Рішення № 24176526, 15.05.2012, Господарський суд Херсонської області

Дата ухвалення
15.05.2012
Номер справи
5024/482/2012
Номер документу
24176526
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

73000, м. Херсон, вул. Горького, 18

____________________________

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15.05.2012 Справа № 5024/482/2012

Господарський суд Херсонської області у складі судді Немченко Л.М. при секретарі Шульженко Г.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Прокурора м. Херсона в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Херсонській області, м. Херсон

до Херсонської міської ради, м. Херсон

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - відкрите акціонерне товариство "Херсонські комбайни", м. Херсон

про зобов'язання прийняти до комунальної власності об'єкти комунальної інфраструктури

за участю пом. прокурора м. Херсона Єкімова М.С., посвідчення № 166 від 04.10.2011р.;

представників сторін:

від позивача - головний спеціаліст відділу юр. забезпечення ОСОБА_2 довіреність № 6 від 10.01.2012р.;

від відповідача - головний спеціаліст юр. відділу ОСОБА_3, довіреність № 9-637-9/21 від 08.11.2011р.;

від третьої особи - не прибув.

Прокурор м. Херсона в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Херсонській області (позивач) звернувся до суду з позовом до Херсонської міської ради (відповідач) про зобов'язання відповідача прийняти до комунальної власності об'єкти комунальної інфраструктури, які не увійшли до статутних фондів відкритого акціонерного товариства "Херсонські комбайни" (третя особа).

У судовому засіданні 15.05.2012р. представник позивача та прокурор позовні вимоги підтримали в повному обсязі.

Представник відповідача 15.05.2012р. подав відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги не визнав та просить суд відмовити у задоволенні позову. Обґрунтовуючи відзив, відповідач посилається на ті обставини, що позивач всупереч правовим нормам, які визначають порядок та механізм передачі об'єктів права державної власності у комунальну власність просить суд зобов'язати міську раду прийняти до комунальної власності об'єкти державної власності, не дотримуючись такого порядку.

У судовому засіданні представник відповідача позовні вимоги не визнав, з підстав викладених у відзиві на позовну заяву.

Представник третьої особи у судове засідання 15.05.2012р. не прибув, відзив на позов та витребуваних судом документів не надав, явку у судове засідання уповноваженого представника не забезпечив, хоча був належним чином повідомлений про день, час та місце розгляду справи.

За таких обставин розгляд справи здійснюється за наявними в ній матеріалами, відповідно до ст. 75 ГПК України.

Після закінчення розгляду справи в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд

в с т а н о в и в:

Матеріали справи свідчать, що прокуратурою мiста Херсона проведено перевiрку за наслідками якої встановлено, що пiд час здiйснення Фондом державного майна України по Херсонськiй областi приватизації вiдкритого акцiонерного товариства «Херсонськi комбайни» до його статутного капiталу не увiйшли об'єкти соціально-побутової iнфраструктури (трансформаторнi підстанції, тепловi пункти, колектори та теплотраси), але залишились на балансi приватизованого підприємства (а.с. 24). Вказанi об'єкти пiсля приватизації ВАТ «Херсонськi комбайни» залишились в державнiй власностi.

Регiональним вiддiленням ФДМУ по Херсонськiй областi 21.08.2007р. прийнято управлiнське рiшення щодо передачi до комунальної власності об'єктів соціально-побутової iнфраструктури (а.с. 25).

У подальшому Регiональне вiддiлення ФДМУ по Херсонськiй областi листами вiд 31.08.2007р. №04-3043, від 23.11.2009р. №05-04-04220 зверталось до Херсонської мiської ради iз пропозицiями прийняти до комунальної власностi об'єкти комунальної iнфраструктури.

Крім того, Регiональне вiддiлення ФДМУ по Херсонськiй областi неодноразово зверталось до Херсонської мiської ради з листами вiд 23.08.2011р. №05-04-02464, від 05.10.2011р. №05-04-02858, від 04.11.2011р. № 05-04-03161 з приводу здiйснення прийому-передачі об'єктів до комунальної власностi. Крiм звернень до Херсонської мiської ради iз зазначеними листами, Регiональним вiддiленням ФДМУ по Херсонськiй областi надавалися перелiки об'єктів комунальної iнфраструктури, копії необхiдних документiв, iнформацiї та роз'яснення щодо прийняття майна до комунальної власностi

На час звернення з позовом до суду, Херсонською мiською радою не прийнято рiшення щодо прийняття до комунальної власностi вказаних об'єктів комунальної iнфраструктури.

Проаналізувавши заявлені позовні вимоги, докази надані в їх обґрунтування з положеннями чинного матеріального та процесуального законодавства суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Так, вiдповiдно до п.п. 2.1., 2.2. роздiлу 15.4 Плану приватизації ВАТ «Херсонськi комбайни»вiд 10.03.1994р., до об'єктів, якi не пiдлягають приватизації вiдносяться у т.ч.: трансформаторнi підстанції, тепловi пункти, колектори, теплотраси на загальну суму 90007,6 тис. крб.

