Постанова № 2428551, 11.11.2008, Господарський суд Тернопільської області

Дата ухвалення
11.11.2008
Номер справи
17/175-3132
Номер документу
2428551
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

"11" листопада 2008 р.

Справа № 17/175-3132

10:40

м. Тернопіль

Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Андрусик Н.О.

при секретарі судового засідання Грохольській В.В.

Розглянув матеріали адміністративної справи

за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Тернопільській області, м. Тернопіль

до відповідача Дочірнього підприємства фірми "Альтфатер Тернопіль", м. Тернопіль

про стягнення 32854,86 грн. економічних санкцій

За участю представників сторін:

позивача: Ничвидюк О.В., провідний спеціаліст-юрисконсульт, довіреність № 2611 від 17.10.08 р.

відповідача: Орденас В.М., директор, наказ №20081001-VO від 16.09.08р.

В процесі розгляду справи представникам сторін, котрі з’явилися в судове засідання, роз'яснено належні їм права та обов'язки, передбачені ст.ст. 49, 51, 130 КАС України.

У зв’язку з поданням сторонами заяви про відмову від технічної фіксації судового процесу, звукозапис судового засідання не здійснювався.

Державна інспекція з контролю за цінами в Тернопільській області, м. Тернопіль 11 липня 2007р. звернулася до господарського суду з позовом до Дочірнього підприємства фірми “Альтфатер Тернопіль”, м. Тернопіль, про стягнення 32 854,86 грн. економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на Акт перевірки від 16.04.2007р.; рішення №27 від 19.04.07р. про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін; претензію № 590 від 19.04.07р.; відповідь на претензію №43 від 04.05.07р.; рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради №22 від 13.09.06р. з додатком № 5 до даного рішення –«Тарифи на послуги з вивезення та захоронення твердих побутових відходів»; інші документи.

Спірні правовідносини за своїм характером є адміністративно-правовими, а отже розглядаються в порядку і за правилами Кодексу адміністративного судочинства України (надалі –КАС України), що набрав чинності з 01.09.2005р., у відповідності до п.6 Прикінцевих та перехідних положень.

Ухвалою суду від 12.07.2007р. відкрито провадження в адміністративній справі № 17/175-3132 та з метою з’ясування можливості врегулювання спору до судового розгляду, забезпечення всебічного та об’єктивного вирішення справи, на підставі ст. 110 Кодексу адміністративного судочинства України, в межах підготовчого провадження, призначено попереднє засідання на 26.07.2007р.

У зв’язку з неявкою у попереднє судове засідання представників сторін, на підставі заявленого відповідачем письмового клопотання про відкладення судового засідання, судом згідно ухвали від 26.07.07р. було відкладено попереднє судове засідання на 13.09.07р.

В ході проведення попереднього судового засідання позивач не відмовився від адміністративного позову, доказів примирення судом не здобуто.

Зважаючи на те, що сторонами не врегульовано спір, у порядку, визначеному частиною третьою статті 111 КАС України; судом проведені дії викладені у п. 4 ст. 111 КАС України, покликані забезпечити всебічне та об'єктивне вирішення справи протягом розумного строку, тому у відповідності до статті 121 КАС України, судом закінчено підготовче провадження та призначено справу № 17/175-3132 до судового розгляду на 02.10.2007р. Пізніше, розгляд справи було відкладено на 16.10.2007р. з урахуванням заявленого відповідачем клопотання.

Ухвалою господарського суду від 16.10.2007 р., на підставі клопотання, поданого відповідачем, провадження у справі зупинено відповідно до п. 3 ч.1 ст. 156 Кодексу адміністративного судочинства України до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 6/165-4101 за позовом Дочірнього підприємства фірми "Альтфатер Тернопіль", м. Тернопіль до Державної інспекції з контролю за цінами в Тернопільській області, м. Тернопіль, про визнання протиправним та скасування рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Тернопільській області №27 від 19.04.2007р. "Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін", згідно якого до відповідача у справі застосовано штрафні санкції в розмірі 32 854,86 грн.

