Постанова № 24285915, 18.05.2012, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.05.2012
Номер справи
2а-887/12/1370
Номер документу
24285915
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДП О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 травня 2012 р. № 2а-887/12/1370

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого-судді Мричко Н.І.

за участю секретаря судового засідання Якимець О.І.

представника позивача Навроцького А.І.,

представника відповідача Томашівського О.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Львові адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Деос Реліз»до Державної податкової інспекції у Личаківському районі м.Львова Львівської області Державної податкової служби про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень № 0003402320/25324/10/23-2, № 0003392320/25325/10/23-2 від 02.11.2011 року,-

встановив :

Товариство з обмеженою відповідальністю «Деос Реліз»(далі -ТзОВ «Деос Реліз») звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Личаківському районі м. Львова (далі - ДПІ у Личаківському районі м. Львова), в якому просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення № 0003402320/25324/10/23-2, № 0003392320/25325/10/23-2 від 02.11.201 року.

Обгрунтовуючи свою позицію позивач зсилається на те, що спірні податкові повідомлення-рішення, прийняті ДПІ у Личаківському районі м. Львова, на основі необґрунтованих висновків про порушення позивачем норм цивільного законодавства, укладення нікчемних правочинів з ТзОВ «Техномашпостач». Під час перевірки ревізору було надано підтверджуючі первинні документи, що засвідчують факт виконання господарських операцій з названим вище контрагентом.

В ході судового розгляду справи, представник відповідача повідомив, що внаслідок реорганізації, проведеної на виконання постанови Кабміну України «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби»від 21.09.2011 року № 981, ДПІ у Личаківському районі м. Львова перетворено у Державну податкову інспекцію у Личаківському районі м. Львова Львівської області Державної податкової служби. За згодою представника позивача, суд на підставі статті 55 Кодексу адміністративного судочинства України допустив заміну первинного відповідача Державну податкову інспекцію у Личаківському районі м. Львова його правонаступником - Державною податковою інспекцією у Личаківському районі м. Львова Львівської області Державної податкової служби.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив повністю, пояснив, що позапланова перевірка ТзОВ «Деос Реліз»призначена у зв'язку із надходженням постанови начальника СВ ПМ Бориспільської ОДПІ, що розслідує кримінальну справу № 05-8685. Під час перевірки встановлено, що протягом охопленого перевіркою періоду позивач проводив взаєморозрахунки з ТзОВ «Техномашпостач». Перевіркою встановлено, що господарські операції за участі ТзОВ «Техномашпостач»фактично не відбувалися та не спричиняють реального настання правових наслідків, а отже є нікчемними.

На цій підставі відповідач дійшов висновку, що ТзОВ «Деос Реліз»в порушення п.п. 5.3.9 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»завищило валові витрати за 4 квартал 2010 року на суму 620376,95 грн., що призвело до заниження податку на прибуток за 4 квартал 2010 року на суму 155094,24 грн.; в порушення п.п. 7.2.3. п. 7.2, п.п 7.4.1, п.п. 7.4.4., п.п. 7.4.5 п. 7.4 п.п. 7.2.3 п. 7.2 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»завищило податковий кредит за листопад 2011 року на суму 124075,39 грн., що призвело до заниження податку на додану вартість за листопад 2011 року на суму 124075,39 грн.У зв'язку з наведеним просив у задоволенні позову відмовити повністю.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд даючи правову оцінку спірним правовідносинам виходив з наступного.

ТзОВ «Деос Реліз»зареєстроване як юридична особа 29.06.1993 року Виконавчим комітетом Львівської міської ради народних депутатів, код ЄДРПОУ 19337475.

29.06.1993 року ТзОВ «Деос Реліз»узято на податковий облік ДПІ у Личаківському районі м. Львова за № 1755.

Як вбачається із матеріалів справи, 20.09.2011 року на адресу ДПІ у Личаківському районі м. Львова надійшла постанова начальника СВ ПМ Бориспільської ОДПІ від 08.09.2011 року про призначення документальної позапланової перевірки дотримання вимог податкового законодавства ТОВ «Деос Реліз»по взаємовідносинах із ТОВ «ТПК «Техномашпостач».

Зі змісту вказаної вище постанови вбачається, що в провадженні слідчого відділення податкової міліції Бориспільської ОДПІ в Київській області перебуває кримінальна справа № 05-8685, порушена за фактом скоєння невстановленими слідством особами фіктивного підприємництва, за ознаками злочинів, передбачених ч.2 ст. 205 КК України.

