Ухвала суду № 24369512, 23.05.2012, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.05.2012
Номер справи
2а-13499/10/2670
Номер документу
24369512
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-13499/10/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Келеберда В.І.

Суддя-доповідач: Гром Л.М.

У Х В А Л А

Іменем України

"23" травня 2012 р. м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

Головуючого-судді -Гром Л.М.;

суддів - Денісова А.О.,

Кучми А.Ю.,

при секретарі судового засідання - Губі О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Публічного акціонерного товариства «Науково-виробниче підприємство «Більшовик» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 18 жовтня 2011 року у справі за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у Солом'янському районі міста Києва до Публічного акціонерного товариства «Науково-виробниче підприємство «Більшовик»про стягнення податкової заборгованості,

в с т а н о в и в:

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 18 жовтня 2011 року позов задоволено повністю, стягнуто з відповідача заборгованість в розмірі 52722, 34 грн.

Не погоджуючись з постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 18 жовтня 2011 року відповідач звернувся до Київського апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою, в якій просить ухвалене у справі судове рішення скасувати та постановити нове рішення, яким залишити позовну заяву без розгляду, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, які з`явились у судове засідання, перевіривши за матеріалами справи наведені у апеляційній скарзі доводи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, на підставі направлень від 10 серпня 2009 року № 1039/23-08 та від 08 вересня 2009 року № 1192/2308 Державною податковою інспекцією у Солом'янському районі міста Києва з 10 серпня 2009 року по 21 вересня 2009 року проведена виїзна перевірка Публічного акціонерного товариства "Науково-виробниче підприємство "Більшовик" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01 квітня 2006 року по 31 березня 2009 року, валютного та іншого законодавства за період з 01 квітня 2006 року по 31 березня 2009 року, відповідно до затвердженого плану перевірки.

В результаті проведення перевірки складено акт від 28 вересня 2009 року № 11596/2308/-14308569 про результати виїзної перевірки Публічного акціонерного товариства "Науково-виробниче підприємство "Більшовик" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01 квітня 2006 року по 31 березня 2009 року, валютного та іншого законодавства за період з 01 квітня 2006 року по 31 березня 2009 року, яким встановлено порушення статті 1 та 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті»від 23 вересня 1994 року № 185/94-ВР, статті 9 Декрету Кабінету Міністрів України «Про систему валютного регулювання і валютного контролю»від 19 лютого 1993 року № 15-93, а саме: порушення строків зарахування виручки резидентів у іноземній валюті на їх валютні рахунки в уповноважених банках.

В матеріалах справи міститься копія Довідки про результати планової виїзної перевірки Публічного акціонерного товариства "Науково-виробниче підприємство "Більшовик" з питань дотримання з питань дотримання вимог валютного та іншого законодавства за період з 01 квітня 2006 року по 31 березня 2009 року від 28 вересня 2009 року № 2070/22-02/14308569, на підставі якої Державною податковою інспекцією у Солом'янському районі міста Києва винесено рішення № 0001112202/0 від 09 жовтня 2009 року на суму податкового зобов'язання штрафу у сфері ЗЕД в розмірі 3740,00 грн. та рішення № 0001102202/0 від 09 жовтня 2009 року на суму податкового зобов'язання пені у сфері ЗЕД в розмірі 52722, 34 грн., які отримані відповідачем 12 жовтня 2009 року (копія повідомлення про вручення поштового відправлення міститься в матеріалах справи).

Стосовно порядку нарахування даних штрафних санкцій та строків погашення таких зобов'язань, судова колегія вважає необхідним зазначити наступне.

Згідно ст. 250 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Згідно ст. 238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.

Виходячи зі змісту статті 1 Господарського кодексу України - цей Кодекс визначає основні засади господарювання в Україні і регулює господарські відносини, що виникають у процесі організації та здійснення господарської діяльності між суб'єктами господарювання, а також між цими суб'єктами та іншими учасниками відносин у сфері господарювання.

Відповідно до ст.2 Господарського кодексу України учасниками відносин у сфері господарювання, поряд з суб'єктами господарювання є органи державної влади та органи місцевого самоврядування, наділені господарською компетенцією.

Відповідно до ст.10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 4 грудня 1990 року № 509-ХІІ, в редакції Закону №3813-ХП від 24.12.1993р., державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції, зокрема, здійснюють контроль за додержанням законодавства про податки, інші платежі.

Таким чином, в даних правовідносинах ДПІ не є суб'єктом, наділеним господарською компетенцією, а також безпосередньо не здійснює організаційно-господарських повноважень щодо суб'єкта господарювання.

Крім того, згідно зі ст. 4 Господарського кодексу України не є предметом регулювання цього Кодексу: адміністративні та інші відносини управління за участі суб'єктів господарювання, в яких орган державної влади або місцевого самоврядування не є суб'єктом, наділеним господарською компетенцією, і безпосередньо не здійснює організаційно-господарських повноважень щодо суб'єкта господарювання.

Преамбулою Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" передбачено, що цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Пунктом 1.3 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»передбачено, що податковий борг (недоїмка) - це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Відповідно до абзацу «а»підпункту 6.2.3. пункту 6.2. статті 6 цього ж Закону перша податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк.

Відповідно до абзацу «б»підпункту 6.2.3. цієї статі друга податкова вимога надсилається не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

Державною податковою інспекцією у Солом'янському районі міста Києва надіслано відповідачу першу та другу податкові вимоги, та факт отримання відповідачем рішень не спростовано представником відповідача.

Підпунктом 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" встановлено, що підставою для примусового стягнення активів платників податків в рахунок погашення його податкового боргу є виключно рішення суду.

З урахуванням того, станом на дату розгляду даної справи відповідачем не було сплачено суму боргу в розмірі 52722, 34 грн., суд першої інстанції дійшов вірного висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо стягнення з відповідача заборгованості в розмірі 52722, 34 грн.

Таким чином, враховуючи відповідні правові норми та встановлені обставини, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про застосування статті 200 КАС України.

Керуючись статтями 195, 196, 200, 205, 206 КАС України, суд,

у х в а л и в:

Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Науково-виробниче підприємство «Більшовик»-залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 18 жовтня 2011 року -без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст.212 КАС України.

Головуючий суддя Гром Л.М.

Судді: Денісов А.О.

Кучма А.Ю.

Ухвала складена в повному обсязі 28.05.2012 року.