ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
06 квітня 2012 року 08:40 № 2а-2458/12/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: Головуючого - судді Дегтярьової О.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справуза позовом Прилуцької об'єднаної державної податкової інспекції Чернігівської області до Публічного акціонерного товариства «Укргазбуд»про стягнення податкової заборгованості у розмірі 26 275, 05 грн., -В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулась Прилуцька ОДПІ Чернігівської області з позовом до ПАТ «Укргазбуд»про стягнення податкової заборгованості у розмірі 26 275, 05 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 14 березня 2012 року було відкрито скорочене провадження в адміністративній справі № 2а-2458/12/2670.
Надіслана на адресу відповідача копія вказаної ухвали була отримана уповноваженою особою відповідача 23 березня 2012 року, що підтверджується повідомленням про вручення, яке наявне в матеріалах даної справи.
Таким чином, відповідач належним чином був повідомлений про відкриття скороченого провадження в адміністративній справі, а також про його права та обов'язки, зокрема про право надати свої заперечення проти позову або заяву про визнання позову.
Згідно з ч. 4 ст. 1832 Кодексу адміністративного судочинства України справа в порядку скороченого провадження розглядається суддею одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
З огляду на викладене, справа розглядається в порядку скороченого провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, на підставі наявних у справі доказів.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до висновку, що надані позивачем докази та повідомлені ним обставини є достатніми для розгляду справи в порядку скороченого провадження та прийняття рішення по справі, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі з огляду на наступне.
Відповідно до пунктів 1.1, 1.3 розд. 1 Положення про Будівельне управління № 1 Акціонерного товариства фірми «Укргазбуд»(1994 року) та згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 06.04.2012р. Будівельне управління № 1 (далі -БУ № 1) є відокремленим структурним підрозділом відповідача без права юридичної особи та, одночасно перебуває на податковому обліку в Прилуцькій ОДПІ Чернігівської області, що підтверджується довідкою позивача від 27.01.2012р. № 687/29-021 про взяття на облік платника податків за формою № 4-ОПП.
02 березня 2009 року БУ № 1 було подано до Прилуцької ОДПІ Чернігівської області розрахунок суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на 2009 рік (вх. № 4622), в якому була визначена сума податку, що підлягає сплаті, у розмірі 19 194, 00 грн. за рік (в т.ч. 4 798, 50 грн. - щоквартально).
30 березня 2009 року в зв'язку з поданням уточнюючого розрахунку (вх. № 6075) сума самостійно узгодженого БУ № 1 податкового зобов'язання з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на 2009 рік була в розмірі 19 194, 00 грн. зменшена до 16 810, 00 грн.
01 березня 2010 року БУ № 1 було подано до Прилуцької ОДПІ Чернігівської області розрахунок суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на 2010 рік (вх. № 4382), в якому була задекларована сума податку, що підлягає сплаті, у розмірі 16 016, 00 грн. за рік (в т.ч. 4 004, 00 грн. - щоквартально).
02 липня 2010 року в зв'язку з поданням уточнюючого розрахунку (вх. № 16162) сума самостійно узгодженого БУ № 1 податкового зобов'язання з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на 2010 рік була в розмірі 16 016, 00 грн. зменшена до 10 644, 00 грн.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів»від 11 грудня 1991 року № 1963-XII (який діяв на момент виникнення спірних правовідносин) податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів юридичними особами сплачується щоквартально рівними частинами до 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом.
Спеціальним законом з питань оподаткування, який установлював порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначав процедуру оскарження дій органів стягнення на момент виникнення спірних правовідносин був Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондам»від 21 грудня 2000 року № 2181-ІІІ (який діяв на момент виникнення спірних правовідносин)(далі -Закон № 2181-ІІІ).
Податковим зобов'язанням в розумінні Закону № 2181-ІІІ визнається зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Згідно з підпунктом 1.11 ст. 1 Закону № 2181-ІІІ під податковою декларацією розуміється документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).
Податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації (абзац перший п. 5.1 ст. 5 Закону № 2181-ІІІ).
Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.
Абзацом першим підпункту 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону № 2181-ІІІ передбачено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Податковим боргом в розумінні Закону № 2181 - ІІІ визнається податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання (п. 1.3 ст. 1 та підпункт 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону № 2181 - ІІІ).
Доказів сплати самостійно узгоджених сум податкового зобов'язання з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів протягом граничних строків суду не надано, а тому ця сума узгодженого податкового зобов'язання визнається податковим боргом.
