Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
15 травня 2012 р. № 2-а- 1358/12/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді - Панова М.М.,
за участю:
секретаря судового засідання - Каряки С.Г.,
представників сторін:
позивача - Руденко Г.Г.,
відповідача - Горошко Т.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом
Комунального підприємства Балаклійської районної ради "Балаклійські теплові мережі" до Державної податкової інспекції у Балаклійському районі Харківської області про скасування податкових повідомлень-рішень та визнання їх протиправними ,В С Т А Н О В И В:
До Харківського окружного адміністративного суду звернулось Комунальне підприємство Балаклійської районної ради "Балаклійські теплові мережі", з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Балаклійському районі Харківської області, в якому просить суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення ДПІ у Балаклійському районі Харківської області від 26 грудня 2011 року № 0000061601 та № 0000071601 прийнятих на підставі акту перевірки від 10 грудня 2011 року № 862/07-012/34328904.
Представник Позивача в судовому засіданні повністю підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити їх у повному обсязі.
Представник Відповідача проти позову заперечував, вважає його безпідставним та просив суд відмовити у задоволені позовних вимог.
Судом встановлено, що на підставі наказу від 17.11.2011р. № 441, згідно з п.п.75.1.2 п.75.1 ст.75, п.п.78.1.8 п.78 ст.78, ст..79 Податкового кодексу України фахівцями ДПІ у Балаклійському районі Харківської області було проведено документальну позапланову невиїзну перевірку комунального підприємства Балаклійської районної ради «Балаклійські теплові мережі» з питань законності декларування від'ємного значення податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. грн., за період з 01.08.2011р. по 31.08.2011р.
За результатами перевірки складено акт від 14.12.2011 року № 862 /07-012/34328904 про результати документальної позапланової невиїзної перевірки з питань законності декларування від'ємного значення з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис.грн. комунального підприємства Балаклійської районної ради «Балаклійські теплові мережі» (код за ЄДРПОУ 34328904) за період з 01.08.2011р. по 31.08.2011р. в якому зафіксовані встановлені відповідачем порушення п.п.197.1.28 п.197.1 ст.197, п.198.4 ст.198, п.199.1 та п.199.2 ст.199 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-УІ (із змінами і доповненнями) та п.п.4.6.2 та п.п.4.6.3 п.4.6 розділу V Наказу ДПА України від 25.02.2011р. №41 «Про затвердження порядку заповнення і подання податкової декларації з податку на додану вартість» зареєстрованого в Мінюсті України 16.02.2011р. №197/18935, в результаті чого: завищено від'ємне значення різниці між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту (рядок 19 декларації за серпень 2011 року) у розмірі 433 984,00 грн.; неправомірно зараховано від'ємне значення різниці між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту у зменшення суми податкового боргу з податку на додану вартість (рядок 20.1 декларації за серпень 2011 року) у розмірі 433 984,00 грн.; занижено суму податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет за підсумками поточного звітного періоду (рядок 25 декларації за серпень 2011 року) у розмірі 17 520,00грн.
Не погодившись с висновками акта перевірки КП Балаклійської районної ради "Балаклійські теплові мережі" було подано заперечення від 16.12.2011 року № 2051 про скасування акту перевірки , які рішенням ДПІ у Балаклійському районі Харківської області від 21.12.2011 року № 5298/10/07-016 , були залишені без задоволення, акт перевірки залишено без змін.
На підставі Акту від 14.12.2011 року № 862 /07-012/34328904 ДПІ у в Балаклійському районі Харківської області винесені податкові повідомлення-рішення № 0000061601 від 26 грудня 2011 року та № 0000071601 від 26 грудня 2011 року.
Не погодившись с вказаними податковими повідомленнями - рішеннями КП Балаклійської районної ради "Балаклійські теплові мережі" було подано скаргу від 11.01.2012 року № 35 Державній податковій адміністрації у Харківській області, про скасування податкових повідомлень - рішень, яка ДПА у Харківській області рішенням від 19.01.2012 року № 270/10/25-103 була залишена без задоволення , а податкові повідомлення - рішення без змін.