Згiдно з п. 12.4 Акту оцiнки вартостi цiлiсного майнового комплексу виробничого об'єднання «Херсонський комбайновий завод iмен Г.І. Петровського» вiд 20.10.1993р. вартiсть об'єктів, якi не пiдлягають приватизації становить 5 87347 тис. крб. Враховуючи п. 13.3 Плану приватизації до складу вказаної суми входить залишкова вартiсть об'єктів промисловостi та побутової iнфраструктури, що перебувають у загальному користуваннi підприємств на суму 90008 тис. крб.

Виходячи зi змiсту спiльного наказу Фонду державного майна України та Мiнiстерства економiки України №908/68 вiд 19.05.1999р. про затвердження «Положення про управлiння державним майном, яке не увiйшло до статутних капiталiв господарських товариств у процесi приватизації, але перебуває на балансi» органом управлiння державним майном, яке знаходиться на балансi вiдкритих акцiонерних товариств та при приватизації не увiйшло до їх статутних фондiв є вiдповiднi органи приватизації.

Вiдповiдно до п.п. 1, 3 Положення про регіональне вiддiлення Фонду державного майна України, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України №412 вiд 15.06.1994р. регiональне вiддiлення Фонду державного майна України є державним органом, який створюється Фондом державного майна i йому підпорядковується. Основними завданнями вiддiлення є: органiзацiя та проведення приватизації майна, яке перебуває у державнiй власностi згiдно з державною, республiканською (Республiки Крим) та мiсцевою програмою приватизації здiйснення повноважень власника щодо майна, яке приватизується, вiдповiдно до прийнятих ним рiшень; здiйснення повноважень орендодавця державного майна; органiзацiя дiяльностi представництв Фонду в районах i мiстах; забезпечення роботи єдиної комп'ютерної інформаційної мережi органiв приватизації.

Отже, органом управлiння державним майном, яке не увiйшло до статутного капiталу ВАТ «Херсонськi комбайни», але залишилось на його балансi є Фонд державного майна України в особi Регiонального вiддiлення ФДМУ по Херсонськiй областi.

Вiдповiдно до п. 1.3. Положення про управлiння державним майном, управлiння державним майном, яке не увiйшло до статутних капiталiв господарських товариств у процесi приватизації, але перебуває на їх балансi, полягає у виборi та забезпеченнi уповноваженим органом (державнi органи приватизації) способу та умов подальшого використання майна у межах чинного законодавства.

Згiдно з абз. 3 п. 1.4. Положення про управлiння державним майном одним iз способiв управлiння державним майном, яке не увiйшло до статутних капiталiв господарських товариств у процесi приватизації, але перебуває на їх балансi є передача майна у комунальну власнiсть у порядку, передбаченому Законом України «Про передачу об'єктів права державно та комунальної власностi»147 вiд 03.03.1998р.

Відповідно до положень ст. 2 ЗУ «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» об'єктами передачі згідно з цим законом є житловий фонд та інші об'єкти соціальної інфраструктури, які перебувають у повному господарському віданні чи оперативному управлінні державних підприємств, установ, організацій або не увійшли до статутних фондів господарських товариств, створених у процесі приватизації.

Крім того, рішенням господарського суду Херсонської областi вiд 17.05.2011р. по справi №12/129-Б-07 вiдкрите акцiонерне товариство «Херсонські комбайни» визнано банкрутом та вiдкрито лiквiдацiйну процедуру.

Вiдповiдно до ч. 1 ст. 26 Закону України «Про вiдновлення платоспроможностi боржника або визнання його банкрутом» усi види майнових активiв (майно та майновi права) банкрута, якi належать йому на правi власностi або повного господарського вiдання на дату відкриття лiквiдацiйної процедури та виявленi в ходi лiквiдацiйної процедури, включаються до складу лiквiдацiйної маси, за винятком об'єктів житлового фонду, в тому числi гуртожиткiв, дитячих дошкiльних закладiв та об'єктів комунальної iнфраструктури, якi в разi банкрутства підприємства передаються в порядку, встановленому законодавством, до комунальної власностi вiдповiдних територiальних громад без додаткових умов i фiнансуються в установленому порядку.

Пунктом 4 постанови Кабiнету Мiнiстрiв України «Про поетапну передачу до комунальної власностi об'єктів соцiально iнфраструктури»№1443 вiд 02.12.1996р. встановлено, що пiд час формування перелiкiв об'єктів соцiально iнфраструктури, що пропонуються для передачi до комунальної власностi у 1999 роцi i наступнi роки, та розподiлу витрат на їх утримання за рахунок коштiв державного бюджету, якщо iнше не передбачено Державним бюджетом України на поточний рiк, виходити з того, що до перелiкiв у порядку черговостi включаються об'єкти підприємств у зв'язку з їх закриттям, або визнаних у встановленому порядку банкрутами.

