Постанова № 24111136, 22.05.2012, Сніжнянський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
22.05.2012
Номер справи
4-с-106/11
Номер документу
24111136
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 4-с-106/11

Провадження 4-с/0545/81/2012

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"22" травня 2012 р. Сніжнянський міський суд Донецької області у складі:

головуючої судді Корекян Н.Р.

при секретарі Сазоненко М.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Сніжне Донецької області адміністративну справу за скаргою Управління Пенсійного фонду України в м.Сніжне Донецької області на дії державного виконавця Єни О.В. Відділу державної виконавчої служби Сніжнянського міського управління юстиції Донецької області про визнання дій неправомірними, скасування постанови про відкриття виконавчого провадження -

ВСТАНОВИВ:

27.12.2011 року Управління Пенсійного фонду України в м.Сніжне Донецької області звернулося до суду зі скаргою на дії державного виконавця Єни О.В. Відділу державної виконавчої служби Сніжнянського міського управління юстиції Донецької області про визнання дій неправомірними, скасування постанови про відкриття виконавчого провадження від 12.12.2011 року, посилаючись на те, що 12.12.2011 року державним виконавцем Єна винесено постанову про відкриття виконавчого провадження по справі 2а-10118\2011 якою зобов'язано Управління здійснити перерахунок та виплату на користь ОСОБА_1, як дитині війни державну соціальну допомогу. Вважає, що відповідач не мав права та законних підстав відкривати виконавче провадження, оскільки позивач є територіальним підрозділом центрального органу виконавчого влади, а тому виконання рішення про стягнення має виконувати підрозділ примусового виконання рішень Головного управління юстиції в Донецькій області. Просить визнати неправомірними дії державного виконавця ВДВС та скасувати постанову про відкриття виконавчого провадження від 12.12.2011 року. Поновити строк для звернення до суду, оскаржувана постанова отримана 16.12.2011 року.

В судове засідання повноважний представник позивача не з'явився, про дату та час судового засідання повідомлений належним чином, прохав справу розглянути без йог участі.

Керівник Відділу державної виконавчої служби Сніжнянського міського управління юстиції Донецької області позов не визнав, надав письмові заперечення на позов, в яких вказував на те, що постанова про відкриття виконавчого провадження винесена з дотриманням вимог ст.ст. 3, 18, 20, 24 Закону України «Про виконавче провадження». Просив відмовити в задоволенні адміністративного позову та справу розглянути без участі представника.

ОСОБА_1 була повідомлена про час і місце розгляду справи.

Враховуючи те, що позивач був повідомлений належним чином про дату та час проведення судового засідання та те, що повноважний представник відповідача не заперечував про розгляд справи без участі повноважного представника позивача, суд визнав можливим розглянути справу за відсутності представника позивача, та на підставі наявних у матеріалах справи доказів.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтувалося на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд встановив наступне.

Постановою Сніжнянського міського суду Донецької області від 04.11.2011 року позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено; визнано дії відповідача неправомірними та зобов'язано здійснити перерахунок та виплату на користь ОСОБА_1, як дитині війни державну соціальну допомогу.

12.12.2011 року державним виконавцем відділу державної виконавчої служби Сніжнянського міського управління юстиції Єна О.В. винесена постанова про відкриття виконавчого провадження ВП № 30315011 на підставі виконавчого листа № 2а-10118/11 виданого 05.12.2011 року.

12.12.2011 року відповідачем на адресу позивача було надіслано зобов'язання від 12.12.2011 року № 3345/7, в якому відділ виконавчої служби Сніжнянського МУЮ повідомив управління пенсійного фонду про те, що у нього знаходиться на виконанні виконавчий лист за № 2а-10118\11 від 05.12.2011 року виданий Сніжнянським міським судом, надіслана копія постанови про відкриття виконавчого провадження.

Вказане зобов'язання отримане позивачем 16.12.2011 року, про свідчить штамп вхідної кореспонденції . За таких обставин позивач своєчасно, в десятиденний строк звернувся до суду зі скаргою.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України від 21.04.1999 року № 606-XIV «Про виконавче провадження»(далі - Закон № 606-XIV) визначені умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку.