Ухвалою господарського суду від 16.10.2008р., у зв’язку набранням законної сили постановою господарського суду Тернопільської області у справі №6/165-4101 від 12.12.2007р., провадження у справі №17/175-3132 поновлено та призначено судове засідання на 24.10.2008р. Згідно поданого відповідачем клопотання та враховуючи неявку в судове засідання представників сторін, розгляд справи відкладено на 11.11.2008р.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю.

Відповідач в судовому засіданні 11.11.2008р. та у запереченнях на позовну заяву №153 від 13.09.07р. вважає позов необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню. При цьому зазначає таке.

Рішення Інспекції за № 27 від 19 квітня 2007 року про застосування до Фірми економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є нечинним та таким, що не підлягає виконанню, оскільки вказане рішення не ґрунтується на законі та прийнято без врахування обставин, які мають значення для правильного застосування правових норм.

Так, рішення Інспекції, котре є підставою даного позову, обґрунтовується тим, що нібито підприємство допустило порушення державної дисципліни цін, яке виразилось в нарахуванні непередбачених законодавством націнок до цін і тарифів, внаслідок чого необґрунтовано одержано виручку в сумі 10951,62 грн.

Як вбачається з акту перевірки від 16 квітня 2007 року, рішенням виконавчого комітету Тернопільської міської ради № 22 від 13 вересня 2006 року «Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та на інші комунальні послуги»встановлено тарифи на послуги з вивезення та захоронення твердих побутових відходів. Даним рішенням встановлено тариф, зокрема на захоронення твердих побутових відходів в розмірі 2,33 грн. з ПДВ за 1 куб.м.

Проте відповідача здійснює лише вивезення твердих побутових відходів, а послуги із захоронення надає Комунальне автотранспортне підприємство Тернопільської міської ради (надалі –КАТП) у відповідності до умов договору № 1 від 24.11.2005р., укладеного між Дочірнім підприємством фірмою "Альтфатер Тернопіль" та Комунальним автотранспортним підприємством Тернопільської міської ради. Плата за надання вказаних послуг відповідно до п. 3.1 Договору, з урахуванням доповнення до договору, з 01.10.2006р. становить 2,33 грн. за 1 м3 відходів (без врахування ПДВ), яка сплачувалася відповідачем виконавцю (КАТП) відповідно до виставлених рахунків на оплату.

Таким чином, вказаний тариф на захоронення твердих побутових відходів застосовувало КАТП Тернопільської міської ради, яке фактично надавало вказані послуги і є відповідальним за дотримання державної дисципліни цін в цій частині, а не ДП фірма «Альтфатер Тернопіль», яка тільки сплачувала за надані послуги з наступною компенсацією виключно своїх витрат за рахунок споживачів без отримання будь-якого прибутку від захоронення твердих побутових відходів.

Відповідач також зазначає, що будучи посередником між споживачами та підприємством, що надає послуги із захоронення твердих побутових відходів та є платником ПДВ, підприємство обґрунтовано, відповідно до вимог підпункту 4.1. ст.4 Закону України «Про податок на додану вартість»нараховувало та сплачувало до державного бюджету податок на додану вартість, базою нарахування для якого є загальна вартість послуги (без урахування ПДВ).

Націнка до тарифу в розмірі 20%, є сумою податку на додану вартість, нарахування та сплата якого до бюджету передбачена законодавством України.

Саме цю суму, отриману від споживачів послуг по захороненню твердих побутових відходів понад встановлений тариф та сплачену до державного бюджету, Інспекцією з контролю за цінами визначено як необґрунтовано одержану підприємством суму виручки в результаті порушення державної дисципліни цін.

Окрім того, в ході судового розгляду відповідач подав клопотання про залучення до участі до справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - КАТП Тернопільської міської ради, яким, на підставі укладеного з підприємством договору №1 від 24.11.2005р., надавалися послуги по захороненню твердих побутових відходів за тарифом 2,33 грн. без ПДВ, стверджуючи, що рішення з приводу даного адміністративного спору може вплинути на права та обов’язки КАТП Тернопільської міської ради. У зв’язку з наведеним, також, просить розгляд справи відкласти.

