Постанова № 24212366, 20.04.2012, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
20.04.2012
Номер справи
2а-4083/12/2670
Номер документу
24212366
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

20 квітня 2012 року № 2а-4083/12/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Пащенка К.С., при секретарі судового засідання Шмігелю Т.В., розглянувши адміністративну справуза позовомПублічного акціонерного товариства «Укрнафта»доРоменської міжрайонної державної податкової інспекції у Сумської областіпровизнання протиправними та скасування рішень,ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить, з урахуванням збільшення позовних вимог, визнати протиправним та скасувати рішення Роменської МДПІ Сумської області № 13253/15-236 від 20.12.2011 про невизнання як податкової декларації податкового розрахунку з рентної плати за нафту, природний газ та газовий конденсат за листопад 2011 року та № 640/15-236 від 19.01.2012 про невизнання як податкової декларації податкового розрахунку з рентної плати за нафту, природний газ та газовий конденсат за грудень 2011 року.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив задовольнити позов у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та просив відмовити у задоволенні позову.

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 20.04.2012 проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 25.04.2012, про що повідомлено сторонам після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

19.12.2011 та 19.01.2012 Договором №999/97 подано до Роменської МДПІ податковий розрахунок з рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат за листопад 2011 року та грудень 2011 року відповідно.

Листами № 13253/15-236 від 20.12.2011 та № 640/15-236 від 19.01.2012 Роменська МДПІ повідомила, що податковий розрахунок не вважається податковою декларацією (розрахунком) і отримав статус «не визнано як податкова декларація»у зв'язку з тим, що форма Податкового розрахунку, затверджена Наказом ДПАУ від 24.12.2010 № 1012, передбачає відображення у розділах 2 та 4 відомостей про платника, зокрема, його назву та код за ЄДРПОУ, суб'єктами якого відповідно до Положення про Єдиний реєстр підприємств та організацій України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.01.1996 № 118 (в редакції постанови КМУ від 22.0б.2005 № 499), є юридичні особи та відокремлені підрозділи юридичних осіб всіх форм власності та організаційно-правових форм господарювання, що знаходяться на території України та провадять свою діяльність на підставі її законодавства. При цьому орган державної податкової служби зазначає, що оскільки наданий Договору №999/97 реєстраційний (обліковий) номер платників податків з Тимчасового реєстру Державної податкової адміністрації України є суто податковим номером, а не кодом за ЄДРПОУ, а сам Договір №999/97 не включений до ЄДРПОУ, то платник податку, вказавши у відповідних розділах Податкового розрахунку назву Договору №999/97 та податковий номер останнього, тим самим самовільно змінив обов'язкові реквізити податкової звітності.

Судом встановлено, що 24.12.1997 між підприємством «Полтаванафтогаз»(правонаступником якого є Публічне акціонерне товариство «Укрнафта»(далі -ПАТ «Укранафта»)) та Моментум Енерджі Інтернешенл Інк. був укладений договір № 999/97 про спільну інвестиційну і виробничу діяльність не пов'язану із створенням юридичної особи з освоєння та розробки Андріяшівського газоконденсатного родовища (далі -Договір № 999/97).

Відповідно до пунктів 4.1 та 9.1 Договору №999/97 сторони уповноважили ПАТ «Укранафта»на ведення обліку результатів спільної діяльності.

26.02.1998 Державною податковою адміністрацією у м. Полтаві Договір № 999/97 взято на облік відповідно до чинних на момент укладення договору норм «Порядку ведення податкового обліку та складання податкової звітності результатів спільної діяльності на території України без створення юридичної особи», затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України N 234 від 11.07.1997 та «Порядку обліку платників податків, зборів», затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України N 80 від 19.02.1998, про що на титульному аркуші Договору № 999/97 міститься відповідна відмітка органу державної податкової служби.

Відповідно до Додатку 4 «Інструкції про порядок обліку платників податків», затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України N 552 від 17.11.1998, Державною податковою інспекцією в м. Полтаві була видана Довідка форми № 4-ОПП за № 86 від 23.12.1998, якою підтверджено факт виникнення та взяття на облік нового платника податків з вказівкою його повної назви, реєстраційного податкового номеру, та місцезнаходження -«Договір №999/97 від 24.12.1997 з НГВУ «Полтаванафтогаз»та компанією «Моментум Ентерпрайзис Істерн Юроп ЛТД»м. Полтава, вул. Радянська, 12, ТРДПА 403739509».

