Справа № 105/11/12
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21.02.2012 року м. Джанкой
Джанкойський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим у складі:
Головуючого судді: Старова Н. А.,
при секреторі : Ястребенко І.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні м. Джанкой адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в Джанкойському районі АР Крим про визнання рішення незаконним, зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
ОСОБА_2 звернувся до Джанкойського міськрайонного суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Джанкойському районі АР Крим про визнання рішення незаконним, зобов'язання вчинити певні дії. Свої вимоги мотивує наступним. Він є пенсіонером органів прокуратури України за віком з 01.09.2011 року. При призначенні пенсії відповідач не зарахував до стажу праці період з 10.04.1995 року по 07.08.1996 року на посаді прокурора району Келераш Республіки Молдова. Призначення пенсії здійснено з розрахунку стажу його роботи на прокурорсько-слідчих посадах в розмірі 14 років 10 місяців 01 день, замість 16 років 01 місяця 27 днів, що порушує його майнові права на отримання пенсії. Він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії шляхом врахування до стажу роботи на прокурорсько-слідчих посадах період з 10.04.1995 року по 07.08.1996 року на посаді прокурора району Келераш Республіки Молдова, але відповідач рішенням у вигляді витягу з протоколу без зазначення дати відмовив йому в перерахунку пенсії, не врахувавши стаж роботи на прокурорсько-слідчих посадах за зазначений період. Вважає, що це рішення є незаконним з наступних підстав. Згідно довідки прокуратури АР Крим від 25.10.2011 року № п/р 3144 вих-11 стаж праці позивача на прокурорсько-слідчих посадах становить 16 років 01 місяць 27 днів. Згідно довідки Генеральної прокуратури Республіки Молдова від 01.07.2011 року № 33-22d/2011-172 він працював в органах прокуратури Республіки Молдова прокурором з 10.04.1995 року по 07.08.1996 року, виконуючи обов'язки прокурора району Келераш. Посилаючись на Угоду про зарахування загального стажу та вислуги років в органах прокуратури і установах прокуратури в державах - учасниках Співдружності Незалежних Держав від 25.11.1998 року, ратифіковану Законом України від 01.07.1999 року № 800-ХІV, Закон України «Про прокуратуру» просить визнати незаконним рішення Управління Пенсійного Фонду України в Джанкойському районі АР Крим у вигляді витягу з протоколу без зазначення дати про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_2 відповідно до довідки прокуратури АР Крим від 25.10.2011 року № п/р 3144 вих-11. Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Джанкойському районі АР Крим здійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсії з 01.09.2011 року відповідно до довідки прокуратури АР Крим від 25.10.2011 року № п/р 3144 вих-11 шляхом зарахування в страховий стаж ОСОБА_2 період праці з 10.04.1995 року по 07.08.1996 року на посаді прокурора району Келераш Республіки Молдова.
Позивач ОСОБА_2. в судове засідання не з'явився, в письмовій заяві просить справу розглянути в його відсутності, позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав в повному обсязі, посилаючись на наступне. Згідно ст. 51 Закону України «Про прокуратуру» прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше 20 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років.
Згідно ст. 56 вказаного закону під поняттям «прокурор» слід розуміти: Генеральний прокурор України та його заступники, підпорядковані прокурори та їх заступники, старші помічники і помічники прокурора, начальники управлінь і відділів, їх заступники, старші прокурори і прокурори управлінь і відділів, які діють у межах своєї компетенції.
Відповідно до Угоди про зарахування загального стажу та вислуги років в органах прокуратури і установах прокуратури в державах - учасниках Співдружності Незалежних Держав період роботи з 10.04.1995 року по 07.08.1996 року в Республіці Келераш можливо зарахувати тільки до загального стажу двадцять років, який дає право на пенсію за вислугою років згідно Закону України «Про прокуратуру». На підставі викладеного, просить відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Заслухавши представника відповідача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті в їх сукупності суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Справою адміністративної юрисдикції (адміністративною справою) є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п.1 ч.1 ст.3 КАС України).
