Постанова № 24232429, 24.05.2012, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.05.2012
Номер справи
2а-1670/3018/12
Номер документу
24232429
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 травня 2012 року м. ПолтаваСправа № 2а-1670/3018/12

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Супруна Є.Б.,

при секретарі - Дубовик О.І.,

за участю представника позивача - Теймуразян Л.Ф.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" до Гадяцької міжрайонної державної податкової інспекції Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення,

В С Т А Н О В И В:

11 травня 2012 року Публічне акціонерне товариство "Укрнафта" (далі - ПАТ "Укртатнафта", позивач) звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Гадяцької міжрайонної державної податкової інспекції Полтавської області (далі - Гадяцька МДПІ, відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення №455/10/15-072 від 09.02.2012 р. про невизнання, як податкової декларації, податкового розрахунку з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (із додатками) за четвертий квартал 2011 року, поданого платником податків - "Договором №5/56 про спільну діяльність з освоєння та розробки нафтогазоконденсатних родовищ в Полтавському нафтопромисловому районі", укладеного 21.12.2000 р. між ВАТ "Укрнафта" в особі відокремленого підрозділу (філії) - Нафтогазовидобувного управління "Полтаванафтогаз", ТОВ "Укрнафтогазтрейдинг" та ТОВ "Надраінвест", вхідний реєстраційний номер Гадяцької МДПІ 23398 від 08.02.2012 р.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що 08.02.2012 р. Договором №5/56 було подано до Гадяцької МДПІ податковий розрахунок з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за четвертий квартал 2011 року. Проте, листом від 09.02.2012 р. за №455/10/15-072 Гадяцька МДПІ повідомила позивача, що поданий податковий розрахунок не вважається податковим розрахунком (декларацією) і отримав статус "не визнано як податкова декларація", обґрунтовуючи свою позицію тим, що форма податкового розрахунку передбачає відображення у розділах 2 та 4 відомостей про платника, зокрема, його назву та код за ЄДРПОУ. Наданий Договору 5/56 реєстраційний (обліковий) номер платників податків з Тимчасового реєстру ДПА України є суто податковим номером, а не кодом ЄДРПОУ, а тому, на думку податкового органу, платник податків самовільно змінив обов'язкові реквізити податкової звітності.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити, посилаючись на те, що рішення про відмову у прийнятті податкового розрахунку, оформлене письмовим повідомленням від 09.02.2012 р. №455/10/15-072, прийняте з порушенням положень статей 48, 49 Податкового кодексу України.

Відповідач у судове засідання явку повноважного представника не забезпечив, про час та місце судового засідання повідомлений належним чином, заперечень на позов не надав.

Згідно з частиною 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Ці ж наслідки застосовуються у разі повторного неприбуття за таких самих умов відповідача, який не є суб'єктом владних повноважень.

За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справи за даної явки осіб.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, прийшов до наступних висновків.

Судом встановлено, що 21.12.2000 р. між ВАТ "Укрнафта" в особі відокремленого підрозділу (філії) - Нафтогазовидобувного управління "Полтаванафтогаз", ТОВ "Укрнафтогазтрейдинг" та ТОВ "Надраінвест" укладено Договір №5/56 про спільну діяльність з освоєння та розробки нафтогазоконденсатних родовищ в Полтавському нафтогазопромисловому районі без створення юридичної особи для здійснення спільної виробничо-господарської діяльності з видобутку нафти і газу у процесі освоєння та розробки Глинсько-Розбишівського та інших родовищ Полтавського нафтогазопромислового району (далі - Договір №5/56).

Відповідно до пункту 4.1 Договору №5/56 юридичною особою, від імені якої ведеться Спільна Діяльність, учасниками визначається Підприємство.

Згідно з підпунктами 1.1, 1.2 Угоди від 07.07.2005 р. про внесення змін та доповнень до Договору №5/56, термін "Учасники" викладено у наступній редакції: "НГВУ "Полтаванафтогаз" ВАТ "Укрнафта" та ТОВ "Надра-Інвест", а в подальшому будь-яка інша юридична особа, яка приєднається до Договору", а термін "Підприємство" викладено у наступній редакції: "НГВУ "Полтаванафтогаз" ВАТ "Укрнафта".

19.01.2001 р. Договір №5/56 взято на податковий облік в ДПІ у м. Полтаві за №380 та присвоєно реєстраційний (обліковий) номер платника податків - 403742696, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків від 22.01.2001 р. № 8118 (а.с. 28).

12.05.2005 р. у зв'язку зі зміною облікових даних платника податків, ДПІ у м. Полтаві видано нову довідку про взяття на облік платника податків Договору № 5/56, реєстраційний (обліковий) номер платника податків 403742696, копія довідки №748 від 12.05.2005 р. наявна у матеріалах справи (а.с. 29).

