Головуючий у 1 інстанції - Михайлик А.С.
Суддя-доповідач - Шальєва В. А.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 квітня 2012 року справа №2а/0570/18981/2011 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
11 квітня 2012 р. Донецькій апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого - судді Шальєвої В.А.
суддів Компанієць І.Д., Бишова М.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні Донецького апеляційного адміністративного суду за адресою: м. Донецьк, б. Шевченка, 26, апеляційну скаргу Державного підприємства „Селидіввугілля" на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 22.12.2011 р. в справі № 2а/0570/18981/2011 за позовом Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції до Державного підприємства „Селидіввугілля" про стягнення заборгованості,
В С Т А Н О В И В:
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 22.12.2012 р. частково задоволений позов Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції до Державного підприємства „Селидіввугілля" про стягнення заборгованості, стягнуто з рахунків ДП „Селидіввугілля" у банках, обслуговуючих платника податків, кошти в розмірі 480786,34 грн. В задоволенні позовних вимог в частині стягнення з рахунків відповідача суми в промірі 29723,85 грн. відмовлено.
Відповідачем подана апеляційна скарга, в якій він просить скасувати постанову суду першої інстанції, ухвалити нову постанову про часткове задоволення позовних вимог - стягнення з ДП „Селидіввугілля" 121403,96 грн., в задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити. Апеляційна скарга мотивована порушенням судом першої інстанції норм матеріального права, які полягають у неправильному застосуванні судом податкового законодавства. Відповідач вважає, що суми нарахованих та утриманих податковим агентом, яким є відповідач, податку з доходів фізичних осіб відповідно до податкових розрахунків сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платника податків, і сум утриманих з них податку, не є податковим боргом підприємства. Відповідач зазначає, що він не є платником податку з доходів фізичних осіб, відтак, несвоєчасне або не в повному обсязі перерахування сум податку з доходів фізичних осіб до бюджету не є підставою для застосування фінансових санкцій у вигляді пені.
Особи, які беруть участь у справі, до судового засідання не з'явились, про дату, час і місце апеляційного розгляду повідомленні належним чином, у зв'язку з чим у відповідності до вимог ст. 197 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.
Колегія суддів, перевіривши доводи апеляційної скарги матеріалами справи, вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що відповідач Державне підприємство „Селидіввугілля" є юридичною особою, перебуває на податковому обліку в Красноармійській об'єднаній державній податковій інспекції. До складу ДП „Селидіввугілля" входять відокремлені підрозділи, розташовані у м. Горняк, у м. Українськ, у м. Новогродівка та м. Селідове.
З матеріалів справи вбачається, що Красноармійською об'єднаною державною податковою інспекцією заявлено до стягнення з рахунків відповідача заборгованість з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 510 150,19 грн., з яких по ВП „Шахта Новогродівка 1-3" - 20 663,46 грн. (пеня), по м. Новогродівка - 365 689,23 грн., у т.ч. пеня в сумі 274 966,10 грн., по м. Гірняк в сумі 37 438,27 грн., у т.ч. пеня в сумі 28 898,77 грн., по м. Українськ в сумі 33 506,78 грн., у т.ч. пеня в сумі 15 513,38 грн., по м. Селідове в сумі 52 853,34 грн., у т.ч. пеня в сумі 48 704,53 грн.
Заборгованість, заявлена позивачем до стягнення у розмірі 121 403,96 грн., виникла внаслідок несплати відповідачем податкових зобов'язань (за основним платежем та штрафними (фінансовими) санкціями), визначених податковими повідомленнями-рішеннями від 16 жовтня 2009 року № 000371742/0 на суму 1397,76 грн. (часткова сплата у розмірі 18,44 грн.), № 0000351740/0 на суму 498,78 грн., № 0000361742/0 на суму 1421,19 грн., № 0000311740/0 на суму 12161,88 грн. (часткова сплата у розмірі 22,43 грн.), № 0000321740/0 на суму 19341,84 грн. (часткова сплата у розмірі 1348,44 грн.), від 17 серпня 2010 року № 0000211742/0 на суму 60658,29 грн., № 0000221742/0 на суму 19981,41 грн. (скасовано в частині 12863,10 грн.), № 0000201742/0 на суму 17426,61 грн. та № 0000181742/0 на суму 2768,61 грн.
