Постанова № 24206874, 17.05.2012, Одеський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
17.05.2012
Номер справи
5017/55/2012
Номер документу
24206874
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

__________________

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" травня 2012 р.Справа № 5017/55/2012Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: О.Т. Лавренюк

суддів: Я.Ф. Савицького, Т.Я. Гладишевої

при секретарі судового засідання: Будному О.В.

за участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_1, довіреність № 27, від 17.10.2011 р., ОСОБА_2, довіреність № 2,від 11.01.2011 р.

від відповідача: ОСОБА_3, довіреність № 14, від 30.12.2011 р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державного підприємства "Дельта лоцман"

на рішення господарського суду Одеської області від 24.02.2012 р.

по справі №5017/55/2012

за позовом Державного підприємства "Дельта лоцман"

до Чорноморського головного морського агентства "Інфлот"

про стягнення 1114,38 дол. США

Сторони належним чином повідомлені про час і місце засідання суду.

Повна фіксація судового процесу здійснювалась згідно ст. 129 Конституції України та ст. 4-4 Господарського процесуального Кодексу.

Відповідно до ст. 77 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні, яке відбулося 10.04.2012 р., розгляд справи відкладався на 24.04.2012 р. В судовому засіданні від 24.04.2012 р. оголошувалась перерва до 15.05.2012 р. В судовому засіданні від 15.05.2012 р. оголошувалась перерва до 17.05.2012 р.

В судовому засіданні 17.05.2012 р. відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

В С Т А Н О В И В:

03.01.2012 року ДП "Дельта лоцман" звернулось до господарського суду Одеської області з позовом до ЧГМА "Інфлот" про стягнення заборгованості за послуги з лоцманського проведення та послуги регулювання руху суден в сумі 1114,38 дол. США., посилаючись на те, що відповідач, у порушення умов договору, свої зобов'язання відповідно до умов договору № 160/05.04-П від 01.05.2004 року належним чином не виконав.

Рішенням господарського суду Одеської області від 24.02.2012 року по справі №5017/55/2012 (суддя Цісельський О.В.) в позові відмовлено повністю.

Рішення суду мотивовано безпідставністю нарахування позивачем до вартості наданих послуг суми податку на додану вартість, яка правомірно не сплачена відповідачем за виставленими ДП "Дельта лоцман" рахунками, оскільки судна, на портовий збір по яким позивачем було нараховано ПДВ, здійснювали міжнародні перевезення, а такі судна звільняються від сплати ПДВ при здійсненні оплати канальних зборів.

Не погодившись з рішенням суду, ДП "Дельта лоцман" звернулось до Одеського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій вказує, що рішення суду підлягає скасуванню в зв'язку з неправильним застосуванням місцевим господарським судом норм матеріального права.

Скаржник, посилаючись на роз'яснення Державної податкової адміністрації України, наполягає на тому, що надані ним відповідачу лоцманські послуги на підставі договору № 160/05.04-П від 01.05.2004 року не звільняються від оподаткування податком на додану вартість на підставі п.п. 197.8 ст. 197 Податкового кодексу України. Відтак, відповідач був зобов'язаний оплатити виставлені йому рахунки в повному розмірі, в т.ч. ПДВ.

09.04.2012 р. надійшов відзив від ЧГМА "Інфлот" в якому просить скасувати рішення господарського суду Одеської області від 24.02.2012 р. по справі №5017/55/2012, оскільки підставою відмови у позові суд першої інстанції послався на п.197.9 ст. 197 ПК України, прийняти нове рішення, яким відмовити ДП "Дельта лоцман" у задоволені позову до ЧГМА "Інфлот" у повному обсязі на підставі п. 197.8 ст. 197 Податкового Кодексу України.

Представники ЧГМА "Інфлот" були присутні в судових засіданнях, надавали пояснення, зазначають про відсутність підстав для задоволення вимог апеляційної скарги.

Перевіривши матеріали справи, проаналізувавши доводи апеляційної скарги ДП "Дельта лоцман" додаткових пояснень до апеляційної скарги, надавши оцінку всім обставинам справи, заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла наступних висновків.

Як встановлено матеріалами справи, 01.05.2004 року між ДП "Дельта лоцман" (Підприємство) та ЧГМА "Інфлот" (Агент) був укладений договір № 160/05.04-П, згідно якого Підприємство зобов'язалося за заявками Агента надавати послуги з лінійного і портового лоцманського проведення суден, надавати послуги Регіональних служб регулювання рухом суден (РС РРС) при проходженні їх водними шляхами в зоні відповідальності Підприємства.

Відповідно до п. 2.1.2. вказаного договору Підприємство зобов'язалося надавати Агенту рахунки для сплати зборів і платежів за користування зазначеними послугами, які оформлені на підставі встановлених цін і державних тарифів, розцінок позивача та вимог даного договору.

Пунктом 2.2.3 договору передбачено, що Агент зобов'язаний робити своєчасну сплату робіт (послуг) відповідно до умов цього договору по суднах, що плавають під іноземним прапором - у ВКВ, а під прапором України - у національній валюті України, вказувати в банківських документах необхідну розшифровку платежу по кожному судну.

