Постанова № 24307606, 21.05.2012, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.05.2012
Номер справи
2а/2370/1192/2012
Номер документу
24307606
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 травня 2012 року Справа № 2а/2370/1192/2012

15 год. 43 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Тимошенко В.П.,

при секретарях Кулику О.П.,

за участю представника позивача -ОСОБА_1 - за довіреністю,

представника відповідача -ОСОБА_2-за довіреністю,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Черкаси адміністративну справу за позовом державного підприємства «Кам'янське лісове господарство» до Кам'янської міжрайонної державної податкової інспекції Черкаської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

встановив:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернулось державне підприємство «Кам'янське лісове господарство»(далі - позивач) з позовом до Кам'янської міжрайонної державної податкової інспекції Черкаської області Державної податкової служби (далі відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 05 квітня 2012 року № 0000032308.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає наступне. За результатами перевірки за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності трудових патентів і ліцензій від 21.03.2012 відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення від 05 квітня 2012 року № 0000032308, яким до підприємства застосовано штрафну (фінансову) санкцію у сумі 391 705, 3 грн. за порушення: «п.2.6 розд. 2 та п. 4.2 розд.4 Постанови № 637 «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні»від 15.12.2004 в редакції від 29.06.2009. Зокрема, відповідачем в акті перевірки зазначено, що відокремлені підрозділи позивача, які ведуть окремі касові книги, не внесені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, а відтак не є відокремленими підрозділами і повинні здавати готівку в касу головного підприємства, з чим позивач не погоджується та вважає, що дане твердження відповідача не ґрунтується на законодавчих актах та є хибним виходячи із наступного.

Відповідно до ч. 4 ст. 64 Господарського кодексу України підприємство має право створювати філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, погоджуючи питання про розміщення таких підрозділів підприємства з відповідними органами місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку. Такі відокремлені підрозділи не мають статусу юридичної особи і діють на основі положення про них, затвердженого підприємством. Підприємства можуть відкривати рахунки в установах банків через свої відокремлені підрозділи відповідно до закону. Відповідно до ст. 95 Цивільного кодексу України філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій. Представництвом є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює представництво і захист інтересів юридичної особи. Філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення. Відомості про філії та представництва юридичної особи включаються до єдиного державного реєстру.

Згідно із абзацом 3 пункту 1.2 Постанови Національного банку України від 15.12.2004, № 637 «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні»відокремлені підрозділи - філії, представництва, відділення та інші структурні підрозділи, що наділяються частиною майна господарських організацій, здійснюючи щодо цього майна право оперативного використання чи інше речове право, передбачене законодавством України.

Із аналізу вищезазначених нормативних актів позивач робить висновок, що законодавець до відокремлених підрозділів відносить як філії та представництва, так і інші структурні підрозділи; у законі є чітка вимога про включення до ЄДР відомостей лише стосовно філій та представництв юридичних осіб, а не всіх відокремлених підрозділів, і єдиною ознакою відокремленого підрозділу в розумінні Положення № 637 є наділення такого підрозділу частиною майна господарської організації та здійснення щодо даного майна права оперативного управління чи іншого речового права.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю та просив позов задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача позов не визнав з підстав, викладених у письмових запереченнях від 14.05.2012 року.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши обставини справи та докази, суд прийшов до наступного.

З 15 по 21 березня 2012р. працівниками відділу контролю за проведенням готівкових розрахунків управління податкового контролю ДПС у Черкаській області проведена фактична перевірка ДП «Кам'янське лісове господарство».

За результатами перевірки складено акт від 21.03.2012р. №000906 за дотриманням ДП «Кам'янське лісове господарство»порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. Перевіркою встановлено, що державне підприємство «Кам'янське лісове господарство»має 7 господарських одиниць які є структурними підрозділами, з яких 5 являються лісництвами вищевказаного підприємства, а саме: Креселецьке лісництво, Грущківське лісництво, Комсомольське лісництво, Капітанівське лісництво, Макіївське лісництво, що підтверджено пунктом 8 наказу від 03.01.2012р. «Про встановлення облікової політики в ДП «Кам'янський лісгосп»на 2012р. наданого посадовими особами підприємства під час перевірки.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців виданого на запит ДП «Кам'янське лісове господарство» від 20.03.2012 за №13366741 станом на 20.03.2012 відомості про відокремлені підрозділи юридичної особи ДП «Кам'янське лісове господарство» відсутні.

Перевіркою встановлено порушення пункту 2.6 Глави 2, пункту 4.2 Глави 4 Постанови Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року N 637 «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», а саме: готівкові кошти в сумі 78240,06 грн. не оприбутковані у день одержання готівкових коштів в повній сумі їх фактичних надходжень у касовій книзі ДП «Кам'янське лісове господарство».

Порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), а також окремі питання організації банками роботи з готівкою визначені Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, яке затверджене Постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637 та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 року за № 40/10320 (далі також Положення № 637).

Згідно з пунктом 2.6 Положення № 637 вся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.

Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.

Оприбуткування готівки - це проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій (пункт 1.2 вказаного Положення).

Усі надходження і видачу готівки в національній валюті підприємства відображають у касовій книзі. (абзац перший пункту 4.2 глави 4 Положення).

Відокремлені підрозділи підприємств, які проводять операції з приймання готівки за продану продукцію (товари, роботи, послуги) з оформленням її прибутковим касовим ордером, а також з видачі готівки на виплати, пов'язані з оплатою праці, виробничі (господарські) потреби, інші операції з оформленням їх видатковими касовими ордерами і відомостями, ведуть касову книгу.