Заборгованість, заявлена позивачем до стягнення у розмірі 388 746,23 грн., виникла внаслідок несплати відповідачем нарахованої податковою інспекцією пені за несвоєчасне перерахування відповідачем податку з доходів фізичних осіб до бюджету, про що зазначено в актах № 65/23-2-33426253 від 19 травня 2008 року, № 626/23-2-33426253 від 05 жовтня 2009 року та № 517/23-2-33426253 від 05 серпня 2010 року, складених за наслідками проведених податковою інспекцією документальних перевірок.
Згідно з даними облікових карток Державного підприємства „Селидіввугілля" за підприємством обліковується заборгованість з податку на доходи фізичних осіб в загальній сумі 515 418,12 грн., з яких по відокремленому підрозділу „Шахта 1/3 Новогродівська" - 24 639,14 грн., у т.ч. пеня в сумі 20 674,81 грн., по іншим відокремленим підрозділам відповідача у м. Новогродівка - 365 689,23 грн., у т.ч. пеня в сумі 274 966,10 грн., у м. Горняк в сумі 37 438,27 грн., у т.ч. пеня в сумі 28 898,77 грн., у м. Українськ в сумі 34 566,06 грн., у т.ч. пеня в сумі 15 513,84 грн., у м. Селідове в сумі 53 085,42 грн., у т.ч. пеня в сумі 48 705,74 грн.
Податковий борг відповідача, що заявлений до стягнення податким органом, виник до 01.01.2011 р., відтак, суд першої інстанції правильно застосував до обставини щодо його виникнення законодавство, що діяло на момент виникнення боргу.
До 01.01.2011 р. правила оподаткування доходів фізичних осіб встановлювалися Законом України „Про податок з доходів фізичних осіб".
Відповідно до п. 7.1 цього Закону ставка податку становить 15 відсотків від об'єкта оподаткування, крім випадків, визначених у пунктах 7.2 - 7.4 цієї статті.
Згідно зі ст. 3 цього закону об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний оподатковуваний дохід; чистий річний оподатковуваний дохід, який визначається шляхом зменшення загального річного оподатковуваного доходу на суму податкового кредиту такого звітного року;доходи з джерелом їх походження з України, які підлягають кінцевому оподаткуванню при їх виплаті; іноземні доходи.
Підпунктом 4.2.1. пункту 4.1. статті 4 зазначеного Закону передбачено, що до складу загального місячного оподатковуваного доходу включаються доходи у вигляді заробітної плати, інші виплати та винагороди, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового або цивільно-правового договору.
Як визначено пп. 8.1.1 п. 8.1 ст. 8 цього закону податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону. Податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.
Статтею 16 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб" встановлено, що податок, утриманий з доходів резидентів, підлягає зарахуванню до бюджету згідно з нормами Бюджетного кодексу України. Цей порядок застосовується всіма юридичними особами, у тому числі такими, що мають філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, які розташовані на території іншої територіальної громади, ніж така юридична особа, а також відокремленими підрозділами юридичних осіб, яким в установленому порядку надано повноваження щодо нарахування, утримання і сплати (перерахування) до бюджету податку (далі - уповноважений підрозділ).
Сума податку за звітний місяць, яка підлягає перерахуванню до місцевого бюджету за місцезнаходженням таких відокремлених підрозділів, визначається юридичною особою або уповноваженим підрозділом самостійно, виходячи із загальної кількості громадян, які працюють у цих підрозділах, та суми виплаченого (нарахованого) оподатковуваного доходу.
Юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням своїх підрозділів, а уповноважений підрозділ за своїм місцезнаходженням, одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів, сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні розподільчі рахунки, відкриті в територіальних управліннях Державного казначейства України.
Відповідно до підпункту 16.3.4. пункту 16.3 статті 16 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб" контроль за правильністю та своєчасністю сплати податку здійснює податковий орган за місцезнаходженням юридичної особи або її уповноваженого підрозділу.
Стаття 17 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб" визначає, що відповідальність за своєчасне та повне перерахування сум податку до відповідного місцевого бюджету несе юридична особа або її уповноважений підрозділ, що нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід. Особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є працедавець (самозайнята особа), який виплачує такі доходи на користь платника податку (такої самозайнятої особи).
