ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2-а/1970/2024/12
"22" травня 2012 р. м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі головуючого судді Осташа А.В. при секретарі Твердохліб Н.В.
за участю:
представника прокуратури -Лучки Г.Б.;
представника позивача: - Катюк У.Т.;
представник відповідача - не з'явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у місті Тернополі адміністративну справу
за позовом Прокурора Монастириського району в інтересах держави в особі Бучацької міжрайонної державної податкової інспекції Тернопільської області (Монастириське відділення)
до відкритого акціонерного товариства «Монастириське автотранспортне підприємство -16151»
про стягнення коштів з рахунків у банках, обслуговуючих відповідача та за рахунок готівки, що належать відповідачу в сумі 14460,81 грн., -
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Монастириського району в інтересах держави в особі Бучацької міжрайонної державної податкової інспекції Тернопільської області (Монастириське відділення) (надалі по тексту -позивач, Бучацька МДПІ) звернувся до суду з позовом про стягнення з відкритого акціонерного товариства «Монастириське автотранспортне підприємство -16151»(надалі по тексту -відповідач, ВАТ «Монастириське автотранспортне підприємство - 16151») коштів з рахунків у банках, обслуговуючих відповідача та за рахунок готівки, що належать відповідачу в сумі 14460,81 грн.
Прокурор та представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю з мотивів викладених у позовній заяві та пояснили, що в порушення норм Податкового кодексу України відповідач несвоєчасно та не в повному об'ємі сплачував узгоджені суми податкових зобов'язань, що призвело до виникнення заборгованості по податку на прибуток приватних підприємств в сумі 1190,00 грн., по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) в сумі 7319,08 грн., по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати в сумі 441,01 грн., по податку з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (юридичних осіб) в сумі 40,00 грн., по земельному податку з юридичних осіб в сумі 5320,17 грн., по комунальному податку в сумі 47,60 грн. та по збору за забруднення навколишнього природного середовища до Фонду охорони навколишнього природного середовища в сумі 102,95 грн. всього на суму 14460,81 грн.
Відповідач явку повноважного представника по справі не забезпечив, хоча про день, час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином - у відповідності до вимог ст. ст. 33, 35 КАС України, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.
Отже, суд вважає що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином про час і місце розгляду судової справи з його участю та реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів, тому можливо розглянути справу без участі відповідача, представника відповідача, відповідно до положень ст. 128 КАС України.
Крім пояснення прокурора та представника позивача, судом досліджені письмові докази, наявні у матеріалах справи.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення прокурора та представника позивача, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, з наступних міркувань.
Судом встановлено, що ВАТ «Монастириське автотранспортне підприємство -16151», зареєстроване як юридична особа органами державної реєстрації 30.05.1996 р. із присвоєнням коду ЄДРПОУ 21150666 та перебуває на обліку в Бучацькій МДПІ (Монастириське відділення) як платник податків і відповідно до ст. 67 Конституції України, пп. 16.1.4. п. 16.1. ст. 16 ПК України на нього покладений обов'язок сплачувати податки і збори в строки та у розмірах, встановлених законодавством.
У відповідності до пп. 41.1.1. п. 41.1. ст. 41 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VІ (надалі по тексту - ПК України), органи державної податкової служби є контролюючими органами щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.
До функцій податкового органу, згідно ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», входить здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів.
Податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк. (п.14.1.156 п.14.1 ст.14 ПК України).
Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (п.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України).
Грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (п.14.1.39 п.14.1 ст.14 ПК України).
Строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно (ст.31 ПК України).
В порушення вказаних вище норм відповідач несвоєчасно та не в повному обсязі сплачував узгоджені суми податкових зобов'язань, що призвело до виникнення заборгованості перед бюджетом.
Суд вважає за необхідне зазначити, що грошове зобов'язання визначене контролюючим органом відповідачем не оскаржувалося ні в адміністративному, ні в судовому порядку, тому вважаються узгодженим.
Судом встановлено, що станом на 04.05.2012 р. податковий борг відповідача становить 46971,20 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, сума боргу 32510,39 грн. охоплена позовною роботою (постанови Тернопільського окружного адміністративного суду №2-а-727/09/1970 від 18.03.2009 р. та №161/11/1970 від 18.02.2011 р.).
Сума боргу, яка не охоплена позовною роботою складає 14460,81 грн. з них:
- по податку на прибуток приватних підприємств в сумі 1190,00 грн.;
- по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) в сумі 7319,08 грн.;
- по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати в сумі 441,01 грн.;
- по податку з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (юридичних осіб) в сумі 40,00 грн.;
- по земельному податку з юридичних осіб в сумі 5320,17 грн.;
- по комунальному податку в сумі 47,60 грн.;
- по збору за забруднення навколишнього природного середовища до Фонду охорони навколишнього природного середовища в сумі 102,95 грн.
Сума заборгованості підтверджується дослідженими в судовому засіданні письмовими доказами, а саме: обгрунтованим розрахунком сум, що стягуються з відповідача станом на 04.05.2012 р., копіями декларацій з ПДВ за січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, жовтень 2011 р., копією податкової декларації з податку на доходи фізичних осіб, копіями податкового розрахунку земельного податку на 2010 та 2011 рр.., копіями податкового розрахунку комунального податку за ІV квартал 2010 р., копіями податкового розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища за 2010 р., Постановами Тернопільського окружного адміністративного суду №2-а-727/09/1970 від 18.03.2009 р. та №161/11/1970 від 18.02.2011 р.
У разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (п. 59.1. ст. 59 ПК України).
До 01.01.2011 року питання стягнення податкового боргу регламентувалось Законом України від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(із змінами та доповненнями). Відповідно до Закону № 2181 податковим органом вживались заходи щодо погашення податкового боргу платника податків, зокрема надіслано першу ( № 1/20 від 23.07.2007 р.) та другу (№ 2/32 від 28.08.2007 р.) податкові вимоги.
Таким чином, станом на 04.05.2012 р. року податковий борг відповідача перед бюджетом, який не охоплений позовною роботою становить 14460,81 грн., який в добровільному порядку не сплачений.
Органи державної податкової служби мають право, зокрема, звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (пп.20.1.18. п.20.1. ст.20 ПК України). Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (п.95.3. ст.95 ПК України).
Джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів (п.87.1. ст.87 ПК України).
Пунктом 95.4. статті 95 ПК України визначено, що орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Так, Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010р. № 1244 (деякі питання реалізації статті 95 ПК України) затверджено Порядок стягнення готівки, яка належить платникові податків, у рахунок погашення його податкового боргу.
Пунктом 102.4 статті 102 Податкового кодексу України визначено, що податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу.
Відповідно до ст.121 Конституції України та ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру»на органи прокуратури покладається представництво інтересів громадян і держави у судах. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в порядку, встановленому КАС України та іншими законами, і може здійснювати представництво на будь-якій стадії адміністративного процесу.
За наведених обставин, позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами і підлягають до задоволення повністю.
Керуючись ст. 67 Конституції України, ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру», ст.ст.14, 16, 20, 41, 95, 102 Податкового кодексу України, ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», ст.ст. 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства «Монастириське автотранспортне підприємство -16151» (вул. Шевченка, 150, м. Монастириська, Монастириський район, Тернопільська область, код ЄДРПОУ 21150666) податковий борг, шляхом стягнення коштів з рахунків в банках, обслуговуючих відповідача та за рахунок готівки, що належить відповідачу на загальну суму 14460,81 грн. з них:
- по податку на прибуток приватних підприємств в сумі 1190,00 грн., які перерахувати на р/р №31113009700375, державний бюджет Монастириський район 11021000, код одержувача 37382571, банк ГУДКСУ в Тернопільській області, МФО 838012;
- по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) в сумі 7319,08 грн., які перерахувати на р/р №31115029700375, державний бюджет Монастириський район 14010100, код одержувача 37382571, банк ГУДКСУ в Тернопільській області, МФО 838012;
- По податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати в сумі 441,01 грн., які перерахувати на р/р №332128007003786, місцевий бюджет Монастириська міська рада 11010102, код одержувача 37382571, банк ГУДКСУ в Тернопільській області, МФО 838012;
- по податку з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (юридичних осіб) в сумі 40,00 грн., які перерахувати на р/р №33215807700376, місцевий бюджет Монастириська міська рада 12020100, код одержувача 37382571, банк ГУДКСУ в Тернопільській області, МФО 838012;
- по земельному податку з юридичних осіб в сумі 5320,17 грн., які перерахувати на р/р №33212811700376, місцевий бюджет м. Монастириська 13050100, код одержувача 37382571, банк ГУДКСУ в Тернопільській області, МФО 838012;
- по комунальному податку в сумі 47,60 грн., які перерахувати на р/р №33216828700376, місцевий бюджет м. Монастириська 16010200, код одержувача 37382571, банк ГУДКСУ в Тернопільській області, МФО 838012;
- по збору за забруднення навколишнього природного середовища до Фонду охорони навколишнього природного середовища в сумі 102,95 грн., які перерахувати на р/р №33113329700376, місцевий бюджет м. Монастириська 19050200, код одержувача 37382571, банк ГУДКСУ в Тернопільській області, МФО 838012;
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подасться протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу (оголошення вступної та резолютивної частини постанови), а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подасться протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя Осташ А. В.
копія вірна
Суддя Осташ А. В.