Відповідно до п. 4.1. договору порядок стягнення і розмір зборів визначаються відповідно до затверджених Кабінетом Міністрів України, Міністерством транспорту України та Підприємством положень про збори і тарифи. Витрати за перерахування коштів відносяться на рахунок судновласника і проводяться за його рахунок.

Згідно з п. 5.2. договору в разі затримки остаточного розрахунку чи будь-якого іншого платежу за цим договором Підприємство має право ініціювати арешт судна або відмову у видачі дозволу на вихід судна з порту згідно зі ст.ст. 41-43, 80, 91 КТМ України.

Також судом встановлено та не заперечується сторонами, що відповідач, на підставі ст. ст. 116-119 Кодексу торговельного мореплавства України, є морським агентом суден "OCEAN MAJESTY" (прапор Португалії), "CLIPPER ODYSSEY" (Багамські острови) та "LE LEVANT" (прапор Франції), які здійснювали в вересні 2011 року перевезення (переміщення) іноземних пасажирів, а також вантажів транзитом через митну територію України та порти України.

Виконуючи умови договору № 160/05.04-П від 01.05.2004 року, позивач, на підставі заявок відповідача, надав послуги з лоцманського проведення та послуги з регулювання руху суднам "OCEAN MAJEST", "CLIPPER ODYSSEY" та "LE LEVANT", для оплати яких були виставлені рахунки № ОД-02093 від 20.09.2011, № ОД-02122 від 26.09.2011, № СФ-01601 від 07.09.2011, № СФ-01611 від 07'09'201і! № СФ-01648 від 14.09.2011, № СФ-01703 від 21.09.2011, № СФ-01704 від 18.09.2011 та № СФ-01721 від 22.09.2011 на загальну суму 6686,25 дол. США.

Відповідачем здійснено оплату рахунків частково, по кожному з рахунків не сплачено нарахований позивачем податок на додану вартість в загальній сумі 5571,87 дол. США. у зв'язку з чим у відповідача виникла перед ДП "Дельта-Лоцман" заборгованість за послуги по зазначеним вище рахункам у розмірі 1114,38 дол. США., що стало підставою для звернення позивача з позовом про стягнення 1114,38 дол. США

Згідно п. 197.8 ст. 197 Податкового кодексу України звільняються від оподаткування операції з постачання послуг з перевезення (переміщення) пасажирів та вантажів транзитом через митну територію України, а також з постачання послуг, пов'язаних із таким перевезенням (переміщенням).

Відповідно до частин 1, 3 ст. 2 Закону України „Про прикордонний контроль" прикордонний контроль - державний контроль, що здійснюється Державною прикордонною службою України, який включає комплекс дій і систему заходів, спрямованих на встановлення законних підстав для перетинання державного кордону особами, транспортними засобами і переміщення через нього вантажів.

Згідно п. 4 ч. 3 ст. 12 вказаного Закону, відмітки про перетинання державного кордону не проставляються у паспортних документах членів екіпажів та пасажирів круїзних суден, прикордонний контроль щодо яких здійснюється в порядку, передбаченому статтею 19 цього Закону.

Пунктом 14 Правил в'їзду іноземців та осіб без громадянства в Україну, їх виїзду з України і транзитного проїзду через її територію, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 1995 р. № 1074, (були чинними до 07.03.2012 року) транзитний проїзд іноземців та осіб без громадянства через територію України дозволяється за наявності у них транзитної української візи, проїзних квитків або інших документів, що підтверджують транзитний характер поїздки, якщо інше не передбачено законодавством України.

Наявні в матеріалах справи докази (списки пасажирів суден "OCEAN MAJEST", "CLIPPER ODYSSEY" та "LE LEVANT" з відповідними відмітками Державної прикордонної служби України, загальні (генеральні) декларації суден "OCEAN MAJEST", "CLIPPER ODYSSEY" та "LE LEVANT", лист Симферопольського прикордонного загону ДПС України від 15.06.2011 року № 234/1196/а та лист Південного Регіонального Управління ДПС України від 05.10.2011 року № 23/4923 підтверджують обставини транзитного перевезення пасажирів суднами "OCEAN MAJEST", "CLIPPER ODYSSEY" та "LE LEVANT" через митну територію України. (ар.с116-117 т.1)

Згідно ст. 1 Закону України „Про транзит вантажів" транзит вантажів - перевезення транспортними засобами транзиту транзитних вантажів під митним контролем через територію України між двома пунктами або в межах одного пункту пропуску через державний кордон України.