Суд зазначає, що при перевірці законності декларування від'ємного значення податку на додану вартість за серпень 2011р. (рядок 19 декларації), яке було зараховане КП БРР «Балаклійські теплові мережі» у зменшення податкового боргу з податку на додану вартість (рядок 20.1 декларації) встановлено наступне: Основною виробничою діяльністю КП БРР «Балаклійські теплові мережі» є постачання теплової енергії кінцевому споживачу, вартість якої включається до складу квартирної плати фізичним особам і до якої відповідно до пункту 187.10 статті 187 Кодексу застосовується особливий порядок ведення податкового обліку - касовий метод.
Згідно п. 188.1 ст. 188 Кодексу у разі якщо постачання товарі здійснюється за регульованими цінами (тарифами), база оподаткування визначається виходячи з їх договірної (контрактної вартості), визначеної за такими цінами (тарифами) відповідно.
При цьому діючим законодавством встановлено окремий порядок оплати вартості житлово-комунальних послуг, а саме: базою оподаткування (п. 188.1 ст. 188 Кодексу) житлово - комунальних послуг є тариф, незалежно від того, за рахунок яких джерел такий тариф отримується: сплачується він безпосередньо населенням чи перераховується замість окремих категорій населення бюджетом у зв'язку з наданими населенню пільгами або субсидіями. У декларації з ПДВ такі суми відображаються в рядку 1 розділу І у звітному періоді їх отримання і лише в тій частині їх вартості, яка відповідає тарифу; звільняється від оподаткування ПДВ (п.п. 197.1.28 п. 197.1 ст. 197 Кодексу) частина вартості житлово-комунальних послуг, яка перевищує тариф і яка отримується постачальником житлово-комунальних послуг з бюджету у вигляді виробничої дотації (п.п.14.1.16п.14.1ст.14 Кодексу) на покриття збитків від постачання послуг за тарифом. У декларації з ПДВ такі суми відображаються в рядку 5 розділу І з одночасним поданням додатка 6 того звітного періоду, в якому відбулося фактичне надання таких послуг.
Відповідно до п.198.3 ст. 198 Кодексу визначено, що податковий кредит звітного періоду складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою підпунктом 193.1 статті 193 (з 01.01.2011р. по 31.12.2013р. пунктом 10 підрозділу 2 розділу XX) цього Кодексу, протягом такого звітного періоду, у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів (в тому числі при їх імпорті), та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Згідно до п. 198.4 ст. 198 Кодексу не відносяться до податкового кредиту суми податку нараховані (сплачені) за придбані (виготовлені) платником товари/послуги та основні фонди, які призначаються для їх використання в операціях, які не є об'єктом оподаткування та/або звільняються від оподаткування.
При застосуванні касового методу (п.п. 14.1.266 п.14.1 ст.14 Кодексу) формування податкового кредиту, дата виникнення права на податковий кредит визначається як дата списання коштів з банківського рахунку (видачі з каси) платника податку або дата надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів/послуг.
Пунктом 199.1 ст.199 Кодексу визначено пропорційне формування податкового кредиту для оподаткованих і звільнених від оподаткування операцій, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг в оподатковуваних та звільнених від оподаткування операціях.
Згідно п.199.2 ст.199 Кодексу - частка використання сплаченого (нарахованого) податку за придбаними (ввезеними) товарами (послугами) між оподаткованими та неоподаткованими операціями визначається у відсотках як відношення обсягів постачання (без урахування сум податку) за попередній календарний рік до сукупних обсягів постачання оподаткованих та неоподаткованих операцій (без урахування сум податку) за цей самий попередній календарний рік. Визначена у процентах величина застосовується протягом поточного календарного року.
Враховуючи вищенаведене, частина нарахованого (сплаченого) податку, пропорційна звільненому від оподаткування обсягу послуг, не бере участі в формуванні податкового кредиту. У даному випадку ця частина дорівнює вартості житлово - комунальних послуг, яку їх постачальник отримує з бюджету у вигляді дотації на покриття збитків від постачання послуг за тарифом. Ця частина ПДВ не включається до складу податкового кредиту, оскільки припадає на частину вартості житлово - комунальних послуг, звільнену від оподаткування.
