ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
29.08.08 р. Справа № 25/132пн
Суддя господарського суду Донецької області І.А.Бойко
при секретарі судового засідання О.М. Якименко
розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу
за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 м. Донецьк
до відповідача Макіївської міської ради м. Макіївка Донецької області
про визнання права на оренду та зобов'язання вчинити певні дії
За участю:
представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1. - підприємець (свідоцтво про державну реєстрацію серії НОМЕР_1.);
від відповідача: Філіна Н. О. - представник (довіреність № 05/07.1-01049 від 05.06.2008р.)
Позивач - фізична особа - підприємець ОСОБА_1 м. Донецьк звернувся до господарського суду з позовом до Макіївської міської ради м. Макіївка Донецької області про визнання права на набуття в оренду земельної ділянки площею 0,45 га для будівництва та функціонування станції технічного обслуговування автомобілів з торгівельним комплексом на перехресті вулиці Свободи з вулицею Павлика Морозова в Червоногвардійському районі міста Макіївки фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1, шляхом підписання прямого договору оренди з Макіївською міською радою в порядку, передбаченому законодавством в редакції, яка діяла на момент звернення позивача до Макіївської міської ради.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на наявність у нього права на отримання спірної земельної ділянки в оренду на умовах та в порядку, передбачених Земельним кодексом України та Законом України "Про оренду землі" в редакції, яка діяла на момент звернення позивача до Макіївської міської ради. В підтвердження заявлених вимог позивач надав акт приймання-передачі робіт, висновок державної експертизи землевпорядної документації від 18.04.2008 № 1330, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі; надав для огляду оригінали документів, доданих до позовної заяви.
Оригінали документів в обґрунтування позовних вимог судом оглянуті та повернуті позивачу.
Відповідач у відзиві на позовну заяву проти позовних вимог заперечує, посилаючись на те, що внаслідок внесення змін Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" до Земельного кодексу України та Закону України "Про оренду землі", отримання права оренди земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності, на теперішній час, відбувається виключно на аукціонах. Одночасно, відповідач вказує на те, що на даний момент Кабінетом Міністрів України не визначено особливостей оформлення права оренди земельних ділянок особам, стосовно яких станом на 01.01.2008р. відповідним органом виконавчої влади або місцевого самоврядування було прийнято рішення про погодження місця розташування об'єкту або про надання дозволу на розробку проекту землеустрою.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарським судом ВСТАНОВЛЕНО.
У 2006 році фізична особа - підприємець ОСОБА_1 звернувся до Макіївського міського голови з заявою про виділення в оренду строком на 49 років земельної ділянки для розміщення станції технічного обслуговування з адміністративно-торговим корпусом (зареєстровано за вхідним від 17.02.2006).
Рішенням виконавчого комітету Макіївської міської ради від 11.05.2006 № 627/2 „Про погодження місця розташування та дозвіл проектування станції технічного обслуговування автомобілів з адміністративно-побутовим корпусом СПД - фізичній особі ОСОБА_1.” було погоджено СПД - фізичній особі ОСОБА_1. місце розташування та надано дозвіл на проектування СТО автомобілів з адміністративно-побутовим корпусом на земельній ділянці площею 0,45га на перехресті вулиці Свободи з вулицею Павлика Морозова в Червоногвардійському районі м. Макіївки. Пункт 2 зазначеного рішення зобов'язував СПД - фізичну особу ОСОБА_1. протягом 6-ти місяців розробити проектно-кошторисну документацію, затвердити її та оформити відведення земельної ділянки відповідно до діючого законодавства.
В 2007р. позивач, у зв'язку із зміною назви об'єкта, звернувся до відповідача з відповідною заявою, в якій просив внести зміни в рішення виконавчого комітету Макіївської міської ради від 11.05.2006 № 627/2 в частині назви об'єкта, а саме: „станція технічного обслуговування автомобілів з торгівельним комплексом”.
Згідно рішення виконавчого комітету Макіївської міської ради від 16.05.2007 № 743/2 „Про внесення змін до п. 1 рішення виконкому міської ради від 11.05.2006 № 627/2” СПД - фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1. було погоджено місце розташування та надано дозвіл на проектування станції технічного обслуговування автомобілів з торгівельним комплексом на земельній ділянці площею 0,45га на перехресті вулиці Свободи з вулицею Павлика Морозова в Червоногвардійському районі м. Макіївки.