В подальшому, у зв'язку зі зміною облікових даних платника податків, зокрема, зміною керівника НГВУ «Полтаванафтогаз»ВАТ «Укрнафта», Державною податковою інспекцією в м. Полтаві була видана нова Довідка форми № 4-ОПП за № 14805/29-017 від 23.07.2007.

1 січня 2007 року, внаслідок змін в законодавстві, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2006 N 1850, Договір № 999/97 подавав податкові розрахунки та сплачував рентну плату за нафту, природний газ і газовий конденсат за місцезнаходженням родовища корисних копалин - до Роменської міжрайонної державної податкової інспекції, залишаючись при цьому на обліку в ДПІ в м. Полтаві.

Згідно з абзацом першим п. 48.1. ст. 48 Податкового кодексу України податкова декларація складається за формою, встановленою центральним органом державної податкової служби за погодженням з Міністерством фінансів України.

Форма Податкового розрахунку з рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобувається в Україні, затверджена наказом Державної податкової адміністрації України № 1012 від 24.12.2010.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 01 серпня 2011 року у справі № 2а-9070/11/2670, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 31 січня 2012 року, вказаний наказ № 1012 від 24.12.2010 визнано протиправним і скасовано:

- в частині визначення реквізиту «код за ЄДРПОУ, або реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серія, номер паспорта»розділу другого Податкового розрахунку з рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобуваються в Україні;

- в частині визначення реквізиту «код за ЄДРПОУ, або реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серія, номер паспорта»розділу четвертого Податкового розрахунку з рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобуваються в Україні;

- в частині включення до Податкового розрахунку з рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобуваються в Україні, розділу четвертого;

а також зобов'язано Державну податкову адміністрацію України включити до форми Податкового розрахунку з рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобуваються в Україні, затвердженої Наказом Державної податкової адміністрації України від 24.12.2010 № 1012 «Про затвердження форми Податкового розрахунку з рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобуваються в Україні»реквізит визначений «замість реквізиту «код за ЄДРПОУ, або реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серія, номер паспорта»реквізит «код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром податкових розрахунків з плати за користування надрами», замість реквізиту «код за ЄДРПОУ, або реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серія, номер паспорта»реквізит «код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті)»відповідно до того, як останній реквізит визначений п. 48.3 статті 48 Податкового кодексу України.

Абзацом другим п. 48.1. ст. 48 Податкового кодексу України форма податкової декларації повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору.

Відповідно до змісту п. 48.2 ст. 48 Податкового кодексу України встановлено поняття обов'язкових реквізитів податкового розрахунку, як інформації, яку повинна містити форма податкової декларації та за відсутності якої документ втрачає визначений цим Кодексом статус із настанням передбачених законом юридичних наслідків.

У відповідності до п. 48.3 ст. 48 Податкового кодексу України податкова декларація повинна містити такі обов'язкові реквізити: тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий); звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація; звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку); повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами; код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті); місцезнаходження (місце проживання) платника податків; найменування органу державної податкової служби, до якого подається звітність; дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми); ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток посадових осіб платника податків; підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).

Згідно з п. 48.4 ст. 48 Податкового кодексу України у окремих випадках, коли це відповідає сутності податку або збору та є необхідним для його адміністрування, форма податкової декларації додатково може містити такі обов'язкові реквізити: відмітка про звітування за спеціальним режимом; код виду економічної діяльності (КВЕД); код органу місцевого самоврядування за КОАТУУ; індивідуальний податковий номер та номер свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість згідно з даними реєстру платників податку на додану вартість за звітний (податковий) період.

Пунктом 49.8 ст. 9 Податкового кодексу України встановлено, що прийняття податкової декларації є обов'язком органу державної податкової служби. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.

З аналізу наведених норм видно, що перелік обов'язкових реквізитів, зазначених в пунктах 48.3. та 48.4. ст. 48 Податкового кодексу України, не містить такого реквізиту як назва юридичної особи чи відокремленого підрозділу, а відтак, суд приходить до висновку, що твердження відповідача про те, що вказаний реквізит обов'язковий для податкової декларації є помилковим та неправомірним. Водночас, за висновком суду обов'язковим реквізитом є повне найменування платника податків згідно з реєстраційними документами.

