ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"23" травня 2012 р.Справа № 5/11/5022-239/2012
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Андрушків Г.З.
Розглянув справу
за позовом Тернопільського міжрайонного природоохоронного прокурора Тернопільської області, вул. Білецька, 51, м. Тернопіль в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, вул. Шашкевича, 3, м. Тернопіль
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільмолоко", вул. Танцорова, 14, м. Тернопіль
За участю представники від:
Прокурора: Козар С.В. -помічник прокурора (посвідчення №1-1/23-1 від 05.01.2012р.)
Позивача: ОСОБА_2 -головний спеціаліст -юрисконсульт юридичного сектору (довіреність №1-1/23-1 від 05.01.2012р.)
Відповідача: Киринюк З.І. -директор (протокол загальних зборів №1 від 25.06.2008р.)
ОСОБА_4 -представник (довіреність №31 від 25.04.2012р.)
Суть справи:
В розпочатому судовому засіданні прокурору та представникам сторін роз'яснено права і обов'язки, передбачені ст. ст. 20, 22, 29, 81-1 ГПК України.
Тернопільський міжрайонний природоохоронний прокурор Тернопільської області звернувся до господарського суду з позовом в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільмолоко" -3 517 грн. 90 коп. збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, підтримані в судовому засіданні прокурором та уповноваженим представником позивача, природоохоронний прокурор посилається на порушення відповідачем природоохоронного законодавства, яке виражається у викиді забруднюючих речовин в атмосферне повітря без відповідного дозволу, чим заподіяно державі збитки на загальну суму 3 517 грн. 90 коп.
Відповідач у відзиві на позовну заяву № 29 від 20.04.2012р. та згідно пояснень уповноважених представників в судових засіданнях, проти позову заперечує та вважає заявлені позовні вимоги про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільмолоко" на користь Державної екологічної інспекції у Тернопільській області 3 517 грн. 90 коп. збитків безпідставними, так як при здійсненні розрахунку розмірів відшкодування збитків за наднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря позивачем застосовано п. 4.1 Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008р. № 639 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 21.01.2009р. за № 48/16064, однак, визначення показників маси істотної забруднюючої речовини, що викинута в атмосферне повітря наднормативно здійснено за формулою, яка не передбачена вищезазначеною Методикою, а показники емісії (питомі викиди) взяті із Збірника показників емісії (питомих викидів) забруднюючих речовин в атмосферне повітря різними виробництвами, який не є нормативним актом, замість застосування формули, передбаченої п. 3.3.2. Методики. Окрім того, згідно п. 3.11. Методики час роботи джерела в режимі наднормативного викиду визначається з моменту виявлення порушення до моменту його усунення, з урахуванням фактично відпрацьованого часу, отже, враховуючи, що порушення виявлені на підприємстві під час проведення перевірки 03.02.2011р., шкода повинна розраховуватись від цієї дати і до моменту усунення порушення -16.05.2011р., коли ТОВ "Тернопільмолоко" отримало дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами. А відтак, зазначає відповідач, що позивач помилково прийшов до висновку як щодо періоду визначення спричиненої майнової шкоди, так і щодо її розміру та здійснив розрахунок суми збитків без врахування приписів чинної Методики.