На підставі рішення виконкому Макіївської міської ради від 17.01.2007 № 39/5 „Про надання згоди на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки СПД - фізичній особі ОСОБА_1.”, з урахуванням рішення виконкому Макіївської міськради від 23.11.2007 № 1865/1 „Про внесення змін до п. 1 рішення виконкому міської ради від 17.01.2007 № 39/5”, СПД - фізичній особі ОСОБА_1. була надана згода на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої на перехресті вулиці Свободи з вулицею Павлика Морозова в Червоногвардійському районі міста Макіївки, в оренду, терміном на 49 років, для будівництва та функціонування станції технічного обслуговування з торгівельним комплексом. СПД - фізичній особі ОСОБА_1. пропонувалося укласти відповідний договір на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та подати розроблений проект землеустрою для його розгляду та затвердження в установленому порядку.
На виконання зазначених рішень Макіївської міської ради позивач отримав акт вибору земельної ділянки, погоджений з постійно діючою комісією з питань вибору земельних ділянок у складі представників міської ради, представників органу земельних ресурсів, природоохоронного органу, санітарно-епідеміологічної служби, органів містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини; уклав договір з проектною організацією для розроблення проектно-кошторисної документації з отримання робочого проекту.
Як зазначив позивач в позовній заяві, після отримання акту вибору земельної ділянки, в силу приписів п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 31 березня 2004 р. N 427 „Про затвердження Порядку вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів”, Макіївська міська рада повинна була прийняти рішення щодо затвердження проекту землеустрою та передачу земельної ділянки.
Однак, відповідач відмовив позивачу в наданні в оренду земельної ділянки. Підставою для відмови позивачу в передачі земельної ділянки в оренду послужило внесення змін до Земельного кодексу України та Закону України "Про оренду землі", положеннями яких передбачено, що земельні ділянки надаються в оренду на умовах аукціону.
Позивач вважає, що такі дії відповідача суперечать положенням ч. 2 ст. 19, ч. 2 ст. 58 Конституції України, ст. ст. 118, 124 Земельного кодексу України, та порушують законні права та інтереси позивача. Крім того, позивач поніс та продовжує нести значні витрати на проектування об'єкту та зазнає витрат у вигляді неотриманих доходів.
Уважно дослідивши матеріали справи та документи в обґрунтування позовних вимог, суд дійшов наступного висновку.
Статтею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим кодексом.
Порядок надання у постійне користування земельних ділянок юридичним особам та порядок передачі земельних ділянок в оренду визначені ст. ст. 123, 124 Земельного кодексу України та ст. 16 Закону України "Про оренду землі".
В силу приписів ст.124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Згідно ст.16 Закону України "Про оренду землі" в редакції, яка діяла на момент звернення позивача до Макіївського міського голови, особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання). Розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки в оренду проводяться у порядку, встановленому Земельним кодексом України. У разі згоди орендодавця передати земельну ділянку в оренду сторони укладають договір оренди землі відповідно до вимог цього закону.
Таким чином, волевиявлення майбутнього орендаря щодо укладення договору оренди реалізується шляхом подання відповідної заяви.
Окрім того, п. п. 3, 4, 5, 6 постанови Кабінету Міністрів України від 31 березня 2004 р. N 427 „Про затвердження Порядку вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів” закріплюють, юридична особа, заінтересована у відведенні земельної ділянки, звертається з клопотанням до сільської, селищної, міської ради, районної, Київської чи Севастопольської міської держадміністрації, до повноважень якої належить вирішення питання про вибір земельної ділянки, яка реєструє клопотання в день його подання з присвоєнням реєстраційного номера, розглядає клопотання і в п'ятиденний строк після реєстрації надсилає постійно діючій комісії з питань вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів (далі - комісія), утвореній відповідною радою або держадміністрацією.
Результати роботи комісії оформляються актом вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів, який підписується головою і членами комісії, скріплюється печатками і разом з матеріалами, що використовувалися під час його складання, передається юридичній особі, для подання до сільської, селищної, міської ради, районної, Київської чи Севастопольської міської держадміністрації з метою прийняття відповідного рішення.
У зв'язку з внесенням змін Законами України від 28.12.2007р. № 107-VI та від 03.06.2008р. № 309-VI до ст.16 Закону України "Про оренду землі" та ст.124 Земельного кодексу України, набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, має здійснюватись виключно на аукціонах, крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб і в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі.
Як вбачається з матеріалів справи, з урахуванням положень вищезазначених нормативно-правових актів, правовідносини щодо оренди спірної земельної ділянки виникли між органами місцевого самоврядування та позивачем з моменту подання клопотання щодо надання в оренду земельної ділянки (з 17.02.2006р. - дата реєстрації заявки), тобто, до внесення змін до ст.16 Закону України "Про оренду землі" та ст.124 Земельного кодексу України та набрання ними законної сили.