В листах № 13253/15-236 від 20.12.2011 та № 640/15-236 від 19.01.2012 зазначено, що номер 403739507 є податковим номером платника податків і зберігається за ним відповідно до п. 3.1 наказу ДПАУ № 979 від 22.12.2010 «Про затвердження Порядку обліку платників податків і зборів та визнання такими, що втратили чинність, наказів Державної податкової адміністрації України».

Як видно з матеріалів справи, в податкових розрахунках в розділі 2 міститься повне найменування платника податків згідно з реєстраційними документами, а саме -«Договір № 999/97 про спільну інвестиційну і виробничу діяльність не пов'язану із створенням юридичної особи з освоєння та розробки Андріяшівського газоконденсатного родовища», тобто саме таке найменування платника податків, яке вказане в реєстраційному документі - Довідці форми №4-ОПП за № 14805/29-017 від 23.07.2007, виданої державною податковою інспекцією в м. Полтаві.

Крім того, в Довідці форми №4-ОПП за №14805/29-017 від 23.07.2007 вказано, що номер 403739509 є реєстраційним номером платника податків, тому саме такий обов'язковий реквізит вказано платником податків в розділі 2 податкових розрахунків.

Аналогічні найменування та податковий номер вказані платником податків і в розділі 4 податкових розрахунків щодо спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Разом з тим, суд звертає увагу, що згідно пунктів 48.3. та п. 48.4. ст. 48 Податкового кодексу України, реквізити, вказані в розділі 4 форми податкового розрахунку щодо спеціального дозволу на користування ділянкою надр, не відносяться до обов'язкових реквізитів.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що податкові розрахунки містять всі обов'язкові реквізити та складені у повній відповідності до пунктів 48.3. та п. 48.4. ст. 48 Податкового кодексу України та вимог про затвердження форми Податкового розрахунку з рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобувається в Україні, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України № 1012 від 24.12.2010, з урахуванням постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 01 серпня 2011 року у справі № 2а-9070/11/2670, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 31 січня 2012 року.

Водночас, п. 67.4. ст. 67 Податкового кодексу України передбачено, що договори про спільну діяльність знімаються з обліку в органах державної податкової служби після їх припинення, розірвання, закінчення строку дії такого договору чи після досягнення мети, для якої вони були укладені, визнання їх недійсними у судовому порядку.

Як встановлено судом, Договір № 999/97 не є припиненим, розірваним, строк дії його не закінчився, мета, для якої він був укладений, не досягнута, як і немає будь-яких судових рішень про визнання його недійсним.

З урахуванням вищенаведеного, суд приходить до висновку, що прийняті Роменською МДПІ Сумської області рішення № 13253/15-236 від 20.12.2011 та № 640/15-236 від 19.01.2012 про невизнання як податкової декларації податкового розрахунку з рентної плати за нафту, природний газ та газовий конденсат за листопад 2011 року та за грудень 2011 року відповідно є протиправними та підлягають скасуванню.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Всупереч наведеним вимогам відповідач як суб'єкт владних повноважень не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності винесених ним спірних рішень.

Дослідивши обставини справи, проаналізувавши вищезазначені правові норми, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими і підлягають задоволенню в повному обсязі.

За таких умов, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України на його користь з Державного бюджету України.

На підставі викладеного, керуючись статтями 9, 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов Публічного акціонерного товариства «Укрнафта»задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Роменської МДПІ Сумської області № 13253/15-236 від 20.12.2011 про невизнання як податкової декларації податкового розрахунку з рентної плати за нафту, природний газ та газовий конденсат за листопад 2011 року.

3. Визнати протиправним та скасувати рішення Роменської МДПІ Сумської області № 640/15-236 від 19.01.2012 про невизнання як податкової декларації податкового розрахунку з рентної плати за нафту, природний газ та газовий конденсат за грудень 2011 року.

4. Зобов'язати відповідний підрозділ Державної казначейської служби України стягнути судові витрати в сумі 32,19 грн. на користь Публічного акціонерного товариства «Укрнафта»(04053, м. Київ, пров. Несторівський, 3-5; код ЄДРПОУ: 00135390) за рахунок Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунків Роменської міжрайонної державної податкової інспекції у Сумської області (42000, м. Ромни, Сумська обл., вул. Пролетарської солідарності, 37-Б) за рахунок бюджетних асигнувань.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

СуддяК.С. Пащенко