ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
_____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 травня 2012 р. Справа № 2-а-1571/12/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Анісімова О.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом прокурора Комсомольського району м. Херсона в інтересах держави в особі територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Херсонській області до приватного підприємства "Херсон зерно" про стягнення фінансових (штрафних) санкцій,
встановив:
Прокурор Комсомольського району м. Херсона звернувся до адміністративного суду в інтересах держави в особі територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Херсонській області (далі по тексту - позивач або Головавтоінспекція) з позовом про стягнення з приватного підприємства "Херсон зерно" (далі по тексту - відповідач або ПП "ХЗ") фінансових санкцій у розмірі 1700,00 грн.
Ухвала про відкриття скороченого провадження у адміністративній справі направлена відповідачеві 11.05.2012 рекомендованим листом. Згідно із поштовим повідомленням з відміткою про вручення, уповноважена особа ПП "ХЗ" отримала вказане відправлення 12.05.2012. Станом на 25.05.2012 заперечень від відповідача не надходило.
Таким чином, строки для надання заперечень, передбачені ч.3, ст.183-2 КАС України, спливли. Враховуючи вищевикладене та на підставі п. 2, ч. 5, ст. 183-2 КАС України суд вважає за можливе розглянути дану справу у порядку скороченого провадження.
Відповідно до змісту позовної заяви та доданих до нього документів, суть спору полягає у наступному.
Так, Законом України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 № 2344-ІІІ (далі по тексту - Закон № 2344-ІІІ) встановлені вимоги, що пред'являються до перевізників під час здійснення господарської діяльності щодо надання послуг пасажирського автомобільного транспорту. 04.11.2011 посадовими особами Головавтоінспекції проведено перевірку дотримання ПП "ХЗ" вимог законодавства про автомобільний транспорт, за результатами якої складено акт №008626 (далі по тексту - акт або акт перевірки). Згідно акту виявлено наступні порушення: надання послуг з перевезення вантажу без оформлення індивідуальної контрольної книжки водія. На підставі акту начальником Головавтоінспекції 03.01.2012 винесено постанову № 137695 про застосування фінансових санкцій у розмірі 1700,00 грн. Строк оскарження вказаної постанови сплив, строк сплати фінансових санкцій настав, на момент подачі позову вони відповідачем не сплачені, у зв'язку із чим позивач просить їх стягнути.
Дослідивши наявні у справі матеріали, суд встановив наступні обставини.
До спірних правовідносин слід застосовувати норми Закону № 2344-ІІІ, Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567 (далі по тексту - Порядок).
ПП "ХЗ" є юридичною особою, що здійснює, зокрема, господарську діяльність у сфері автомобільного вантажного транспорту. Зазначена обставина підтверджується копією витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Статтею 60 Закону № 2344-ІІІ встановлено відповідальність за порушення вимог до надання послуг на автомобільному транспорті. Крім того, визначено, що від імені центрального органу виконавчої влади з питань автомобільного транспорту розглядати справи про стягнення у вигляді штрафів за порушення, викладені у цій статті, мають право посадові особи урядового органу державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті. Відповідно до п. 3 Порядку органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Головавтотрансінспекція, її територіальні управління в областях, Автономній Республіці Крим, м. Києві та Севастополі. З вищевикладеного слідує, що органи Головавтоінспекції мають право здійснювати перевірки щодо дотримання суб'єктами господарської діяльності, що здійснюють перевезення вантажів автомобільним транспортом, встановлених законом вимог щодо надання таких послуг, застосовувати фінансові санкції за виявлені порушення, а також звертатись до адміністративного суду з позовом про стягнення суми фінансових санкцій у разі їх несплати боржником. Виходячи із змісту ст. 60 КАС України, органи прокуратури мають право звертатись до суду з позовом в інтересах держави в особі суб'єктів владних повноважень, у тому числі і органів Головавтоінспекції.