Пунктом 7 ч. 1 ст. 3 КАС України визначено поняття суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до пунктів 1, 3 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 № 121/2001, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що, зокрема, здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, а також забезпечує збирання та акумулювання коштів, призначених для пенсійного забезпечення.
Отже, суд приходить до висновку, що зазначений спір має ознаки публічно-правового та підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Оцінюючи правомірність дій відповідача, суд керувався критеріями, закріпленими у ч. 3 ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Ст. 19 Конституції України зобов'язує орган влади діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Отже, «на підставі» означає, що суб'єкт владних повноважень повинний бути утворений у порядку, визначеному Конституцією та законами України та зобов'язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.
«У межах повноважень» означає, що суб'єкт владних повноважень повинен вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, встановлених законами.
«У спосіб» означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний дотримуватися встановленої законом процедури вчинення дії, і повинен обирати лише встановлені законом способи правомірної поведінки при реалізації своїх владних повноважень.
Суд з'ясовує, чи використане повноваження, надане суб'єкту владних повноважень, з належною метою; обґрунтовано, тобто вчинено через вмотивовані дії; безсторонньо, тобто без проявлення неупередженості до особи, стосовно якої вчиняється дія; добросовісно, тобто щиро, правдиво, чесно; розсудливо, тобто доцільно з точки зору законів логіки і загальноприйнятих моральних стандартів; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, тобто з рівним ставленням до осіб; пропорційно та адекватно; досягнення розумного балансу між публічними інтересами та інтересами конкретної особи.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 є пенсіонером за вислугою років та отримує пенсію за вислугу років з 01.09.2011 року, яка була призначена Управлінням Пенсійного Фонду України в Джанкойському районі АР Крим.
Згідно протоколу УПФУ в Джанкойському районі АР Крим №132577 від 26.09.2011 року ОСОБА_2 з 01.09.2011 року призначена пенсія, виходячи з наступних показників: стаж на посаді прокурора 16 років 1 місяць 29 днів, військова служба 2 роки 1 місяць, загальний стаж після 2004 року - 07 років 7 місяців, загальний стаж 24 роки 0 місяців 17 днів (а.с.41).
06.10.2011 року пенсійна справа відносно ОСОБА_2 направлена ГУ ФПУ АР Крим до УПФУ в Джанкойському районі АР Крим для проведення перерахунку пенсії, оскільки стаж роботи прокурором в районі Келераш Республіки Молдова може бути зарахований тільки до загального стажу (а.с.43).
Розпорядженням про перерахунок пенсії у зв'язку з уточненням розрахункових показників від 01.11.2011 року здійснений перерахунок призначеної пенсії з врахуванням наступних показників: стаж на посаді прокурора 14 років 10 місяців 2 дні, військова служба 2 роки 1 місяць, загальний стаж після 2004 року - 07 років 7 місяців, загальний стаж 24 роки 0 місяців 17 днів (а.с.44).
Витягом з протоколу без номеру та дати ОСОБА_2 відмовлено у перерахунку пенсії, враховуючи стаж роботи прокурора району Келераш Республіки Молдова в період з 10.04.1995 року по 07.08.1996 року, мотивуючи тим, що зазначений стаж може бути включений лише до загального стажу (а.с.24).
Спір виник в порядку обчислення стажу на посаді прокурора при призначенні пенсії.
Базовим законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій є Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»№ 1058-ІV від 09.07.2003, який набрав чинності з 01.01.2004 року.
Умови та особливості пенсійного забезпечення прокурорів визначені Законом України «Про прокуратуру».
Згідно ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України N 3668-VI від 08.07.2011 року прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше: по 30 вересня 2011 року - 20 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років.
Позивач звернувся до УПФУ в Джанкойському районі АР Крим 01.09.2011 року, маючи загальний стаж роботи не менше 20 років, на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, що відповідає зазначеній нормі закону.
Позивач в період з 10.04.1995 року по 07.08.1996 року виконував обов'язки прокурора району Келераш Республіки Молдова, що підтверджується довідкою Генеральної прокуратури Республіки Молдова від 01.07.2011 року (а.с.11).
