ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
__________________
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"23" травня 2012 р.Справа № 5024/2508/2011Колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду у складі:
головуючого Лавриненко Л.В.,
суддів Картере В. І., Пироговського В. Т.,
секретар судового засідання Попові Н. Г.
за участю представників:
від позивача: ОСОБА_1 -за довір.
від відповідача: ОСОБА_2 -за довір.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу
Херсонського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м. Херсон
на рішення Господарського суду Херсонської області від 06.03.2012 р.
по справі № 5024/2508/2011
за позовом Білозерської селищної ради
до Херсонського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м. Херсон
про визнання недійсним рішення адміністративної колегії Херсонського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 18.10.2011 р. № 67/П-1,-
Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 20.04.2012 р. прийнята до провадження та призначена до розгляду апеляційна скарга Херсонського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м. Херсон на рішення Господарського суду Херсонської області від 06.03.2012 р. по справі № 5024/2508/2011.
Відповідно до ч. 2 ст. 101 ГПК України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Апеляційна скарга розглянута в межах процесуального строку, визначеного ст. 102 ГПК України.
27.12.2011 р. Білозерська селищна рада звернулась до Господарського суду Херсонської області з позовом до Херсонського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м. Херсон про визнання недійсним рішення адміністративної колегії Херсонського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 18.10.2011 р. № 67/П-1.
Рішенням від 06.03.2012 р. по справі № 5024/2508/2011 Господарський суд Херсонської області (суддя Задорожна Н. О.) позов задовольнив.
Судове рішення мотивоване посиланням на ст. 31 Закону України "Про житлово -комунальні послуги", зокрема на те, що відповідно до встановленого порядку формування та затвердження цін/тарифів на житлово -комунальні послуги органи місцевого самоврядування затверджують тарифи на підставі поданих виконавцями послуг розрахунків економічно обґрунтованих витрат; неможливістю затвердження тарифів, нижчих від розміру економічно обґрунтованих витрат, без відповідного відшкодування з місцевого бюджету різниці, видатки на які мають бути передбачені у відповідному місцевому бюджеті; відсутністю такої підстави коригування вже встановлених та діючих тарифів безпосередньо в Порядку формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, зокрема в п. 38 цього Порядку; неподанням виконавцем послуг розрахунків тарифів відповідно до встановленого п. 21 Порядку зниженого рівня рентабельності, встановлення яких унеможливлювало надання послуг за тарифами на рівні економічно обґрунтованих витрат на виробництво цих послуг.
Не погодившись з рішенням Господарського суду Херсонської області, Херсонське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України, м. Херсон звернулось до Одеського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить це рішення скасувати, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши правильність застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, повноту та об'єктивність дослідження обставин справи, суд встановив.
Рішенням виконавчого комітету Білозерської селищної ради від 26.03.2009 р. № 36 за результатами розгляду листа Малого комунального підприємства "Водограй" від 25.03.2009 р. № 215 затверджено тарифи на послуги з водопостачання та водовідведення для населення, бюджетних установ та інших споживачів.
17.04.2009 р. рішення виконавчого комітету селищної ради від 26.03.2009 р. № 36 затверджено на сесії Білозерської селищної ради.
18.10.2011 р. за результатами розгляду справи № 43/1-11 від 27.07.2011 р. адміністративною колегією Херсонського обласного територіального відділення прийнято рішення про порушення законодавства про захист економічної конкуренції № 67/П-1.
Першим пунктом резолютивної частини наведеного рішення визнано, що внаслідок не внесення змін до рішення від 26.03.2009 р. № 36 "Про затвердження тарифів на послуги з водопостачання та водовідведення" з метою приведення тарифів на послуги централізованого водопостачання і водовідведення у відповідність до п. 21 Порядку формування тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води і Порядку формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2006 р. № 959, зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 09.04.2009 р. № 400, виконавчий комітет Білозерської селищної ради припустився порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого п. 7 ст. 50 та ст. 17 Закону України "Про захист економічної конкуренції".
Другим пунктом резолютивної частини цього рішення на Білозерську селищну раду покладено обов"язок утримуватися від вчинення дій, які можуть бути кваліфіковані, як порушення законодавства про захист економічної конкуренції.
Прийняття цього рішення обумовлено тим, що за результатами позапланової перевірки додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції Малим комунальним підприємством "Водограй" с.м.т. Білозерка при наданні послуг централізованого водопостачання та водовідведення встановлено, що з 01.04.2009 р. по 01.12.2010 р. підприємство надавало послуги централізованого водопостачання і водовідведення за тарифами, встановленими рішенням виконавчого комітету Білозерської селищної ради "Про затвердження тарифів на послуги з водопостачання та водовідведення" від 26.03.2009 р. № 36 на рівні:
ь водопостачання:
- для населення -1,94 грн., в т. ч. ПДВ, за 1 куб. м.;
- для бюджетних організацій -4,01 грн., в т. ч. ПДВ, за 1 куб. м.;
- для інших споживачів -5,94 грн., в т. ч. ПДВ, за 1 куб. м.