Позивач у запереченні проти відзиву № 1-1/1682 від 25.04.2012р. та уповноважений представник в судових засіданнях, зазначили, що розрахунок розміру відшкодування збитків проведено згідно "Методики розрахунку розміру відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008р. № 639 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 21.01.2009р. за № 48/16064, відповідно до якої встановлено порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами суб'єктів господарювання (юридичних і фізичних осіб). п. 2.7 та п. 2.7.1 Методики визначено, що розрахункові методи визначення наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря та об'ємної витрати газопилового потоку застосовуються у випадках викиду забруднюючих речовин від джерел викидів, які здійснюються без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами суб'єктів господарювання. Згідно Збірника показників емісії (питомих викидів) забруднюючих речовин в атмосферне повітря різними виробництвами (Том 1. Донецьк -2004) та ГКД 34.02.305-2002 "Викиди забруднюючих речовин в атмосферу від енергетичних установок. Методика визначення" (надалі -Методика визначення) передбачено, що ця Методика визначення встановлює порядок визначення викидів основних забруднюючих речовин та парникових газів, що надходять в атмосферне повітря з димовими газами, які утворюються під час спалювання органічного палива в енергетичних установках. Межі використання Методики визначення поширюються на котли та камери згоряння газотурбінних установок, які розміщені на теплових електричних станціях та котельних і працюють на твердому, рідкому та газоподібному паливі. Розділом 5 Методики визначення окремо передбачено визначення викидів забруднюючих речовин розрахунковими методами, які базуються на використанні показника емісії, що характеризує масову кількість забруднюючої речовини, яка викидається енергетичною установкою в атмосферне повітря разом з димовими газами, віднесену до одиниці енергії, що виділяється під час згоряння палива. Окрім того, згідно п. 3.6. Методики № 639 розрахунок маси наднормативного викиду забруднюючої речовини в атмосферне повітря від джерела викиду, який здійснюється без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, здійснюється за параметрами джерела викиду (джерела утворення), зафіксованими у відповідній документації суб'єкта господарювання (матеріали інвентаризації стаціонарних джерел викидів, технологічні регламенти виробництва, режимні карти роботи паливовикористовувального обладнання, питомі викиди (показники емісії), дані державних статистичних спостережень з охорони атмосферного повітря за формою № 2-ТП (повітря)), або згідно з методиками для розрахунків маси викидів забруднюючих речовин за час роботи джерела без дозволу на викиди. Таким чином, розрахунок збитків, завданих навколишньому природному середовищу проведено розрахунковим методом, відповідно до Методики № 639, на основі питомих викидів (показників емісії) та довідки ВАТ по газопостачанню та газифікації "Тернопільміськгаз".
В судовому засіданні, в порядку ст. 77 ГПК України, під розписку уповноважених представників сторін та прокурора, у зв'язку з необхідністю заслухати пояснення спеціаліста, який проводив перевірку, оголошувалась перерва з 25.04.2012р. до 04.05.2012р. до 11 год.00 хв.
В судовому засіданні, яке відбулося 04.05.2012р., головний спеціаліст - державний інспектор пояснив, що при розрахунку шкоди показники використаного природного газу бралися із довідки ВАТ по газопостачанню та газифікації "Тернопільміськгаз", в якій зазначений період використання природного газу, маса наднормативних викидів встановлюється згідно методики, а показники емісії (питомі викиди) визначені у Збірнику показників емісії (питомих викидів) забруднюючих речовин в атмосферне повітря різними виробництвами. Таким чином, розрахунок розміру шкоди за наднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря здійснювався розрахунковим способом, а сталі величини бралися із Збірника показників емісії (питомих викидів) забруднюючих речовин в атмосферне повітря різними виробництвами.
В судовому засіданні, в порядку ст. 77 ГПК України, під розписку уповноважених представників сторін та прокурора, оголошувалась перерва з 04.05.2012р. до 23.05.2012р. до 11год.30хв.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши думку прокурора, пояснення представників сторін, господарським судом встановлено наступне:
Відповідно до вимог ст. 121 Конституції України, ст. ст. 2, 29 ГПК України прокуратура забезпечує представництво інтересів громадян або держави в суді із зазначенням органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. Підставою представництва інтересів держави в судах, згідно ст. 361 Закону України "Про прокуратуру", є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів, внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчинюються між ними або державою.
Відповідно до ч. 3 ст. 38 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" в порядку спеціального використання природних ресурсів, до яких належить атмосферне повітря, громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності.
Підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин в порядку передбаченому Законом України "Про охорону атмосферного повітря" (ст. 10 Закону).
Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, відповідно до ст. 11 Закону "Про охорону атмосферного повітря", можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.
