Категорія №8.1.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
17 травня 2012 року Справа № 2а/1270/3298/2012
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Цицюри О.О.
при секретарі судового засідання Бойко В.В.,
за участю сторін:
представника позивача - головний державний податковий інспектор юридичного
сектору ОСОБА_1, довіреність №19/10-025 від 22.03.2012,
відповідача - не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Краснодонської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до суб'єкта підприємницької діяльності-фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення коштів на суму податкового боргу зі сплати єдиного податку в сумі 251,00 грн., -
ВСТАНОВИВ:
26 квітня 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Краснодонської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до суб'єкта підприємницької діяльності-фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення коштів на суму податкового боргу зі сплати єдиного податку в сумі 251,00 грн.
В обґрунтування позову позивачем зазначено наступне.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) 02.06.2011 зареєстрований в якості суб'єкта підприємницької діяльності виконавчим комітетом Краснодонської міської ради Луганської області за реєстраційним номером НОМЕР_2 за адресою: АДРЕСА_1, внесений до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та взятий на податковий облік в якості платника податків у Краснодонській об'єднаній державній податковій інспекції Луганської області з 03.06.2011 за номером НОМЕР_3 на підставі заяви про право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності. Відповідно до ст.2 Указу Президента України від 03.07.1998 №727/98 в редакції Указу Президента України від 28.06.1999 №746/99 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» відповідач самостійно обрав спосіб оподаткування доходів за єдиним податком, шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку. Згідно ст.2 Указу ставка єдиного податку для суб'єктів малого підприємництва-фізичних осіб встановлюється місцевими радами за місцем їх державної реєстрації залежно від виду діяльності. Суб'єкт підприємницької діяльності-фізична особа сплачує єдиний податок щомісяця не пізніше 20-го числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України. Так, рішенням сесії Краснодонської районної ради було встановлено ставку єдиного податку за здійснення підприємницької діяльності, пов'язаної з ремонтом ювелірних виробів. Станом на 25.11.2011 сума податкового боргу відповідача становить 251,00 грн., яка у добровільному порядку до цього часу останнім не сплачена. На підставі викладеного, позивач просив стягнути в судовому порядку з суб'єкта підприємницької діяльності-фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 кошти на суму податкового боргу зі сплати єдиного податку в сумі 251,00 грн.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, наполягав на їх задоволенні, дав суду пояснення, аналогічні викладеному у позові.
Відповідач в судове засідання не прибув, про місце, дату та час розгляду справи був належним чином повідомлений, про причини неприбуття суду не доповідав. Правом надання заперечень проти позову у встановлений судом строк та доказів на підтвердження своїх доводів не скористався, заяви про визнання позовних вимог або про розгляд справи за його відсутності суду не надавав.
Відповідно до частини 6 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних в матеріалах справи доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наявних у матеріалах справи доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених вимог з огляду на таке.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України від 02.12.2010 №2755-VI, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до ст.6 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.
У відповідності із статтею 14 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI:
- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
- пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки (підпункт 14.1.162 пункту 14.1);
- податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).
Відповідно до статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.27 пункту 20.1); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 20.1.28 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (пункт 20.1.18 пункту 20.1).
У судовому засіданні встановлено, підтверджується матеріалами справи, що відповідач - ОСОБА_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) 02.06.2011 зареєстрований в якості суб'єкта підприємницької діяльності виконавчим комітетом Краснодонської міської ради Луганської області за реєстраційним номером НОМЕР_2 за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.9), внесений до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та взятий на податковий облік в якості платника податків у Краснодонській об'єднаній державній податковій інспекції Луганської області з 03.06.2011 за номером НОМЕР_3 (а.с.6) на підставі заяви про право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності від 30.06.2011 (а.с.7).
Відповідно до ст.1 Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" від 03.07.1998 №727/98 спрощена система оподаткування, обліку та звітності запроваджується для таких суб'єктів малого підприємництва, зокрема, як фізичні особи, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи. Підставою для видачі Свідоцтва про сплату єдиного податку є подання фізичною особою до податкового органу письмової заяви та платіжного документа про сплату (перерахування) ним єдиного податку. Оскільки в заяві вказується вид діяльності, місце діяльності, кількість осіб, які перебувають у трудових відносинах з платником єдиного податку, а також те, що підприємець відповідно до зазначених у заяві умов самостійно розраховує суму податку та сплачує його до бюджету, то слід вважати, що така заява має ознаки податкового розрахунку.
Відповідно до статті 2 Указу Президента України від 03 липня 1998 року №727/98 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» суб'єкти малого підприємництва - фізичні особи мають право самостійно обрати спосіб оподаткування доходів за єдиним податком шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку. Ставка єдиного податку для суб'єктів малого підприємництва - фізичних осіб встановлюється місцевими радами за місцем їх державної реєстрації залежно від виду діяльності і не може становити менше 20 гривень та більше 200 гривень на місяць. Суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа сплачує єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України.
Частиною 2 статті 5 Указу Президента України від 03 липня 1998 року № 727/98 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» також встановлено, що суб'єкти малого підприємництва несуть відповідальність за правильність обчислення, своєчасність подання розрахунків та сплати сум єдиного податку згідно із законодавством України.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач є платником єдиного податку, що підтверджується відповідною заявою про право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності від 30.06.2011 (а.с.7).
Судом встановлено, що станом на 25.11.2011 за фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 обліковується податковий борг зі сплати єдиного податку в сумі 251,00 грн., що підтверджується обліковою карткою платника станом на 24.04.2012 (а.с.10).
Станом на час розгляду справи у суду відсутні відомості щодо добровільної сплати відповідачем наявного податкового боргу зі сплати єдиного податку в сумі 251,00 грн.
Відповідно до п.20.1.18 ст.20 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI, органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до п. 87.11. ст.87 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI, орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Оскільки за час судового розгляду справи відповідач у добровільному порядку податковий борг зі сплати єдиного податку в сумі 251,00 грн. не сплатив, позовні вимоги Краснодонської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до суб'єкта підприємницької діяльності-фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення коштів на суму податкового боргу зі сплати єдиного податку в сумі 251,00 грн. визнаються судом обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають повному задоволенню.
На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні 17 травня 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено на 18 травня 2012 року, про що згідно вимог частини 2 статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому законодавством порядку, а статтею 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись статтями 2,9,10,11,17,18,71,87,94,158-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Краснодонської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до суб'єкта підприємницької діяльності-фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення коштів на суму податкового боргу зі сплати єдиного податку в сумі 251,00 грн., задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, що мешкає за адресою: АДРЕСА_1) кошти на суму податкового боргу по єдиному податку в розмірі 251,00 грн. (двісті п'ятдесят одна гривня 00 копійок) на користь місцевого бюджету міста Краснодона на р/р НОМЕР_1, отримувач: Краснодонське УДК, код одержувача 24048922, банк - ГУДКУ в Луганській області, МФО 804013.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Відповідно до частини 3 статті 160 КАС України постанова складена у повному обсязі та підписана 18 травня 2012 року.
СуддяО.О. Цицюра