Пунктом 20.1. статті 20 цього Закону встановлено, що розмір штрафних (фінансових) санкцій за порушення норм цього Закону та підстави для їх застосування визначаються законом, що регулює такі питання, якщо інше не встановлене нормами цього Закону.
Згідно з пунктом 20.2. та 20.3.2. статті 20 цього при порушенні правил нарахування, утримання та сплати до бюджету податку з доходів платника податку, що здійснюються особами, визначеними цим Законом податковими агентами, фінансово відповідальними за порушення норм цього Закону є такі особи.
До 01.01.2011 р. порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, встановлювалися Законом України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", який був спеціальним з питань оподаткування.
Матеріалами справи встановлено, що позивачем визначені відповідачу податкові зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб в загальній сумі 135 656,37 грн., з яких за основним платежем - 45 218,79 грн., за штрафними санкціями - 90 437,58 грн., у тому числі за податковими повідомленнями-рішеннями від 16 жовтня 2009 року № 000371742/0 на суму 1397,76 грн., № 0000351740/0 на суму 498,78 грн., № 0000361742/0 на суму 1421,19 грн., № 0000311740/0 на суму 12 161,88 грн., № 0000321740/0 на суму 19 341,84 грн., від 17 серпня 2010 року № 0000211742/0 на суму 60 658,29 грн., № 0000221742/0 на суму 19 981,41 грн., № 0000201742/0 на суму 17 426,61 грн. та № 0000181742/0 на суму 2768,61 грн. Зазначені податкові повідомлення-рішення отримані відповідачем в день їх прийняття - 16.10.2009 р. та 17.08.2010 р.
ДП „Селидіввугілля" в судовому порядку оскаржено податкове повідомлення-рішення № 0000221742/0 від 17 серпня 2010 року. Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 10.01.2011 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 16.03.2011 року, в адміністративній справі № 2а-24935/10/0570 за позовом ДП „Селидіввугілля" до Красноармійської ОДПІ про визнання частково недійсним податкового повідомлення-рішення № 0000221742/0 від 17.08.2010 р. визнане частково недійсним податкове повідомлення-рішення № 0000221742/0 від 17.08.2010 р. на суму 12863,10 грн., з яких за основним платежем - 4287,70 грн., за штрафними санкціями - 8575,40 грн.
Крім того, податкові зобов'язання, визначені податковими повідомленнями-рішеннями від 16.10.2009 р. № 000371742/0 на суму 1397,76 грн., частково сплачені у розмірі 18,44 грн., № 0000311740/0 на суму 12161,88 грн. - частково сплачені у розмірі 22,43 грн. та № 0000321740/0 на суму 19341,84 гривень - частково сплачені у розмірі 1348,44 грн.
Відтак, судом першої інстанції правильно встановлено, що ДП „Селидіввугілля" не сплачені податкові зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб, визначені податковими повідомленнями-рішеннями від 16.10.2009 р. № 000371742/0, № 0000351740/0, № 0000361742/0, № 0000311740/0, № 0000321740/0, від 17.10.2010 р. № 0000211742/0, № 0000221742/0, № 0000201742/0 та № 0000181742/0 на загальну суму 121403,96 грн.
Також судом першої інстанції встановлено, що в облікових картках відповідача податковим органом відображено нарахування пені за несвоєчасне перерахування податку з доходів фізичних осіб, встановленого в ході проведених перевірок відповідача, що відображено в актах № 65/23-2-33426253 від 19.05.2008 року, № 626/23-2-33426253 від 05.10.2009 року та № 517/23-2-33426253 від 05.08.2010 року.
Так, перевіркою з питань дотримання роботодавцем трудового та податкового законодавства, висновки якої викладені у акті № 65/23-2-33426253 від 19.05.2008 р., встановлено несвоєчасне перерахування податку з доходів фізичних осіб в період з 01.07.2007 р. по 31.12.2007 р. відокремленим підрозділом „Шахта 1/3 Новогродівська" ДП „Селидіввугілля", внаслідок чого нараховано пеню в сумі 20663,46 грн., яка на час розгляду справи не сплачена.
