ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА
Іменем України
03.04.12Справа №2а-766/12/2770
Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі:
Судді - Кравченко М.М.;
при секретарі -Коваль К.М.,
за участю:
представник позивача (Державна податкова інспекція Ленінського району м. Севастополя) ОСОБА_1 довіреність № 44/9/10-039 від 15.03.12 посвідчення УСВ №069006;
представник відповідача (Державне підприємство Міністерства оборони України "102 Підприємство електричних мереж") ОСОБА_2 довіреність № 01/66 від 13.01.11 паспорт серії АР 270645, виданий Нахімовським РВУМВС України в м. Севастополі;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Севастополі адміністративну справу за поданням Державної податкової інспекції Ленінського району м. Севастополя до Державного підприємства Міністерства оборони України "102 Підприємство електричних мереж" про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків
ВСТАНОВИВ:
Державна податкова інспекція Ленінського району м. Севастополя звернулася до суду з поданням до Державного підприємства Міністерства оборони України "102 Підприємство електричних мереж" про підтвердження обгрунтованості адміністративного арешту майна платника податків.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 30 березня 2012 р. відкрито провадження в адміністративній справі № 2а-766/12/2770.
30 березня 2012 р. підготовче провадження по справі закінчене, справа призначена до судового розгляду.
У судовому засіданні представник позивача підтримав подання, просив його задовольнити з наведених у ньому підстав.
Представник відповідача заперечував проти подання, просив у його задоволенні відмовити.
Дослідивши матеріали справи та наявні докази, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, а подання - таким, що підлягає задоволенню виходячи з такого.
Державне підприємство Міністерства оборони України „102 Підприємство електричних мереж" (далі - ДП МОУ „102 ПЕМ") є юридичною особою, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.
Відповідно до ст. 15 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-УІ ДП МОУ „102 ПЕМ" є платником податків та перебуває на обліку в ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя ДПС з під №5961 з 14.04.1994.
ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя ДПС здійснює контроль за надходженням грошових коштів, що підлягають внесенню до бюджету.
На підставі п.п. 6.2.3 п. 6.2 ст. 6 Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами»№ 2181 (який діяв на момент виникнення податкової заборгованості відповідача вперше, далі - Закон №2181) на адресу ДП МОУ „102 ПЕМ" було виставлено першу (№ 1/94 від 03.03.2010 р.) та другу (№ 2/138 від 19.04.2010 р.) податкові вимоги.
Відповідно до п.8.1 статті 8 Закону № 2181, положення якого аналогічні відповідним нормам ст.88 Податкового Кодексу України (з 01.01.2011), з метою захисту інтересів бюджетних споживачів активи платника податків, що має податковий борг, передаються у податкову заставу. Право податкової застави виникає згідно із законом та не потребує письмового оформлення.
Право податкової застави поширюється на будь-які види активів платника податків, які перебували в його власності (повному господарському віданні) у день виникнення такого права, а також на будь-які інші активи, на які платник податків набуде прав власності у майбутньому, до моменту погашення його податкових зобов'язань або податкового боргу (п.п.8.2.2 п.8.2 ст.8 Закону №2181 та відповідно п.89.2 ст.89 Кодексу).
Згідно з нормами ст.8 Закону 2181 активи платника було введено у податкову заставу (Виписка про внесення запису в Державний реєстр заставного рухомого майна №26558691 від 19.03.2010 р.).
У добровільному порядку сума податкової заборгованості ДП МОУ „102 ПЕМ" не погашалася, у зв'язку з чим вказану суму податкової заборгованості у розмірі 754 938,14 грн. було заявлено ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя до стягнення у судовому порядку.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Севастополя від 08.12.2011 року у справі № 3046/11/2770 адміністративний позов ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя про стягнення з ДП МОУ „102 ПЕМ" задоволено повністю, з урахуванням уточнень - на суму 275 666,32 грн.. Відомостей про оскарження в апеляційному порядку постанови на адресу податкового органу насьогодні не надходило.
Заборгованість платником не сплачувалася, станом на 28.03.2012 року збільшилася до 288 028,70 грн..
Відповідно до п.87.1 ст.87 Податкового кодексу України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами (п.87.2 статті 87).