Відповідно до підпункту 6.2.1 п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181 - ІІІ у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Відповідно до підпункту 6.2.3 п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181 - ІІІ податкові вимоги надсилаються:
а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків. обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;
б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Прилуцька ОДПІ Чернігівської області виставила БУ № 1 першу податкову вимогу № 1/145 від 15 грудня 2008 року на суму податкового боргу з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в розмірі 25 610, 51 грн., а також другу податкову вимогу № 2/15 від 06 лютого 2009 року на суму податкового боргу з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в розмірі 29 343, 61 грн.
Перша та друга податкові вимоги були отримані уповноваженими представниками БУ № 1 особисто та поштою, що підтверджується матеріалами справи.
Доказів оскарження податкових вимог відповідачем суду не надано.
Натомість відповідно до витягів з облікових карток БУ № 1 по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів за 2009 - 2011 роки сума податкового боргу в розмірі 27 454, 00 грн. була частково погашена на суму 1 178,95 грн.
Крім того, з цією ж метою погашення податкового боргу БУ № 1 Прилуцькою ОДПІ Чернігівської області були вжиті наступні заходи для погашення податкового боргу, а саме: направлено запит до Прилуцького міжміського бюро технічної інвентаризації від 22.07.2008р. № 4941/10/24-028 щодо наявності у відповідача нерухомого майна та до Прилуцького ВДАІ (підпорядковане УДАІ в Чернігівській області) від 22.07.2008 року № 4942/10/24-028 щодо наявності зареєстрованих транспортних засобів та отримано відповіді на них.
16 березня 2009 року Прилуцька ОДПІ Чернігівської області прийняла рішення № 4/24-011 про стягнення коштів та продаж інших активів БУ № 1 в рахунок погашення його податкового боргу.
Разом з тим рішення про опис майна БУ № 1 у податкову заставу не приймалося, оскільки у відповідності до положень п. 4.3 розд. 4 Положення про Будівельне управління № 1 Акціонерного товариства фірми «Укргазбуд» все майно, яке було передане БУ № 1 в повне господарське відання, належить ПАТ «Укргазбуд».
Сума непогашеного податкового боргу з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів становить 26 275, 05 грн., що підтверджується зворотнім боком облікової картки відповідача по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (скорочена форма) станом на 26.01.2012р.
Згідно з підпунктом 3.1.1 п. 3.1. ст. 3 Закону № 2181 -ІІІ активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу, згідно з підпунктом 2.3.1 п. 2.3 ст. 2 цього ж Закону, є виключно податкові органи.
Згідно з п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»(в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Пунктом одинадцятим ст. 11 цього ж Закону передбачено право органів державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
В силу ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»від 23 грудня 2010 року № 2857-VI податки і збори (обов'язкові платежі), які справлялися до 1 січня 2011 року та не встановлені Податковим кодексом України як загальнодержавні і місцеві податки та збори, включаючи розстрочені і відстрочені суми грошових зобов'язань, суми податкового боргу з урахуванням штрафних санкцій та пені, що обліковувалися станом на 31 грудня 2010 року, і суми, донараховані за актами перевірок, за цими податками і зборами (обов'язковими платежами), сплачуються платниками податку за правилами, встановленими відповідними законодавчими актами України, або стягуються у порядку, встановленому Податковим кодексом України, та зараховуються до: загального фонду державного бюджету - в частині податків і зборів (обов'язкових платежів), які зараховувалися до державного бюджету; загального чи спеціального фонду місцевих бюджетів - у частині податків і зборів (обов'язкових платежів), які зараховувалися відповідно до загального чи спеціального фонду місцевих бюджетів.
Підпунктом 20.1.28 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України передбачено, що органи державної податкової служби мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.
Зокрема, підпунктом 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України передбачено право органів державної податкової служби звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами (п. 87.2 п. 87.1 ст. 87 Податкового кодексу України).
Орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі (п. 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України).
Згідно з підпунктом 95.2 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України).
Беручи до уваги вищевикладені положення законодавства та встановлені по справі обставини, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.
Відповідно до положень ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з відповідача стягненню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 69 - 71, ст. 94, ст. ст. 158-163, ст. 1832, ст. 186, ст. 254, ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з усіх рахунків Публічного акціонерного товариства «Укргазбуд»(місцезнаходження: 03110, м. Київ, вул. Олександра Пироговського, буд. 19, корп. 2, ідентифікаційний код 14277604) в банківських установах, що будуть виявлені під час виконання судового рішення, до Державного бюджету України суму податкового боргу з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в розмірі 26 275 (двадцять шість тисяч двісті сімдесят п'ять) грн. 05 коп.
Постанова підлягає негайному виконанню згідно з ч. 1 ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими в ст. ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням порядку обчислення строку для подання апеляційної скарги, встановленого в ч. 8 ст. 1832 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Дегтярьова