Постанова № 24084551, 07.05.2012, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
07.05.2012
Номер справи
2а-12872/10/2670
Номер документу
24084551
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

07 травня 2012 року 11:48 № 2а-12872/10/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого - судді Патратій О.В.,

за участю секретаря Сервачинської І.М.,

та представників сторін:

від позивача: Брижицької О.Л.,

від відповідача: не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України до Товариства з обмеженою відповідальністю «Петрус-Алко» про стягнення штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 16 433,80 гривень, -

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України (далі позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Петрус-Алко» (далі - відповідач, ТОВ «Петрус-Алко») про стягнення фінансових санкцій у розмірі 16 433,80 гривень.

Свої позовні вимоги позивач мотивує тим, що відповідачем не сплачено фінансові санкції, застосовані за порушення ст. 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів». Вжиті позивачем заходи по стягненню цієї суми не призвели до позитивного результату, що стало підставою для звернення до суду з метою примусового стягнення коштів з рахунків платника податків.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва справі від 08 вересня 2010 року відкрито провадження у даній справі.

04 листопада 2010 року на підставі п. 3 ч. 1 ст. 156 Кодексу адміністративного судочинства України провадження у адміністративній справі було зупинено до набрання законної сили рішенням суду по адміністративній справі № 2а-14657/10/2670.

Згідно ухвали від 22 грудня 2010 року, у зв'язку з припиненням повноважень судді Кочана В.М., справу було прийнято до провадження суддею Патратій О.В.

20 лютого 2012 року судом на підставі клопотання позивача поновлено провадження у справі у зв'язку з набранням законної сили рішення по адміністративній справі № 2а-14657/10/2670.

У судових засіданнях 19 квітня 2012 року та 07 травня 2012 року представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.

В судові засідання уповноважений представник відповідача не з'явився, відповідач належним чином повідомлений судом про дату, час та місце судового розгляду відповідно до вимог ч. 8 ст. 35 Кодексу адміністративного судочинства України.

Від відповідача заперечень проти позову, будь-яких пояснень, заяв чи клопотань до суду не надходило, тому суд відповідно до ст. 71, ч. 4 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України вирішує справу за відсутності відповідача на основі наявних у справі доказів.

На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 07 травня 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, що мають значення для вирішення справи, суд

ВСТАНОВИВ:

ТОВ «Петрус-Алко»(код ЄДРПОУ 36942172) зареєстроване як юридична особа 09.04.2010 року Святошинською районною у місті Києві державною адміністрацією.

09 червня 2010 року Регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у місті Києві проведено позапланову виїзну перевірку ТОВ «Петрус-Алко»з питань додержання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами.

Перевірка проводилась в складському приміщенні ТОВ «Петрус-Алко», розташованому за адресою: Київська область, Бориспільський район, смт. Проліски, вул. Промислова, 9.

За результатами проведеної перевірки позивачем складено Акт № 0395/32/-327 від 09 червня 2010 року (далі - Акт, Акт перевірки), яким встановлено порушення відповідачем вимог статей 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»№ 481/95-ВР від 19.12.1995 року (далі Закон № 481), пункту 20 Положення про виробництво, зберігання, продаж марок акцизного збору з голографічними захисними елементами і маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, затвердженого Постановою КМУ № 567 від 23.04.2003 року (далі - Положення) - а.с. 6-7.

Як вбачається з Акту перевірки, працівниками контролюючого органу було виявлено зберігання з метою реалізації алкогольних напоїв закоркованих заводським способом пляшок горілки, маркованих марками акцизного збору не встановленого зразка (сума акцизного збору на марках не відповідає ставкам збору, діючим на момент виготовлення алкогольних напоїв), а також встановлено зберігання алкогольних напоїв, які закорковані заводським способом без марок акцизного збору встановленого зразка та встановлено зберігання алкогольних напоїв з метою реалізації алкогольних напоїв у тарі бег-ін-бокс, марковані марками таким чином, що марки не розриваються при відкритті контейнера на загальну суму 8 745,00 грн., чим порушено статтю 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» та пункту 20 Положення про виробництво, зберігання, продаж марок акцизного збору з голографічними захисними елементами і маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 567 від 23.04.2003.

14 липня 2010 року на підставі вказано Акту перевірки Регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у місті Києві прийнято рішення про застосування фінансових санкцій № 000287, яким відповідачу за порушення статті 11 Закону № 481, на підставі ст. 17 вказаного Закону нараховано фінансові санкції у розмірі 16 433,80 грн. за зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного збору встановленого зразка.

Вказане рішення було направлено відповідачу поштою та отримані ним 19 липня 2010 року, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 11).

Визначена позивачем сума фінансових санкцій відповідачем сплачена не була, що стало підставою для звернення до суду з даним позовом.

При вирішенні справи по суті суд виходить з наступного.

Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»№ 481/95-ВР, від 19.12.1995 року визначено основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України.