На момент виникнення права податкової застави у 2010 року об'єктом обтяження стало усе майно ДП МОУ „102 ПЕМ" на загальну суму 309 800,00 грн., та майно, право на яке підприємство набуде у майбутньому (що відповідає нормам п.89.2 Кодексу, який набрав чинності з 01.01.2011 року.)
Згідно абз.4 п.89.2 статті 89 Кодексу, у разі збільшення суми податкового боргу складається акт опису до суми, відповідної сумі податкового боргу платника податків, у порядку, передбаченому цією статтею.
З огляду на збільшення суми заборгованості ДП МОУ „102 ПЕМ" станом на 09.11.2011 року до 355 727,00 грн. ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя було спрямовано лист від 10.11.2011 №317/24-042) з проханням розглянути питання про повне погашення податкової заборгованості або про виділення майна для складання відповідного акту опису та внесення його до податкової застави. Лист було отримано уповноваженою особою підприємство 18.11.2011 року.
24 листопада 2011 року ДП МОУ „102 ПЕМ" надало відповідь № 02/1528, згідно з якою, пославшись на п.п.87.3 ст.87 Податкового кодексу України, зазначило, що майно, яке попередньо було введено у податкову заставу податковим керуючим та знаходилося на балансі підприємства, входить до складу цілісного майнового комплексу та не може бути джерелом погашення податкового боргу. При цьому жодних документів на підтвердження зазначених обставин платником до відповіді не надано.
З метою перевірки поточного стану активів платника податків, які могли б стати джерелом погашення податкового боргу, ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя було спрямовано запит до органів БТІ ДРОНМ та МВС України Управління МВС України в м. Севастополі Управління ДАІ. Згідно з відповіддю останнього № 15/459 від 23.01.2012 року за ДП МОУ „102 ПЕМ" зареєстрований перелік транспортних засобів.
Відповідно до п.89.5 статті 89 ПКУ платник податків зобов'язаний не пізніше робочого дня, наступного за днем набуття права власності на будь-яке майно, повідомити орган державної податкової служби про наявність такого майна. Орган державної податкової служби зобов'язаний протягом трьох робочих днів з дня отримання зазначеного повідомлення прийняти рішення щодо включення такого майна до акта опису майна, на яке поширюється право податкової застави та балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, або відмовити платнику податків у включенні такого майна до акта опису.
У разі якщо орган державної податкової служби приймає рішення про включення майна до акта опису, складається відповідний акт опису, один примірник якого надсилається платнику податків з повідомленням про вручення.
До прийняття відповідного рішення органом державної податкової служби платник податків не має права відчужувати таке майно.
Відповідно до п. 89.3 ст. 89 Кодексу, майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису. До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу. Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг. Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом державної податкової служби.
Оскільки платником податків не було надано жодних документів, що підтверджують право, за яким обліковуються виявлені транспортні засоби (власності, господарського відання, оперативного управління), тобто відсутності підтвердження інформації про те, що вказане майно не може бути джерелом погашення податкового боргу, 22.03.2012р. на адресу Підприємства було надіслано повідомлення про дату (28.03.2012) та місце (м. Севастополь, вул.. 4-та Бастіонна,32 - юридична адреса платника) здійснення перевірки (обстеження) території платника, а також про опис його майна у податкову заставу, із проханням забезпечити присутність посадових осіб підприємства та надати необхідні документи щодо наявності/відсутності майна. Вказане повідомлення було отримано уповноваженій особі платника 26.03.2011, про що свідчить підпис на картці поштового відправлення.
28.03.2012 р. відповідно до вимог п. 89.3 ст. 89 Кодексу, Наказу Міністерства фінансів України від 11.10.2011 N 1273, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23.11.2011 під №1339/20077 (далі - Порядок №1273), та на підставі Наказу ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя від 05.03.2012 р. № 273 „Про призначення податкових керуючих", податковий керуючий Шмагайло О.І. прибув на адресу ДП МОУ „102 ПЕМ" з метою проведення перевірки (обстеження) території платника ДП МОУ „102 ПЕМ" та складання Акту опису майна, на яке поширюється право податкової застави.
