УКРАЇНА
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Справа № 2-а/1970/295/12
"08" лютого 2012 р. м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Хрущ В. Л.,
за участю:
секретаря судового засідання Хоростківського О.Я.,
представника прокуратури - Марцун А.А.,
за відсутності належним чином повідомлених позивача та відповідача, -
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Тернополі справу за адміністративним позовом Прокурора Борщівського району Тернопільської області в інтересах держави, в особі: Тернопільського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, до Відкритого акціонерного товариства «Борщівська агропромтехніка»про стягнення фінансових санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, -
ВСТАНОВИВ :
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернувся Прокурор Борщівського району Тернопільської області в інтересах держави, в особі: Тернопільського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, з адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства «Борщівська агропромтехніка»про стягнення фінансових санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів в сумі 1020,00 грн.
Позовні вимоги мотивовано тим, що постановою начальника Тернопільського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку №64-ТЕ від 18 липня 2011 року до ВАТ «Борщівська агропромтехніка»за допущене правопорушення на ринку цінних паперів нерозкриття регулярної річної інформації за 2010 рік у строки, передбачені пунктом 1 глави 1 та пунктом 1 глави 7 розділу V Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19.12.2006 року №1591, - застосовано санкцію у вигляді штрафу у розмірі шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян -1020,00 грн.
У зв'язку з несплатою ВАТ «Борщівська агропромтехніка»вищезазначеної суми заборгованості по сплаті штрафних санкцій в добровільному порядку у встановлений законом,- прокурор просить стягнути її з відповідача в судовому порядку.
Ухвалою судді Тернопільського окружного адміністративного суду від 31.01.2012 року відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду.
На адресу відповідача ухвала про відкриття провадження у справі була направлена за адресою, яка вказана в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, та щодо якої не вносились зміни на час надходження зазначеного позову до суду.
Проте, вказане поштове відправлення повернулось на адресу суду з відміткою поштового зв'язку - «за закінченням терміну зберігання».
Згідно з положеннями статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України - у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Позивач про розгляд справи повідомлений належним чином, проте, в судове засідання -не з'явився з невідомих суду причин.
З огляду на вжиття судом всіх залежних від нього заходів щодо повідомлення належним чином сторін про наявність судової справи за їх участю та можливість реалізації ними права захисту у судовому порядку їх прав та інтересів,- суд, у відповідності до статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за можливе розглянути справу за відсутності відповідача, за наявними в ній доказами.
Представник прокуратури в судовому засіданні позов підтримала, просила задовольнити позовні вимоги з мотивів, викладених в позовній заяві.
Заслухавши представника прокуратури, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
25 червня 2011 року начальником Тернопільського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні емітента - Відкритого акціонерного товариства «Борщівська агропромтехніка», у зв'язку з нерозміщенням регулярної річної інформації за 2010 рік в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку у строки та спосіб передбачений чинним законодавством.
В акті №64-ТЕ від 07 липня 2011 року про правопорушення на ринку цінних паперів відображено інформацію про те, що, ані станом на 30.04.2011 року, ані станом на день складення даного акту, в порушення вимог пункту 1 глави 1 та пункту 1 глави 7 розділу V Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19.12.2006 року №1591, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.02.2007 року за №97/13364 (зі змінами та доповненнями) - емітент - ВАТ «Борщівська агропромтехніка»не опублікував регулярної річної інформації за 2010 рік у строки та спосіб, передбачені вказаними нормами. За вчинення аналогічного правопорушення емітент -ВАТ «Борщівська агропромтехніка»протягом року до відповідальності - не притягувався.
У зв'язку з цим, 18 липня 2011 року начальником Тернопільського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку було винесено постанову №64-ТЕ про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, якою до ВАТ «Борщівська агропромтехніка»за вищезазначене порушення застосовано фінансову санкцію у розмірі шістдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 1020,00 грн.
Вищевказана постанова №64-ТЕ від 18.07.2011 року була направлена на адресу відкритого акціонерного товариства «Борщівська агропромтехніка», проте ані у строки вказані в даній постанові, ані станом на день подання позову до суду вказана сума штрафу не сплачена.
Доказів оскарження даної постанови - відповідачем суду не надано.
Перевіривши матеріали справи, розглянувши доводи, викладені в позові, та надавши їм належну правову оцінку, проаналізувавши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, у їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними належним чином та підлягають задоволенню, - з огляду на наступне.
Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначено Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні».
Відповідно до статті 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»- державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, яка реалізує повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.
Статтею 7 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»передбачено, що до завдань Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, зокрема відноситься захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень.
Одним із основних повноважень Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку є накладення адміністративних стягнень, штрафних та інших санкцій за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників.
Відповідно до статті 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка подається Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку (в тому числі в електронному вигляді)
Частиною 2 статті 40 цього ж закону встановлено, що звітним періодом для складання річної інформації про емітента є календарний рік.
Частиною 4 вказаної статті, у редакції, чинній до 21.04.2011 року, було передбачено, що річна інформація про емітента є відкритою і підлягає оприлюдненню емітентом у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, шляхом опублікування її в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку і розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів.
Примірник офіційного друкованого видання, в якому опубліковано річну інформацію про емітента, він (емітент) надсилає до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
При цьому, частиною 4 цієї статті, у редакції у редакції Закону України від 21.04.2011 р. №3264-VI, встановлено, що річна інформація про емітента є відкритою і в обсязі, встановленому Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, підлягає оприлюдненню емітентом не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, шляхом: розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів; опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку; розміщення на власному веб-сайті.