Вiдповiдно до ст. 327 ЦК України у комунальнiй власностi є майно, у тому числi грошовi кошти, яке належить територiальнiй громадi. Управлiння майном, що є у комунальнiй власностi, здiйснюють безпосередньо територiальна громада та утворенi нею органи мiсцевого самоврядування.

Положеннями ст. 329 ЦК України встановлено, що юридична особа публічного права набуває право власності на майно, передане їй у власність, та на майно, набуте нею у власність на підставах, не заборонених законом.

Відповідно до положень ст.ст. 33, 34 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.

Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Заперечення відповідача, викладені ним у відзиві на позовну заяву підлягають відхиленню, як такі, що не відповідають чинному законодавству і не ґрунтуються на належних доказах.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивачем доведені та підлягають задоволенню.

На відповідача, з вини якого спір доведено до врегулювання в судовому порядку, покладаються судові витрати по справі та стягуються до Державного бюджету 1073 грн. судового збору.

Керуючись ст. ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

в и р і ш и в:

1. Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

2. Зобов'язати Херсонську міську раду (73000, м. Херсон, пр-т Ушакова, 37, код ЄДРПОУ 26347681) прийняти до комунальної власності державні об'єкти комунальної інфраструктури, які не увійшли до статутних фондів ВАТ «Херсонські комбайни»: РП «Профілакторій», м. Херсон, вул. С.Разіна - І.Куліка, інвентарний номер 00696А; ТП 469, м. Херсон, вул. Шевченка, інвентарний номер 00444А; РП «Профілакторій»тп 469, м. Херсон, вул. Шевченка, інвентарний номер 00444Д; ПС «Комбайновий»РП «Профілакторій», м. Херсон, вул. Ладичука, інвентарний номер 01919А; РП «Профілакторій»тп 494, м. Херсон від вул. Ладичука до вул. І.Куліка, інвентарний номер 005966; ТП 453, м. Херсон, пр. Ушакова, 62-а, інвентарний номер 00651В; ТП 453, м. Херсон, пр. Ушакова, 56-а, інвентарний номер 01587/1; ТП 172, м. Херсон, пр. Ушакова, 64, інвентарний номер 00430А; ТП 500, м. Херсон, пр. Ушакова, 70, інвентарний номер 01587/2; ТП 38, м. Херсон, пров. Козацький, 21-а, інвентарний номер 00438а; ТП 609, м. Херсон, пр. Ушакова, 62-а, інвентарний номер 00651Г; ТП 604, м. Херсон, вул. Чорноморська, 40, інвентарний номер 00437а; ТП 12, м. Херсон, вул. І.Куліка, 139/4, інвентарний номер 00654А; ТП 12-насосна станція, м. Херсон, вул. Бучми, 22, інвентарний номер 00449А; ТП 822, м. Херсон, пр. Будівельників, 11, інвентарний номер 01591/1; ТП 239, м. Херсон, вул. К.Маркса, 104-а, інвентарний номер 00421А; ТП 453, м. Херсон, пр. Ушакова, 62 а, інвентарний номер 00651Б; ТП 329, м. Херсон, вул. Тираспольська, 5, інвентарний номер 00652А; ТП 455, м. Херсон, вул. 295 Стрілецької дивізії, 25, інвентарний номер 00447А; Тп 455, м. Херсон до вул. С.Разіна, інвентарний номер 00451 Б; ТП 469 до поліклініки, м. Херсон, вул. Шевченка, інвентарний номер 00444Д; ТП 469 профілакторій, м. Херсон, вул. І.Куліка, інвентарний номер, 00596В; ТП 469 теплопункт, м. Херсон, вул. Шевченка, інвентарний номер 00444Е; ТП 691 гуртожиток, м. Херсон, вул. Бучми, інвентарний номер 00449Б; ТП 691 блок обслуговування, м. Херсон, вул. Бучми, інвентарний номер 00449В; напірний колектор 3,5 км. від КНС до колодязя приватника, м. Херсон, Північне селище, інвентарний номер 01588; водопровід 1,1 км, м. Херсон по вул. Ракетній, інвентарний номер 01591/2; теплотраса від ТК-203 опалення жилмасиву, м. Херсон, пр. Ушакова, інвентарний номер, 00419А; колектор господарсько-побутова каналізація 200м, м. Херсон, пр. Ушакова - вул. Тираспольська, інвентарний номер 01589.

3. Стягнути з Херсонської міської ради (73000, м. Херсон, пр-т Ушакова, 37, код ЄДРПОУ 26347681) на користь держави до Держбюджету на р/р 31215206783002 банк ГУ ДКСУ в Херсонській області, МФО 852010, ЄДРПОУ 37959779 отримувач платежу УДКСУ у м. Херсоні, 1073 грн. судового збору, у призначенні платежу Судовий збір, код 03500045 (пункт в таблиці ставок судового збору).

4. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя Л.М. Немченко

Дата підписання рішення

відповідно до вимог ст. 84 ГПК України 18.05.2012р.