ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 квітня 2012 року Справа № 2а/2370/2722/2011
10 год. 10 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді -Гараня С.М.,
при секретарі -Лисенко С.С.,
за участю:
представника позивача Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України ОСОБА_2 - за довіреністю,
представника відповідача товариства з обмеженою відповідальністю «Хлібна нива»ОСОБА_3 -за довіреністю,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України до товариства з обмеженою відповідальністю «Хлібна нива»про стягнення фінансових санкцій,
ВСТАНОВИВ :
Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України звернувся до суду з адміністративним позовам до товариства з обмеженою відповідальністю «Хлібна нива»про стягнення фінансових санкцій.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю та просив їх задовольнити. В обґрунтування позову зазначив, що регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів в Автономній Республіці Крим на підставі наказу та направлення проведена позапланова виїзна перевірка з питань додержання товариством з обмеженою відповідальністю «Хлібна нива»вимог законодавства України при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями, а саме складських приміщень, які належать його Кримській філії за адресою: Сімферопольський район с. Фонтани, вул. Чкалова, 65, та виявлено пляшки з алкогольними напоями, обклеєних марками акцизного збору з ознаками підробки. За результатами аналізу руху марок акцизного збору встановлено, що зазначені марки виробнику не видавались. На підставі акту перевірки позивачем було винесене рішення про застосування до товариства з обмеженою відповідальністю «Хлібна нива»фінансових санкцій у розмірі 78787 грн. 07 коп. У зв'язку з їх несплатою у добровільному порядку Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України звернувся з відповідним позовом до суду про його стягнення в судовому порядку. Крім того представник позивача пояснив, що відповідачем до суду було оскаржене рішення про застосування фінансових санкцій за наслідками якого винесене рішення про відмову у задоволенні позову яке набрало законної сили.
Представник товариства з обмеженою відповідальністю «Хлібна нива»проти позову заперечувала та просила залишити його без задоволення з тих підстав, що факт правопорушення з боку відповідача позивачем не доведений, а саме не встановлено, що марки акцизного збору є неавтентичними та не встановлена особа, яка винна у вчиненні дій щодо їх використання.
Ухвалою суду від 26.04.2012 р. позивач Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України був замінений на належного позивача - Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України.
Заслухавши доводи та пояснення представників сторін, вивчивши матеріали адміністративної справи та оцінивши письмові докази у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю «Хлібна нива»згідно свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 154810 зареєстроване Кам'янською районною державною адміністрацією Черкаської області 18.06.2003 р., ідентифікаційний код 32480414.
Регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України в Автономній Республіці Крим на підставі наказу № 32-03/346/200 від 28.10.2010 р. та направлення № 200/32-03 від 28.10.2010 р. проведено позапланову виїзну перевірку з питань додержання товариством з обмеженою відповідальністю «Хлібна нива»вимог законодавства України при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями, а саме приміщень, які належать його Кримській філії за адресою: Сімферопольський район с. Фонтани, вул. Чкалова, 65, за наслідками якої був складений акт № 209/03/32480414 від 28.10.2010 р.
Перевіркою встановлено порушення позивачем вимог статті 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»від 19.12.1995 р № 481/95-ВР, абзацу 2 частини 2 статті 7 Закону України «Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби»від 15.09.1995 р. № 329/95-ВР, та пункту 20 Положення про виробництво, зберігання, продаж марок акцизного збору нового зразка з голографічними захисними елементами і маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2003 р. № 567.
Вказані порушення полягали у зберіганні 3873 пляшок коньяку «Ночі Херсонеса», місткістю 0,5 л., міцністю 40%, виробництва ТОВ «Завод Первомайський»та 17 пляшок горілки «Пшенична», місткістю 0,5л., міцністю 40%, виробництва АТОВ «Кольбер-Арго»з візуальними ознаками підробки марок акцизного збору.
За результатами перевірки Департаментом контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України прийняте рішення від 23.02.2011 р. № 000428 про застосування до ТОВ «Хлібна нива»фінансових санкцій в сумі 78787 грн. 07 коп.
Не погоджуючись з вказаним рішенням товариство з обмеженою відповідальністю «Хлібна нива»оскаржило його в судовому порядку до Черкаського окружного адміністративного суду.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 24.06.2011 р. по справі № 2а/2370/2898/2011 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Хлібна нива»до Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України про визнання нечинним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій № 000428 від 23.02.2011 р. в задоволенні позову відмовлено повністю.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 14.02.2011 р. за наслідками розгляду апеляційної скарги товариства з обмеженою відповідальністю «Хлібна нива»на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 24.04.2011 р. скарга залишена без задоволення, а постанова суду першої інстанції без змін.
Відповідно до вимог частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду по справі № 2а/2370/2898/2011 встановлено, що марки акцизного збору (вибірково) в кількості 22 шт., якими були марковані алкогольні напої, вилучені при проведенні перевірки у позивача 28.10.2010 р., та направлені для проведення дослідження ЗЕС ІСТЕ ГУ СБУ в АР Крим.