Як встановлено перевіркою дотримання вимог природоохоронного законодавства, проведеною 03.02.2011р. державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища в Тернопільській області Мельничук Т.М., в присутності директора ТОВ "Тернопільмолоко" Киринюк З.І., за результатами якої складено акт, ТОВ "Тернопільмолоко" здійснювало обігрів виробничих приміщень із використанням опалювальної техніки, що працює на природному газі, за відсутності на те відповідного дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що є порушенням вимог ст. 11 Закону "Про охорону атмосферного повітря".
Окрім зазначеного, даний факт порушення підтверджується також протоколом про адміністративне правопорушення № 006805 від 07.02.2011р., постановою про накладення адміністративного стягнення № 006805/13 від 14.02.2011р., квитанцією № 124 від 09.03.2011р. про сплату штрафу в сумі 135 грн. 00 коп.
Згідно довідки ВАТ по газопостачанню та газифікації "Тернопільміськгаз" № 160 від 15.02.2011р. за період з 01.02.2009р. по 01.02.2011р. ТОВ "Тернопільмолоко" спожито 30 261 куб. м. природного газу.
Відповідно до розрахунку, виконаного згідно "Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі внаслідок наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10 грудня 2008 р. № 639 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 21 січня 2009 року за № 48/16064 (надалі -Методика № 639), розмір шкоди заподіяної відповідачем навколишньому природному середовищу в результаті його неправомірних дій складає 3 517 грн. 90 коп.
Згідно вимог ст. ст. 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст. ст. 33, 34 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" за порушення законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, особи винні у викидах забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноважених на те органів виконавчої влади, несуть відповідальність згідно з законом та зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними в повному обсязі.
З метою досудового врегулювання спору Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області пред'явлено Товариству з обмеженою відповідальністю "Тернопільмолоко" вимогу у формі претензії № 1-1/1129 від 23.03.2011р. про відшкодування 3 517 грн. 90 коп. збитків, завданих державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства, яка залишена відповідачем без розгляду та задоволення.
При цьому посилання відповідача, як на підставу заперечення проти позову, на неправильність визначення періоду спричиненої майнової шкоди, її розміру, здійснення розрахунку розмірів відшкодування збитків за наднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря всупереч вимогам Методики № 639 та застосування при визначенні показників маси істотної забруднюючої речовини, що викинута в атмосферне повітря наднормативно, показників емісії (питомі викиди) із Збірника показників емісії (питомих викидів) забруднюючих речовин в атмосферне повітря різними виробництвами, який не є нормативним актом, не можуть бути взяті судом до уваги з огляду на вимоги п.3.6. Методики № 639, згідно яких розрахунок маси наднормативного викиду забруднюючої речовини в атмосферне повітря від джерела викиду, який здійснюється без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, здійснюється за параметрами джерела викиду (джерела утворення), зафіксованими у відповідній документації суб'єкта господарювання (матеріали інвентаризації стаціонарних джерел викидів, технологічні регламенти виробництва, режимні карти роботи паливовикористовувального обладнання, питомі викиди (показники емісії), дані державних статистичних спостережень з охорони атмосферного повітря за формою № 2-ТП (повітря)), або згідно з методиками для розрахунків маси викидів забруднюючих речовин за час роботи джерела без дозволу на викиди, а як слідує із пояснень позивача (лист №1-1/1682 від 25.04.2012р. -заперечення проти відзиву), Розрахунку відшкодування збитків…, зробленим позивачем, такий (розрахунок) здійснено останнім у відповідності п. 4.1 Методики № 639 за весь час роботи джерела без дозволу на викиди: а саме з 01.02.2009р. по 01.02.2011р., а визначення маси наднормативного викиду забруднюючої речовини в атмосферне повітря від джерела викиду, який здійснюється без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, здійснено позивачем згідно ГКД 34.02.305-2002 "Викиди забруднюючих речовин у атмосферу від енергетичних установок. Методика визначення" (затвердженої наказом № 359 МПЕ України від 14.06.2002р., Мінекології України) - розділ 5 якої (Методики визначення) окремо передбачає визначення викидів забруднюючих речовин розрахунковими методами, які базуються на використанні показника емісії, що характеризує масову кількість забруднюючої речовини, яка викидається енергетичною установкою в атмосферне повітря разом з димовими газами, віднесену до одиниці енергії, що виділяється під час згоряння палива -, що не суперечить вищезазначеним вимогам Методики № 639.