Згідно з резолютивною частиною постанови вбачається, що начальник СВ ПМ Бориспільської ОДПІ постановив:

- призначити позапланову документальну перевірку дотримання вимог податкового законодавства ТОВ «Деос Реліз»по взаємовідносинах із ТОВ «ТПК «Техномашпостач»за весь період діяльності;

- проведення перевірки доручити співробітникам аудиту юридичних осіб ДПІ у Личаківському районі м. Львова.

На підставі постанови начальника СВ ПМ Бориспільської ОДПІ від 08.09.2011 року про призначення документальної позапланової перевірки дотримання вимог податкового законодавства ТОВ «Деос Реліз»по взаємовідносинах із ТОВ «ТПК «Техномашпостач», наказом начальника ДПІ у Личаківському районі м. Львова від 05.10.2011 року № 370 призначена позапланова виїзна перевірка підприємства ТОВ «Деос Реліз»з питань взаємовідносин із ТОВ «ТПК «Техномашпостач»за період 01.01.2010 року по 31.08.2011 року, та видано направлення № 937 від 05.10.2011 року.

У період з 05.10.2011 року по 10.11.2011 року посадовими особами ДПІ у Личаківському районі м. Львова на підставі пп. 78.1.11 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України проведено позапланову виїзну документальну перевірку фінансово-господарської діяльності ТзОВ «Деос Реліз»з питань взаємовідносин з ТОВ «ТПК «Техномашпостач»за період з 01.01.2010 року по 31.08.2011 року.

За результатами перевірки складений Акт № 620/23-2/19337475 від 17.10.2011 року (далі -Акт перевірки).

За наслідками проведеної перевірки встановлено, що ТзОВ «Деос Реліз»в порушення ч.3, ч.5 ст. 203, ч.ч.1,2 ст. 215, ст.. 216 ЦК України, під час взаємовідносин з ТОВ «ТПК «Техномашпостач»порушило п.п. 5.3.9 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»завищило валові витрати за 4 квартал 2010 року на суму 620376,95 грн., що призвело до заниження податку на прибуток за 4 квартал 2010 року на суму 155094,24 грн.; в порушення п.п. 7.2.3. п. 7.2, п.п 7.4.1, п.п. 7.4.4., п.п. 7.4.5 п. 7.4 п.п. 7.2.3 п. 7.2 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»завищило податковий кредит за листопад 2011 року на суму 124075,39 грн., що призвело до заниження податку на додану вартість за листопад 2011 року на суму 124075,39 грн.

На підставі Акта перевірки ДПІ у Личаківському районі м. Львова винесені:

- податкове повідомлення-рішення від 02.11.2011 року № 0003402320/25324/10/23-2, яким збільшено суму грошового зобов'язання ТзОВ «Деос Реліз»за платежем податок на додану вартість в сумі 155094,24 грн., в тому числі за основним платежем -124075,39 грн., за штрафними санкціями -31018,85 грн.;

- податкове повідомлення-рішення від 02.11.2011 року № 0003392320/25325/10/23-2, яким збільшено суму грошового зобов'язання ТзОВ «Деос Реліз»за платежем податок на прибуток приватних підприємств в сумі 193867,80 грн., в тому числі за основним платежем -155094,24 грн., за штрафними санкціями -38773,56 грн.

При вирішенні спірних правовідносин суд керувався наступним:

Нормою ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з пункту 1.1 статті 1 Податкового кодексу України (далі -ПК України), цим нормативним актом регулюються відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, Кодекс визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до пункту 75.1 статті 75 ПК України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Положеннями пункту 78.1 статті 78 ПК України документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється, зокрема, якщо отримано постанову суду (ухвалу суду) про призначення перевірки або постанову органу дізнання, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону у кримінальних справах, що перебувають у їх провадженні (підп. 78.1.11 п. 78.1 ст. 78 ПК України).

У відповідності до пункту 86.1 статті 86 ПК України, результати перевірок (крім камеральних) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами органу державної податкової служби та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності).

Податкове повідомлення-рішення, відповідно до пункту 86.8 ПК України, приймається керівником податкового органу (його заступником) протягом десяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків акта перевірки у порядку, передбаченому статтею 58 цього Кодексу, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень, а за наявності заперечень посадових осіб платника податків до акта перевірки приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки - протягом трьох робочих днів, наступних за днем розгляду заперечень і надання (надсилання) письмової відповіді платнику податків.

Водночас, пункт 86.9 статті 86 ПК України містить виняток із викладеного вище загального правила, а саме - у разі, якщо грошове зобов'язання розраховується органом державної податкової служби за результатами перевірки, призначеної відповідно до кримінально-процесуального закону або закону про оперативно-розшукову діяльність, податкове повідомлення-рішення за результатами такої перевірки не приймається до дня набрання законної сили відповідним рішенням суду. Матеріали перевірки разом з висновками органу державної податкової служби передаються правоохоронному органу, що призначив перевірку. Статус таких матеріалів перевірки та висновків органу державної податкової служби визначається кримінально-процесуальним законом або законом про оперативно-розшукову діяльність.