Згідно ч. 6 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України N 3668-VI від 08.07.2011 року до вислуги років, що дає право на пенсію згідно з цією
статтею, зараховується час роботи на прокурорських посадах, перелічених у статті 56 цього Закону, в тому числі у військовій прокуратурі, стажистами в органах прокуратури, слідчими, суддями, на посадах начальницького складу органів внутрішніх справ, офіцерських посадах Служби безпеки України, посадах державних
службовців, які займають особи з вищою юридичною освітою, в науково-навчальних закладах Генеральної прокуратури України працівникам, яким присвоєно класні чини, на виборних посадах у державних органах, на посадах в інших організаціях, якщо працівники, що мають класні чини, були направлені туди, а потім повернулися в прокуратуру, строкова військова служба, половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах, частково оплачувана відпустка жінкам по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років.
Згідно ч.12,13 Закону України «Про прокуратуру» пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються органами Пенсійного фонду України і виплачуються в частині, що не перевищує розміру пенсії із солідарної системи, що призначається відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Частина пенсії, що перевищує цей розмір, виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Відповідно до ст. 6 Угоди Про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав в області пенсійного забезпечення від 13.03.1992 року, яка підписана Урядом Республіки Молдова з приміткою: «Ці питання регулюються двосторонніми угодами» пенсійне забезпечення громадян держав - учасниць цієї Угоди та членів їхніх сімей здійснюється за законодавством держави, на території якої вони проживають. Призначення пенсій громадянам держав - учасниць Угоди проводиться за місцем проживання.
Для встановлення права на пенсію, в тому числі пенсію на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам держав - учасниць Угоди враховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до набуття чинності цією Угодою. Обчислення пенсій проводиться з заробітку (доходу) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу.
Угодою про зарахування загального стажу та вислуги років в органах прокуратури і установах прокуратури в державах - учасниках Співдружності Незалежних Держав, ратифікованою Законом України «Про ратифікацію Угоди про зарахування загального стажу та вислуги років в органах прокуратури і установах прокуратури в державах - учасниках Співдружності Незалежних Держав» №800-XIV від 01.07.1999 року, підписаною Урядом Молдови, визначено, що дія цієї угоди поширюється на прокурорів і слідчих органів прокуратури, наукових і педагогічних працівників наукових і освітніх установ прокуратури, які є громадянами держав-учасниць СНД і здійснюють свою трудову діяльність на умовах трудового договору (контракту) на території відповідної держави.
Трудовий стаж і вислуга років як прокурорів і слідчих органів прокуратури, наукових і педагогічних працівників наукових і освітніх установ прокуратури, в тому числі обчислені на пільгових умовах, набуті у зв'язку із трудовою діяльністю на територіях держав-учасниць СНД, взаємно визнаються Сторонами для виплати надбавок (доплат) у розмірах, передбачених внутрішнім законодавством за вислугу років до заробітної плати (грошового утримання) і не підлягають зміні в односторонньому порядку.
Необхідні документи щодо трудового стажу і вислуги років, видані у належному порядку на території держав-учасниць СНД приймаються на території інших держав-учасниць цієї угоди без легалізації.
Відповідно до ст.9 Конституції України чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України. Такі міжнародні договори підлягають переважному застосуванню перед актами національного законодавства (ст. 19 Закону України «Про міжнародні договори України»).
Таким міжнародним договором у даному випадку є Угода про зарахування загального стажу та вислуги років в органах прокуратури і установах прокуратури в державах - учасниках Співдружності Незалежних Держав, якою передбачено, що час роботи прокурором підлягає зарахуванню в якості вислуги років як прокурора, тобто до спеціального стажу, а не в якості загального стажу.
Відповідно до ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод ніхто не може бути позбавлений свого майна інакше як в інтересах суспільства. Встановлено також виняток, відповідно до якого позбавлення майна держава може передбачити, якщо це необхідно для здійснення контролю за користуванням майном відповідно до загальних інтересів або для забезпечення сплати податків чи інших зборів або штрафів.
Відповідно до ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського Суду з прав людини як джерело права. Це означає, що ст.1 Першого протоколу слід розуміти так, як вона розуміється в практиці Європейського Суду з прав людини.
