Головуючий у 1 інстанції - Захарова О.В.
Суддя-доповідач - Шальєва В. А.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 квітня 2012 року справа №2а-10649/11/1270 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
25 квітня 2012 р. Донецькій апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого - судді Шальєвої В.А.
суддів Компанієць І.Д., Бишова М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Донецького апеляційного адміністративного суду за адресою: м. Донецьк, б. Шевченка, 26, апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в Станично-Луганському районі Луганської області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 22.12.2011 р. в справі № 2а-10649/11/1270 за позовом Приватного акціонерного товариства „Кондращівський піщаний кар'єр" до Державної податкової інспекції в Станично-Луганському районі Луганської області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
В С Т А Н О В И В:
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 22.12.2011 р. задоволений позов Приватного акціонерного товариства „Кондращівський піщаний кар'єр" до Державної податкової інспекції в Станично-Луганському районі Луганської області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, визнане протиправним та скасоване податкове повідомлення-рішення № 0000052301/1 від 24.03.2009 р. про визначення позивачу суми податкового зобов'язання з відрахування не геологорозвідувальні роботи у вигляді штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 415,46 грн.
Відповідачем подана апеляційна скарга, в якій він просить скасувати постанову суду першої інстанції, ухвалити нову постанову про відмову у задоволенні позову. Апеляційна скарга мотивована порушенням судом першої інстанції норм матеріального права, а також у невідповідності висновків суду фактичним обставинам справи, які полягають у неправильному застосуванні податкового законодавства, оскільки судом не прийнято до уваги, що позивачем здійснювалось не розвідка нового родовища запасів піску, а проведення до розвідки родовища, що обумовлює донарахування позивачу податкового зобов'язання з даного платежу.
Особи, які беруть участь у справі, до судового засідання не з'явились, про дату, час і місце апеляційного розгляду повідомленні належним чином, у зв'язку з чим у відповідності до вимог ст. 197 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження.
Колегія суддів, перевіривши доводи апеляційної скарги матеріалами справи, вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач Приватне акціонерне товариство „Кондращівський піщаний кар'єр" (надалі ПрАТ „КПК") відповідно до статуту у новій редакції, затвердженому загальними зборами акціонерів товариства, перейменоване з Закритого акціонерного товариства „Кондращівський піщаний кар'єр", ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 05383566, знаходиться на податковому обліку в ДПІ Станично-Луганського районі Луганської області.
Одним з основних видів господарської діяльності позивача є добування піску та гравію.
В період з 19.11.2008 р. по 09.12.2008 р. ДПІ у Станично-Луганському районі Луганської області проведена позапланова виїзна перевірка ЗАТ „Кондращівський піщаний кар'єр" з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків і зборів за період з 01.01.2005 р. по 01.07.2008 р., за результатами якої складений акт №48/23/05383566 від 16.12.2008 р., в якому заначено про порушення позивачем ст.33 Кодексу України про надра, в результаті чого на підставі п.2.1, п.3.1, п.4.1, п.4.2, п.5.1, п. 5.3 Інструкції про порядок справляння збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, затвердженої спільним наказом Комітету України з питань геології та використання надр і ДПА України від 23.06.1999 р. №105/309, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 16.07.1999 р. за номером №474/3767, статті 10 Закону України „Про Державний бюджет України на 2006 рік", пункту 3 статті 3 розділу Закону України від 30.11.2006 №398 „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань оподаткування" позивачу донарахована сума збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, в розмірі 50134,43 грн., в тому числі за 1 квартал 2005 р. - 1078,13 грн., за 2 квартал 2005 р. - 2551,35 грн., за 3 квартал 2005 р. - 2790,37 грн., за 4 квартал 2005 р. - 2984,74 грн., за 1 квартал 2006 р. - 1765,01 грн., за 2 квартал 2006 р. - 4536,33 грн., за 3 квартал 2006 р. - 6402,41 грн., за 4 квартал 2006 р. - 5165,70 грн., за 1 квартал 2007 р. - 4177,40 грн., за 2 квартал 2007 р. - 5413,74 грн., за 3 квартал 2007 р. - 5759,97 грн., за 4 квартал 2007 р. - 5182,11 грн., за 1 квартал 2008 р. - 2707,34 грн., за 2 квартал 2008 р. - 1384,84 грн.
На підставі цього акту перевірки ДПІ у Станично-Луганському районі Луганської області прийняте податкове повідомлення-рішення від 30.12.2008 р. № 0001182301/0, яким позивачу визначена сума податкового зобов'язання з відрахування на геологорозвідувальні роботи в загальному розмірі 4309,32 грн., у тому числі за основним платежем - 3149,85 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 1159,57 грн.
Податкове повідомлення-рішення від 30.12.2008 р. № 0001182301/0 оскаржене позивачем в адміністративному порядку до відповідача.
Листом від 06.02.2009 р. №742/23 відповідачем продовжений строк розгляду скарги позивача від 20.01.2011 р. № 21.
24.03.2009 р. ДПІ у Станично-Луганському районі Луганської області прийнято рішення №1383/23 за результатами розгляду первинної скарги позивача.
Згідно з рішенням від 24.03.2009 №1383/23 про результати розгляду первинної скарги Закритого акціонерного товариства „Кондращівський піщаний кар'єр" від 20.01.2011 р. №21, залишено без змін податкове повідомлення-рішення від 30.12.2008 р. № 0001182301/0, а скарга позивача - без задоволення, проте, цим рішенням відповідачем збільшено суму застосованих штрафних (фінансових) санкцій на донараховану суму збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, на 415,46 грн., визначену у податковому повідомленні-рішенні від 30.12.2008 р. № 0001182301/0.
