Постанова № 24337695, 03.05.2012, Джанкойський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
03.05.2012
Номер справи
105/49/12
Номер документу
24337695
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 105/49/12 р

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"03" травня 2012 р. м. Джанкой

Джанкойський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим у складі:

Головуючого судді: Старова Н. А.,

при секреторі : Гетманчук О.С.

розглянувши у відкритому попередньому судовому засіданні в м. Джанкой адміністративну справу за позовною заявою Управління праці та соціального захисту населення Джанкойської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення безпідставно отриманих сум,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України, звернувся до Джанкойського міськрайонного суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення безпідставно отриманих сум.

Свої вимоги мотивує наступним. ОСОБА_2 має малолітню дочку - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, батько дитини записаний відповідно до ч.1 ст. 135 СК України. На підставі заяви ОСОБА_2 від 28.09.2007 року Управлінням праці та соціального захисту населення Джанкойської міської ради відповідачу згідно Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» була призначена допомога по догляду за дитиною одинокій матері на період з 01.11.2007 року по 31.03.2023 року в розмірі, передбаченому діючим законодавством на час виплати. Відповідно ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», п.49 постанови Кабінету Міністру України №1751 від 27.12.2001 року «Про затвердження Порядку призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» особи, які отримують державну допомогу, зобов'язані повідомляти орган, який здійснює зазначену виплату, про усі зміни, які впливають на виплату державної допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги, тощо), стягуються згідно з законом.

На підставі повідомлення відділу РАЦС Джанкойського МРУЮ №190/2/1/3-40 від 16.02.2012 року Управлінню праці та соціального захисту населення Джанкойської міської ради стало відомо, що на підставі заяви батька дитини від 28.07.2008 року до актового запису №09 від 22.03.2005 року внесені відомості про батька дитини, у зв'язку з чим відповідач втратила право на отримання допомоги як одинокій матері.

Відповідач не сповістила Управління про вказані обставини, внаслідок чого безпідставно отримала соціальну допомогу за період з 01.08.2008 року по 31.01.2012 року в розмірі 9475 грн. 33 коп.

17.02.2012 року відповідачу було надіслане повідомлення про припинення надання державної допомоги, в якому зазначене про необхідність повернення зайво сплаченої суми в розмірі 9475 грн. 33 коп. в строк до 25.03.2012 року, однак станом на 13.04.2012 року виплачена сума відповідачем не повернута. Посилаючись на ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», п.49 постанови Кабінету Міністру України №1751 від 27.12.2001 року «Про затвердження Порядку призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» просить стягнути з ОСОБА_2 безпідставно виплачену суму допомоги по догляду за дитиною в розмірі 9475 грн. 33 коп.

У попереднє судове засідання представник позивача не з'явився, просить справу розглянути без участі представника, позовні вимоги підтримав.

Відповідач ОСОБА_2 в попереднє судове засідання не з'явилася, надала на адресу суду письмову заяву, в якої просить справу розглянути без її участі, позовні вимоги визнала в повному обсязі.

Оскільки особи, що беруть участь у справі в судове засідання не з'явились, відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлені наступні обставини адміністративної справи.

Згідно з п. 1 ч. 1ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції (адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Пунктом 1 ч. 1 ст. 18 КАС України передбачено, що адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.

Ст. 140 Конституції України визначає, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - мешканців села, селища, міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в рамках Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою у порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх органи.

Порядок обрання органів місцевого самоврядування, їх функціонування та повноваження передбачено в Законі України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Відповідно до ч.1 ст.10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, які представляють відповідні територіальні громади і здійснюють від їх імені та у їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, іншими законами.

Згідно з ч.2 ст.10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» обласні та районні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами.

Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.

Управління праці та соціального захисту населення Джанкойської міської ради відповідно до ст.5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» входить до системи місцевого самоврядування в Україні. У зв'язку з чим спір відноситься до справи адміністративної юрисдикції та належить вирішенню в місцевому суді як суді адміністративної юрисдикції.

Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень і способом, передбаченими Конституцією та законами України.

ОСОБА_2 (до реєстрації шлюбу ОСОБА_2) має малолітню дочку - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1, виданим відділом РАЦС Джанкойського МРУЮ. При реєстрації народження дитини батько записаний відповідно до ч.1 ст. 135 СК України, що підтверджується довідкою Зарічненської сільської ради Джанкойського району АР Крим №06-16/03 від 22.05.2005 року.

ОСОБА_2 28.09.2007 року звернулася із заявою до Управління праці та соціального захисту населення Джанкойської міської ради про призначення державної допомоги як одинокій матері. Згідно розпорядження Управління праці та соціального захисту населення Джанкойської міської ради №409771 від 08.10.2007 року відповідачу призначена допомога по догляду за дитиною одинокій матері з 01.11.2007 року.