ь водовідведення:
- для населення -5,34 грн., в т. ч. ПДВ, за 1 куб. м.;
- для бюджетних організацій -9,89 грн., в т. ч. ПДВ, за 1 куб.;
- для інших споживачів -16,45 грн., в т. ч. ПДВ, за 1 куб. м.
Розрахунок тарифів на послуги централізованого водопостачання та водовідведення здійснюється відповідно до Порядку формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2006 р. № 959. Постановою Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до Порядку формування тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води і Порядку формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення" від 02.04.2009 р. № 400, до п. 21 Порядку формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення внесені зміни, якими обмежено рівень рентабельності цих послуг для певних категорій споживачів.
Так, за приписами цієї норми (з урахуванням внесених до неї змін) рівень рентабельності формується з урахуванням необхідності сплати податку на прибуток підприємств та спрямування частини отриманого прибутку на технічне переоснащення підприємств і не повинен перевищувати в цілому по підприємству 12 відсотків, а для категорій споживачів - бюджетних установ та інших споживачів - не повинен перевищувати 15 та 50 відсотків відповідно.
Внаслідок того, що положення постанови Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до Порядку формування тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води і Порядку формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення" від 02.04.2009 р. № 400 з дня набрання нею чинності не були враховані при формуванні ціни на відповідні послуги, підприємство з 01.06.2009 р. до 01.12.2010 р. надавало послуги централізованого водопостачання за тарифами для бюджетних установ та інших споживачів, в яких рівень рентабельності становив 117 відсотків та 221,4 відсотки, відповідно. В тарифах на послуги централізованого водовідведення рівень рентабельності для бюджетних установ складав 63 відсотки, а для інших споживачів - 171,5 відсотки.
Таким чином, з 01.06.2009 р. по 01.12.2010 р. Мале комунальне підприємство "Водограй" с.м.т. Білозерка надавало послуги по завищеним тарифам:
ь водопостачання:
- бюджетним установам на 1,88 грн., в т. ч. ПДВ, за 1 куб. м.;
- іншим споживачам на 3,17 грн., в т. ч. ПДВ, за 1 куб. м.
ь водовідведення:
- бюджетним установам на 2,92 грн., в т. ч. ПДВ, за 1 куб. м.;
- іншим споживачам на 7,36 грн., в т. ч. ПДВ, за 1 куб. м.
Реалізуючи послуги з централізованого водопостачання та водовідведення по завищеним тарифам, Мале комунальне підприємство "Водограй" с.м.т. Білозерка у період з 01.06.2009 р. по 01.12.2010 р. спричинило шкоду бюджетним установам на суму 81 778,35 грн., іншим споживачам - на суму 32 629,69 грн.
Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки визначені Законом України "Про житлово -комунальні послуги" від 24.06.2004 р. № 1875-IV (зі змінами та доповненнями).
Регулювання цін/тарифів на житлово-комунальні послуги, перелік яких визначено цим Законом, є одним з принципів державної політики у сфері житлово -комунальних послуг.
Відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону залежно від порядку затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги вони поділяються на три групи:
1) перша група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які затверджують спеціально уповноважені центральні органи виконавчої влади, а у випадках, передбачених законом, - національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг та національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики;
2) друга група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які затверджують органи місцевого самоврядування для надання на відповідній території;
3) третя група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які визначаються виключно за договором (домовленістю сторін).
Порядок формування та затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги встановлено ст. 31 Закону.
За приписами частин першої цієї норми Порядок формування тарифів на кожний вид житлово-комунальних послуг другої групи (пункт 2 частини першої статті 14 цього Закону) визначає Кабінет Міністрів України.
Формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення у перевіряємому періоді здійснювалось відповідно до Порядку формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2006 р. № 959.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до Порядку формування тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води і Порядку формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення" від 02.04.2009 р. № 400, до п. 21 Порядку формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення внесені зміни, якими обмежено рівень рентабельності цих послуг для певних категорій споживачів.
За приписами цієї норми (з урахуванням внесених до неї змін) рівень рентабельності повинен формуватися з урахуванням необхідності сплати податку на прибуток підприємств та спрямування частини отриманого прибутку на технічне переоснащення підприємств і не повинен перевищувати в цілому по підприємству 12 відсотків, а для категорій споживачів - бюджетних установ та інших споживачів - не повинен перевищувати 15 та 50 відсотків відповідно.