При цьому слід зазначити, що відповідно до ч. 1 ст. 8 ЦК України у разі, якщо цивільні відносини не врегульовані цим Кодексом, іншими актами цивільного законодавства або договором, вони регулюються тими правовими нормами цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, що регулюють подібні за змістом цивільні відносини (аналогія закону);
- згідно ст. 2 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" відносини в галузі охорони атмосферного повітря регулюються цим Законом, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища" та іншими нормативно-правовими актами;
- зокрема, ч. 4 ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачено, що підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України;
- таким чином, базовий Закон України "Про охорону навколишнього природного середовища" на відміну від ст. 34 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" дозволяє врегулювання законодавством України (в тому числі й підзаконними нормативними актами) порядку та розмірів відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища (в тому числі внаслідок порушення законодавства про охорону атмосферного повітря);
- в свою чергу, відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів виконує й інші функції відповідно до положення про нього, що затверджується Кабінетом Міністрів України;
- згідно з підпунктом 121 пункту 4 Положення про Міністерство охорони навколишнього природного середовища України, затвердженого постановою КМ України від 02.11.2006 № 1524 (в редакції від 28.11.2007р.), Мінприроди відповідно до покладених на нього завдань розробляє та затверджує відповідно до закону методики визначення розмірів шкоди внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
За таких обставин, застосування позивачем Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008р. № 639 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 21.01.2009р. за № 48/16064, Збірника показників емісії (питомих викидів) забруднюючих речовин в атмосферне повітря різними виробництвами (Том 1. Донецьк -2004) та ГКД 34.02.305-2002 "Викиди забруднюючих речовин в атмосферу від енергетичних установок. Методика визначення" (Методика визначення), затверджена наказом № 359 МПЕ України від 14.06.2002р., Мінекології України, не суперечить вимогам ст. 34 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", оскільки відповідає приписам ч. 1 ст. 8 ЦК України, ч. 2 ст. 20, ч. 4 ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст. 2 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" та пункту 4 Положення про Міністерство охорони навколишнього природного середовища України, затвердженого постановою КМ України від 02.11.2006 № 1524 (в редакції від 28.11.2007р.).
З огляду на викладене, суд прийшов до висновку, що відповідачем порушено норми природоохоронного законодавства, сума шкоди в добровільному порядку не відшкодована, а тому позов підлягає задоволенню як обґрунтовано заявлений у відповідності із ст. ст. 33-34 ГПК України.
Сума шкоди підлягає стягненню з відповідача у відповідності до вимог п. 28 ст. 4 та ч. 1 ст. 11 Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" та п. 7 ч. 2 ст. 69 Бюджетного кодексу України, у відповідності до яких 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської чи іншої діяльності є джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2012 рік у частині доходів, а 70 відсотків грошових стягнень є джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2012 році, в тому числі: сільських, селищних, міських бюджетів -50 відсотків, обласних бюджетів та бюджетів Автономної Республіки Крим -20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків.
Судовий збір згідно ст. 49 ГПК України покладається на відповідача.
Враховуючи викладене та керуючись та ст. ст. 32, 33, 34, 43, 49, 82, 84, 85 ГПК України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільмолоко", вул. Танцорова, 14, м. Тернопіль (код 00450708):
- 3517 грн. 90коп. збитків, завданих державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства на р/р 33118331700002 спеціального фонду місцевого бюджету Тернопільської міської ради Тернопільської області, код бюджету 24062100, ідентифікаційний код одержувача 37977726 в ГУДК Тернопільській області, МФО 838012;
- в дохід Державного бюджету України - одержувач: УДКСУ у м. Тернополі, 22030001, код одержувача: 37977726, рахунок одержувача: 31217206783002, банк ГУДКСУ у Тернопільській області, МФО: 838012 -1609 грн. 50 коп. судового збору.
3. Накази видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Суддя Г.З. Андрушків
Повне рішення складено "28" травня 2012р.