Розрахунок частки використання товарів/послуг та/або неоподаткованих активів в оподаткованих та неоподаткованих операціях здійснюється за попередній календарний рік та подається разом з декларацією за останній звітний податковий період поточного року та застосовується протягом наступного календарного року. У 2011 році такий розрахунок вперше подавався платниками разом з декларацією за березень 2011 року. Такий розрахунок згідно п.п. 4.4 п.4 розділу V Наказу ДПА України від 25.02.2011р. №41 «Про затвердження форм та порядку заповнення і подання податкової звітності з ПДВ» - зареєстрований в Мінюсті України 16.02.2011р. № 197 /18935 (надалі Наказ №41) здійснюється у таблиці додатка 7 (Д7) до податкової декларації з ПДВ як для товарно - матеріальних цінностей, так і для основних фондів. Отже цей розрахунок має застосовуватися до кінця поточного року, це значення рядків 15.1 та 15.2 розділу II «Податковий кредит» Декларації.
Статтею 34 Закону України від 23.12.2010 р. N 2857-УІ "Про Державний бюджет України на 2011 рік" у 2011 році передбачені субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, що вироблялася, транспортувалася та постачалася населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії тарифам, що затверджувалися або погоджувалися відповідними органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, здійснюється у порядку, встановленому кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.05.2011р. N503 (далі - Постанова № 2503) затверджено «Порядок перерахування у 2011 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, що вироблялася, транспортувалася та постачалася населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії тарифам, що затверджувалися або погоджувалися відповідними органами державної влади чи органами місцевого самоврядування» та передбачено перерахування у 2011 р. субвенції з держбюджету місцевим бюджетам для погашення заборгованості минулих років з різниці в тарифах на теплову енергію, що постачалася населенню, та яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії тарифам, що затверджувалися органами державної влади чи органами місцевого самоврядування.
Перевіркою встановлено, що 03.08.2011 року з державного бюджету місцевому бюджету була перерахована субвенція на погашення заборгованості минулих років в різниці тарифів на теплову енергію згідно статті 34 Закону №2857-УІ та Постанови №503 на загальну суму 2 709 025.97грн., а саме:
-доручення 307/503 від 14.06.2011р. - загальний транзит у розмірі 101 243,62грн. (згідно договору №307/503 від 14.06.2011р. про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.05.11 №503);
-доручення 309/503 від 14.06.2011р. - загальний транзит у розмірі 340 065,71грн. (згідно договору №309/503 від 14.06.2011р. про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.05.11 №503);
-доручення 308/503 від 14.06.2011р. - загальний транзит у розмірі 1 010 862,71грн. (згідно договору №308/503 від 14.06.2011р. про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.05.11 №503);
-доручення 302/503 від 14.06.2011р. - загальний транзит у розмірі 1 256 853,93грн. (згідно договору №302/503 від 14.06.2011р. про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.05.11 №503).
Вищенаведена субвенція 03.08.2011 року у повному обсязі була перерахована Харківській філії дочірньої компанії «Газ України» Національної акціонерної компанії Нафтогаз України» (код за ЄДРПОУ 23911595) за отриманий у 2010 році газ природний у сумі 2 709 025,97грн., в т. ч. загальний обсяг постачання без ПДВ - 2 257 522,00грн. та сума ПДВ - 451 504,34грн., згідно платіжних документів:
-№2 - за постачання газу за 2010р. згідно договору №10/11-60 ТЕ-02 від 14.10.2010р. «Про закупівлю природного газу за державні кошти» на загальну суму з ПДВ
101 243,62грн., в т. ч. ПДВ 16 873,94грн.;
-№4 - за постачання газу за 2010р. згідно договору №09/10-64 ТЕ-02 від 30.09.2009р.«Про закупівлю природного газу за державні кошти» на загальну суму з ПДВ 340 065,71грн., в т. ч. ПДВ 56 677,62грн.;
-№3 - за постачання газу за 2010р. згідно договору №09/10-88 ТЕ-02 від 30.09.2009р. «Про закупівлю природного газу за державні кошти» на загальну суму з ПДВ 1 010 862,71грн., в т. ч. ПДВ 168 477,12грн.;
-№1 - за постачання газу за 2010р. згідно договору №10/11-62 ТЕ-02 від 14.10.2010р. «про закупівлю природного газу за державні кошти» на загальну суму з ПДВ 1256 853,93грн., в т. ч. ПДВ 209475,66грн.