Позивач проти заявленого клопотання заперечив.

Відповідно до ч. 2 ст. 53 КАС України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача у будь-який час до закінчення судового розгляду, якщо рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, або з ініціативи суду.

Предметом розгляду даного адміністративного спору є стягнення з Дочірнього підприємства фірми "Альтфатер Тернопіль", м. Тернопіль 32 854,86 грн. економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, нарахованих відповідачу згідно рішення №27 від 19.04.07р. про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін. Дане рішення Інспекцією також прийнято стосовно дочірнього підприємства за результатами перевірки дотримання державної дисципліни цін на комунальні послуги.

З огляду на наведене, беручи до уваги встановлені обставини справи, зважаючи на вимоги закону та заперечення відповідача, суд не знаходить підстав для задоволення клопотання відповідача про залучення до участі у справі КАТП Тернопільської міської ради в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, оскільки ДП фірмою "Альтфатер Тернопіль" не обґрунтовано, яким чином рішення по розгляду вимог Державної інспекції з контролю за цінами в Тернопільській області може вплинути на права, свободи, інтереси або обов’язки контрагента відповідача.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доводи та заперечення представників сторін, судом встановлено:

16 квітня 2007 року старшим державним інспектором Державної інспекції з контролю за цінами в Тернопільській області Міхновським М.І. була проведена перевірка Дочірнього підприємства фірми "Альтфатер Тернопіль", м. Тернопіль, на предмет дотримання державної дисципліни цін на комунальні послуги, що надаються відповідачем, за результатами якої складено Акт перевірки.

Як випливає з акту перевірки, позивачем встановлено порушення Дочірнім підприємством фірмою "Альтфатер Тернопіль" державної дисципліни цін, а саме: застосування останнім тарифів на послуги з утилізації твердих побутових відходів в розмірі 2,33 грн. без ПДВ за 1 м3 відходів та 2,80 грн. з ПДВ за 1 м3 відходів. Однак, рішенням виконавчого комітету Тернопільської міської ради № 22 від 13.09.2006р. (з урахуванням додатку №5 до рішення –«Тарифи на послуги з вивезення та захоронення твердих побутових відходів») встановлено, що граничний розмір тарифу на зазначену послугу повинен становити 2,33 грн. за 1 м3 відходів, включаючи ПДВ. У зв’язку з наведеним, Інспекцією виявлено завищення плати для споживачів на 20% на 1 м3 відходів за послуги з утилізації твердих побутових відходів на загальну суму 17 286,14 грн., відтак, відповідачем за період з 01.10.2006 року по 01.02.2007 року необґрунтовано одержано плати в сумі 10951,62 грн.

Вся необґрунтовано одержана виручка, згідно ст. 14 Закону України „Про ціни і ціноутворення” (далі - Закон України) підлягає вилученню у суб'єкта господарювання в доход бюджету, а також стягуються штрафні санкції в розмірі двократної суми одержаної виручки .

19 квітня 2007 року Державною інспекцією з контролю за цінами в Тернопільській області , на підставі акту перевірки, у відповідності з вимогами ст. 14 Закону України “Про ціни і ціноутворення”, Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 р.” винесено рішення № 27 "Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін", яким вирішено вилучити у Дочірнього підприємства фірми "Альтфатер - Тернопіль" в дохід державного бюджету 10951,62 грн. необґрунтовано одержаної виручки та стягнути штраф у розмірі 21903,24 грн.

Внаслідок невиконання рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін № 27 від 19.04.2007р., позивачем було надіслано відповідачу претензію № 27 від 19.04.2007р. (вих. №590) з вимогою у добровільному порядку виконати рішення Інспекції та сплатити санкції.

Як вбачається з відповіді на претензію №43 від 04.05.2007р., відповідач застосовані до нього адміністративні санкції за порушення державної цін не визнав з тих підстав, що послуги із захоронення твердих побутових відходів підприємство не надає.

Суму необґрунтовано одержаної виручки - 10 951,62 грн. та штраф в розмірі 21 903,24 грн. позивач просить стягнути в судовому порядку.