Зокрема, у багатьох рішеннях Європейського Суду з прав людини під майном розуміється будь-який економічний актив. Так, в п. 34 Рішення Європейського суду з прав людини від 9 січня 2007 року по справі «Інтерсплав проти України» зазначається, що поняття «майно» у першій частині статті 1 Першого протоколу має автономне значення, яке не залежить від формальної класифікації, прийнятої у національному законодавстві. Питання, яке має бути розглянуто, стосується того, наскільки обставини справи, що розглядається в цілому, давали заявникові права на майновий інтерес, захищений статтею 1 Першого протоколу. Отже, «майно» в розумінні ст. 1 Першого протоколу до Конвенції охоплює як власне майно, так і майнові права - належні до виплати кошти відповідно до національного законодавства.
У даному випадку не включення стажу роботи на посаді прокурора в Республіці Молдова при обчислення пенсії позивачу передбачає вилучення у позивача грошових коштів у вигляді недоплаченої пенсії.
У Рішенні Конституційного Суду України від 11 жовтня 2005 року № 8-рп/2005 (справа про рівень пенсії і щомісячного довічного грошового утримання) зазначено, що зміст прав і свобод людини - це умови і засоби, які визначають матеріальні та духовні можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування і розвитку. Обсяг прав людини - це кількісні показники відповідних можливостей, які характеризують його множинність, величину, інтенсивність і ступінь прояву та виражені у певних одиницях виміру. Звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістовних характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами та свободами, тобто якісних характеристик права. Звуження обсягу прав і свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики.
Таким чином, суд вважає, що рішення Управління Пенсійного Фонду України в Джанкойському районі АР Крим без номеру та дати, викладене у формі виписки з протоколу згідно додатку №3 про відмову у перерахунку пенсії шляхом врахування при обчисленні пенсії ОСОБА_2 трудового стажу прокурора період роботи прокурором району Келераш Республіки Молдова з 10.04.1995 року по 07.08.1996 року є незаконним.
З огляду на викладене, право позивача на отримання пенсії в повному обсязі може бути поновлено лише шляхом зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з 01.09.2011 року з врахуванням до стажу прокурора період праці позивача прокурором району Келераш Республіки Молдова з 10.04.1995 року по 07.08.1996 року.
Згідно Закону України «Про судовий збір» за подання позову немайнового характеру сплачується судовий збір в розмірі 32 грн. 19 коп., позивачем при поданні позову сплачено 125 грн. 46 коп.
Відповідно до вимог ст. 94 КАС України суд відшкодовує позивачу судові витрати в розмірі 32 грн. 19 коп., сума 93 грн. 27 коп. є зайво сплаченою та підлягає поверненню відповідно до ст. 7 Закону України «Про судовий збір».
В судовому засіданні 21.02.2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови, повний текст постанови виготовлений 27.02.2012 року.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 9, 11, 12, 18, 70, ч. 2 ст. 71, 94, 159, 160, 161-163 Кодексу адміністративного судочинства України,
постановив:
Позовну заяву ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в Джанкойському районі АР Крим про визнання рішення протиправним, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати незаконним рішення Управління Пенсійного Фонду України в Джанкойському районі АР Крим без номеру та дати, викладене у формі виписки з протоколу згідно додатку №3 про відмову у перерахунку пенсії шляхом врахування при обчисленні пенсії ОСОБА_2 трудового стажу прокурора період роботи прокурором району Келераш Республіки Молдова з 10.04.1995 року по 07.08.1996 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Джанкойському районі АР Крим здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2, шляхом включення до спеціального трудового стажу прокурора період роботи прокурором району Келераш Республіки Молдова з 10.04.1995 року по 07.08.1996 року, починаючи з 01.09.2011 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Джанкойському районі АР Крим надати Джанкойському міськрайонному суду АР Крим в місячний строк з дня отримання копії постанови звіт про її виконання.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 32 грн. 19 коп.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Джанкойський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Джанкойський міськрайонний суд АР Крим у порядку та строки, передбачені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
СуддяН. А. Старова