Перевіркою з питань дотримання роботодавцем трудового та податкового законодавства, висновки якої викладені в аткі № 626/23-2/33426253 від 05.10.2009 р., встановлена несвоєчасна сплата податку з доходів фізичних осіб, внаслідок чого позивачем нараховано пеню в загальній сумі 325962,45 грн. Нарахування зазначеної пені відображено в облікових картках відповідача наступним чином: по м. Новогродівка - 240 732,23 грн., по м. Селідове - 48 257,54 грн., м. Українськ - 9507,96 грн., м. Гірник -27464,71 грн. На час розгляду справи залишок несплаченої пені складає 324988,59 грн., з яких по м. Новогродівка - 240 258,38 грн., по м. Селідове - 48002,88 грн., м. Українськ - 9 262,82 грн., м. Гірник - 27 464,51 грн.
Перевіркою з питань дотримання роботодавцем трудового та податкового законодавства, висновки якої викладені в акті № 517/23-2/33426253 від 05.08.2010 р., встановлена несвоєчасна сплата податку з доходів фізичних осіб, внаслідок чого позивачем нараховано пеню в загальній сумі 43095,06 грн. Розмір нарахованої пені підтверджений розрахунками, які є додатками до акту перевірки. Станом на час розгляду справи залишок несплаченої пені складає 43095,06 грн., з яких по відокремленим підрозділам у м. Новогродівка - 34707,71 грн., у м. Селідове - 702,53 грн., у м. Українськ - 6250,56 грн., у м. Гірник - 1434,26 грн.
Позивачем до стягнення заявлений залишок несплаченої відповідачем пені, підстави нарахування якої визначені в актах № 65/23-2-33426253 від 19.05.2008 р., № 626/23-2-33426253 від 05.10.2009 р. та № 517/23-2-33426253 від 05.08.2010 р., в сумі 388 746,23 грн., з яких по відокремленим підрозділам відповідача у м. Селідове - 48 704,53 грн., м. Новогродівка - 295 629,55 грн., м. Українськ -15513,38 грн., м. Гірник - 28878,77 грн.
Судом першої інстанції правильно встановлено, що згідно з наявними в матеріалах справи розрахунками пені, які є додатками до акту перевірки № 626/23-2/33426253 від 05.10.2009 р., загальна сума нарахованої пені по відокремленим підрозділам у м. Селідове складає 39557,15 грн. замість зазначеної у висновках акту перевірки в сумі 48257,54 грн. Зазначена розбіжність виникла через невідповідність нарахованої позивачем пені по відокремленому підрозділу відповідача „Стандарт", визначеної у розрахунку пені, що є додатком до акту, - 1694,64 грн. та висновках акту перевірки - 10395,08 грн. Розбіжність призвела до включення позивачем зайвої пені в розмірі 8700,39 грн., нарахування якої не підтверджено відповідним розрахунком.
Також до загальної суми пені, яка заявлена до стягнення, позивачем включено суму 20663,46 грн., яка визначена з підстав, викладених в акті перевірки № 65/23-2-33423253 від 19.05.2008 р.
Суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що строк стягнення грошового зобов'язання у вигляді нарахованої позивачем пені в сумі 20663,46 грн. з підстав, викладених в акті перевірки № 65/23-2-33426253 від 19.05.2008 року, сплинув у травні 2011 року з урахуванням строку звернення позивача до суду з позовом про стягнення зазначеної пені (24.10.2011 р.), а також приписів п. п. 102.1, 102.4 ст. 102 Податкового кодексу України щодо строків визначення контролюючим органом суми грошового зобов'язання.
Суд апеляційної інстанції не приймає доводи апелянта про відсутність підстав для стягнення пені через відсутність правових підстав для нарахування пені за несвоєчасну сплату податку з доходів фізичних осіб.
За приписами статей 8, 17, 20 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб" відповідальною особою за своєчасне та повне перерахування до бюджету сум податку доходів у вигляді заробітної плати, є працедавець (самозайнята особа). Податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду. Розмір штрафних (фінансових) санкцій за порушення норм цього Закону та підстави для їх застосування визначаються законом, що регулює відповідні питання, яким на час нарахування пені податковою інспекцією був Закон України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". Порядок та умови нарахування пені на час виникнення спірних правовідносин визначалися статтею 16 зазначеного Закону.
З урахуванням викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови не вбачається.
Керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Державного підприємства „Селидіввугілля" залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 22.12.2011 р. в справі № 2а/0570/18981/2011 за позовом Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції до Державного підприємства „Селидіввугілля" про стягнення заборгованості залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя: Шальєва В.А.
Судді: Компанієць І.Д.
Бишов М.В.