Законом № 2344-ІІІ встановлені вимоги, що пред'являються до перевізників у зв'язку із здійсненням ними підприємницької діяльності щодо надання послуг з перевезення вантажів автомобільним транспортом. Зокрема автомобільний перевізник повинен забезпечувати водіїв відповідною документацією на перевезення вантажів. Відповідно до ст. 48 Закону № 2344-ІІІ документами, оформлення яких є обов'язковим для автомобільного перевізника та надання його водієві, є посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
Відповідно до п.6.1 наказу Міністерства транспорту та зв'язку України "Про затвердження Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів" від 07.06.2010 № 340 (далі по тексту - Положення) вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 тонн повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами. Однак, згідно із п. 4 наказу, яким затверджена вказане положення, п. 6.1 Положення набирає чинності з 01.06.2015. Відповідно до п. 6.3 цього ж наказу водій, що керує транспортним засобом, який не обладнаний тахографом, веде індивідуальну контрольну книжку (затверджена у додатку № 3 до наказу). Таким чином, станом на момент проведення перевірки для водія будь-якого вантажного транспортного засобу існував обов'язок ведення індивідуальної контрольної книжки, що означає, крім того, її наявність у водія під час перевезень.
04.11.2011 посадові особи Головавтоінспекції провели перевірку ПП "ХЗ" на предмет дотримання ним вимог законодавства про автомобільний транспорт, за результатами якої оформлений акт перевірки № 008626. Згідно із актом виявлено наступні порушення вимог до здійснення господарської діяльності з перевезення пасажирів автомобільним транспортом: надання послуг з перевезення вантажів (кукурудза) на транспортному засобі Камаз 53212, державний номер НОМЕР_1 без наявності оформленої індивідуальної контрольної книжки водія. За підписом водія автобусу ОСОБА_1 у графі акту "Пояснення водія про причини порушень" вчинено такий запис (російською мовою): "индивидуальную книгу не видавали".
03.01.2012 начальником Головавтоінспекції винесено постанову, відповідно до якої до відповідача застосовано фінансові санкції у розмірі 1700 грн. на підставі абз. 3, ч. 1, ст. 60 Закону № 2344-ІІІ. Даною нормою передбачено фінансові санкції за надання послуг з перевезень вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтею 48 цього Закону у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Враховуючи, що виявлені порушення стосуються неоформлення належних документів для перевезень автомобільним транспортом, а також те, що відповідно до п. 5, Підрозділу 1, Розділу ХХ Податкового кодексу України розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян становить 17 гривень, то сума фінансових санкцій, застосованих позивачем, є вірною: 17 гривень х 100 = 1700 гривень. Постанова про застосування фінансових санкцій разом із супровідним листом від 04.01.2012 № 22/1-06-09 надіслана до ПП "ХЗ".
Згідно із п. 28 Порядку фінансова санкція повинна бути перерахована суб'єктом господарювання на зазначений у постанові рахунок не пізніше ніж протягом п'ятнадцяти днів після отримання ним копії постанови про застосування фінансових санкцій, про що повідомляється орган державного контролю, посадовою особою якого винесено відповідну постанову. Таким чином, строк сплати фінансових санкцій відповідачем сплив. Всупереч цьому, на момент подання позову борг по сплаті фінансових санкцій ПП "ХЗ" не погашено.
Виходячи з вищевикладеного, суд дійшов висновку, що сума фінансових санкцій, застосованих до відповідача, повинна бути стягнена, тому адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст.183-2 КАС України, суд -
постановив:
Адміністративний позов прокурора Комсомольського району м. Херсона в інтересах держави в особі територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Херсонській області до приватного підприємства "Херсон зерно" про стягнення фінансових (штрафних) санкцій задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з приватного підприємства "Херсон зерно" (код ЄДРПОУ 34369736) до Державного бюджету України (рахунок 31116106700002 ГУДКУ у Херсонській області, МФО 852010, Держбюджет м. Херсон, код доходу 21081100, код ОКПО 24104230) суму фінансових санкцій у розмірі 1700 (одна тисяча сімсот) гривень 00 коп., застосованих постановою начальника територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Херсонській області.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з моменту її отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Анісімов О.В.
кат. 3.7.2