ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
14 травня 2012 року 09:49 № 2а-15877/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Шейко Т.І.,
при секретарі судового засідання Деруги Н.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомУправління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києвадо Державного підприємства «Український науково-дослідний інститут нафтопереробної промисловості «МАСМА»простягнення заборгованості
встановив:
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до відповідача про стягнення заборгованості по відшкодуванню коштів на виплату різниці між сумами пенсій, призначених відповідно до вимог ст. 24 Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність»та обчислених відповідно до інших законодавчих актів у розмірі 89 866,75 грн.
Позовні вимоги вмотивовані тим, що відповідачем не сплачена заборгованість з відшкодування Пенсійним фондом України різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність»і сумою пенсії, призначеної відповідно до інших законодавчих актів у розмірі 89866,75 грн. за період червень -липень 2011 року.
В судовому засіданні представник позивача зазначив, що у позові міститься технічна помилка щодо періоду заборгованості, а саме: не за червень -липень, а за серпень -вересень 2011 року.
Відповідач позов не визнав, посилаючись на не підтвердження заявленої до сплати суми відповідними документами та розрахунками.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Правові відносини щодо призначення пенсій науковим працівникам врегульовані Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність»від 13.12.1991 року №1977-XII (в редакції Закону України від 01.12.1998 року №284-XIV).
Відповідно до ст. 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність»(в редакції Закону України від 22.09.2006 року №190-V, який набрав чинності з 1 січня 2007 року) різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується: для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету; для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом; для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів (абз. 2-4 ч. 9). Відповідні положення містились і в попередній редакції (Закон України від 20.11.2003 року №1316- IV, який набрав чинності з 1 січня 2004 року) статті 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність».
Згідно з ч. 6 ст. 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність»(в редакції Закону України від 06.04.2000 року №1646-III, який набрав чинності 17 травня 2000 року) різниця між сумою призначення пенсії за цим Законом та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право дана особа, фінансується для наукових (науково-педагогічних) працівників бюджетних установ і організацій за рахунок державного бюджету, а для наукових (науково-педагогічних) працівників інших підприємств і організацій -за рахунок коштів цих підприємств і організацій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 5 «Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність»і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 року №372 передбачено, що розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення за зразком, що додається. Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточних роках.
Аналогічна процедура визначалась п. 8 Порядку фінансування та виплати різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних бюджетних установ і організацій, науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств і організацій згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 року №1826 (втратив чинність згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 року №372).
У відповідності з вищенаведеними нормами позивачем на адресу відповідача надсилались повідомлення про необхідність сплати відповідачем суми витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів за 2011 рік.
В своїх запереченнях проти позову відповідач вказував на недодержання позивачем вимог законодавства щодо надіслання повідомлень в січні 2011 року і отримання їх лише у вересні 2011 р. та не підтвердження розрахунків, зазначених у повідомленнях, відповідними документами.
Суд критично ставиться до таких тверджень відповідача.
Так, відповідач стверджував, що в січні 2011 року жодних повідомлень від позивача взагалі не отримував. Проте, таке твердження відповідача спростовується наданим позивачем реєстром поштових відправлень від 21.01.2011 р. та поштовим повідомленням № К-148 03148 04443341 про вручення 24.01.2011 р. кореспонденції адресату.
Крім того, відповідач стверджував, що позивачем до повідомлень не надані відповідні документи (довідки про заробітну плату, копії трудових книжок працівників, інші документи), що в свою чергу позбавило можливості відповідача встановити правильність заявленої до сплати суми.
З цього приводу суд звертає увагу на наступне.
Як було вище наведено, діючими нормами не передбачено надсилання органами Пенсійного фонду України на адреси платників інших документів, крім повідомлень за визначеним зразком. До того ж, процедура призначення пенсії особі передбачає видачу підприємством довідок щодо стажу роботи особи на даному підприємстві та щодо розміру її заробітної плати. Відповідно, копії трудових книжок осіб, що працюють (працювали) на даному підприємстві мають зберігатись на цьому підприємстві. Таким чином, вказані документи мають бути наявні у відповідача.