ОСОБА_2 29.12.2007 року зареєструвала шлюб з ОСОБА_5, після реєстрації шлюбу їй привласнене прізвище «Запрудська», що підтверджується свідоцтвом про шлюб НОМЕР_2, виданим відділом РАЦС Джанкойського МРУЮ.

Згідно повідомлення відділу РАЦС Джанкойського МРУЮ №190/2/1/3-40 від 16.02.2012 року, спрямованого Управлінню праці та соціального захисту населення Джанкойської міської ради до актового запису про народження ОСОБА_3 №09 від 22.03.2005 року внесені відомості про батька дитини на підставі заяви про визнання батьківства від 28.07.2008 року.

Згідно свідоцтва про народження НОМЕР_3, виданого відділом РАЦС Джанкойського МРУЮ 28.07.2008 року батьком дитини є ОСОБА_5.

Відповідно до ст.18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Порядку призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року №1751 (надалі по тексту - Порядок) право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Якщо одинока мати, одинокий усиновлювач, мати (батько) у разі смерті одного з батьків зареєстрували шлюб, то за ними зберігається право на отримання допомоги на дітей, які народилися чи були усиновлені до шлюбу, якщо такі діти не були усиновлені чоловіком (дружиною).

Згідно з п. 46 Порядку, особи, яким виплачується державна допомога сім'ї з дітьми, у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги, зобов'язані у десятиденний термін повідомляти про це органи праці та соціального захисту населення. Виплата допомоги припиняється за рішенням органу, що призначає та виплачує цю допомогу з місяця, що настає після місяця, у якому виникли такі обставини.

28.07.2008 року відносно ОСОБА_2 визнано батьківство ОСОБА_5, з яким відповідач зареєструвала шлюб 29.12.2007 року, з огляду на що відповідач втратила право на допомогу на дітей одиноким матерям. Однак, із заявою про припинення виплати допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Джанкойської міської ради не звернулася, про зміну сімейного стану не повідомила.

Відповідно до статті 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги.

Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги, тощо), стягуються згідно з законом.

Крім того, органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, мають право перевіряти матеріальний стан сімей з дітьми.

Оскільки, відповідач не повідомила Управління праці та соціального захисту населення Джанкойської міської ради у десятиденний термін про обставини, які призводять до припинення виплати допомоги, їй було надміру виплачено бюджетних коштів допомоги по догляду за дитиною одинокій матері за період з 01.08.2008 року по 31.01.2012 року в розмірі 9475 грн. 33 коп., що підтверджується копією розрахунку /а.с. 8/.

На підставі ст. 1166 ЦК України, незаконно виплачена державна допомога підлягає стягненню з відповідача.

Відповідно до п. 49 Порядку, суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом. Відрахування на підставі рішень відповідних органів провадиться у розмірі не більш як 20 відсотків суми виплачуваної допомоги.

Відповідачці ОСОБА_2 було направлене повідомлення про необхідність відшкодувати переплачену їй суму в розмірі 9475 грн. 33 коп. в строк до 25.03.2012 року, заборгованість до цього часу не погашена.

Зазначені обставини щодо призначення та отримання допомоги, усунення обставин, що були підставою для призначення та виплати спірної допомоги, розмір зайво сплаченої суми не спростовуються відповідачем.

Згідно ч. 3 ст. 112 КАС України у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.

Щодо клопотання позивача щодо поновлення строку звернення до адміністративного суду, суд вважає, що воно задоволенню не підлягає з тих підстав, що вказаний строк не пропущений.

Відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Частина 2 ст. 99 КАС України (із змінами та доповненнями, внесеними згідно із Законом України «Про судоустрій та статус суддів» від 07.07.2010 року № 2453-VІ) передбачає, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Судом встановлено, що позивачу стало відомо про порушення його прав з повідомлення відділу РАЦС Джанкойського МРУЮ №190/2/1/3-40 від 16.02.2012 року, таким чином, позивач звернувся до суду в межах строку, передбаченого ч. 1 ст. 99 КАС України.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 13, 14, 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», ст. ст. 9-11, 17-18, 159, 160, 162-163, ч.3 ст.167, ст.ст. 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву Управління праці та соціального захисту населення Джанкойської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення безпідставно отриманих сум - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Управління праці та соціального захисту населення Джанкойської міської ради безпідставно виплачену суму допомоги по догляду за дитиною одинокій матері в розмірі 9475 (дев'ять тисяч чотириста сімдесят п'ять) грн. 33 коп.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Джанкойський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Джанкойський міськрайонний суд АР Крим у порядку та строки, передбачені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

СуддяН. А. Старова