ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
08 травня 2012 року 09:15 № 2а-3917/12/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кармазіна О.А., при секретарі судового засідання Руденко Н.В.,
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1 (довіреність від 26.12.2011 р. № 2-30д)
від відповідача: ОСОБА_2 (довіреність від 03.03.2012 р. № 43/10/10-019)
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Дочірньої компанії «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»
до Полтавської міжрайонної державної податкової інспекції Державної податкової службипро визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0000011501 від 11.01.2012,
В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулась Дочірня компанія «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»з позовом до Полтавської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення № 0000011501 від 11.01.2012, яким позивачу за затримку на 4 дні сплати суми грошового зобов'язання з плати за користування надрами у розмірі 4445508,72 грн. визначено штраф у розмірі 10%, що складає 444550,88 грн. за платежем «плата за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення».
Позивач зазначає, що своєчасно і в повному обсязі сплатив узгоджені податкові зобов'язання, а відтак у відповідача відсутні підстави для застосування штрафу за прострочку платежу. При цьому, представник позивача у судовому засіданні зазначав, що строк сплати зобов'язань припадав на 19.11.2011. р., а фактично сплачено 23.11.2011 року.
Відповідач проти позову заперечує. Зазначає, що самостійно визначені позивачем суми податкових зобов'язань були сплачені із про строчкою у зв'язку з чим і застосовано штрафні санкції, а отже підстав для скасування спірного рішення не має. Представник ДПІ просив відмовити у задоволенні позову.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 08 травня 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Розглянувши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позову виходячи з наступного.
28 грудня 2011 року Полтавською МДПІ проведено камеральну перевірку податкової звітності ДК «Укргазвидобування»за 3 квартал 2011 року з плати за користування надрами про що складено акт перевірки № 196/15/30019775.
Згідно з актом перевірки позивач порушує терміни сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання з плати за користування надрами протягом строків, визначених п. 57.1. розділу II (відповідно до п. 263.12. розділу XI) ПК України.
Зокрема, як зазначено в акті перевірки, розмір самостійно визначеного платником грошового зобов'язання з плати за користування надрами складає 4 445 508,72 грн. Граничний строк сплати -19.11.2011 р. Фактична дата сплати 23.11.2011 р. Сума сплаченого податкового боргу -4 445 508,72 грн. Штрафна санкція, згідно з актом перевірки, складає 10%, що у грошовому виразі складає 444550,88 грн. В акті перевірки в контексті наведеного зазначено, що відповідальність за несплату сум самостійно визначеного платником грошового зобов'язання з плати за користування надрами передбачена ст. 126 ПК України.
У взаємозв'язку з наведеним, під час розгляду справи встановлено, що позивачем складено 15.10.2011 р. і подано до податкового органу податкові розрахунки з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 3 квартал 2011 року: № 94 (Абазівське родовище), в якому позивачем самостійно визначено суму податкового зобов'язання у розмірі 1 036 453,72 грн.; № 95 (Семенцівське родовище), в якому позивачем самостійно визначено суму податкового зобов'язання у розмірі 1 033 774,28 грн.; № 96 (Східно-Полтавське родовище), в якому позивачем самостійно визначено суму податкового зобов'язання у розмірі 1 395 119,25 грн.; № 97 (Копилівська площа), в якому позивачем самостійно визначено суму податкового зобов'язання у розмірі у розмірі 987 081,04 грн.
Сторонами не заперечується факт своєчасного подання розрахунків та визначені в них податкові зобов'язання.
Як визнається сторонами, оплата проведена позивачем 23 листопада 2011 року.
При цьому, платіжним дорученням № 206 від 23.11.2011 року позивачем також самостійно сплачено пеню за несвоєчасну сплату плати за користування надрами за 3 квартал 2011 року у розмірі 5 672,27 грн., чим по суті ним визнано факт прострочення платежу.
Вирішуючи у взаємозв'язку з наведеним спір по суті, суд зазначає наступне.
Відповідно до п/п. 16.1.4. ПК України платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
В контексті наведеного пунктом 36.1. ПК України також визначено, що податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
У взаємозв'язку з наведеним слід зазначити, що згідно з п/п. 9.1.9. статті 9 ПК України плата за користування надрами належить до загальнодержавних податків та зборів.
Відповідно до ст. 262 ПК України плата за користування надрами, це загальнодержавний платіж, який справляється у вигляді: (1) плати за користування надрами для видобування корисних копалин; (2) плати за користування надрами в цілях, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин.
Згідно з п. 31.1. ПК України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством.
Згідно з п. 263.12. ПК України платник протягом десяти календарних днів після закінчення граничного строку подання податкового розрахунку за податковий (звітний) період сплачує податкові зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин у сумі, визначеній в розрахунку з плати, поданому ним органу державної податкової служби: за місцезнаходженням у межах території України ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини; за місцем обліку платника в разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.
Виходячи з положень п/п. 263.11.1. та п/п. 49.18.2. ПК України податковий (звітний) період щодо плати за користування надрами дорівнює календарному кварталу у зв'язку з чим податковий розрахунок подається протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
Тобто, виходячи з наведених вище положень законодавства, в даному випадку останній день граничного строку сплати самостійно визначених позивачем податкових зобов'язань за звітний період -3 квартал 2011 року, припадав на 19.11.2011 р.
Фактично самостійно визначені позивачем податкові зобов'язання (із сплатою окремо пені) були сплачені 23.11.2011 року, тобто поза межами граничного строку сплати, а отже несвоєчасно.
Згідно з п. 31.1. ПК України податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.
Згідно з п/п. 263.13.1. ПК України платник несе відповідальність за правильність обчислення суми плати за користування надрами для видобування корисних копалин, повноту і своєчасність її внесення до бюджету, а також за своєчасність подання органам державної податкової служби відповідних розрахунків згідно з нормами цього Кодексу та інших законів України. Контроль за правильністю обчислення, своєчасністю і повнотою справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин до бюджету здійснюють органи державної податкової служби.
Відповідно до п. 126.1. ПК України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу, зокрема, у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу.
В даному випадку, оскільки самостійно визначені позивачем податкові зобов'язання були сплачені поза межами граничного строку сплати, плата за користування надрами вважається не сплаченою своєчасно а отже, оскільки прострочка сплати не перевищує 30 календарних днів, висновки податкового органу, які покладені в основу оскаржуваного рішення щодо нарахування штрафу у розмірі 10%, ґрунтуються на правильно встановлених обставинах та відповідають наведеним вище нормам законодавства.
Під час розгляду справи позивачем не спростовано наведене та не доведено зворотне, доводи позивача щодо своєчасної сплати податкових зобов'язань за спірні періоди не відповідають встановленим судом обставинам та не ґрунтуються на наведених вище приписах податкового законодавства.
При цьому, як зазначено вище -позивачем сплачено пеню за прострочку зазначених податкових зобов'язань, чим по суті позивачем визнано факт порушення строків сплати податкових зобов'язань.
Відповідно до ч. 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи вищенаведене в сукупності та виходячи з встановлених судом обставин і наведених вище норм законодавства, суд приходить до висновку, що МПДІ доведено правомірність та обґрунтованість оскаржуваного рішення, а отже підстав для його скасування та задоволення позову - не має.
Керуючись вимогами статей 11, 69-71, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Дочірньої компанії «Укргазвидобування»до Полтавської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0000011501 від 11.01.2012 залишити без задоволення.
Постанова набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.А. Кармазін
Повний текст постанови суду складено та підписано 11.05.2012 р.