ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
08 травня 2012 року 14:50 № 2а-4467/12/2670
Окружний адміністративний суд м. Києва у складі: головуючого судді Патратій О.В., за участю секретаря судового засідання Сервачинської І.М. та представників сторін:
від позивача: Барамикіна В.А.,
від відповідача: Вітренка А.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Дочірньої компанії «Укргазвидобування» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» до Полтавської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0000011501 від 06 січня 2012 року, -
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулась Дочірня компанія «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»(далі -позивач, ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України») з позовом до Полтавської міжрайонної державної податкової інспекції (далі -відповідач, Полтавська МДПІ) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0000011501 від 06 січня 2012 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що відповідачем зроблено помилковий висновок про порушення позивачем вимог п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України та неправомірно нараховано штраф, оскільки плату за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержаного значення за ІІІ квартал 2011 року було сплачено позивачем своєчасно та в повному обсязі.
Крім того, на порушення п. 2.4 Порядку направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого Наказом ДПА № 985 від 22.12.2010 р., відповідачем не додано до податкового повідомлення-рішення розрахунку штрафних (фінансових) санкцій.
В судових засіданнях представник позивача позовні вимоги підтримав повністю та просив позов задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.
Відповідач в обгрунтування своїх заперечень зазначав, що позивачем в порушення вимог п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України сплата податкового зобов'язання по платі за користування надрами для видобування корисних копалин була здійснена із затримкою у 4 дні, у зв'язку з чим згідно ст. 126.1 Податкового кодексу України податковим органом було правомірно нараховано штрафні санкції.
З огляду на вищевикладене, відповідач вважає позовні вимоги необґрунтованими та просив суд відмовити у їх задоволенні в повному обсязі.
На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 08 травня 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, що мають значення для вирішення справи, суд
В С Т АН О В И В:
Дочірня компанія «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»(ідентифікаційний код 30019775), зареєстрована як юридична особа Шевченківською районною у місті Києві державною адміністрацією 28 серпня 1998 року за адресою: 04053, місто Київ, вул. Кудрявська, будинок 26/28 (копія Довідки серії АА № 274088 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України міститься в матеріалах справи).
Відповідно до пункту 2.1 Статуту Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України», затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України від 15 квітня 2010 року № 147, компанія створена для здійснення видобутку природного газу і нафти на основі раціонального та ефективного використання ресурсів вуглеводнів із застосуванням передових методів геологорозвідувальних робіт і розробки родовищ, прогресивних технологій видобування і переробки природного газу, газового конденсату та нафти з метою отримання прибутку.
Як вбачається з матеріалів справи, на підставі п. 1 та п. 3 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в України»№ 509-ХІІ від 04.12.1990 року, із змінами і доповненнями, пп. 20.1.4, п. 20.1, ст. 20 та пп. 75.1.1, п. 75.1, ст. 75 Податкового кодексу України, Новосанжарським відділенням Полтавської МДПІ було проведено камеральну перевірку податкової звітності за користування надрами для видобування корисних копалин ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»за ІІІ квартал 2011 року.
За результатами перевірки складено акт № 163 від 22.12.2011 р., яким встановлено порушення позивачем строків сплати (перерахування) плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення за ІІІ квартал 2011 року в сумі 375 284,01 грн. та в сумі 3 062,73 грн. на 4 календарних дні.
06 січня 2012 року, на підставі вказаного Акту перевірки, Полтавською МДПІ було прийнято податкове повідомлення -рішення форми «Ш»№ 0000011501, яким позивачу, на підставі пункту 126.1. статті 126 Податкового кодексу України, було нараховано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 10% від сум прострочених грошових зобов'язань, що становить 37 834,60 грн.
Не погодившись з висновками акту камеральної перевірки та прийнятим на його підставі податковим повідомлення -рішенням позивач звернувся до суду з даним позовом.
Представник позивача зазначав, що на виконання вимог норм статті 263 Податкового кодексу України, Дочірньою компанією «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»повністю сплачено плату за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення, тому спірне податкові повідомлення - рішення підлягає скасуванню.
Ознайомившись із матеріалами справи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши встановлені обставини справи, Окружний адміністративний суд міста Києва не погоджується із доводами позовної заяви з огляду на наступне.
01 січня 2011 року набрав чинності Податковий кодекс України (далі -ПК України), який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
За загальним правилом, встановленим статтею 126 Податкового кодексу України («Порушення правил сплати (перерахування) податків») у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Пунктом 263.1. статті 263 Податкового кодексу України визначені платники плати за користування надрами для видобування корисних копалин (далі - платники).
Платниками плати за користування надрами для видобування корисних копалин є суб'єкти господарювання, у тому числі громадяни України, іноземці та особи без громадянства, зареєстровані відповідно до закону як підприємці, які набули права користування об'єктом (ділянкою) надр на підставі отриманих спеціальних дозволів на користування надрами (далі - спеціальний дозвіл) в межах конкретних ділянок надр з метою провадження господарської діяльності з видобування корисних копалин, у тому числі під час геологічного вивчення (або геологічного вивчення з подальшою дослідно-промисловою розробкою) в межах зазначених у таких спеціальних дозволах об'єктах (ділянках) надр (пункт 263.1.1. статті 263 Податкового кодексу України).
Пунктом 263.11 статті 263 Податкового кодексу України визначено порядок подання податкових розрахунків з плати за користування надрами.
