Постанова № 24209473, 20.04.2012, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.04.2012
Номер справи
2а-1300/12/1070
Номер документу
24209473
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 квітня 2012 року 2а-1300/12/1070

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Лисенко В.І.,

за участю секретаря судового засідання Осадчої М.М.,

представника позивача - Самойленко А.М.,

представника відповідача -не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомтовариства з обмеженою відповідальністю «БЕЛ ОІЛ» доДержавної податкової інспекції в Обухівському районі Київської області,провизнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, в с т а н о в и в:

Товариство з обмеженою відповідальністю «БЕЛ ОІЛ»звернулось до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в Обухівському районі Київської області про скасування податкового повідомлення-рішення від 07.03.2012 №0000322305, згідно з яким позивачу визначено суму штрафних (фінансових) санкції у розмірі 798 170,10 грн.

Спірне податкове повідомлення-рішення прийняте відповідачем за результатом перевірки автозаправної станції, яка належить позивачу, на якій здійснюється реалізація пального, що не обліковується у встановленому законодавством порядку.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що податковий орган під час перевірки дійшов помилкового висновку про порушення підприємством вимог пункту 12 статті 3 та статті 6 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій" та підпункту 4 пункту 10 Інструкції про порядок приймання, транспортування зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої спільним Наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008 №281/171/578/155, зареєстрованим в Міністерстві юстиції за № 805/15496, виходячи з наступного. На думку позивача, на момент перевірки наявне на АЗС пальне обліковане позивачем у встановленому чинним законодавством порядку, при цьому, накладні та товарно-транспортні накладні на момент перевірки знаходились за місцезнаходженням позивача, так, як АЗС є відокремленим підрозділом підприємства, у зв'язку з чим бухгалтерський облік здійснюється безпосередньо за місцем знаходження підприємства. Крім того, позивач вважав, що змінний звіт форми 17 -НП не є первинним документом для ведення бухгалтерського обліку, а тому його відсутність під час перевірки не є порушенням підприємством Інструкції про порядок приймання, транспортування зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд позов задовольнити.

Відповідач позову не визнав. У судовому засіданні 10.04.2012 представник відповідача проти позову заперечував та зазначив, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийнято відповідачем правомірно та відповідно до вимог чинного податкового законодавства.

У судове засідання 20.04.2012 з'явився представник позивача, представник відповідача, повідомлений належним чином про час, дату та місце судового розгляду справи не з'явився. Водночас, у матеріалах справи міститься клопотання представника відповідача про розгляд справи без його участі, у зв'язку з чим суд вважає за можливе здійснити розгляд даної адміністративної срави за відсутності представника відповідача на підставі наявних доказів.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з таких підстав.

Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, товариство з обмеженою відповідальністю "БЕЛ ОІЛ" є юридичною особою, що зареєстрована 26.10.2010 Виконавчим комітетом Обухівської міської ради Київської області, як платник податків перебуває на обліку в Державній податковій інспекції в Обухівському районі Київської області. Місцезнаходженням позивача є: Київська область, м. Обухів, вул. Київська, 25.

Основними видами діяльності позивача за КВЕД є: оптова торгівля паливом; роздрібна торгівля пальним; діяльність барів; інші види оптової торгівлі; роздрібна торгівля у неспеціалізованих магазинах без переваги продовольчого асортименту, діяльність кафе.

У лютому 2012 року посадовим особами Державної податкової служби в Київській області на підставі направлень від 23.02.2012 № 0301 та від 23.02.2012 № 0302 проведено фактичну перевірку господарської одиниці ТОВ «БЕЛ ОІЛ»за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, м. Вишневе, вул. Київська, 23, за результатами якої складено Акт від 23.02.2012 №0245/1000/22/37361279, бланк №000145.

Дана перевірка проводилась головним державним податковим ревізором-інспектором Державної податкової служби в Київській області ОСОБА_2 та головним державним податковим ревізором-інспектором Державної податкової служби в Київській області ОСОБА_3 у присутності оператора АЗС ОСОБА_4, який ознайомлений із відповідними направленнями на перевірку, а також отримав примірник Акта перевірки.

