Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 травня 2012 р. Справа № 2а/0570/5171/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Михайлик А.С.
при секретарі Ковальському А.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу
за позовом Регіонального управління Департаменту контролю за
виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових
виробів Державної податкової служби України в Донецькій
області
до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1
про стягнення фінансових санкцій
за участю сторін
від позивача: ОСОБА_2 (дов. № 7/10/21-0229 від 12.03.2012 року),
від відповідача: ОСОБА_3 (дов. від 15 травня 2012 року)
ОСОБА_4 (дов. від 15 травня 2012 року)
Позивач, Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України в Донецькій області, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій у вигляді штрафу у розмірі 8400,00 грн. В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив нездійснення відповідачем у встановлені законодавством строки штрафних санкцій, застосованих рішенням № 051927-0164-32-467 від 02 березня 2012 року.
Представник позивача в судовому засіданні підтримала позовні вимоги, викладені в позовній заяві та просила задовольнити їх у повному обсязі.
Представники відповідача проти задоволення заявлених вимог заперечували, просили суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі. В обґрунтування незгоди із позовом зазначили порушення позивачем строків прийняття рішення про застосування фінансових санкцій, що встановлені статтею 116 Податкового кодексу України, введення мораторію на проведення перевірок суб'єктів малого підприємництва. Крім цього, представниками зазналося про безпідставність застосування штрафних санкцій, оскільки директор магазину, що належить позивачу не був своєчасно ознайомлений органами державної податкової інспекції про мінімальні роздрібні ціни на алкогольні напої, зазначали, що знаки про заборону паління зазвичай розміщені в приміщенні магазину, але на час проведення перевірки були відсутні з невідомих причин.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази та заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, суд -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (відповідач) є фізичною особою - підприємцем, зареєстрований та обліковується в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
02 березня 2012 року регіональним управлінням департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів державної податкової служби України в Донецькій області, проведено фактичну перевірку магазину, розташованого у АДРЕСА_1, що належить відповідачу. За наслідком проведеної перевірки складений акт № 906/03/НОМЕР_1 від 23 січня 2012 року (арк. справи 4-5). Згідно викладеного в акті, в ході проведеної перевірки позивачем встановлено: 1) продаж споживачеві однієї пляшки вина десертного білого «Сонце в бокалі» пляшка скляна, місткістю - 0,7., міцн.- 16% об. од., за ціною 13, 50 грн., в той час як розмір мінімальної роздрібної ціни за пляшку вина десертного білого обсягом 0,7 л, міцністю - 16% об. од., обчислений згідно приписів Постанови Кабінету Міністрів України № 957 від 30 жовтня 2008 року, складає 18,00 грн., 2) нерозміщення у приміщенні магазину наочної інформації (графічного знаку) про заборону куріння. З огляду на таке, у висновках акту перевіряючими зазначено про порушення відповідачем статті 15-2 Закону України № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» та Постанови Кабінету Міністрів № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв» від 30 жовтня 2008 року. Акт перевірки підписаний ОСОБА_4 бех зауважень із приміткою про необізнаність із мінімальними роздрібними цінами на вино та необхідністю розміщення наглядної інформації про куріння.
02 березня 2012 року на підставі викладених в акті висновків позивачем прийнято рішення № 051927-0164-32-467, яким до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 застосовані фінансові санкції у розмірі 8400,00 гривень (арк. справи 3).
Питанням, що підлягає вирішенню у межах цієї справи є наявність підстав для стягнення з відповідача застосованих рішенням позивача фінансових санкцій в розмірі 8400,00 грн.
Регіональні управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України в Донецькій області є юридичними особами, мають самостійний баланс, рахунки в органах Державної казначейської служби України, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням та інші печатки і штампи, власні бланки, мають право в межах компетенції вчиняти правочини, набувати майнових та особистих немайнових прав, нести обов'язки, бути позивачами та відповідачами у суді, про що свідчить п. 10 Положення про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13 жовтня 2011 року N 1289, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 7 листопада 2011 року за N 1271/20009.
