Постанова № 24229670, 24.05.2012, Первомайський районний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
24.05.2012
Номер справи
2а/0115/19/2012
Номер документу
24229670
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Постанова

Іменем України

24 травня 2012 року

Первомайський районний суд Автономної Республіки Крим

у складі: головуючого - судді Забара Г.Я.

за участю секретаря Йова Є.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Первомайське,

адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до головного державного санітарного лікаря Первомайського району АРК Лебах Марини Олександрівни про визнання незаконною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати незаконними дії відповідача щодо притягнення його до адміністративної відповідальності та скасувати постанову № 46 від 11 травня 2012 року про притягнення його до адміністративної відповідальності на підставі ст.. 46, 47 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення» та накладення штрафу в сумі 204 грн.

Свої вимоги мотивує тим, що вказаною постановою його визнано винним в тому, що на території безгосподарського будинку в с. Степове в. 50 років ВЛКСМ 6 Первомайського району складується гній (російською мовою навоз), що є порушенням ст.. 22 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення». Порушення він не скоїв, проживає в іншому селі Криловка, з протоколом і актом перевірки ознайомлений не був, копії не отримував. Про розгляд справи на конкретний час повідомлений не був, постанову винесено за його відсутності.

У судовому засіданні позивач надав заяву про розгляд справи у його відсутність, позов підтримав.

В судовому засіданні представник відповідача позов не визнав, мотивуючи тим, що позивач відмовився від надання пояснення при проведені перевірки 4.05.2012 року і отримання копії протоколу, про час і місце розгляду справи був особисто ним повідомлений на зручний для позивача час, а оскільки він не з'явився, протокол 11.05.2012 року було розглянуто в його відсутність, накладено штраф, копія направлена порушнику поштою.

Відповідно до ст. 71 КАСУ кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.

Повно і всебічно з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених доказами, які досліджені в судовому засіданні і відповідають вимогам закону про їх належність та допустимість, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією із сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова особа чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних та юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Матеріали справи свідчать про те, що спір виник між позивачем - фізичною особою та відповідачем, як суб'єктом владних повноважень.

Судом встановлено, що 4.05.2012 року санітарним лікарем Кіх П.І., з приводу позапланової перевірки дотримання санітарного законодавства на території Степновської ради в с. Степове в. Шкільна 31, складено акт в присутності сільського голови Лукіна В.М. і встановлено, що гній, солома з безгосподарського будинку в с. Степове в. 50 років ВЛКСМ 5 не прибрані. На момент перевірки мешканці відсутні. Встановлені інші порушення сільської радою санітарних норм і правил. На підставі цього акту 4.05.2012 року ним складено протокол на порушника ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсіонера, мешкає АДРЕСА_1 про порушення санітарних норм про те, що «на території безгосподарського будинку в с. Степове в. 50 років ВЛКСМ 6 складується гній, що є порушенням ст.. 22 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення». Пояснення від вказаної особи не отримано, даних про ознайомлення його з правами не має, підпис порушника відсутня. В протоколі вказано що порушник в отримані копії протоколу і ознайомлені з датою і місцем розгляду протоколу відмовився. Ця запис не зафіксована свідками і заперечується позивачем. В протоколі дописано місце розгляду справи в СЕС 05.2012 року в 8.30 год., день розгляду не вказано. Пояснення представника позивача що він особисто ознайомив порушника що справа «буде розглянута в понеділок, чи в інший зручний для нього день», неспроможні. На протоколі є резолюція штраф 204 грн. 11.05.2012 року 11.05.2012 року головним державним санітарним лікарем Первомайського району АРК Лебах М.О. винесена постанова № 46 про визнання ОСОБА_1 винним в порушенні ст.. 22 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення» і притягнення його до адміністративної відповідальності на підставі ст.. 46, 47 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення» та накладення штрафу в сумі 204 грн.