Установлення ліміту каси проводиться підприємствами самостійно на підставі розрахунку встановлення ліміту залишку готівки в касі (додаток 8), що підписується головним (старшим) бухгалтером та керівником підприємства (або уповноваженою ним особою). До розрахунку приймається строк здавання підприємством готівкової виручки (готівки) для її зарахування на рахунки в банках, визначений відповідним договором банківського рахунку. Для кожного підприємства та його відокремленого підрозділу складається окремий розрахунок встановлення ліміту залишку готівки в касі (абзац перший пункту 5.2 глави 5 Положення).

Установлений ліміт каси затверджується внутрішніми наказами (розпорядженнями) підприємства. Для відокремлених підрозділів ліміт каси встановлюється і доводиться до їх відома відповідними внутрішніми наказами (розпорядженнями) підприємства - юридичної особи.

Відповідно до статті 95 Цивільного кодексу України, філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій. Представництвом є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює представництво і захист інтересів юридичної особи.

Філії та представництва юридичної особи не є юридичними особами, але вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення.

Відповідно до ч. 4 ст. 64 Господарського кодексу України підприємство має право створювати філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, погоджуючи питання про розміщення таких підрозділів підприємства з відповідними органами місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку. Такі відокремлені підрозділи не мають статусу юридичної особи і діють на основі положення про них, затвердженого підприємством. Підприємства можуть відкривати рахунки в установах банків через свої відокремлені підрозділи відповідно до закону.

Відповідно до Постанови Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року N 637 «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», відокремлені підрозділи - філії, представництва, відділення та інші структурні підрозділи, що наділяються частиною майна господарських організацій, здійснюючи щодо цього майна право оперативного використання чи інше речове право, передбачене законодавством України.

Судом встановлено, що відповідно до наказу № 1 від 03 січня 2012 року «Про встановлення облікової політики в ДП «Кам'янський лісгосп»на 2012 рік»органом управління підприємства є Державне агентство лісових ресурсів України; підприємству підпорядковуються 7 структурних підрозділів: Креселецье лісництво (с. Мельники, Чигиринського району, Черкаської області, Грушківське лісництво (с. Грушківка, Кам'янського району, Черкаської області), Комсомольське лісництво (с. Тимошівка, Кам'янського району, Черкаської області), Капітанське лісництво (с. Журавка, Шполянського району, Черкаської області). Макіївське лісництво ( с. Макіївка, Смілянського району, Черкаської області), Нижній склад лісгоспу (вул. Пляківське шосе, 1, с. Ревівка, Кам'янського району, Черкаської області, Автотранспортний цех лісгоспу: вул. Василини, 11, м. Кам'янка, Черкаської області.

Таким чином структурні підрозділи підприємства територіально розташовані не за юридичною адресою підприємства та наділені частиною майна підприємства щодо якого вони здійснюють оперативне управління, що підтверджується актом прийому-передачі ДП «Кам'янське лісове господарство»від 01 листопада 2007 року та наказом від 09 жовтня 2009 року № 204-к.

На виконання п. 5.2 Положення для кожного із вищезазначених структурних підрозділів підприємства наказом № 75 від 01 квітня 2010 року «Про встановлення залишку готівки в касі»установлено ліміт залишку в касі ( центральна каса) 10000 грн., в касах лісництв -по 4 000 грн., крім Капітанівського лісництва -5 000 грн.

Крім того, представник відповідача не заперечував той факт, що в кожному структурному підрозділі підприємства належним чином оформлена та ведеться касова книга, всі операції з готівкою своєчасно та у повному обсязі оприбутковуються в касових книгах підрозділів. Даний факт також підтверджується копіями касових книг підприємства та структурних підрозділів, які наявні в матеріалах справи.

Суд зауважує, що оскільки Положення № 637 є спеціальним нормативним актом, який регулює питання ведення касових операцій в Україні, тобто його положення мають пріоритет над нормами загальних нормативних актів, та з аналізу вищенаведених нормативних актів суд приходить до висновку, що державне підприємство «Кам'янський лісгосп»не повинен включати до єдиного державного реєстру відомості про свої структурні підрозділи.

Таким чином, висновок податкового органу про порушення позивачем пунктів 2.6, 4.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 р. № 637, є безпідставним.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 71 КАС кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В ході вирішення питання щодо законності прийнятого суб'єктом владних повноважень рішень суд відповідно до вимог ст. 2 КАС України зобов'язаний перевірити чи прийнято воно: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо; добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілям, на досягнення яких спрямоване це рішення; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи викладені обставини, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, оскільки орган державної податкової служби не довів законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення.

Керуючись ст.ст. 56, 58, 86, 94, 159, 162, 163, 254 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов державного підприємства «Кам'янське лісове господарство»задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Кам'янської міжрайонної державної податкової інспекції Черкаської області Державної податкової служби від 5 квітня 2012 року № 0000032308.

Стягнути з Державного бюджету України на користь державного підприємства «Кам'янське лісове господарство»(ідентифікаційний код 00993432) 2146 (дві тисячі сто сорок шість) грн. судового збору.

Постанова набирає законної сили відповідно до вимог статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у строки та порядку, передбачені статтями 185-187 цього Кодексу.

Суддя В.П. Тимошенко