В силу положень ст. 52 та ст. 55 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" 16.05.2008 р. № 279-VI, який був чинним до жовтня 2010 р., постанова Кабінету Міністрів України є актом нормативного характеру, який підлягає обов"язковому виконанню з дня набрання ним чинності (з дня їх офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими постановами, але не раніше дня їх опублікування).
Офіційне опублікування постанови Кабінету Міністрів України від 02.04.2009 р. № 400 відбулось 15.05.2009 р. в Офіційному віснику України та газеті "Урядовий кур"єр", тобто з цієї дати вона набула чинності і є обов"язковою для виконання.
Безпосередньо в цій постанові не визначено строку, протягом якого повинні бути змінені вже встановлені тарифи на водопостачання та водовідведення для бюджетних установ та інших споживачів, у зв"язку з чим при вирішенні питання щодо строку приведення вже затверджених тарифів у відповідність до вимог наведеної постанови, необхідно виходити з положень розділу ІІ "Формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення" Порядку формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, за приписами якого формування тарифів на відповідні послуги здійснюється відповідно до річних планів виробництва і надання послуг.
Наведене свідчить про те, що тарифи на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення на 2010 рік повинні були формуватися з урахуванням змін щодо обмеження рівня рентабельності для певних категорій споживачів.
Суд апеляційної інстанції не приймає до уваги доводи Білозерської селищної ради про те, що в силу приписів ст. 31 Закону України "Про житлово -комунальні послуги" розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво житлово -комунальних послуг здійснюють їх виробники/виконавці, а органи місцевого самоврядування лише затверджують ціни/тарифи на такі послуги, оскільки відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону контроль за дотриманням стандартів, нормативів, норм, порядків і правил у сфері житлово-комунальних послуг здійснюють центральні органи виконавчої влади та інші спеціально уповноважені на це органи виконавчої влади, а також органи місцевого самоврядування відповідно до їхніх повноважень.
В свою чергу відповідно до ст. 17 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 р. № 280/97-ВР (зі змінами та доповненнями) відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування.
Таким чином, в силу приписів наведених вище норм Білозерська селищна рада повинна була проконтролювати дотримання Комунальним малим підприємством "Водограй" с.м.т. Білозерка вимог постанови Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до Порядку формування тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води і Порядку формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення" від 02.04.2009 р. № 400 .
Правові засади підтримки та захисту економічної конкуренції, обмеження монополізму в господарській діяльності визначені Законом України "Про захист економічної конкуренції" від 11.01.2001 р. № 2210-III (зі змінами та доповненнями).
Відповідно до ст. 17 цього Закону забороняються дії чи бездіяльність органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю (колегіального органу чи посадової особи), що полягають у схиленні суб'єктів господарювання, органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю до порушень законодавства про захист економічної конкуренції, створенні умов для вчинення таких порушень чи їх легітимації.
Пунктом сьомим ст. 50 Закону вчинення дій, заборонених згідно із статтею 17 цього Закону, є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції.
Таким чином, суд апеляційної інстанції погоджується з доводами органу Антимонопольного комітету України про те, що бездіяльність Білозерської селищної ради щодо приведення діючих тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення для бюджетних установ та інших споживачів у відповідність до вимог чинного на той час законодавства, є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції.
Суд апеляційної інстанції вважає помилковим посилання місцевого господарського суду на положення ст. 31 Закону України "Про житлово -комунальні послуги" в частині неможливості затвердження тарифів, нижчих від розміру економічно обґрунтованих витрат без відповідного відшкодування з місцевого бюджету різниці, видатки на які мають бути передбачені у відповідному місцевому бюджеті, оскільки постановою Уряду від 02.04.2009 р. № 400 обмежено саме рівень рентабельності послуг з централізованого водопостачання та водовідведення для певних категорій споживачів, а не витрат на виробництво цих послуг.
В свою чергу рентабельність - це прибутковість роботи підприємства. Її рівень обчислюється як відношення отриманого прибутку до вартості капіталу підприємства, до обороту від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), до собівартості реалізованої продукції тощо.
За таких обставин рішення Господарського суду Херсонської області від 06.03.2012р. по справі № 5024/2508/2011 підлягає скасуванню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 85, 91, 99, 101-105 ГПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Херсонського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України м. Херсон задовольнити.
Рішення Господарського суду Херсонської області від 06.03.2012 р. по справі № 5024/2508/2011 скасувати.
Білозерській селищній раді с.м.т. Білозерка у задоволенні позову відмовити.
Стягнути з Білозерської селищної ради с.м.т Білозерка на користь Державного бюджету України судовий збір в сумі 536,50 грн. за апеляційний перегляд справи.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.
Повний текст постанови складено 28.05.2012р.
Головуючий суддя: Л. В. Лавриненко
Судді: В. І. Картере
В. Т. Пироговський