Справа №1806/5195/12
Провадження №2-а/1806/940/12
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16.05.2012 року м.Суми
Ковпаківський районний суд м. Суми в складі головуючого судді: Котенко О. А., при секретарі Чайка Т. В. розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення державної допомоги сім'ям з дітьми,-
ВСТАНОВИВ:
Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення держаної допомоги у сумі 1276 грн. 10 коп. Позовні вимоги мотивовані тим, що затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1751 допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається з дня звернення за її призначенням, але не раніше ніж з дня, що настає після закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами для непрацюючих осіб та осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, а для працюючих осіб - з дня настання відпустки по догляду за дитиною по день її закінчення. Згідно з заявою ОСОБА_1, від 24.06.2010 року, 07.12.2010 року, 08.06.2011 року та відповідних документів поданих до управління їй була призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, що перевищує мінімальний, як не застрахованій особі в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування на доньку ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, щомісячно з 01.06.2010 по 30.11.2010, 01.12.2010 по 31.05.2011, 01.06.2011 по 29.08.2011. Відповідно до даних ДПІ м. Суми від 24.06.2011 року № 50706/8/29-072 було встановлено, що відповідачка, перебуваючи на обліку в управлінні, як одержувач допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, працює в ТОВ «Еко». Згідно з п. 3.3 розділу ІІІ Порядку надання державними податковими інспекціями відомостей про доходи фізичних осіб, які звернулися за призначенням соціальної допомоги, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13.04.2000 № 82/17, відомості за даними ф.№ 1ДФ потребують уточнення у джерел виплати. Як наслідок управлінням було зроблено запит від 28.11.2011 № 01-10/7777/04 за місцем працевлаштування відповідачки. 26.12.2011 року на зазначений запит було отримано відповідь від 15.12.2011 року № 3127, відповідно до якого було з'ясовано, що відповідачка перебуваючи на обліку в управлінні як одержувач допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку як не застрахована особа в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, працювала з 17.11.2010 по 31.12.2010, відпустка по догляду за дитино надавалась, у зв'язку з чим вона одночасно отримувала заробітну плату та допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку як не застрахована особа в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. Згідно з п. 46 Порядку надання державними податковими інспекціями відомостей про доходи фізичних осіб, які звернулися за призначенням соціальної допомоги, особи, яким виплачується державна допомога сім'ї дітьми, у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги зобов'язані у десятиденний термін повідомляти про це органи праці та соціального захисту населення. Відповідачка не повідомила у десятиденний термін про обставини, які призводять до припинення виплати допомоги, в результаті чого їй було надміру виплачено бюджетних коштів допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за пері 17.11.2010 по 31.12.2010, 01.01.2011 по 31.05.2011, 01.06.2011 по 29.08.2011b розмірі 1276 грн. 10 коп. Тому позивач просить суд, стягнути з відповідачки надмірно виплачену державну допомогу в розмірі 1276 грн. 10 коп.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав повністю з зазначених в позові підстав.
Відповідачка, повідомлена належним чином про час та місце розгляду справи в судове засідання не з'явилася, заяв та клопотань про відкладення розгляду справи не надала.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи, вважає позов таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що згідно із заявою ОСОБА_1 від 24.06.2010 р., 07.12.2010 р., 08.06.2011 р. та відповідних документів поданих до управління їй була призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, в розмірі, що перевищує мінімальний, як не застрахованій особі в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, на доньку ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, щомісячно з 01.06.2010 р. по 30.11.2010 р., 01.12.2010 р. по 31.05.2011 р., 01.06.2011 по 29.08.2011 р. (а.с.3-13).
Відповідно до даних ДПІ м. Суми від 24.06.2011 року № 50706/8/29-072 було встановлено, що відповідачка, перебуваючи на обліку в управління, як одержувач допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, працює в ТОВ «Еко» (а.с. 16-17). Згідно з п. 3.3 розділу ІІІ Порядку надання державними податковими інспекціями відомостей про доходи фізичних осіб, які звернулися за призначенням соціальної допомоги, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної
податкової адміністрації України від 13.04.2000 № 82/17, відомості за даними ф.№ 1ДФ потребують уточнення у джерел виплати. Як наслідок управлінням було зроблено запит від 28.11.2011 № 01-10/7777/04 за місцем працевлаштування відповідачки. 26.12.2011 року на зазначений запит було отримано відповідь від 15.12.2011 р., № 3127, відповідно до якого було з'ясовано, що відповідачка перебуваючи на обліку в управлінні як одержувач допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку як не застрахована особа в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, працювала з 17.11.2010 по 31.12.2010, відпустка по догляду за дитино надавалась, у зв'язку з чим вона одночасно отримувала заробітну плату та допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку як не застрахована особа в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до п. 23 Порядку надання державними податковими інспекціями відомостей про доходи фізичних осіб, які звернулися за призначенням соціальної допомоги, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13.04.2000 № 82/17, виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку припиняється у разі коли особа, що отримує в органі праці соціального захисту населення допомогу по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку виявила бажання працювати - з дня працевлаштування (початку виконання трудових обов'язків).
Судом встановлено, що відповідачка не повідомила у десятиденний термін про обставини, які призводять до припинення виплати допомоги, в результаті чого їй було надміру виплачено бюджетних коштів допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період 17.11.2010р. по 31.12.2010р., 01.01.2011р. по 31.05.2011р., 01.06.2011р. по 29.08.2011 - 1276 грн. 10 коп.
Відповідачці направлялось рекомендований лист-повідомлення від 24.01.2012 року з пропозицією повернути надміру виплачені кошти в добровільному порядку і надати чек про сплату. До цього часу, належна до повернення сума в розмірі 1276 грн. 10 коп., не повернута (а.с.28).
Відповідно до ст.5 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновлювачів, опікуна, піклувальника).
Відповідно до статті 13 вищевказаного Закону право на виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має один з батьків дитини, усиновлювач, опікун, дідусь, бабуся або інший родич, який фактично здійснює догляд за дитиною.
Згідно з п. 19 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми (далі - Порядок) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення зазначеної допомоги по день досягнення дитиною вказаного віку включно. Відповідно до п. 23 Порядку, виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку припиняється у разі коли особа, що отримує в органі праці та соціального захисту населення допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виявила бажання працювати - з дня працевлаштування (початку виконання трудових обов'язків). Разом з тим, відповідно до п. 46 Порядку, особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги, зобов'язані у десятиденний термін повідомляти про це органи праці та соціального захисту населення.
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги, тощо), стягуються згідно з законом.
Відповідач ОСОБА_1 не надала до Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради відомості про працевлаштування ТОВ «Еко», та продовжувала отримувати грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 17.11.2010 по 31.12.2010, 01.01.2011 по 31.05.2011, 01.06.2011 по 29.08.2011, а тому відповідно до п.49 Постанови Кабінету Міністрів України та ст.22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» отримана ОСОБА_1 сума у розмірі 1276 грн. 10 коп. підлягає стягненню.
Таким чином, виходячи з вищевикладеного, суд задовольняє позовні вимоги у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6, 10, 11, 71, 72, 79, 91, 128, 160 - 163, 167 КАС України, ст.ст.1, 4, 7, 13,22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 №2811-ХІІ, п. 19, 23, 46 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення державної допомоги сім'ям з дітьми задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради надмірно виплачену державну допомогу сім'ям з дітьми в розмірі 1276 грн. 10 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 107 грн. 30 коп.
На постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення може бути подана апеляційна скарга до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ковпаківський районний суд м.Суми. При проголошенні вступної та резолютивної частини постанови згідно з ч.3 ст.160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання постанови.
Суддя О.А. Котенко