Наведеній нормі кореспондує пункт 58.4 статті 58 ПК України, згідно з яким у разі коли судом за результатами розгляду кримінальної справи про злочини, предметом якої є податки, збори, винесено обвинувальний вирок, що набрав законної сили, або винесено рішення про закриття кримінальної справи за нереабілітуючим підставами, відповідний контролюючий орган зобов'язаний визначити податкові зобов'язання платника податків за податками та зборами, несплата податкових зобов'язань за якими встановлена рішенням суду, та прийняти податкове повідомлення-рішення про нарахувань платнику таких податкових зобов'язань і застосування стосовно нього штрафних (фінансових, санкцій у розмірах, визначених цим Кодексом. Складання та надсилання платнику податків податкового повідомлення-рішення за податковими зобов'язаннями платника податків за податками та зборами, несплата податкових зобов'язань за якими встановлена рішенням суду, забороняється до набрання законної сили рішенням суду у справі або винесення постанови про закриття такої кримінальної справи за нереабілітуючими підставами.

Отже, особливістю проведення позапланової перевірки на підставі підпункту 78.1.11 пункту 78.1 ст. 78 ПК України є те, що така призначається відповідно до вимог кримінально-процесуального кодексу України або закону про оперативно-розшукову діяльність, відтак - призначена для зібрання доказової бази в кримінальному процесі. При цьому Податковий кодекс України не передбачає, що кримінальна справа, у зв'язку з розслідуванням якої призначено позапланову перевірку платника, повинна бути порушена відносно посадової особи такого платника. За наслідками такої перевірки податкове повідомлення-рішення приймається лише за умови набрання законної сили рішенням суду у кримінальній справі або винесення постанови про закриття такої кримінальної справи за нереабілітуючими підставами.

Суд встановив, що ДПІ у Личаківському районі м. Львова провела позапланову перевірку ТзОВ «Деос Реліз»на виконання постанови постанови начальника СВ ПМ Бориспільської ОДПІ від 08.09.2011 року про призначення документальної позапланової перевірки дотримання вимог податкового законодавства ТОВ «Деос Реліз»по взаємовідносинах із ТОВ «ТПК «Техномашпостач», прийнятої відповідно до ст. ст. 66, 130 Кримінально-процесуального кодексу України під час розслідування кримінальної справи № 05-8685, порушеної за ознаками злочину передбаченого ч. 2 ст. 205 КК України.

Відповідач визнає, що станом на дату прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення кримінальна справа № 05-8685 судом не розглянута, відсутні вирок чи постанови про закриття такої кримінальної справи за нереабілітуючими підставами, що набрали законної сили.

З огляду на встановлені фактичні обставини справи та норми права, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відсутність законних підстав для прийняття ДПІ у Личаківському районі м. Львова 02.11.2011 року оскаржуваних податкових повідомлень-рішень за результатами позапланової перевірки ТзОВ «Деос Реліз».

З огляду на це податкові повідомлення-рішення № 0003402320/25324/10/23-2, № 0003392320/25325/10/23-2 від 02.11.2011 року підлягають скасуванню, оскільки такі прийняті всупереч вимог нормі пункту 86.9 статті 89 ПК України, а отже - є передчасними та протиправними з наведених вище підстав.

При цьому суд не оцінює в даному провадженні обставин реальності господарських операцій позивача з його контрагентами, оскільки цим фактам повинен дати правову оцінку місцевий загальний суд під час розгляду по суті кримінальної справи № 05-8685, під час досудового слідства в якій і була призначена позапланова перевірка позивача.

Відповідно до частини другої статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідно до вимог частини третьої статті КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, у тому числі, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України та з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, своєчасно.

На основі встановлених обставин справи суд дійшов висновку, що спірне податкові повідомлення-рішення прийняті за відсутності визначних законом підстав, передчасно та необґрунтовано, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.

Щодо судових витрат, то у відповідності до вимог ст.94 КАС України, такі належить присудити на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 2, 3,11,30,70,71,72,86,94,98,159 - 160 Кодексу адміністративного судочиснтва України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення -рішення року № 0003402320/25324/10/23-2, № 0003392320/25325/10/23-2 від 02.11.2011 року винесені Державною податковою інспекцією у Личаківському районі м. Львова.

Стягнути з Державного бюджету на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Деос Реліз»сплаченого судового збору в розмірі 2146 (дві тисячі сто сорок шість) грн.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі у відповідності до ч. 3 ст. 160 цього Кодексу, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлений 22 травня 2012 року.

Суддя Мричко Н.І.