Положенням про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку 19.12.2006 року №1591, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.02.2007 року №97/13364, визначено склад, порядок і строки розкриття на фондовому ринку регулярної, особливої інформації та інформації про іпотечні цінні папери, сертифікати фонду операцій з нерухомістю та інформації в повідомленні про проведення загальних зборів емітентами цінних паперів та подання її до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Так, відповідно до пункту 1 глави 1 розділу ІІ вищезазначеного Положення - на емітентів цінних паперів обов'язок здійснювати розкриття особливої інформації, передбаченої цим Положенням, поширюється з дати, наступної за датою реєстрації Комісією першого випуску цінних паперів.
Згідно з вимогами пункту 1 глава 7 розділу V Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, - розкриття річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, опублікування у офіційному друкованому виданні, розміщення на сторінці в мережі Інтернет та подання до Комісії.
Розкриття річної інформації здійснюється у такі строки: розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; опублікування у офіційному друкованому виданні - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; подання до Комісії - не пізніше 1 червня року, наступного за звітним.
Відповідно до розділу VII Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів - державний контроль за розкриттям Інформації емітентами цінних паперів відповідно до вимог законодавства, в тому числі нормативно-правових актів Комісії, здійснює Комісія.
За неопублікування, опублікування не в повному обсязі Інформації та/або опублікування недостовірної Інформації, нерозміщення, розміщення не в повному обсязі Інформації та/або розміщення недостовірної Інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів, неподання, подання не в повному обсязі Інформації та/або подання недостовірної Інформації до Комісії, передбаченої цим Положенням, юридична особа несе відповідальність відповідно до закону.
З метою забезпечення дотримання учасниками ринку цінних паперів вимог законодавства на ринку цінних паперів, захисту прав учасників ринку цінних паперів, рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2007 року №2272 було затверджено Правила розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, якими визначено порядок та строки розгляду Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку справ про порушення громадянами, посадовими особами та юридичними особами вимог законодавства на ринку цінних паперів.
Відповідно до пункту 5 Розділу І Правил № 2272 уповноважені особи Комісії в межах своїх повноважень зобов'язані в кожному випадку виявлення правопорушення вжити всіх необхідних заходів для документального закріплення факту правопорушення, всебічно, повно та об'єктивно дослідити обставини справи, а також своєчасно застосувати передбачені законодавством санкції.
У відповідності до статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», підпункту 1. 7 пункту 1 Розділу XVII Правил № 2272 - Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції зокрема за неопублікування, опублікування не в повному обсязі інформації та/або опублікування недостовірної інформації - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Частиною 2 вищезазначеної статті встановлено, що рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення штрафу може бути оскаржено в суді.
Розділом XVIII вищезазначених Правил встановлено,що штраф, який застосовуються за правопорушення на ринку цінних паперів, має бути сплачений юридичною особою не пізніше як через 15 днів з дати отримання ним постанови. Юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до Державного бюджету. Документ, який підтверджує сплату штрафу, протягом п'яти робочих днів надсилається до уповноваженого підрозділу центрального апарату Комісії (відповідного підрозділу територіального органу Комісії). У разі несплати штрафу юридичною особою в строк, установлений пунктом 2 цього розділу, штраф стягується в судовому порядку.
Окрім того, примусове стягнення штрафів, у разі несплати їх протягом 15 днів, в судовому порядку за позовом Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку - передбачене і Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні».
Відповідно до статті 121 Конституції України, на систему органів прокуратури України покладена функція представництва інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.
Статтею 36-1 Закону України «Про прокуратуру»визначено, що представництво прокуратурою інтересів держави у суді полягає у здійсненні прокурорами процесуальних та інших дій від імені держави, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, визначених законом. Підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Статтею 60 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, порушення адміністративним судом справ за позовними заявами прокурорів та їх заступників, які звертаються до суду в інтересах держави.
Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з частиною 1 статті 69 та частиною 1 статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України - доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Належними - є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Відтак, беручи до уваги вищевикладене, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінюючи наявні у матеріалах справи письмові докази, які мають юридичне значення для її розгляду і вирішення спору по суті, в їх сукупності, а також враховуючи, що на час судового розгляду справи борг зі сплати штрафних санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів відповідачем в добровільному порядку не сплачений, відповідні докази, які б підтверджували погашення такого боргу та спростовували б викладені в позові доводи, - відповідачем не надані, суд дійшов висновку, що позовні вимоги - є обґрунтованими, документально підтвердженими та відповідають чинному законодавству.
Таким чином, - позов підлягає задоволенню в повному обсязі шляхом стягнення з відповідача на користь Державного бюджету України 1020,00 грн. штрафних санкцій за вчинене правопорушення на ринку цінних паперів та фондового ринку.
Враховуючи вимоги частини 4 статті 94 КАС України - судові витрати у цій справі з відповідача - не стягуються.
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 69-71, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Прокурора Борщівського району Тернопільської області в інтересах держави, в особі: Тернопільського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, - задовольнити.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Борщівська агропромтехніка»(ідентифікаційний код -04541773, вул. Кривоноса, 2, м. Борщів, Тернопільська область) на користь державного бюджету України штрафні санкції у розмірі 1020,00 грн. (одна тисяча двадцять гривень) за вчинене правопорушення на ринку цінних паперів та фондового ринку.
Постанова набирає законної сили за правилами статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
/ Повний текст постанови виготовлений та підписаний 13 лютого 2012 року./
Головуючий суддя (підпис) Хрущ В. Л.
Копія вірна:
Суддя Хрущ В. Л.