В ході перевірки виявлено, що на момент її проведення на АЗС здійснювалась роздрібна торгівля пального, яке не обліковується підприємством у встановленому законодавством порядку, а саме: до перевірки не надано змінні звіти операторів АЗС, журнал обліку нафтопродуктів АЗС, товарно-транспортні накладні та інші документи що засвідчують облік нафтопродуктів за місцем їх реалізації (зберігання).

На підставі Акта від 23.02.2012 №0245/1000/22/37361279, бланк №000145 Державною податковою інспекцією в Обухівському районі Київської області районі прийняте податкове повідомлення-рішення від 07.03.2012 № 0000322305, яким відповідно до підпункту 54.3.3 пункту 54.3. статі 54 Податкового кодексу України та статті 20 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг ТОВ "БЕЛ ОІЛ" були нараховані фінансові санкції в розмірі 798 170,10 грн.

Не погоджуючись з рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Під час судового розгляду встановлено, що позивач у господарській діяльності використовує реєстратор розрахункових операцій - контрольно-касовий апарат модель Марія ЛТМТМ, заводський номер -ВП 1212000701, фіскальний номер -1016002148, версія внутрішнього програмного забезпечення -М 301 Т 12.

Даний РРО поставлений на облік Державною податковою інспекцією у Києво-Святошинському районі Київської області.

Як убачається з акта перевірки, вищезазначений РРО опломбований, про що свідчить довідка від 07.07.2011, видана ЦСО ТОВ «Ерасервіспарк».

Також, позивач використовує книгу обліку розрахункових операцій № 1016002148/2, яка зареєстрована у Державній податковій інспекції в Обухівському районі Київської області 14.10.2011.

У судовому засіданні представник позивача пояснив, що товарно-транспортні накладні, змінні звіти, та інші первинні бухгалтерські документи зберігаються за юридичною адресою ТОВ «БЕЛ ОІЛ», а саме - за адресою: Київська область, м. Обухів, вул. Київська, 25. Розрахункові операції щодо купівлі-продажу пального проводяться через реєстратор розрахункових операцій безпосередньо на АЗС.

На підтвердження тієї обставини, що позивач здійснював належний облік нафтопродуктів, представник позивача надав суду копії первинних бухгалтерських документів на товар, а саме -копію товарно-транспортної накладної на відпуск нафтопродуктів (нафти) від 22.02.2012 № Пер-000834, копію змінного звіту АЗС м. Вишневе, вул. Київська, 23 від 22.02.2012, копії змінних звітів за 22.02.2012 та за 23.02.2012, журнал обліку надходження нафтопродуктів на АЗС Вишневе.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Згідно з пунктом 12 статті 3 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).

Пунктом 2 статті 3 Закону України від 16.07.1999 № 996-XIV "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" визначено, що бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.

Відповідно до підпунктів 1, 3, 5 статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Інформація, що міститься у прийнятих до обліку первинних документах, систематизується на рахунках бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного запису їх на взаємопов'язаних рахунках бухгалтерського обліку. Дані аналітичних рахунків повинні бути тотожні відповідним рахункам синтетичного обліку на перше число кожного місяця. Господарські операції повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені.

Згідно зі статтею 2 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" цей Закон поширюється на всіх юридичних осіб, створених відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, які зобов'язані вести бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність згідно з законодавством. До документів, що є підставою для оприбуткування товару, як правило, належать накладні та товарно-транспортні накладні. Такі документи є підставою для внесення записів до облікових бухгалтерських реєстрів. Відсутність відповідних первинних документів, які підтверджують рух товарно-матеріальних цінностей, є порушенням установленого порядку ведення бухгалтерського обліку.

Пунктом 10.2.1 Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку, Державного комітету з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008 № 281/171/578/155 (далі - Інструкція), приймання нафтопродуктів, що надійшли автомобільним транспортом від постачальників, здійснюється працівниками автозаправної станції за марками та видами (дизельне паливо залежно від масової частки сірки) за даними товарно-транспортних накладних у разі наявності паспорта якості та копії сертифікату відповідності. Приймання нафтопродуктів здійснюється відповідно до вимог робочої інструкції оператора АЗС та інструкції з охорони праці, які повинні бути затверджені керівником підприємства, якому належить АЗС.