Статтею 16 Кодексу серед обов'язків платників податків передбачено обов'язок не перешкоджати законній діяльності посадової особи контролюючого органу під час виконання нею службових обов'язків та виконувати законні вимоги такої посадової особи (пп..16.1.9 ст.16 Кодексу), та допускати посадових осіб контролюючого органу під час проведення ними перевірок до обстеження приміщень, територій (крім житла громадян), що використовуються для одержання доходів чи пов'язані з утриманням об'єктів оподаткування, а також для проведення перевірок з питань обчислення і сплати податків та зборів у випадках, встановлених цим Кодексом (пп..16.1.13 ст. 16 Кодексу).
Згідно абз.1 п. 89.4 ст. 89 Кодексу, у разі якщо платник податків не допускає податкового керуючого для здійснення опису майна такого платника податків у податкову заставу та/або не подає документів, необхідних для такого опису, податковий керуючий складає акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу.
Всупереч положенням пп.1б.1.9, 16.1.13 ст.16, п.89.3 ст.89 Кодексу, та незважаючи на його попереднє повідомлення податковим органом про час та місце здійснення передбачених законодавством заходів податковим керуючим, посадові особи платника податків ДП МОУ „102 ПЕМ" були відсутні на місці здійснення перевірки, не забезпечивши при цьому допуск податкового керуючого Шмагайло О.І. до обстеження території платника та складання акту опису майна, яке передається у податкову заставу, про що складено відповідний Акт про відмову від опису майна у податкову заставу від 28.03.2011 №56/19-0.
Відповідно до п.91.3 ст.93 Кодексу, податковий керуючий описує майно платника податків, що має податковий борг, в податкову заставу, здійснює перевірку стану збереження майна, яке перебуває у податковій заставі, проводить опис майна, на яке поширюється право податкової застави, для його продажу у випадках, передбачених цим Кодексом, одержує від божника інформацію про операції із заставленим майном, та ін.
Пунктом 91.4 ст. 94 Кодексу передбачено, що у разі, якщо платник податків, який має податковий борг, перешкоджає виконанню податковим керуючим повноважень, визначених цим Кодексом, такий податковий керуючий складає ат про перешкоджання платником податків виконанню таких повноважень у порядку та за формою, що встановлюються центральним органом державної податкової служби.
У зв'язку з відмовою відповідачем у допуску податкового керуючого до виконання його законних повноважень, що фактично є перешкоджанням платника виконанню посадовою особою податкового органу законних повноважень, податковим керуючим у присутності двох понятих складено Акт про перешкоджання платником податків виконанню повноважень податкового керуючого від 28.03.2012 №55-19/062.
Відповідно до пп..94.2.7 ст.94 Кодексу, у разі, якщо платник податків не допускає податкового керуючого до складання акту опису майна, яке передається у податкову заставу, та/або акту опису (виділення) майна для його продажу, до такого платника може бути застосовано адміністративний арешт майна.
Оскільки наведені у поданні обставини свідчать про стійке небажання відповідача вживати заходи щодо погашення податкового боргу у добровільному порядку протягом тривалого періоду, дії та поведінка посадових осіб спрямовані на перешкоджання виконанню законних повноважень посадових осіб податкового органу, а передбачені Кодексом обов'язки платника ДП МОУ „102 ПЕМ" ним не виконуються, у відповідності до п.94.6 ст.96, начальником Д111 у Ленінському районі м. Севастополя ДПС 29.03.2012р. о 15 годині 33 хвилини було прийнято рішення про застосування повного арешту майна платника ДП МОУ „102 ПЕМ", який полягає у забороні платнику податків на реалізацію прав розпорядження або користування його майном. Зазначене рішення було надіслано платнику поштою 29.03.2012.
Відповідно до п.94.10 ст. 94 Кодексу, арешт на майно може бути накладено рішенням керівника органу державної податкової служби (його заступника), обґрунтованість якого протягом 96 годин має бути перевірена судом.
З огляду на наведене, суд дійшов висновку про обґрунтованість вимог позивача.
Керуючись, ст. ст. 158-163, 167 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
1. Позовні вимоги Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя - задовольнити.
2. Визнати обґрунтованим рішення начальника Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя Державної податкової служби Борисова C.B. від 29.03.2012 про повний арешт майна платника податків Державного підприємства Міністерства оборони України „102 Підприємство електричних мереж".
Повний текст постанови виготовлений 04.04.2012 р.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України, та може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені ст. 186 КАС України.
Постанова не набрала законної сили.
Суддя М.М. Кравченко