Судом встановлено, що 08.02.2012 р. Договором №5/56 подано до Гадяцької МДПІ уточнюючий податковий розрахунок з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за четвертий квартал 2011 року, про що свідчить штамп Гадяцької МДПІ з відмітками про реєстрацію вхідної кореспонденції за № 23398.

Листом №455/10/15-072 від 09.02.2012 р. перший заступник начальника Гадяцької МДПІ повідомив позивача про те, що поданий податковий розрахунок не вважається податковим розрахунком (декларацією) і отримав статус "не визнано як податкова декларація" з тих підстав, що Договір №5/56 не вносився до ЄДРПОУ та відповідний ідентифікаційний код йому не присвоювався. Відтак Договором №5/56 самовільно змінено обов'язкові реквізити податкової звітності, а наданий Договору №5/56 реєстраційний (обліковий) номер платника податків є суто податковим номером.

За результатами адміністративного оскарження вказане рішення відповідача залишено без змін.

Не погодившись із доводами органів ДПС, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Підпунктом 263.11.1 пункту 263.11 статті 263 Податкового кодексу України передбачено, що платник плати за користування надрами для видобування корисних копалин до закінчення визначеного розділом II цього Кодексу граничного строку подання податкових розрахунків за податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу, подає за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, податкові розрахунки з плати за користування надрами для видобування корисних копалин органу державної податкової служби: за місцезнаходженням у межах території України ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини; за місцем обліку платника у разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.

Відповідно до підпункту 263.11.3 пункту 263.11 статті 263 Податкового кодексу України податковий розрахунок подається платником починаючи з календарного кварталу, що настає за кварталом, у якому такий платник отримав дозвіл на початок (продовження) виконання роботи підвищеної небезпеки або експлуатації об'єкта.

Згідно зі статтею 48 Податкового кодексу України податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 цього Кодексу та чинному на час її подання.

Форма податкової декларації повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору.

Обов'язкові реквізити - це інформація, яку повинна містити форма податкової декларації та за відсутності якої документ втрачає визначений цим Кодексом статус із настанням передбачених законом юридичних наслідків.

Податкова декларація повинна містити такі обов'язкові реквізити: тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий); звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація; звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку); повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами; код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті); місцезнаходження (місце проживання) платника податків; найменування органу державної податкової служби, до якого подається звітність; дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми); ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток посадових осіб платника податків; підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).

У окремих випадках, коли це відповідає сутності податку або збору та є необхідним для його адміністрування, форма податкової декларації додатково може містити такі обов'язкові реквізити: відмітка про звітування за спеціальним режимом; код виду економічної діяльності (КВЕД); код органу місцевого самоврядування за КОАТУУ; індивідуальний податковий номер та номер свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість згідно з даними реєстру платників податку на додану вартість за звітний (податковий) період.

Податкова декларація повинна бути підписана: керівником платника податків або уповноваженою особою, а також особою, яка відповідає за ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації до органу державної податкової служби. У разі ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації безпосередньо керівником платника податку така податкова декларація підписується таким керівником та особою, яка відповідає за ведення бухгалтерського обліку; фізичною особою - платником податків або його законним представником; особою, відповідальною за ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації згідно із договором про спільну діяльність або угодою про розподіл продукції.

Податкова звітність, складена з порушенням норм цієї статті, не вважається податковою декларацією.

Відповідно до пункту 49.8 статті 49 Податкового кодексу України прийняття податкової декларації є обов'язком органу державної податкової служби. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.

Як встановлено судом у ході розгляду справи, відповідачем під час прийняття податкових розрахунків та перевірки наявності і достовірності заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 Податкового кодексу України, порушень встановлено не було.

Проте, у подальшому прийнято рішення у формі листа № 455/10/15-072 від 09.02.2012 р. про відмову у прийнятті податкових розрахунків. Згідно вказаного листа Гадяцька МДПІ повідомила позивача про те, що подані ним податкові розрахунки не вважаються податковими деклараціями і отримали статус "не визнано як податкова декларація", оскільки позивачем самовільно змінено обов'язкові реквізити податкової звітності, а саме, розділи 2 та 4 Розрахунку відомостей про платника Форми податкового розрахунку плати за користування надрами для видобування корисних копалин, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 24.12.2010 р. № 1013.