За наслідками розгляду первинної скарги ДПІ у Станично-Луганському районі Луганської області прийняте податкове повідомлення-рішення від 24.03.2009 р. № 0000052301/1, яким позивачу визначене податкове зобов'язання з відрахування на геологорозвідувальні роботи у вигляді штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 415,46 грн.
Колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 05.12.2011 р. у справі №2а-10648/11/1270 за позовом Приватного акціонерного товариства „Кондращівський піщаний кар'єр" до Державної податкової інспекції у Станично-Луганському районі Луганської області визнано протиправним та скасоване податкове повідомлення-рішення від 30.12.2008 р. №000118301/0, яким позивачу визначена сума податкового зобов'язання з відрахування на геологорозвідувальні роботи в загальному розмірі 4309,32 грн., в тому числі за основним платежем - 3149,85 грн., за штрафними санкціями - 1159,47 грн.
Відповідно до ст. 33 Кодексу України про надра, який регулював спірні правовідносини на час їх виникнення, збір за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, справляється з користувачів надр, які здійснюють видобування корисних копалин на раніше розвіданих родовищах, і спрямовуються до державного бюджету.
Тобто, законодавець передбачав, що відрахування за геологорозвідувальні роботи здійснюється виключно за умови виконання цих робіт за рахунок державного бюджету.
З обставин справи вбачається, що сторонами визнано, що згідно з листом Державного інформаційного геологічного фонду України „Геоінформ" № 212 від 17.02.1998 р. геологорозвідувальні роботи на Кондращівському родовищі піску будівельного проводилися неодноразово. В 1963-1969 роках воно детально розвідане за рахунок коштів держбюджету. Запаси піску були повністю відпрацьовані станом на 01 січня 1991 року. ЗАТ „Кондращівський піщаний кар`єр" в 1991-1992 роках спільно з ДГП „Луганськгеологія" та організацією орендарів „Луганськшахтобудіндустрія" за договором №1 від 01.11.1991 р. і за рахунок власних коштів провели дорозвідку родовища запасів піску будівельного по Кондращівському родовищу, які були затверджені рішенням ДКЗ України протоколом №49 від 25.03.1993 р. по категоріях В+С1 у кількості 28074 тис. куб.м. Залишок запасів станом на 01.01.1998 р. складає 26653 тис. куб.м. по категоріях В+С1. ЗАТ „Кондращівський піщаний кар'єр" не повинно вносити відрахування за геологорозвідувальні роботи до державного бюджету, оскільки геологорозвідувальні роботи виконувались за рахунок коштів замовника, тобто, не за рахунок коштів Державного бюджету.
З матеріалів справи вбачається, що ЗАТ „Кондращівський піщаний кар`єр" має спеціальний дозвіл Міністерства екології та природних ресурсів України №3212 від 02.10.2003 р. на видобуток піску будівельного на Кондращівському родовищі (3 км на північний схід від с. Малинове Станично-Луганського району Луганської області) строком на 10 років.
Постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.1999 р. № 115 „Про затвердження Порядку встановлення нормативів збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок Державного бюджету України" (надалі Порядок №115), а також наказом Держкомгеології України, ДПА України від 23.06.1999 р. № 105/309, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16.07.1999 р. за № 474/3767, затверджена Інструкція про порядок справляння збору за геологорозвідувальні роботи (надалі Інструкція №105/309).
Відповідно до п. 1 Порядку № 115, п. 2.1 Інструкції № 105/309 платниками збору за геологорозвідувальні роботи є всі надрокористувачі, незалежно від форми власності, включаючи підприємства з іноземними інвестиціями, які видобувають корисні копалини на розташованих у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони родовищах.
Відповідно до п. 3.1 Інструкції № 105/309 об`єктом обчислення збору за геологорозвідувальні роботи є обсяги видобутих копалин та погашених у надрах запасів корисних копалин.
Порядком № 115 та Інструкцією № 105/309 передбачені пільги зі сплаті збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, якщо такі роботи виконувалися частково за рахунок власних коштів.
Порядок № 115 та Інструкція № 105/309 прийняті після восьмирічного користування позивачем розвіданого за власні кошти родовища і фактично погіршили становище позивача.
У відповідності до ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони помякшують або скасовують відповідальність особи.
Згідно з п.5 Рішення Конституційного суду України від 13.05.1997 р. №1-зп у справі № 03/29-97 стаття 58 Конституції України 1996 року закріплює один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативними актами чинності.
Закріплення цього принципу на конституційному рівні є гарантією стабільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акту.
Виняток з цього принципу допускається лише у випадках, коли закони та інші нормативно-правові акти помякшують або скасовують відповідальність особи (частина 1 ст.58 Конституції України).
У зв'язку з цим колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції, що вказані Порядок № 115 та Інструкція № 105/309 не мають зворотної дії у часі та не поширюються на правовідносини, що виникли до набрання ними чинності.
Колегія суддів не приймає до уваги доводи апелянта щодо неврахування судом, що позивачем були виконані роботи з дорозвідки родовища, а не з розвідки родовища, оскільки такі ґрунтуються нормах законодавства, які були прийняті після вчинення дій позивачем.
З урахуванням викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови не вбачається.
Керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в Станично-Луганському районі Луганської області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 22.12.2011 р. в справі № 2а-10649/11/1270 залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 22.12.2011 р. в справі № 2а-10649/11/1270 за позовом Приватного акціонерного товариства „Кондращівський піщаний кар'єр" до Державної податкової інспекції в Станично-Луганському районі Луганської області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя: Шальєва В.А.
Судді: Компанієць І.Д.
Бишов М.В.