-На суму перерахованих Харківській філії дочірньої компанії «Газ України» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» коштів (03.08.2011р.) за отриманий у 2010 році газ природний, КП БРР «Балаклійські теплові мережі», яке застосовує касовий метод введення податкового обліку, включило до рядку 10.1 декларації з ПДВ за серпень 2011 року податкові накладні отримані у лютому-квітні 2011 року та жовтні - грудні 2010 року на обсяг придбання (без ПДВ) у сумі 2 257 521,56 грн. та дозволений податковий кредит у сумі 451 504,31грн., а саме; до строк 16-24 «Реєстру отриманих податкових накладних» декларації з податку на додану вартість за серпень 2011 року віднесло наступні податкові накладні отримані від ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз Українки»: - від 30.11.2010р. № 513 /5 на обсяг постачання без ПДВ 292 890,95грн. та суму ПДВ 4 58 578,19грн.; - від 31.12.2010р. № 383 /5 на обсяг постачання без ПДВ 84369,65грн. та суму ПДВ 16873,93грн.; - від 31.10.2010р, № 455 /5 на обсяг постачання без ПДВ 215 863,85грн. та суму ПДВ 43 172,77грн.;- від 31.12.2010р. № 384 /5 на обсяг постачання без ПДВ 538 623,43грн. та суму ПДВ 107 724,69грн.; від 31.03.2010р. № 114 /5 на обсяг постачання без ПДВ 169470,15грн. та суму ПДВ 22 783,59грн.; - від 28.02.2010р. № 131 /5 на обсяг постачання без ПДВ 422482,65грн. та суму ПДВ 84 496,53грн.; від 31.03.2010р. № 115 /5 на обсяг постачання без ПДВ 338294,72грн. та суму ПДВ 67 658,94грн.; - від 30.04.2010р. № 107 /5 на обсяг постачання без ПДВ 81 608,21грн. та суму ПДВ 16321,64грн.
Судом під час розгляду справи встановлено та представником відповідача зазначено, що при наданні заперечень до документальної позапланової невиїзної перевірки КП БРР «Балаклійські теплові мережі» були надані договори від 14.06.2011р. за №302/503, за №307/503, за №308/503 та №309/503 «Про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.05.2011 №503», які підтверджують, що предметом договорів є організація проведення сторонами взаєморозрахунків відповідно до статті 34 Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» та постанови Кабінету Міністрів України від 11 травня 2001р. №503.
Таким чином, враховуючи вищезазначені обставини перевіркою було обгрунтовано встановлено, що позивач порушив п.п.197.1.28 п.197.1 ст.197, п.198.4 ст.198, п.199.1 та п.199.2 ст.199 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-УІ (із змінами і доповненнями) та п.п.4.6.2 та п.п.4.6.3 п.4.6 розділу V Наказу ДПА України від 25.02.2011р. №41 «Про затвердження порядку заповнення і подання податкової декларації з податку на додану вартість» зареєстрованого в Мінюсті України 16.02.2011р. №197/18935, в результаті чого: завищено від'ємне значення різниці між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту (рядок 19 декларації за серпень 2011 року) у розмірі 433 984,00 грн.; неправомірно зараховано від'ємне значення різниці між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту у зменшення суми податкового боргу з податку на додану вартість (рядок 20.1 декларації за серпень 2011 року) у розмірі 433 984,00 грн.; занижено суму податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет за підсумками поточного звітного періоду (рядок 25 декларації за серпень 2011 року) у розмірі 17 520,00грн.
Отже, прийняті на підставі вищевказаного акту перевірки податкові повідомлення - рішення є цілком обгрунтованими та не суперечать нормам Конституції України, Податкового кодексу України, законам України та іншим нормативно - правовим актам.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобовязані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
У відповідності з Конституцією України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій, чи бездіяльності органів державної влади, місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
У відповідності з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України, з виконанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку
Відповідно до ч.1 ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Частиною 2 ст.71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Позивачем в судовому засіданні не надано суду належних та допустимих доказів в обґрунтування неправомірності оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, натомість відповідачем належним чином доведена законність та правомірність вказаних правових актів індивідуальної дії.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 11, 71, 94, 159, 160-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову Комунального підприємства Балаклійської районної ради "Балаклійські теплові мережі" до Державної податкової інспекції у Балаклійському районі Харківської області про скасування податкових повідомлень-рішень та визнання їх протиправними - відмовити в повному обсязі.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня його проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАСУ, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
У повному обсязі постанова виготовлена 18 травня 2012 року.
Суддя Панов М.М.