Постанова № 24217662, 28.03.2012, Маневицький районний суд Волинської області

Дата ухвалення
28.03.2012
Номер справи
0311/1527/2012
Номер документу
24217662
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 0311/1527/2012

Категорія 10.2

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 березня 2012 року Маневицький районний суд Волинської області

в складі: головуючого - судді Невара О.В., розглянувши в порядку скороченого провадження в смт. Маневичі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі Волинської області про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунок і виплату пенсії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі Волинської області про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунок і виплату пенсії. Свої вимоги обґрунтував тим, що він 14 січня 2011 року звернувся до відповідача із заявою щодо проведення перерахунку призначеної пенсії за віком. З 1.01.2011 року відповідачем було проведено перерахунок пенсії позивачу. Разом з тим, при проведенні перерахунку не було застосовано показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2010 календарний рік. Як стало відомо позивачу, управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі провело перерахунок його пенсії без застосування показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2010 рік. Вказані дії відповідача ОСОБА_1 вважає протиправними. Посилаючись на зазначені обставини, просив суд визнати дії управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі протиправними та зобов'язати провести перерахунок та виплату йому пенсії з січня 2011 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2010 календарний рік.

Ухвалою Маневицького районного суду Волинської області від 9 березня 2012 року поданий ОСОБА_1 адміністративний позов до управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі Волинської області про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунок і виплату пенсії за період з 1.01.2011 року по 21.08.2011 року залишено без розгляду.

Відповідно до ухвали Маневицького районного суду Волинської області від 9 березня 2012 року судовий розгляд даної адміністративної справи здійснюється в порядку скороченого провадження.

Представник відповідача Лемещук А.В. подала до суду заперечення на позовні вимоги ОСОБА_1, в якому вказала, що проти задоволення позову заперечують, оскільки пенсія позивачу нараховується та виплачується відповідно до вимог діючого законодавства, а тому у задоволенні позову просили відмовити за безпідставністю.

Дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до висновку, що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивачу ОСОБА_1 призначена пенсія по віку, він перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Маневицькому районі. Після призначення пенсії позивач продовжує працювати. 14.01.2011 року ОСОБА_1 звернувся в управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі із заявою щодо проведення перерахунку призначеної пенсії за віком з більшого стажу. З 1.01.2011 року відповідачем було проведено перерахунок пенсії позивачу з врахуванням збільшення стажу. Разом з тим, при проведенні перерахунку не було застосовано показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, оскільки ОСОБА_1 заяви про проведення перерахунку призначеної пенсії за віком з більшого заробітку в січні 2011 року та в подальшому в управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі не подавав. Зазначене встановлено з досліджених судом пенсійного посвідчення № НОМЕР_1, заперечення управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі на позовні вимоги ОСОБА_1, повідомлення управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі № 711/К-01 від 27.07.2011 року.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії встановлено ч. 2 ст. 40 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Перерахунок пенсій у зв'язку зі збільшенням, зокрема страхового стажу, встановлено ч. 4 ст. 42 зазначеного Закону.

Так, ч. 2 ст. 40 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено формулу заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії.

У редакції Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року, яка набрала чинності 1 січня 2004 року, зазначена формула була такою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 +... + Кзn);

К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи (абзаци другий - шостий ч. 2 ст. 40 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування").

Ч. 4 ст. 42 зазначеного Закону (у редакції від 9 липня 2003 року) визначено, що у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону.

Аналіз ч. 4 ст. 42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" свідчить, що при перерахунку пенсії застосовується заробітна плата (дохід) пенсіонера, яку він отримував до призначення пенсії, або яку він отримував за період роботи, який є періодом страхового стажу.

З огляду на викладене під час перерахунку пенсії у формулі Зп = Зс х (Ск : К) змінюються лише показники Ск та К. Зокрема, у величину Ск додаються коефіцієнти заробітної плати (доходу) за кожен місяць страхового стажу, який став підставою для перерахунку пенсії. Що ж стосується показника К, то він збільшується кількістю додаткових місяців страхового стажу. Решта показників залишається без змін.

Таким чином, під час перерахунку пенсії величина середньої заробітної плати (доходу) враховується та, яка використовувалася під час призначення пенсії, тобто це - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії (абзац четвертий ч. 2 ст. 40 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування").

Підпунктом „б" підпункту 9 пункту 35 розділу II Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 року, який набрав чинності з 1.01.2008 року, абзац четвертий ч. 2 ст. 40 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" було викладено в новій редакції: „Зс (середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади у галузях статистики, економіки, праці та соціальної політики і фінансів".

Цим же Законом (підпункт „б" підпункту 10 пункту 35 розділу II) ч. 4 ст. 42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" викладено в такій редакції: „У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім ч. 1 ст. 40 цього Закону. У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію".

Тобто, з 1 січня 2008 року змінено показник середньої заробітної плати (доходу) - однієї із складових формули заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії та встановлено, що цим показником має бути середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески. Також змінено порядок перерахунку пенсії особам, які після призначення пенсії продовжували працювати.

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, положення підпункту „б" підпункту 9, підпункту „б" підпункту 10 пункту 35 розділу II Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

Згідно ч. 2 ст. 152 Конституції України Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Рішення КСУ зворотної дії в часі не має.

Таким чином, з 22 травня 2008 року відновили дію положення ч. 2 ст. 40 та ч. 4 ст. 42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у первинній його редакції, які й підлягають застосуванню.

Тобто, на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії ч. 4 ст. 42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" діяла в попередній редакції, яка не передбачала перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

28 травня 2008 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 530 „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", якою встановлено порядок перерахунку пенсій особам, які після її призначення продовжували працювати, відмінний від того порядку, який визначений ч. 4 ст. 42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (у редакції від 9 липня 2003 року).

Таким чином, починаючи з 28 травня 2008 року діють два нормативно-правові акти (Закон України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та постанова Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року, які по різному регулюють розмір показника середньої заробітної плати, що враховується для обчислення пенсії.

Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над іншими підзаконними нормативними актами, в даному випадку застосуванню підлягає Закон України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а саме нормативні положення ст. 42 цього Закону, що діяли в редакції до скасування змін, внесених Законом України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", та були і залишаються чинними на момент проведення перерахунку пенсії. Як зазначалося вище, зі змісту цих положень випливає, що під час перерахунку пенсії величина середньої заробітної плати (доходу) враховується та, яка використовувалася під час призначення пенсії.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що вимоги позивача про зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату йому пенсії з січня 2011 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2010 календарний рік, є безпідставними.

Крім того, суд бере до уваги, що ОСОБА_1 14.01.2011 року звернувся до управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі із заявою про перерахунок призначеної пенсії за віком в зв'язку зі збільшенням стажу. Заяви про перерахунок призначеної пенсії за віком з більшого заробітку ОСОБА_1 до відповідача не подавав.

Аналізуючи зібрані та досліджені в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд вважає, що у задоволенні позову ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі Волинської області про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунок і виплату пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2010 календарний рік, слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 4, 5, 7-14, 71, 86, 94, 104, 158-163, 167, 183-2, 186, 256 КАС України, ст.ст. 40, 42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9.07.2003 року, ст.ст. 3, 6, 8, ч. 2 ст. 19, ст. 22, ч. 1 ст. 46, ст. 64 Конституції України, ППВС України № 9 від 1.11.1996 року „Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя", ППВС України № 8 від 13.06.2007 року „Про незалежність судової влади", п.п. 3 п. 11 постанови КМУ № 530 від 28 травня 2008 року „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", суд, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі Волинської області про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунок і виплату пенсії відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Маневицький районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: