ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 травня 2012 року Справа № 12/5026/477/2012
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Грачова В.М., при секретарі Луговій І.В., за участю представників сторін: позивача -ОСОБА_1 за довіреністю, відповідача-1 -ОСОБА_2 за довіреністю, відповідача-2 -ОСОБА_3 за довіреністю, третьої особи -Олійника І.М. -за посадою (сільський голова), у відкритому судовому засіданні, в приміщенні суду в м. Черкаси, розглянувши справу за позовом сільськогосподарського виробничого кооперативу «Черповоди»до Уманської районної державної адміністрації Черкаської області (далі -відповідач-1), фермерського господарства «Хорста» (далі -відповідач-2), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача -Черповодівської сільської ради Уманського району Черкаської області про визнання договору недійсним,
ВСТАНОВИВ:
Позивач - сільськогосподарський виробничий кооператив «Черповоди»звернувся в господарський суд з позовом до Уманської районної державної адміністрації (далі -відповідач-1) і фермерського господарства «Хорста» (далі -відповідач-2) про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки від 08.08.2011 року, укладеного відповідачами, зареєстрованого у міськрайонному управлінні Держкомзему у м. Умань та Уманському районі Черкаської області, про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 13.09.2011 року за № 30 та визнання за позивачем переважного права на поновлення договору оренди спірної земельної ділянки. В обґрунтування позову як на підставу своїх вимог позивач послався на ст.ст. 203, 215 ЦК України, а саме -порушення відповідачами Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства при укладенні оспорюваного договору, що є підставою його недійсності, зокрема:
при передачі в оренду спірної земельної ділянки відповідачем-1 не було виготовлено технічну документацію на передаваєму в оренду земельну ділянку, не визначено яка саме земельна ділянка передається в оренду, внаслідок чого оспорюваним договором передано в оренду відповідачу-2 невитребувані паї дев'яти членів позивача - СВК «Черповоди» (ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_15) загальною площею 33,30 га, які знаходяться на різних полях позивача, набутих в користування (оренду) згідно з договором оренди земельної ділянки від 02.07.2010 року, що є порушенням ст. 15 ч. 2 Закону України «Про оренду землі»;
оспорюваний договір укладено без прийняття відповідачем-1 відповідного рішення (розпорядження Уманської РДА), розроблення проекту землеустрою, визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та складання акту її приймання-передачі згідно з планом землекористування, що є порушенням ст.ст. 123, 124 ЗК України;
на момент передачі в оренду спірні земельні ділянки були зайняті позивачем під посівами сільськогосподарських культур, що є порушенням принципу сезонності та сівозміни при укладанні договору і ст. 19 Закону України «Про оренду землі»;
при укладанні оспорюваного договору відповідачі -сторони цього договору занизили розмір орендної плати за використання земельної ділянки внаслідок неправильного визначення грошової оцінки спірної земельної ділянки, що є порушенням ст. 5 Закону України «Про оцінку землі», ст. 289 ПК України, ст. 15 ч. 2 Закону України «Про оренду землі»;
оспорюваний договір укладено на підставі неправдивої довідки № 182/02-18 від 08.08.2011 року, виданої виконавчим комітетом Черповодівської сільської ради відповідачу-2 про відсутність обтяжень спірної земельної ділянки, що є порушенням прав позивача і ч. 2 ст. 13 ЦК України.
В засіданні суду позивач подав письмове клопотання (вх. № 8162 від 10.05.2012 року, т. 2 а.с. 26) про відмову від позову в частині вимоги про визнання за ним переважного права на поновлення договору оренди спірної земельної ділянки, відмова позивача від позову в цій частині прийнята судом. Представник позивача позов з підстав, викладених в позовній заяві, клопотаннях (т. 1 а.с. 65-67, т. 2 а.с. 26) підтримав і просив суд задовольнити.
Відповідач-1 подав письмовий відзив (заперечення) на позов (вх. № 6676 від 11.04.2012 року т. 1 а.с. 49-51), доповнення до нього (вх. № 8254 від 10.05.2012 року т. 2 а.с. 36). Із відзиву і пояснень представника відповідача-1 в засіданнях суду вбачається, що відповідач-1 позов не визнав, просив суд в його задоволенні відмовити повністю з мотивів необґрунтованості.
Відповідач -2 також подав письмовий відзив на позов (вх. № 7145 від 19.04.2012 року, т. 1 а.с. 123-124). Із відзиву і пояснень представника відповідача-2 в засіданні суду вбачається, що відповідач-2 позов також не визнав і в його задоволенні просив відмовити повністю з мотивів необґрунтованості і неправильного викладення обставин спору позивачем.
Ухвалою суду від 10.04.2012 року залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача -Черповодівську сільську раду. Представник третьої особи в засіданні суду вирішення спору поклав на розсуд суду.
Вислухавши пояснення представників сторін, третьої особи, дослідивши наявні в справі письмові докази та оцінивши їх у сукупності, суд задовольняє позов повністю з наступних підстав.
Із Державного акта серії ЧР № 15-29 від 06.04.1994 року вбачається, що колективному сільськогосподарському підприємству «Черповоди»с. Черповоди Уманського району Черкаської області Уманською районною радою, відповідно до її рішення від 29.03.1994 року № 18-21, передано у колективну власність 1969,8 гектарів землі в межах згідно з планом для ведення сільськогосподарського виробництва. Акт зареєстровано в Книзі записів державних актів на право колективної власності на землю за № 29, додатком 1 до акту значиться список громадян -членів колективного сільськогосподарського підприємства (т. 1 а.с. 109-110, т. 2 а.с. 37-39).
Громадяни ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_15 значаться в списках осіб які мають право на середню земельну частку в КСГП «Черповоди», затверджених рішенням сесії ХХІІ скликання Черповодівської сільської ради від 27.05.1995 року (т. 2 а.с. 40-43, 44-47, 48).
Із архівного витягу з протоколу № 2 загальних зборів членів КСПП «Черповоди»Уманського району Черкаської області від 15.03.2000 року вбачається, що рішенням загальних зборів було реорганізовано КСПП «Черповоди»у СВК «Черповоди»(т. 2 а.с. 107). Списки членів і асоційованих членів СВК «Черповоди»викладені в додатках №№ 1 і 2 до Установчого договору від 15.03.2000 року (т. 1 а.с. 73-92, 93-106).
Згідно з п. 1.2. Статуту позивача - СВК «Черповоди», позивач є правонаступником КСП «Черповоди»і до нього перейшли всі майнові права і зобов'язання реорганізованого підприємства (т. 1 а.с. 26-35).
29.05.2001 року виконавчий комітет Черповодівської сільської ради прийняв рішення № 19, яким вирішив: 1) передати у приватні власність земельні ділянки власникам сертифікатів на право на земельну частку (пай) колишнього КСП «Черповоди»у розмірах, вказаних у додатку 1; 2) дозволити Черкаському філіалу інституту землеустрою заповнити бланки державних актів на право приватної власності на землю. В додатку до цього рішення (список громадян, яким передаються у приватну власність земельні ділянки в розмірі земельної частки (паю)) значаться громадяни: ОСОБА_16, № п/п 550, площа 3,07 га; ОСОБА_17, № п/п 171, площа 3,08 га; ОСОБА_10, № п/п 478, площа 3,12 га; ОСОБА_18, № п/п 194, площа 3,07 га; ОСОБА_6, № п/п 448, площа 3,05 га; ОСОБА_7, № п/п 23, площа 3,44 га; ОСОБА_8, № п/п 217, площа 3,15 га; ОСОБА_13, № п/п 131, площа 3,46 га; ОСОБА_19, № п/п 387, площа 3,44 га; ОСОБА_12, № п/п 524, площа 3,07 га (т. 2 а.с. 63, 64-69).
За замовленням позивача - СВК «Черповоди», на підставі договору № 96 від 31.05.2001 року, Черкаським філіалом інституту землеустрою виконані роботи по виготовленню технічної документації зі складання державних актів на право приватної власності на землю загальною площею 1819,16 га, заповнені державні акти на право приватної власності на землю (т. 2 а.с. 49, 50, 51-62).
Із повідомлення начальника міськрайонного управління Держкомзему у м. Умань та Уманському районі Черкаської області від 03.05.2012 року № 2870/7-1-19 вбачається, що на ім'я ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_10, ОСОБА_18, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_13, ОСОБА_19, ОСОБА_12 06.03.2003 року зареєстровано державні акти на право приватної власності на землю (земельні паї), які цими громадянами на руки не отримані. Дані землі згідно земельно-облікових документів форми 2-зем обліковуються як землі, що перебувають у приватній власності громадян (т. 2 а.с. 71).
Згідно з довідкою сільського голови с. Черповоди від 07.05.2012 року № 169/02-07, громадяни ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_10, ОСОБА_18, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_13, ОСОБА_19, ОСОБА_12 являються померлими (т. 2 а.с. 72).
02.07.2010 року відповідачем-1 - Уманською районною державною адміністрацією, як орендодавцем, укладено з позивачем - СВК «Черповоди», як орендарем, договір оренди земельної ділянки, за умовами якого:
п. 1.1. -орендодавець, враховуючи довідку Черповодівської сільської ради від 03.07.2010 року № 282, надав, а орендар прийняв в оренду земельну ділянку колективної власності колишнього КСПП «Черповоди»(невитребувані земельні частки (паї) загальною площею 33,30 гектарів ріллі, розташовану за межами села Черповоди в адміністративних межах Черповодівської сільської ради Уманського району Черкаської області;
п. 1.2. -земельна ділянка надається в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва терміном на 1 рік з 02.07.2010 по 02.07.2011 року;
п. 1.4. -грошова оцінка вищевказаної земельної ділянки становить 476800,0 грн.;
п. 2.1. -розмір орендної плати за використання земельної ділянки складає 429,55 грн. за один гектар землі в рік, сума орендної плати за весь період -14304 грн., орендна плата підлягає індексації;
п.п. 3.1., 3.1.4., 3.2., 3.2.3. -орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати; зобов'язаний прийняти від орендаря по акту прийому-передачі земельну ділянку після закінчення строку дії договору, в двохмісячний строк з дня надходження клопотання орендаря розглянути питання про продовження дії договору;
п.п. 3.4., 3.4.5 -орендар зобов'язаний вчасно сплачувати орендну плату;
п.п. 7.1., 7.3.1. -договір набирає чинності після його підписання сторонами і державної реєстрації, припиняється у разі закінчення терміну, на який був укладений.
Договір зареєстрований у Уманському міськрайонному відділі Черкаської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру»при Держкомземі України, про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 28.07.2010 року за № 32. На підставі цього договору за актом від 28.07.2010 року сторонами договору здійснено передачу та прийом земельної ділянки (т. 1 а.с. 22-24, 25).
Згідно з довідкою голови СВК «Черповоди»від 09.04.2012 року № 71 спірні невитребувані паї громадян ОСОБА_7, ОСОБА_20, ОСОБА_18, ОСОБА_8, ОСОБА_19, ОСОБА_10, ОСОБА_12, ОСОБА_6, ОСОБА_16 перебувають у користуванні позивача на різних полях, збір врожаю на деяких із них проводився у вересні-жовтні 2011 року (т. 1 а.с. 72).
Відповідно до платіжних доручень (т. 2 а.с. 27-35) плату за землю за січень-жовтень 2011 року здійснював позивач.
За зверненнями відповідача-2 і позивача, відповідно, сільським головою с. Черповоди видано довідки: відповідачу-2 від 08.08.2011 року № 182/02-18 про те, що для заключення договору на невитребувані паї, загальною площею 33,3 га крім ФГ «Хорста»до сільської ради звернень не було; позивачу від 09.08.2011 року № 369 про те, що на невитребувані паї, загальною площею 33,3 га крім позивача претендує ФГ «Хорста»згідно заяви від 05.08.2011 року. Реєстрація заяв і видача довідок здійснені в журналах обліку Черповодіської сільської ради, їх достовірність підтвердив в своїх поясненнях в засіданні суду сільський голова Олійник І.М.
Згідно з повідомленням начальника міськрайонного управління Держкомзему у м. Умань та Уманському районі Черкаської області від 17.04.2012 року № 2768/7-1-19, вартість земельної частки (паю) в адміністративних межах Черповодівської сільської ради Уманського району станом на 01.01.2012 року становить 83726,08 грн. з урахуванням коефіцієнту індексації 3,2 (т. 1 а.с. 108).
08.08.2011 року відповідачем-1 - Уманською районною державною адміністрацією, як орендодавцем, укладено з відповідачем-2 -фермерським господарством «Хорста», як орендарем, договір оренди земельної ділянки, за умовами якого:
п. 1.1. -орендодавець, враховуючи довідку Черповодівської сільської ради від 08.08.2011 року № 182/02-18, надав, а орендар прийняв в оренду земельну ділянку колективної власності колишнього КСПП «Черповоди»(невитребувані земельні частки (паї)) загальною площею 33,30 гектарів ріллі, розташовану за межами села Черповоди в адміністративних межах Черповодівської сільської ради Уманського району Черкаської області;
п. 1.2. -земельна ділянка надається в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва терміном на 1 рік з 08.08.2011 по 08.08.2012 року;
п. 1.4. -грошова оцінка вищевказаної земельної ділянки становить 476800,0 грн.;
п. 2.1. -розмір орендної плати за використання земельної ділянки сплачується в розмірі 4,5 відсотка від грошової оцінки земельної ділянки та складає 21456 грн. за 33,30 га в рік або 644,32 грн. за один гектар землі в рік, орендна плата підлягає індексації;
п.п. 3.1., 3.1.4., 3.2., 3.2.3. -орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати; зобов'язаний прийняти від орендаря по акту прийому-передачі земельну ділянку після закінчення строку дії договору, в двохмісячний строк з дня надходження клопотання орендаря розглянути питання про продовження дії договору;
п.п. 3.4., 3.4.5 -орендар зобов'язаний вчасно сплачувати орендну плату;
п.п. 7.1., 7.3.1. -договір набирає чинності після його підписання сторонами і державної реєстрації, припиняється у разі закінчення терміну, на який був укладений.
Договір зареєстрований у міськрайонному управлінні Держкомзему у м. Умань та Уманському районі Черкаської області, про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 13.09.2011 року за № 30. На підставі цього договору за актом від 13.09.2011 року сторонами договору здійснено передачу та прийом земельної ділянки (т. 1 а.с. 15-18, 19, 125-126, 127). Цей договір оспорюється позивачем.
За своїм правовим змістом укладений між сторонами договір є договором найму (оренди) земельної ділянки та відповідає вимогам ст. 792 ЦК України, у відповідності до якої за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки, а власники земельних часток (паїв) чи їх спадкоємці, які не взяли участь у розподілі земельних ділянок, повідомляються про результати проведеного розподілу земельних ділянок у письмовій формі, у разі якщо відоме їх місцезнаходження.
Відповідно до частин першої та третьої статті 1277 Цивільного кодексу України, лише у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття, спадщина визнається відумерлою в судовому порядку за заявою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
У тих же випадках, коли земельна ділянка є невитребуваною, відповідно до пункту 12 Порядку організації робіт та методики розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 лютого 2004 року N 122, нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки передаються в розпорядження сільських, селищних, міських рад чи райдержадміністрацій з метою надання їх в оренду.
Слід зазначити, що згідно з пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади, тобто відповідні районні державні адміністрації.
Згідно зі статтею 2 Закону України «Про оренду землі», правовідносини пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Законом України «Про оренду землі»в редакції, чинній на період спірних правовідносин, також встановлено, що:
орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі (ч. 1 ст. 6);
договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ст. 13);
договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально (ст. 14);
статтею 15 визначено обов'язкові істотні умови договору оренди землі. Відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, а також порушення вимог статей 4 - 6, 11, 17, 19 цього Закону є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону. Невід'ємною частиною договору оренди землі є: план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду; кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів; акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); акт приймання-передачі об'єкта оренди; проект відведення земельної ділянки у разі його розроблення згідно із законом;
укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону (ч. 2 ст. 16);
при передачі в оренду сільськогосподарських угідь для ведення товарного сільськогосподарського виробництва строк дії договору оренди земельних ділянок визначається з урахуванням періоду ротації основної сівозміни згідно з проектами землеустрою (ч. 3 ст. 19);
орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди. У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності) (ч.ч. 2, 3, 6 ст. 33);
у разі припинення договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором (ст. 34);
до розмежування відповідно до закону земель державної і комунальної власності орендодавцями земельних ділянок у межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, є відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади в межах повноважень, визначених Земельним кодексом України (абз. 2 ч. 1 розділу VІІІ Прикінцевих положень).
Земельним кодексом України в редакції, чинній на час укладення оспорюваного договору, визначено, що:
до земель сільськогосподарського призначення належать, зокрема, сільськогосподарські угіддя (рілля) (п. «а»ч. 2 ст. 22);
земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності (ч. 3 ст. 78);
суб'єктами права власності на землю є, зокрема, держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності (п. «в»ч. 1 ст. 80);
громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі, зокрема, виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю) (п. «ґ»ч. 1 ст. 81);
у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності (ч. 2 ст. 83);
у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. Право державної власності на землю набувається і реалізується державою в особі, зокрема, районних державних адміністрацій відповідно до закону (ч.ч. 1, 2 ст. 84);
право користування землею реалізовується, зокрема, через право оренди земельної ділянки (ст. 93 глави 15);
громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Надання у користування земельної ділянки, що перебуває у власності або у користуванні, провадиться лише після вилучення (викупу) її в порядку, передбаченому цим Кодексом (ч.ч. 1, 2, 5 ст. 116);
районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів, зокрема, для сільськогосподарського використання (п. «а»ч. 3 ст. 122);
надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою (ч. 1 ст. 123);
передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу (ч. 1 ст. 124);
право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав (ст. 125);
право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону (ч. 5 ст. 126);
підставами припинення права користування земельною ділянкою є, зокрема, добровільна відмова від права користування земельною ділянкою (п. «а»ч. 1 ст. 141);
до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями за межами населених пунктів здійснюють відповідні органи виконавчої влади (п. 12 розділу «Перехідні положення»).
Законом України «Про місцеві державні адміністрації»встановлено, що:
місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою (ч. 3 ст. 1);
на виконання власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження (ч. 1 ст. 6);
місцева державна адміністрація, зокрема, при здійснені своїх повноважень, розпоряджається землями державної власності відповідно до закону (п. 2 ч. 1 ст. 21).
Відповідно до ст. 289.1. Податкового кодексу України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок. Поняття грошової оцінки земельних ділянок та випадки обов'язкового проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок передбачені ст.ст. 5, 13 ЗУ «Про оцінку земель».
Відповідно до ч. 1 ст. 215 ЦК України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Згідно з ч. 1 ст. 203 ЦК України, на яку посилається позивач, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства.
Відповідно до ст.ст. 33 ч. 1, 34 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, обставини справи повинні підтверджуватись лише належними і допустимими доказами.
Судом, відповідно до ст. 22 ГПК України, було запропоновано сторонам подати докази в обґрунтування позовів і заперечень проти них, брати участь в засіданнях суду, вони своїми правами скористались на свій розсуд, подали всі наявні у них докази і на їх підставі судом прийнято рішення у справі.
Виходячи з фактичних обставин справи та приписів наведеного вище законодавства суд, приходить до висновку що земельна ділянка загальною площею 33,30 га, яка складається із невитребуваних земельних часток (паїв) і є предметом оспорюваного договору оренди земельної ділянки, перебуває у державній власності, право розпоряджатися нею (здавати в оренду) законом передано місцевим державним адміністраціям, зокрема -відповідачу-1, право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, на підставі розпорядження голови місцевої державної адміністрації і технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування цією земельною ділянкою. Порушення цих приписів законодавства відповідачами при укладанні оспорюваного правочину суд вважає достатньою підставою для визнання цього правочину недійсним.
З урахуванням викладеного суд вважає позов обґрунтованим, доказаним і його задовольняє повністю, заперечення відповідачів -помилковими, безпідставними і відхиляє.
На підставі статті 49 ГПК України, з відповідачів на користь позивача підлягає стягненню сплачений судовий збір в сумі 1073 грн. в дольовому порядку по 536 грн. 50 коп. з кожного.
Керуючись ст.ст. 49, 82-84 ГПК України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Договір оренди земельної ділянки від 08.08.2011 року, укладений між Уманською районною державною адміністрацією (код ЄДРПОУ 04061292) і фермерським господарством «Хорста»(код ЄДРПОУ 31883579), зареєстрований у міськрайонному управлінні Держкомзему у м. Умань та Уманському районі Черкаської області, про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 13.09.2011 року за № 30, визнати недійсним.
Стягнути з Уманської районної державної адміністрації Черкаської області, ідентифікаційний код 04061292, місцезнаходження: 20300, Черкаська область, м. Умань, площа Леніна, 1 на користь сільськогосподарського виробничого кооперативу «Черповоди», ідентифікаційний код 05533310, місцезнаходження: 20370, Черкаська область, Уманський район, с. Черповоди, вул. Жовтневої революції, буд. 53 А - 536 грн. 50 коп. судового збору.
Стягнути з фермерського господарства «Хорста», ідентифікаційний код 31883579, місцезнаходження: 20370, Черкаська область, Уманський район, с. Черповоди, вул. Шкільна, буд. 37 - 536 грн. 50 коп. судового збору.
Заходи забезпечення позову, застосовані ухвалою господарського суду Черкаської області від 10.04.2012 року у даній справі, після набрання рішенням законної сили скасувати.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного господарського суду через господарський суд Черкаської області протягом десяти днів з дня проголошення.
Суддя В.М. Грачов