Відповідно до пункту 10.2.10 Інструкції на підставі товарно-транспортних накладних (далі - ТТН) та акта приймання (у разі його наявності) оператор АЗС має оприбуткувати прийнятий нафтопродукт за марками та видами (дизельне паливо залежно від масової частки сірки), тобто зробити необхідні записи в журналі обліку надходження нафтопродуктів на АЗС за формою № 13-НП. Дані про оприбутковані нафтопродукти вносяться до змінного звіту АЗС за формою № 17-НП.

Згідно з пунктом 16.1 Інструкції матеріально відповідальні особи АЗС ведуть облік руху нафтопродуктів за марками і видами (для дизельного палива в залежності від масової частки сірки) нафтопродуктів у змінному звіті за формою № 17-НП, який складається у двох примірниках. Перший примірник разом з первинними документами здається до бухгалтерської служби, а другий - залишається у матеріально відповідальної особи.

Пунктом 16.2 Інструкції, бухгалтерські служби підприємств перевіряють та приймають змінні звіти з доданими до них первинними документами (ТТН, талони, відомості встановленої форми, супровідні відомості за інкасацією готівки та інші), перевіряють правильність перенесення показників лічильників ПРК, ОРК з попередньої зміни, звіти про обсяг реалізації і форми оплати за РРО, визначення фактичних залишків нафтопродуктів у резервуарах АЗС за результатами вимірювання, відображених у формі № 17-НП, та надходження готівки. Зроблені під час перевірки змінних звітів виправлення засвідчуються підписами операторів АЗС, керівника АЗС та головного бухгалтера або за його дорученням іншим працівником бухгалтерської служби підприємства.

Відповідно до статті 20 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" до суб'єктів підприємницької діяльності, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Таким чином, спеціальний закон, який визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов'язує суб'єктів господарювання вести облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації. Зокрема, Інструкція передбачає оформлення змінного звіту оператора за формою № 17-НП, який є первинним бухгалтерським документом, що відображає облік руху нафтопродуктів за марками і видами (для дизельного палива в залежності від масової частки сірки), що є одним з видів бухгалтерського обліку.

Даний звіт складається у двох примірниках. Один з примірників передається до бухгалтерії підприємства для перевірки правильності перенесення показників лічильників ПРК, ОРК з попередньої зміни, звіти про обсяг реалізації і форми оплати за РРО, визначення фактичних залишків нафтопродуктів у резервуарах АЗС за результатами вимірювання, відображених у формі № 17-НП, та надходження готівки. Інший примірник повинен зберігатися у матеріально-відповідальної особи. Здійснення реалізації товарів за відсутності змінного звіту за формою № 17-НП дає підстави вважати, що такі товари не обліковані у встановленому законодавством порядку.

Як убачається з Акта перевірки, на момент проведення перевірки на АЗС, що належить TOB "БЕЛ ОІЛ", були відсутні змінні звіти оператора АЗС за формою № 17-НП.

Крім того, суд звертає увагу, що пояснення оператора АЗС ОСОБА_4, копія яких міститься у матеріалах справи, підтверджують, що оперативний облік паливно-мастильних матеріалів на АЗС не ведеться, змінні звіти знаходяться в бухгалтерії підприємства. Тобто, оператор АЗС ОСОБА_4 підтвердив відсутність змінних звітів оператора АЗС за формою № 17-НП за місцем реалізації товару.

Таким чином, суд дійшов висновку, що TOB "БЕЛ ОІЛ" здійснювало реалізацію паливно-мастильних матеріалів, які не обліковані у встановленому порядку.

За таких обставин, рішення відповідача від 07.03.2012 №0000322305, згідно з яким позивачу визначено суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 798 170,10 грн., є правомірним, а позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно до частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони -суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз. Відповідач не надав суду доказів понесення ним судових витрат, тому підстави для присудження на його користь судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

п о с т а н о в и в:

У задоволенні адміністративного позову - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в порядку та строки встановленими статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Лисенко В.І.

Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови - 24 квітня 2012 р.