У зв'язку з цим суд звертає увагу на ту обставину, що ухвалою Вищого адміністративного суду України від 03.05.2012 р. залишено без змін постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 01.08.2011 р. та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 26.01.2012, ухвалено рішення у справі №2a-9068/11/2670, відповідно до яких:

- визнано недійсним та скасовано наказ Державної податкової адміністрації України від 24.12.2010 р. № 1013 "Про затвердження форм податкових розрахунків з плати за користування надрами" в частині визначення реквізиту "код за ЄДРПОУ, або реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серія, номер паспорта" розділу другого Податкового розрахунку з плати за користування надрами для видобування корисних копалин;

- визнано недійсним та скасовано з дати набрання чинності наказ Державної податкової адміністрації України від 24.12.2010 №1013 "Про затвердження форм податкових розрахунків з плати за користування надрами" в частині визначення реквізиту "код за ЄДРПОУ, або реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серія, номер паспорта" розділу четвертого Податкового розрахунку з плати за користування надрами для видобування корисних копалин;

- визнано недійсним з дати набрання чинності наказ Державної податкової адміністрації України від 24.12.2010 №1013 "Про затвердження форм податкових розрахунків з плати за користування надрами" в частині включення до Податкового розрахунку з плати за користування надрами для видобування корисних копалин розділу четвертого;

- зобов'язано Державну податкову адміністрацію України включити до форми Податкового розрахунку з плати за користування надрами, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 24.12.2010 №1013 "Про затвердження форм податкових розрахунків з плати за користування надрами", замість реквізиту "код за ЄДРПОУ, або реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серія, номер паспорта" реквізит "код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті)" відповідно до того, як останній реквізит визначений пунктом 48.3 статті 48 Податкового кодексу України.

З огляду на вищезазначене суд дійшов висновку, що оскільки Договір №5/56 у встановленому законодавством порядку зареєстровано як окремого платника податків, то даний суб'єкт господарювання несе обов'язки, передбачені законом, щодо подання податкової звітності, у тому числі з рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобуваються в Україні, до відповідного контролюючого органу.

Матеріалами справи підтверджено, що у поданому податковому розрахунку з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за четвертий квартал 2011 року у розділах 2 та 4 зазначено найменування платника: "Договір № 5/56 про спільну діяльність з освоєння та розробки нафтогазоконденсатних родовищ в Полтавському нафтопромисловому районі" та реєстраційний номер облікової картки платника податків - 403742696.

Як встановлено судом вище, 21.12.2000 р. між ВАТ "Укрнафта" в особі відокремленого підрозділу - Нафтогазовидобувного управління "Полтаванафтогаз", ТОВ "Укрнафтогазтрейдінг" та ТОВ "Надраінвест" укладено Договір №5/56, згідно з пунктом 2.1 якого для досягнення мети Спільної Діяльності учасники роблять Внески у вигляді грошей, майна у відповідності з законодавством України. Відповідно до пункту 4.1 Договору 5/56 юридичною особою, від імені якої ведеться Спільна Діяльність, визначається "НГВУ "Полтаванафтогаз" ВАТ "Укрнафта", який є структурним підрозділом ПАТ "Укрнафта".

Згідно довідок ДПІ у м. Полтаві Договір № 5/56 взято на податковий облік та присвоєно йому реєстраційний (обліковий) номер платника податків -403742696.

Рішення про взяття Договору №5/56 про спільну діяльність на облік як платника податків не скасовувались, а тому є чинними.

З огляду на приведене суд прийшов до висновку, що при поданні податкового розрахунку до Гадяцької МДПІ позивачем дотримано вимоги діючого законодавства, зокрема, щодо заповнення Розділів 2 та 4 податкового розрахунку, оскільки дані розділи податкових розрахунків містять правильне найменування платника та чинний реєстраційний номер облікової картки платника податків - Договору № 5/56.

Відповідно до пункту 49.10 статті 49 Податкового кодексу України відмова посадової особи органу державної податкової служби прийняти податкову декларацію з будь-яких причин, не визначених цією статтею, у тому числі висунення будь-яких не визначених цією статтею передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої податкової декларації, зменшення або скасування від'ємного значення об'єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов'язань тощо) забороняється.

Згідно з пунктом 49.11 статті 49 Податкового кодексу України у разі подання платником податків до органу державної податкової служби податкової декларації, заповненої з порушенням вимог пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу, такий орган державної податкової служби зобов'язаний надати такому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови.

Підпунктом 49.12.2 пункту 49.12 статті 49 Податкового кодексу визначено, що у разі отримання відмови органу державної податкової служби у прийнятті податкової декларації платник податків має право оскаржити рішення органу державної податкової служби у порядку, передбаченому статтею 56 цього Кодексу, тобто в адміністративному або судовому порядку.

З урахуванням викладеного суд приходить до висновку, що рішення Гадяцької МДПІ від 09.02.2012 р. №455/10/15-072 про невизнання, як податкової декларації, податкового розрахунку плати за користування надрами для видобування корисних копалин за четвертий квартал 2011 року, поданого платником податків - Договором №5/56 прийнято без врахування всіх обставин, необхідних для прийняття даного рішення, а тому воно підлягає визнанню протиправним та скасуванню.

Таким чином позов належить задовольнити.

Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7-11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Гадяцької міжрайонної державної податкової інспекції Полтавської області №455/10/15-072 від 09.02.2012 р.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" (ідентифікаційний код 00135390) витрати пов'язані зі сплатою судового збору у розмірі 32 грн. 19 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 24 травня 2012 року.

Суддя Є.Б. Супрун