Крім того, як вже було зазначено вище, підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточних роках.
Відповідач у судовому засіданні повідомив, що підприємство самостійно не розраховувало суму і не сплачувало до 25 числа щомісяця органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточних роках та не зверталось до пенсійного органу за допомогою у таких розрахунках. Водночас, підприємством не оскаржувалась ні в адміністративному, ні в судовому порядку визначена у повідомленнях пенсійного органу сума, не оспорювалась кількість пенсіонерів та розмір призначеної їм пенсії.
В своїх запереченнях проти позову відповідач також посилався на висновок судово-економічної експертизи №399/12-44 від 28.02.2012 р., відповідно до якого встановити чи підтверджується документально сума заборгованості Державного підприємства «Український науково-дослідний інститут нафтопереробної промисловості «Масма»по відшкодуванню коштів на виплату різниці між сумами пенсій, призначених науковим працівникам відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність», та сумами пенсій цих осіб, обчислених відповідно до інших законодавчих актів, визначена Управлінням пенсійного фонду України у Святошинському районі м. Києва за період з 01 серпня 2011 року до 30 вересня 2011 року у розмірі 89866,75 грн., не видається за можливе з причин, викладених в дослідницькій частині висновку.
Відповідно до ч. 5 ст. 82 КАС України висновок експерта для суду не є обов'язковим, однак не згода суду з ним повинна бути вмотивована в постанові або ухвалі.
З дослідницької частини експертного висновку вбачається, що підтвердити визначену пенсійним органом суму не вдається за можливе з причин відсутності повного пакету документів з приводу призначення пенсій вказаним в повідомленнях особам.
В судовому засіданні представником позивача зазначалось, що будь-яких довідок щодо призначення пенсій, їх розміру, копій трудових книжок пенсіонерів Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва до експертної установи не надсилало, з тих підстав, що така інформація міститься на самому підприємстві.
Разом з тим, відсутність у експерта повного пакету документів, в зв'язку з чим йому не вдалось встановити чи підтверджується документально сума, визначена в повідомленнях, не позбавляє відповідача обов'язку сплачувати кошти на відшкодування витрат Пенсійного фонду України на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-технічним) працівникам згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність»і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи. До того ж, відповідач, отримавши повідомлення Пенсійного фонду, в разі не згоди, не позбавлений був права оскаржувати, як нараховані до відшкодування суми, так і дії Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва щодо нарахування таких сум, надсилання повідомлень чи не надання будь-яких інших документів.
З огляду на те, що відповідачем не сплачено заборгованість з відшкодування Пенсійним фондом України різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність»і сумою пенсії, призначеної відповідно до інших законодавчих актів у розмірі 89866,75 грн. за серпень та вересень 2011 року, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, відтак адміністративний позов підлягає задоволенню.
Судові витрати, які підлягають стягненню у відповідності зі статтею 94 Кодексу адміністративного судочинства -відсутні.
На підставі наведеного, керуючись ст. 124 Конституції України, ст. ст. 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі міста Києва задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства «Український науково-дослідний інститут нафтопереробної промисловості «Масма»(ідентифікаційний номер 00149943) заборгованість по відшкодуванню коштів на виплату різниці між сумами пенсій, призначених відповідно до вимог ст. 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність»та обчислених відповідно до інших законодавчих актів за період серпень -вересень 2011 року у розмірі 89866,75 грн. (вісімдесят дев'ять тисяч вісімсот шістдесят шість грн. 75 коп.) на користь Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва на р/р 256053012612 в Головному управлінні Ощадбанку по м. Києву та Київській області, МФО 322669, код ЄДРПОУ 22869431.
Постанова набирає законної сили у відповідності зі ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими ст. ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т.І. Шейко