Оцінивши наявні в справі матеріали в їх сукупності, господарський суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення, виходячи з такого.

Державна інспекція з контролю за цінами в Тернопільській області в обґрунтування своїх позовних вимог посилається на висновки, які були зроблені під час проведення перевірки діяльності відповідача та згідно яких ДП фірмою “Альтфатер - Тернопіль” встановлено порушення вимог Закону України "Про ціни і ціноутворення" та рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради № 22 від 13 вересня 2006 року “Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та при будинкових територій, та на інші комунальні послуги”, яке було прийнято у відповідності до Законів України "Про житлово-комунальні послуги" та "Про місцеве самоврядування в Україні".

За період з 01.10.2006 р. по 01.02.2007 р. за твердженням позивача, котре не спростовано у встановленому законом порядку відповідачем, Фірмою "Альтфатер-Тернопіль" необґрунтовано отримано виручку в сумі 10 951,62 грн., що послугувало підставою для прийняття рішення № 27 від 19.04.2007 року щодо її вилучення та стягнення штрафу в двократному розмірі згідно ст. 14 Закону України “Про ціни і ціноутворення”.

Отже, в даному випадку підставою для притягнення відповідача до відповідальності за порушення державної дисципліни цін є рішення Державної інспекції, прийняте за результатами акту перевірки, яке суб'єкт господарювання вправі оскаржити до суду у разі непогодження з висновками контролюючого органу.

Як встановлено в процесі розгляду справи, відповідач скористався наданим йому правом та, вважаючи, що прийняте рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Тернопільській області є незаконним, оскаржив його в судовому порядку.

Постановою господарського суду Тернопільської області від 22.12.2007р. у справі № 6/165-4101, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 18.09.2008 року встановлено правомірність прийнятого позивачем рішення від 19.04.2007 року № 27 “Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін”. Дана постанова суду набрала законної сили 18.09.2008 року.

Відповідно до ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Приймаючи до уваги, що рішення Державної інспекції з контролю за цінами про застосування економічних (штрафних) санкцій, на підставі якого заявлено позов, визнано в судовому порядку законним, враховуючи факти, встановлені постановою господарського суду Тернопільської області від 12.12.2007р., винесеною по адміністративній справі № 6/165-4101, що мають преюдиційне значення при вирішенні даного адміністративного спору, суд дійшов висновку про правомірність застосування позивачем до Дочірнього підприємства фірми "Альтфатер - Тернопіль", економічних санкцій в загальній сумі 32 854,86 грн., а відтак, беручи до уваги, що відповідачем в добровільному порядку сума застосованих санкцій не сплачена, адміністративний позов підлягає до задоволення в заявленому розмірі як обґрунтований та підтверджений матеріалами справи.

Відповідно до п. 1. ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Отже, вищенаведеними обставинами спростовуються доводи відповідача, викладені у запереченнях на позовну заяву.

У відповідності до приписів ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.

Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 1-3, 17, 49, 51, 53, 59, 60, 61, 69-72, 87, 89, 94, 99, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд –

п о с т а н о в и в :

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Стягнути з Дочірнього підприємства фірми "Альтфатер Тернопіль" (м. Тернопіль, вул. Бродівська-Гріга, 3, ідент. код 22601875):

- 10951,62 грн. в дохід державного бюджету України, код класифікації доходів бюджету 21081100, р/р 31118106700002 в УДК в м. Тернополі, МФО 838012, ідент. код 23588119, адміністративні штрафи та інші санкції.

- 21903,24 грн. штрафу в дохід державного бюджету України, код класифікації доходів бюджету 21081100, р/р 31118106700002 в УДК в м. Тернополі, МФО 838012, ідент. код 23588119, адміністративні штрафи та інші санкції.

На постанову суду сторони мають право подати через місцевий суд заяву про апеляційне оскарження постанови протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі до адміністративного суду апеляційної інстанції, а протягом 20 днів після подання заяви - апеляційну скаргу.

Суддя Н.О. Андрусик