Відповідно до ст. 6 вказаного Закону, транзит вантажів супроводжується товарно-транспортною накладною, складеною мовою міжнародного спілкування. Залежно від обраного виду транспорту такою накладною може бути авіаційна вантажна накладна (Air Waybill), міжнародна автомобільна накладна (CMR), накладна УМВС (СМГС), накладна ЦІМ (СІМ), накладна ЦІМ/УМВС (CIM/SMGS, ЦИМ/СМГС), коносамент (Bill of Lading). Крім цього, транзит вантажів може супроводжуватися (за наявності) рахунком-фактурою (Invoice) або іншим документом, що вказує вартість товару, пакувальним листком (специфікацією), вантажною відомістю (Cargo Manifest), книжкою МДП (Carnet TIR), книжкою АТА (Carnet ATA). При декларуванні транзитних вантажів відповідно до митного законодавства України до митних органів подається вантажна митна декларація (ВМД) або накладна УМВС (СМГС), накладна ЦІМ (СІМ), накладна ЦІМ/УМВС (CIM/SMGS, ЦИМ/СМГС), книжка МДП (Carnet TIR), книжка АТА (Carnet ATA), необхідні для здійснення митного контролю.

Згідно п. 23 ст. 1 Митного кодексу України переміщення товарів через митний кордон України у вантажних відправленнях - переміщення товарів через митний кордон України при здійсненні експортно-імпортних операцій, а також інших операцій, пов'язаних із ввезенням товарів на митну територію України, вивезенням товарів за межі митної території України або переміщенням їх митною територією України транзитом.

Відповідно до змісту ст. 72 Митного кодексу України засвідчення митним органом прийняття товарів, транспортних засобів та документів на них до митного контролю та митного оформлення здійснюється шляхом проставлення відповідних відміток на митній декларації та товаросупровідних документах.

Згідно ст. 186 Митного кодексу України та абз. 3 п. 2 Положення про вантажну митну декларацію, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 574 від 09.06.1997 року, вантажна митна декларація містить відомості про вид митного режиму переміщення товару через митний кордон України.

Відповідно до ч. 4 ст. 86 Митного кодексу України з моменту прийняття митної декларації вона є документом, що підтверджує факти, які мають юридичне значення.

У відповідності до опису графи 1 пункту 2 глави 1 розділу ІІ Інструкції про порядок заповнення вантажної митної декларації, затвердженої наказом Державної митної служби України від 09.07.1997 року № 307 (у редакції наказу Державної митної служби України від 07.11.2007 року № 933), зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24.09.1997 року за № 443/2247 та таблиці 3 „Напрямок переміщення -„транзит" додатку № 1 цього наказу, митний режим транзиту переміщення вантажу визначається у графі 1 „Декларація" вантажної митної декларації, а саме двозначним літерним кодом „ТР", який означає „Транзит через митну територію України", а також двозначним літерним кодом митного режиму транзит -„80", під яким згідно Класифікатора процедур переміщення товарів через митний кордон України розуміється „транзит".

Відповідно до опису графи 18 пункту 2 глави 1 розділу ІІ зазначеної Інструкції у графі 18 зазначаються відомості про транзитний засіб, на якому безпосередньо перебувають товари при пред'явленні митниці відправлення. У разі переміщення вантажу морським або річковим транспортом - зазначається назва судна.

Колегія суддів зазначає, що доказом перевезення вантажу транзитом суднами "OCEAN MAJEST", "CLIPPER ODYSSEY" та "LE LEVANT" через митну територію України є відповідні відмітки митниці на вантажних маніфестах, вантажних митних деклараціях.

Також, колегія суддів відмічає, що Податковий кодекс України та інші Закони України, що регулюють питання перевезення (переміщення) пасажирів та вантажів транзитом, не містять визначення терміну "пов'язані послуги".

Втім, приймаючи до уваги обов'язковість лоцманської проводки та регулювання руху суден, неможливість здійснення транзитного перевезення пасажирів та вантажів через порти та територію України суднами "OCEAN MAJEST", "CLIPPER ODYSSEY" та "LE LEVANT", колегія суддів прийшла до висновку, що послуги позивача з лоцманського проведення суден та з регулювання руху суден є послугами, пов'язаними із таким перевезенням, а відтак, згідно з п. 197.8 ст. 197 Податкового кодексу України, ці послуги звільняються від оподаткування ПДВ.

З цих підстав, колегія суддів вважає, що місцевий господарський суд правомірно відмовив позивачу в позові, і підстави для зміни або скасування оскаржуваного рішення відсутні.

Доводи апеляційної скарги та додаткових пояснень до апеляційної скарги до уваги не приймаються, оскільки не відповідають дійсним обставинам справи та чинному законодавству.

Помилкове посилання суду першої інстанції на п. 197.9 ст. 197 ПК України не може бути підставою для скасування рішення, оскільки це не привело до прийняття неправильного рішення.

Враховуючи вищенаведене, колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду приходить до висновку, що апеляційну скаргу Державного підприємства "Дельта лоцман" залишити без задоволення, а рішення господарського суду Одеської області від 24.02.2012 року по справі №5017/55/2012 - без змін.

Керуючись ст. ст. 99, 101 -103, 105 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Рішення господарського суду Одеської області від 24.02.2012 року по справі №5017/55/2012 залишити без змін, апеляційну скаргу Державного підприємства "Дельта лоцман" -без задоволення.

Постанова набирає законної сили з дня її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку.

Головуючий суддя О.Т. Лавренюк

Суддя Я.Ф. Савицький

Суддя Т.Я. Гладишева