Основні завдання та функції Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України в Донецькій області визначені пунктах 5, 6 Положення про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України в Донецькій області.
Відповідно до 6.17 зазначеного положення департаменту надано право звертатися до суду з позовами, в тому числі про стягнення із суб'єктів господарювання сум фінансових санкцій у вигляді штрафів за порушення вимог законодавства, яке регулює відносини у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України регулюються Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 року № 481/95-ВР.
Зазначеним законом передбачено, що мінімальні роздрібні ціни на алкогольні напої визначаються виходячи з мінімальних оптово-відпускних цін на цю продукцію та торговельної надбавки. Мінімальні оптово-відпускні ціни, які визначаються за кодами виробів Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності за 1 літр 100-відсоткового спирту, обраховані виходячи з найнижчої оптової ціни на вітчизняну або контрактної вартості на імпортну продукцію та податків і зборів, які відповідно до чинного законодавства підлягають сплаті з одиниці продукції вітчизняними виробниками й імпортерами, та з урахуванням вартості тари.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 р. N 957 "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва" установлено розмір мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва згідно з додатком.
Згідно абзацу 13 частини 2 статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» у разі оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої, до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у розмірі 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 5000 гривень.
Відповідно до статті 15-2 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» у місцях для куріння має бути розміщено прямокутний графічний знак із текстом такого змісту: "Місце для куріння" та інформація про шкоду, яку завдає здоров'ю людини куріння тютюнових виробів, із текстом такого змісту: "Куріння шкодить Вашому здоров'ю!".
Згідно абзацу 10 частини 2 статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» до суб'єктів господарювання за порушення вимог статті 15-2 цього Закону застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у розмірі 3400 гривень.
Відповідно до частини 1 статті 16 цього закону рішення про стягнення штрафів, приймаються органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України.
Зазначеною статтею передбачений місячний строк оскарження до суду дій органів, які мають право контролю за реалізацією норм цього Закону.
Рішення № 051927-0164-32-467 від 02 березня 2012 року отримано відповідачем 07 березня 2012 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, копія якого наявна в матеріалах справи (арк. справи 7).
Посилання відповідача на порушення порядку прийняття зазначеного рішення та порушення порядку застосування штрафних санкцій судом не приймаються до уваги, оскільки зазначені питання мають вирішуватися у межах окремого спору предметом якого є встановлення правомірності рішення. Втім, рішення № 051927-0164-32-467 від 02 березня 2012 року відповідачем не оскаржувалося та на день судового розгляду є чинним, а застосовані ним фінансові санкції підлягають стягненню.
Частиною 5 статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» передбачено, що у разі невиконання суб'єктом господарювання рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.
Пунктом 10 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 790 від 02 червня 2003 року передбачено, що у разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду.
Документи, які б свідчили про здійснення відповідачем дій, направлених на погашення суми штрафних санкцій, визначених рішенням № 051927-0164-32-467 від 02 березня 2012 року, в матеріалах справи відсутні.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про правомірність заявлених позивачем вимог про стягнення з відповідача несплаченої суми фінансових санкцій, застосованих рішенням № 051927-0164-32-467 від 02 грудня 2012 року в сумі 8400,00 грн. та наявність підстав для їх задоволення.
З огляду на зазначене та керуючись вимогами Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», Порядком застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", ст.ст. 8 - 11, 40, 94, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України в Донецькій області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій у вигляді штрафу у розмірі 8400,00 грн., задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_2) фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 8400,00 гривень (вісім тисяч чотириста гривень 00 коп.) в доход Державного бюджету України за наступними реквізитами: р/р 31118106700006, код платежу 21081100, код ЄДРПОУ 38034002, МФО 834016, ГУДКСУ в Донецькій області.
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови у присутності представників позивача та відповідача.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 29 травня 2012 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Михайлик А.С.