Згідно висновку спеціаліста від 02.11.2010 р. № 106 надані на дослідження марки акцизного збору зразка 2008 року АВ, з серійними номерами 01 АААГ 298547, 01 ААБЖ 157294, 01 ААБЛ 170873, 01 АААЗ 157967, 01 АААЩ 138186, 01 ААБЮ 145100, 01 ААБГ 299656, 01 АААЙ 135190, 01АААЇ 124609, 01 ААББ 220201, 01 ААББ 222839, 01 АААД 130567,01ААБЗ 156084, 01 АААД 131361, 01 ААБЗ 156330, 01 ААБП 168007,01 ААБП 168116, 01 АААШ 140765, 01 АААШ 140456, 01 ААБК 150940, 01 АААХ 424869, 01 АААХ 424877 не відповідають встановленому зразку.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначені Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»від 19 грудня 1995 року № 481/95-BP (далі -Закон 481).
Відповідно до вимог абзацу 3 частини 4 статті 11 Закону № 481 алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного збору в порядку, визначеному законодавством.
Частиною 1 ст. 16 Закону України № 481 визначено, що контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.
Абзацом 15 частини 2 статті 17 Закону 481 передбачено, що до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв та тютюнових виробів, алкогольних напоїв та тютюнових виробів без марок акцизного збору встановленого зразка або з підробленими марками акцизного збору - 100 відсотків вартості товару, але не менше 1700 гривень.
Особливості нарахування та сплати акцизного збору, що справлявся з виготовлених українськими виробниками та ввезених на територію України алкогольних напоїв та тютюнових виробів на час виникнення спірних правовідносин регламентувалися Законом України «Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби»від 15 вересня 1995 року № 329/95-ВР (далі -Закон 329).
Статтею 1 цього Закону марка акцизного збору визначена як спеціальний знак, яким маркуються алкогольні напої та тютюнові вироби. Її наявність на цих товарах підтверджує сплату акцизного збору, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів. Марки акцизного збору для алкогольних напоїв та тютюнових виробів, вироблених в Україні, відрізняються від марок для імпортованих алкогольних напоїв та тютюнових виробів дизайном та кольором відповідно до зразків, затверджених Кабінетом Міністрів України;
Відповідно до абзацу 2 частини 2 статті 7 Закону № 329 забороняється ввезення, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та реалізація на території України алкогольних напоїв та тютюнових виробів, на яких немає марок акцизного збору встановленого зразка.
За приписами статті 8 Закону № 329 відповідальність за недодержання порядку маркування, реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів, несвоєчасну сплату акцизного збору несуть виробники, імпортери, продавці цих товарів та їх посадові особи у порядку, передбаченому чинним законодавством України.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про запровадження марок акцизного збору нового зразка з голографічними захисними елементами для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів»від 23 квітня 2003 р. № 567 затверджено Положення про виробництво, зберігання, продаж марок акцизного збору з голографічними захисними елементами і маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, чинною на момент виникнення спірних правовідносин.
Згідно абзацу 4 пункту 20 цього Положення вважаються немаркованими алкогольні напої та тютюнові вироби, марковані з порушенням вимог цього Положення та/або марками, що не видавалися безпосередньо виробникові (імпортерові) зазначеної продукції.
Постановою Кабінету Міністрів України № 957 від 30.10.2008 р. «Про встановлення мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва», в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, встановлено розмір мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва на горілку та лікеро-горілчані вироби за 1 літр 100% спирту 68 грн. 05 коп., коньяку 4 зірочки -106 грн. 30 коп.
Вказані мінімальні оптово-відпускні і роздрібні ціни на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва на горілку та лікеро-горілчані вироби, визначені цією постановою, застосовуються у випадку, коли матеріали перевірки не містять документів, що підтверджують вартість алкогольних напоїв з застосуванням марок акцизного збору невстановленого зразка, а тому правомірно використані позивачем при розрахунку фінансових санкцій.
Таким чином суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України до товариства з обмеженою відповідальністю «Хлібна нива»про стягнення фінансових санкцій у розмірі 78787 грн. 07 коп.
Щодо заперечень відповідача про недоведення факту правопорушення з боку відповідача позивачем та невстановлення особи, винної у вчиненні дій щодо використання не автентичних акцизних марок як підстави для застосування до відповідача фінансових санкцій, суд зазначає наступне.
Для застосування до суб'єкта господарювання відповідальності на підставі Закону № 481 достатньо самого факту здійснення ним зберігання або/та реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв, алкогольних напоїв та тютюнових виробів без марок акцизного збору встановленого зразка або з підробленими марками акцизного збору.
Відсутність вини суб'єкта господарювання у фальсифікації алкогольних напоїв або у підробленні чи використанні акцизних марок не може бути підставою для звільнення від відповідальності та суперечить положенням Закону № 481, що направлені на забезпечення високої якості алкогольних напоїв та тютюнових виробів, захисту здоров'я громадян, а також посиленні боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України.
Відповідно до вимог статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем -фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159 -163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Хлібна нива», ідентифікаційний код 32480414, до Державного бюджету фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 78787 (сімдесят вісім тисяч сімсот вісімдесят сім) грн. 07 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги яка подається до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови виготовлений 27 квітня 2012 року.
Суддя С.М. Гарань