Відповідно до ст. 46 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення» за порушення санітарного законодавства або невиконання постанов, розпоряджень, приписів, висновків посадових осіб органів, установ і закладів державної санітарно-епідеміологічної служби на осіб, винних у вчиненні таких правопорушень, може бути накладено штраф на громадян - від одного до дванадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Порядок накладення і стягнення штрафів за порушення санітарного законодавства встановлено Інструкцією, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України від 14 квітня 1995 р. N 64, яка передбачає, що порушення санітарного законодавства може проявлятися в порушенні Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення", інших актах законодавства, що стосуються забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення, а також державних санітарних норм, правил і гігієнічних нормативів, які затверджує Головний державний санітарний лікар України. Порушення санітарно-гігієнічних і санітарно-протиепідемічних правил і норм тягне накладення на осіб, винних у вчиненні таких правопорушень, штрафу у розмірах, визначених статтею 42 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Згідно цієї інструкції, порушення справи починається зі складання протоколу про порушення санітарних норм, підставою для якого є факт порушення санітарного законодавства або невиконання постанов, розпоряджень, приписів, висновків посадових осіб держсанепідслужби, який фіксується в протоколі або попередньо може бути відмічений також в інших актах органів та установ державної санітарно-епідеміологічної служби України (акти перевірок дотримання санітарного законодавства, протоколи лабораторно-інструментальних досліджень, результати (висновки) державної санітарно-гігієнічної експертизи тощо), а також інших службових документах (наприклад, доповідних), які долучаються до справи. Суть правопорушення повинна бути описана таким чином, щоб було зрозуміло: де вчинено порушення; коли вчинено порушення; в якій саме дії (бездіяльності) та за яких умов це порушення відбулося з вказівкою на конкретні статті Закону, пункти санітарних норм, що порушуються, або на конкретні постанови, розпорядження, приписи, висновки посадових осіб держсанепідслужби, які не виконуються. При підготовці до розгляду справи потрібне своєчасне повідомлення осіб, які беруть участь у її розгляді, про час і місце її розгляду. Для особи, яка притягається до відповідальності, це є обов'язковим і може бути вказано у протоколі при його складанні або шляхом надіслання повідомлення про розгляд справи про санітарне правопорушення (додаток N 3 до цієї Інструкції). Справа розглядається у присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи, і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Ці вимоги вказаної інструкції і норми КУпАП при складані протоколу і накладення адміністративного стягнення відносно позивача в даному випадку порушені, чим порушені його конституційні права, які підлягають захисту. В матеріалах, наданих відповідачем, відсутні будь-які докази вчинення якихось порушень саме позивачем. Позивач зареєстрований і вказує, що проживає в с. Криловка, але його адреса в проток0лі і постанові вказана с. Степове, в. Карла Маркса 10, що нічим не підтверджено. Нічим не підтверджено, що саме він «складує гній» за вказаною в по станові адресою.

Згідно Закону України «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення», в порушенні якої звинувачено позивача, а саме: стаття 22. Вимоги до жилих та виробничих приміщень, територій, засобів виробництва і технологій, передбачено, що органи виконавчої влади, місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані утримувати надані в користування чи належні їм на праві власності жилі, виробничі, побутові та інші приміщення відповідно до вимог санітарних норм. Але ні в протоколі, ні в постанові не вказано, які саме санітарні норми були в даному випадку порушені. Якими нормативними документами передбачено що на території домоволодінь заборонено складування гною. Пояснення представника відповідача в судовому засіданні, що гной складувався з порушенням, нічим не підтверджено, ніде не зафіксовано, як фактично він складувався і де, і яким чином це слід було робити, або не робити.

Відповідно Закону України «Про відходи» - власник відходів, це фізична або юридична особа, яка відповідно до закону володіє, користується і розпоряджається відходами; побутові відходи, це відходи, що утворюються в процесі життя і діяльності людини в житлових та нежитлових будинках (тверді, великогабаритні, ремонтні, рідкі, крім відходів, пов'язаних з виробничою діяльністю підприємств) і не використовуються за місцем їх накопичення, це і залишкові продукти сільськогосподарського виробництва (у т. ч. тваринництва) (Классіфікатор відходів ДК 005-96" (наказ держстандарту від 29.02.1996 року № 89.)

Але в матеріалах справи відсутні дані якими санітарними нормами передбачено як потрібно складувати, зберігати і використовувати такі відходи, як гной, і що саме позивач є його власником.

До обов'язків органів місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами віднесено забезпечення ліквідації несанкціонованих і неконтрольованих звалищ відходів (п. "и" ч. 1 ст. 21 Закону України "Про відходи"). Пунктом "є" частини 1 статті 19 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" визначено, що виконавчі та розпорядчі органи місцевих рад у галузі охорони навколишнього природного середовища в межах своєї компетенції організують збір, переробку, утилізацію і захоронення відходів на своїй території. Статтею 15 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" визначено, що місцеві ради несуть відповідальність за стан навколишнього природного середовища на своїй території і в межах своєї компетенції. Пунктом "а" частини 1 статті 42 Закону України "Про відходи" передбачено, що особи, винні в порушенні законодавства про відходи, несуть цивільну відповідальність за порушення встановленого порядку поводження з відходами, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища, прямого чи опосередкованого шкідливого впливу на здоров'я людини та економічних збитків.

На підставі викладеного, керуючись ст.. 3, 17, 18, 71, 159-163, 171-2 КАС України, суд

постановив:

Позов ОСОБА_1 до про визнання незаконною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення задовольнити.

Визнати незаконною і скасувати постанову № 46 від 11 травня 2012 року головного державного санітарного лікаря Первомайського району АРК Лебах Марини Олександрівни про накладення штрафу в сумі 204 грн. на ОСОБА_1.

Стягнути на користь держави 32 (тридцять дві) грн. 19 коп. судового збору із Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунка суб'єкта владних повноважень - відповідача Державний заклад «Первомайської районної санітарно епідеміологічної станції» Міністерства охорони здоров'я України, Автономна Республіка Крим Первомайський район (Код 02007325).

Постанова є остаточною, оскарженню не підлягає і набирає законної сили з моменту її проголошення.

Головуючий