У відповідності до ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до ч. 4 п. 3 мотивувальної частині рішення Конституційного суду України від 09.02.1999р. № 1-рп/99 норми ст.58 Конституції України можуть розповсюджуватись на юридичні особи.
Таким чином, посилання органів місцевого самоврядування на неможливість розгляду документів з відведення спірної земельної ділянки у зв'язку із внесенням змін до Земельного кодексу України та Закону України "Про оренду землі" є необґрунтованими та такими, що порушують права позивача на оренду земельної ділянки.
До того ж, як було зазначено в рішенні Конституційного суду України від 22.05.2008р. № 10-рп/2008, Конституція України у статті 92 визначила сфери, зокрема бюджетну, які мають врегульовуватися виключно законом. Закон про Держбюджет є основним фінансовим документом держави. Через своє спеціальне призначення цей закон не повинен регулювати відносини в інших сферах суспільного життя. Конституція України не надає закону про Держбюджет вищої юридичної сили стосовно інших законів.
Таким чином, Конституційний Суд України в своєму рішенні дійшов висновку, що законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок - скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина.
Згідно з резолютивною частиною рішення Конституційного суду України від 22.05.2008р. № 10-рп/2008 визнано неконституційними положення пункту 2 та пункту 8 розділу II Закону України "Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".
Відповідно до ч.6 ст. 16 Закону України "Про оренду землі" в редакції, яка діяла при подачі позивачем заявки на оренду землі, проведення відповідними органами виконавчої влади чи органами місцевого самоврядування аукціону або конкурсу щодо набуття права оренди земельної ділянки вимагається у разі надходження двох або більше заяв (клопотань) на оренду однієї і тієї самої земельної ділянки.
За змістом матеріалів справи, стосовно оренди земельної ділянки, розташованої на перехресті вулиці Свободи з вулицею Павлика Морозова в Червоногвардійському районі м. Макіївки, була подана тільки одна заявка - фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1.
Відповідачем вказані обставини не спростовані, доказів подання заявок іншими особами до матеріалів справи не надано.
Отже, позивач є єдиною особою, яка реалізувала своє право на оренду спірної земельної ділянки.
У зв'язку з наявністю лише однієї заявки на оренду спірної земельної ділянки, розташованої на перехресті вулиці Свободи з вулицею Павлика Морозова в Червоногвардійському районі м. Макіївки, проведення аукціону або конкурсу щодо набуття права оренди цієї земельної ділянки, норми ст. 16 Закону України "Про оренду землі" не вимагають.
З огляду на викладене, з урахуванням приписів вищезазначених нормативно-правових актів, господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги законні та обґрунтовані, тому підлягають задоволенню в повному обсязі.
Заперечення відповідача, викладені у відзиві на позовну заяву, судом до уваги не приймаються, оскільки спростовуються вищенаведеним.
Враховуючи характер спору по даній справі та клопотання позивача про віднесення на нього судових витрат, витрати по сплаті державного мита та на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на позивача.
На підставі вищенаведеного, згідно ст. 58 Конституції України, ст. ст. 116, 123, 124 Земельного кодексу України, ст. 16 Закону України „Про оренду землі”, керуючись ст. ст. 22, 33, 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 м. Донецьк до Макіївської міської ради м. Макіївка Донецької області про визнання права на набуття в оренду земельної ділянки площею 0,45 га для будівництва та функціонування станції технічного обслуговування автомобілів з торгівельним комплексом на перехресті вулиці Свободи з вулицею Павлика Морозова в Червоногвардійському районі міста Макіївки фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1, шляхом підписання прямого договору оренди з Макіївською міською радою в порядку, передбаченому законодавством в редакції, яка діяла на момент звернення позивача до Макіївської міської ради, задовольнити.
Визнати право на набуття в оренду земельної ділянки площею 0,45 га для будівництва та функціонування станції технічного обслуговування автомобілів з торгівельним комплексом на перехресті вулиці Свободи з вулицею Павлика Морозова в Червоногвардійському районі міста Макіївки фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 (83005, м. Донецьк, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1), шляхом підписання прямого договору оренди з Макіївською міською радою (86157, м. Макіївка Донецької області, пл. Радянська, б. 1, ЄДРПОУ 26040617) в порядку, передбаченому законодавством України в редакції, яка діяла на момент звернення позивача до Макіївської міської ради.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття.
Рішення може бути оскаржене через господарський суд Донецької області в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня прийняття рішення або в касаційному порядку протягом одного місяця з дня набрання рішенням законної сили.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Суддя