Так, згідно пп. 263.11.1 вказаної статті встановлено, що платник плати за користування надрами для видобування корисних копалин до закінчення визначеного розділом II цього Кодексу граничного строку подання податкових розрахунків за податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу, подає за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, податкові розрахунки з плати за користування надрами для видобування корисних копалин органу державної податкової служби.
У відповідності з підпунктом 49.18.2 статті 49 Податкового кодексу України податкові декларації за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - подаються протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
Відповідно до пункту 263.11.3. статті 263 Податкового кодексу України податковий розрахунок подається платником починаючи з календарного кварталу, що настає за кварталом, у якому такий платник отримав дозвіл на початок (продовження) виконання роботи підвищеної небезпеки або експлуатації об'єкта.
Згідно пункту 263.12. статті 263 Податкового кодексу України платник протягом десяти календарних днів після закінчення граничного строку подання податкового розрахунку за податковий (звітний) період сплачує податкові зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин у сумі, визначеній в розрахунку з плати, поданому ним органу державної податкової служби:
за місцезнаходженням у межах території України ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини;
за місцем обліку платника в разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.
Враховуючи наведені вище положення Податкового кодексу України податкові зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за ІІІ квартал 2011 року підлягали сплаті до 19 листопада 2011 року включно, що не заперечувалось сторонами.
З матеріалів адміністративної справи вбачається, що позивачем було подано до Полтавської МДПІ податковий розрахунок з плати за користування надрами для видобування корисних копалин № 92 (вх. № 9008918681) та № 93 (вх. № 9008919311) за ІІІ квартал 2011 року за 2011 рік, в яких визначені податкові зобов'язання з плати за користування надрами у розмірі 3 062,73 грн. та 375 832,84 грн. відповідно.
Однак, всупереч наведених вище положень Податкового кодексу України, податкові зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за вказаний період були сплачені 23 листопада 2011 року, що підтверджується копією платіжного доручення № 186 від 23.11.2011 р. на суму 378 895,57 грн., тобто з пропуском встановленого строку.
Слід зазначити, що за Податковим кодексом України у разі визначення розміру та сплати податкового зобов'язання за користування надрами для видобування корисних копалин саме платник несе відповідальність за правильність обчислення суми податкового зобов'язання, повноту і своєчасність її внесення до бюджету, а також за своєчасність подання органам державної податкової служби відповідних розрахунків.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позивачем порушено граничний термін сплати за користування надрами для видобування корисних копалин, у зв'язку з чим відповідачем правомірно застосовано штрафні санкції, встановлені статтею 126 Податкового кодексу України.
Посилання позивача на порушення позивачем п. 2.4 Порядку надсилання органами державної податкової служби податкових повідомлень-рішень платниками податків, яке полягає у неподанні до податкового повідомлення-рішення розрахунку штрафних (фінансових) санкцій, на думку суду є безпідставним, оскільки з наданих відповідачем в судовому засіданні пояснень вбачається, що розрахунок штрафних (фінансових) санкцій було направлено на адресу позивача поштою разом з податковим повідомленням-рішенням.
Вказане рішення було вручено позивачу 11.01.2012 року, що підтрверджується наявним в матеріалах справи повідомленням про вручення поштового відправлення.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Позивачем доказів, якими б спростовувались доводи відповідача, суду не надано.
Крім того, суд зазначає, що за умови доведеності факту дійсності порушення суб'єктом господарювання вимог закону, наявність виключно формальних недоліків при оформленні матеріальних висновків перевірки, що не потягли за собою прийняття неправомірного по суті податкового повідомлення-рішення, не можуть бути виключною підставою для визнання недійсним такого податкового повідомлення-рішення.
Вказана правова позиція неодноразово висловлювалась Вищим адміністративним судом України при розгляді спорів за участю податкових органів (зокрема, в ухвалі ВАСУ від 05.02.2008 р. по справі № 2/63, у постанові ВАСУ від 08.07.2010 р. по справі № К-18621/07).
Як зазначено, зокрема, у постанові ВАСУ від 08.07.2010 р. по справі № К-18621/07, окремі порушення встановленої процедури прийняття податкового повідомлення-рішення не нівелюють факту порушення платником податків податкового законодавства та не є підставою для звільнення його від відповідальності за це порушення.
Відтак посилання позивача на порушення порядку направлення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, враховуючи доведеність під час судового розгляду факту порушення позивачем норм податкового законодавства, не можуть бути самостійною підставою для висновку про неправомірність спірного податкового повідомлення-рішення.
Як зазначено в ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд вважає, що відповідачем надано достатні аргументи та доводи, які свідчать, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийняте в межах повноважень податкового органу та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України, обґрунтовано та правомірно. В той же час, позивач не довів обставин в обґрунтування своїх вимог, в зв'язку з чим суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Враховуючи те, що судом встановлено факт порушення позивачем норм чинного податкового законодавства, суд приходить до висновку про достатність підстав у податкового органу для прийняття спірного повідомлення-рішення, яким до позивача застосовано штраф за порушення граничного строку сплати податкового зобов'язання.
У зв'язку з наведеним відсутні підстави для задоволення позовних вимог про визнання вказаного рішення протиправним та його скасування.
Керуючись вимогами ст.ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва
П О С Т А Н О В И В:
У задоволені позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання апеляційної скарги до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Патратій О.В.
Повний текст постанови складено та підписано: 11 травня 2012 року.