Відповідно до статті 1 Закону № 606-XIV виконавче провадження - це сукупність дій органів і посадових осіб, зазначених у цьому Законі, спрямованих на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які здійснюються на підставах, у спосіб та в межах повноважень, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, виданими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

В силу статті 5 Закону № 606-XIV державний виконавець здійснює необхідні заходи щодо своєчасного і повного виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення, у спосіб і порядок, визначені виконавчим документом.

Згідно пункту 1 частини 2 статті 21 Закону № 606-XIV на відділ примусового виконання рішень управлінь державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головного управління юстиції в області, містах Києві та Севастополі покладається виконання рішень, за якими боржниками є територіальні підрозділи центральних органів виконавчої влади, місцеві суди, міські, районні або селищні ради чи районні державні адміністрації та їх структурні підрозділи, міські, районні, міжрайонні, інші прирівняні до них прокуратури, військові прокуратури гарнізонів, інші територіальні підрозділи органів державної влади та їх посадові особи.

Частиною 1 статті 25 Закону № 606-XIV встановлено, що державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення такого документа до виконання, він відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, і пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби.

Згідно частини 6 статті 25 Закону № 606-XIV постанова про відкриття виконавчого провадження може бути оскаржена сторонами у десятиденний строк у порядку, встановленому цим Законом.

Відповідно до частини 2 статті 82 Закону № 606-XIV боржник має право оскаржувати рішення, дії або бездіяльність державного виконавця та інших посадових осіб державної виконавчої служби виключно в судовому порядку.

6 квітня 2011 року Указом Президента України «Про Положення про Пенсійний фонд України»№ 384/2011 було затверджено Положення про Пенсійний фонд України (далі -«Положення»).

Пунктом 1 Положення передбачено, що Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, який входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Згідно пункту 4 Положення територіальними органами Пенсійного фонду України є головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управління у районах, містах і районах у містах.

Пунктом 7 Положення встановлено, що Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Відповідно до пункту 11 Положення правління Пенсійного фонду України затверджує положення про територіальні органи Пенсійного фонду України.

Постановою управління Пенсійного фонду України від 30 квітня 2002 року №8-2 «Про затвердження Положення про управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах», в редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 30 червня 2011 року №19-2, затверджено «Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах».

Пунктом 1.1 цього Положення встановлено, що правління Пенсійного фонду України (далі - Фонд) у районах, містах і районах у містах (далі - Управління) є органами Фонду, підпорядкованими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - регіональні управління), що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду.

Таким чином, оскільки боржник - Управління Пенсійного фонду України в м.Сніжне Донецької області - є територіальним органом Пенсійного фонду України, який, в свою чергу, є центральним органом виконавчої влади, постанова про відкриття виконавчого провадження підлягає скасуванню.

Частина 1 статті 7 Закону № 606-XIV передбачає, що державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права у точній відповідності із законом і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів громадян і юридичних осіб.

Згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано.

Згідно ч.1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: 1) суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; 2) суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до Закону № 606-XIV державний виконавець має право на винесення постанов, актів та інших процесуальних документів у виконавчому провадженні, а тому вимоги про визнання дій державного виконавця неправомірними не підлягають задоволенню.

Крім того, скасування постанови про відкриття виконавчого провадження є достатнім засобом захисту прав позивача.

Таким чином, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Питання розподілу судових витрат слід вирішити у відповідності до ст. 94 КАС України.

Керуючись ст.ст. 2, 8-11, 17-20, 69-72, 86, 94, 158-164, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Сніжне Донецької області на дії державного виконавця Єни О.В. Відділу державної виконавчої служби Сніжнянського міського управління юстиції Донецької області про визнання дій неправомірними, скасування постанови про відкриття виконавчого провадження № 30315011 від 12.12.2011 року - задовільнити частково.

Скасувати постанову Відділу державної виконавчої служби Сніжнянського міського управління юстиції Донецької області про відкриття виконавчого провадження № 30315011 від 12.12.2011 року.

В іншій частині позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена в Донецький адміністративний апеляційний суд через даний суд, шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя Н. Р. Корекян