Статтею 11 Закону України "Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" встановлено, що алкогольні та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну позначаються марками акцизного збору в порядку визначеному законодавством.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби»від 11.09.1997 №527 (надалі Закон № 527), марки акцизного збору виготовляються, зберігаються та продаються відповідно до Положення про виробництво, зберігання, продаж марок акцизного збору, маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

Виробники алкогольних напоїв та тютюнових виробів проводять маркування кожної пляшки (упаковки) алкогольних напоїв та кожної пачки (упаковки) тютюнових виробів у такий спосіб, щоб марка розривалася під час відкупорювання (розкривання) товару відповідно до Положення про виробництво, зберігання, продаж марок акцизного збору, маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Маркування алкогольних напоїв здійснюється марками акцизного збору, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України. Маркуванню підлягають усі алкогольні напої з вмістом спирту етилового понад 8,5 % об'ємних одиниць. Кожна марка акцизного збору на алкогольні напої повинна мати окремий номер, місяць і рік випуску марки та позначення про суму сплаченого акцизного збору за одиницю маркованої продукції. Порядок запровадження марок акцизного збору нового зразка встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 2 ст.7 Закону України №527 передбачає заборону ввезення, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та реалізація на території України алкогольних напоїв та тютюнових виробів, на яких немає марок акцизного збору встановленого зразка.

Відповідно до п. 12 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями»від 30 липня 1996 р. № 854 (далі Постанова № 854) зберігання та реалізація алкогольних напоїв, крім алкогольних напоїв з вмістом спирту етилового від 1,2 до 8,5 відсотка об'ємних одиниць, вироблених в Україні, дозволяється тільки за наявності марки акцизного збору встановленого зразка на пляшці або на іншій тарі згідно із законодавством.

Пунктом 20 Положення про виробництво, зберігання, продаж марок акцизного збору з голографічними захисними елементами і маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 567 від 23.04.2003, встановлено, що марки наклеюються виробниками на кожну пляшку, пачку (упаковку) у такий спосіб, щоб вони розривалися під час відкупорювання (розкривання) виробів. Для алкогольних напоїв використовуються марки із зазначенням суми акцизного збору, сплаченого за одиницю маркованої продукції, з точністю до тисячного знака, яка відповідає сумі, визначеній з урахуванням діючих ставок акцизного збору, міцності продукції та місткості тари. Немарковані алкогольні напої та тютюнові вироби, які зберігаються або транспортуються в товарних обсягах (крім товарів, призначених для вивезення за межі митної території України та для реалізації магазинами безмитної торгівлі), вважаються такими, що призначені для реалізації на території України. Вважаються немаркованими: алкогольні напої та тютюнові вироби, марковані з порушенням вимог цього Положення та/або марками, що не видавалися безпосередньо виробникові (імпортерові) зазначеної продукції; алкогольні напої з марками акцизного збору попереднього зразка, що не відповідають виду продукції та місткості тари; алкогольні напої з марками акцизного збору нового зразка, на яких зазначення суми акцизного збору, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням діючих ставок акцизного збору, міцності продукції та місткості тари.

Відповідно до статті 8 Закону України «Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби»відповідальність за недодержання порядку маркування, реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів, несвоєчасну сплату акцизного збору несуть виробники, імпортери, продавці цих товарів та їх посадові особи у порядку, передбаченому чинним законодавством України.

Згідно із частиною першою статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

Абзацом п'ятнадцятим частини другої статті 17 вище зазначеного Закону встановлено, що до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів: у разі зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв та тютюнових виробів, алкогольних напоїв та тютюнових виробів без марок акцизного збору встановленого зразка або з підробленими марками акцизного збору - 100 відсотків вартості товару, але не менше 1700 гривень.

З урахуванням висновків Акту перевірки, яким було встановлено зберігання відповідачем з метою подальшої реалізації алкогольних напоїв закоркованих заводським способом пляшок горілки, не маркованих марками акцизного збору встановленого зразка, позивачем на підставі ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»правомірно застосовано, штрафні санкції у розмірі 16 433, 80 грн.

Крім того, як вбачається з матеріалів справи, ТОВ «Петрус-Алко», не погоджуючись з рішенням про застосування фінансових (штрафних) санкцій № 000287 від 14.07.2010 року, оскаржила його до Окружного адміністративного суду міста Києва.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03.02.2011 року у справі № 2а-14657/10/2670 адміністративний позов було залишено без задоволення.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 19.07.2011 постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 03.02.2011 у справі № 2а-14657/10/2670 було залишено без змін.

Згідно із частинами третьою та п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.

Відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорювати ся в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.

Таким чином, постанова Окружного адміністративного суду міста Києва від 03.02.2011 у справі № 2а-14657/10/2670, якою встановлено правомірність рішення про застосування фінансових (штрафних) санкцій № 000287 від 14.07.2010 року, набрала законної сили з моменту проголошення ухвали Київського апеляційного адміністративного суду - 19.07.2011 року.

Частиною 1 ст.72 КАС України передбачено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Таким чином, обставини, встановлені постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03.02.2011 року та ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 19.07.2011 року, доказування не потребують.

Відповідно до ч. 3 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», зазначені штрафи спрямовуються до бюджету згідно з чинним законодавством.

Згідно ч. 5 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», у разі невиконання суб'єктом господарювання рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.

Судом встановлено, що на час розгляду справи відповідачем суму заборгованості з фінансових санкцій за порушення Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»у розмірі 16 433, 80 грн. не сплачено.

Згідно п. 10 постанови КМУ від 02.06.2003 року № 790 «Про затвердження Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»(із змінами та доповненнями) у разі не виконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання, сума санкції стягується на підставі рішення суду.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позов Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у місті Києві підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 69 - 71, ст. 94, ст. ст. 158-163, ст. 167, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Петрус-Алко» (код ЄДРПОУ 36912172; адреса: 03151, м. Київ, вул. Святошинська, 32) на користь Державного бюджету України штрафні (фінансові) санкції у розмірі 16 433,80 гривень (шістнадцять тисяч чотириста тридцять три грн. 80 коп.).

Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання апеляційної скарги до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Патратій О.В.

Повний текст постанови складено та підписано 11 травня 2012 року.