадянина або держави в порядку, встановленому цим кодексом та іншими законами, і може здійснювати представництво на будь-якій стадії адміністративного процесу.
Тобто прокурору надане право звертатись з позовною заявою до суду в інтересах держави.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», пунктом 7 частини 1 статті 1 якого визначено, що Пенсійний фонд України - орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести облік платників єдиного внеску, забезпечувати збір та ведення обліку страхових коштів, контролювати повноту та своєчасність їх сплати, вести Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування та виконувати інші функції, передбачені законом.
Тобто, позивач у справі - орган владних повноважень, який виконує владні управлінські функції, надані йому чинним законодавством, відносно платників єдиного внеску.
Згідно п.1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Таким чином, в розумінні зазначеної норми Закону відповідач є платником страхових внесків.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Тобто, на відповідача у справі покладений обов'язок своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи та визнано відповідачем, на підставі наданої заяви до суду на час розгляду справи у нього рахується заборгованість зі сплати єдиного внеску в сумі 181 025,89 грн.
Згідно ч. 11 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Згідно п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Відповідно до ч. 10 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Згідно абз 1 ч. 14 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
Відповідно ч. 1 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» рішення, прийняті органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.
Згідно абз. 2,3 ч. 14 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів Пенсійного фонду, відкриті в органах Державного казначейства України для зарахування єдиного внеску. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до органу Пенсійного фонду вищого рівня або до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це територіального органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.
Оскарження рішення територіального органу Пенсійного фонду про застосування фінансових санкцій зупиняє перебіг строку їх сплати до винесення органом Пенсійного фонду або судом рішення у справі. Строк сплати фінансових санкцій також зупиняється до ухвалення судом рішення у разі оскарження платником єдиного внеску вимоги про сплату недоїмки, якщо застосування фінансових санкцій пов'язано з виникненням або несвоєчасною сплатою суми недоїмки.
Як встановлено судом та не заперечується сторонами у справі, відповідач не скористався правом оскаржити відповідні рішення та суму боргу в повному обсязі не сплатив.
Згідно абз. 6 ч. 4 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне пенсійне страхування» територіальний орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки. При цьому заходи досудового врегулювання спорів, передбачені законом, не застосовуються.
Відповідно до ч. 3 статті 112 Кодексу адміністративного судочинства України У разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.
З огляду на викладене вище, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заявлених прокурором вимог про стягнення з відповідача заборгованості з єдиного внеску у сумі 181 025,89 грн.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Законом України «Про прокуратуру», Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», ст. 2, ст. 7-11, ст. 17-20, ст. 69-72, ст. 86, ст. 94, ст. 121, ст. 158-163, ст. 167, ст. 185, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Позовну заяву Прокурора Совєтського району м. Макіївки в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Совєтському районі м. Макіївки до Державного підприємства «Макіїввугілля» про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, фінансових санкцій та пені на загальну суму 181 025,89 грн. - задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства «Макіїввугіля» (ЄДРПОУ 32442295, юридична адреса: 86157, Донецька область, м. Макіївка, пл. Совєтська, 2) на користь Управління Пенсійного фонду України в Совєтському районі м. Макіївки Донецької області заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 181 025 (сто вісімдесят одна тисяча двадцять пять) гривень 89 коп.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, та проголошено її вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 24 травня 2012 року в присутності прокурора.
Постанова в повному обсязі виготовлена 29 травня 2012 року.
Постанова Донецького окружного адміністративного суду може бути оскаржена в апеляційному порядку. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Грищенко Є.І.