ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
10 травня 2012 року № 2а-1960/12/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючої судді Власенкової О.О. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Прокурора Подільського району м.Києва (далі - прокурор) в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (далі- ДП "НАК"Укренерго") доТовариства з обмеженою відповідальністю "Діамед" про стягнення штрафу у розмірі 1 020 грн.
Прокурор Подільського району м.Києва звернувся до суду в інтересах держави в особі ДП "НАК"Укренерго" з позовом, в якому просить стягнути з ТОВ "Діамед" штраф у розмірі 1020 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач не сплатив штрафні санкції, застосовані до нього постановою Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в м.Києві від 16 листопада 2011 року № 08/12-09-154 про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання. Штраф накладено за невиконання припису Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в м.Києві від 21 лютого 2011 року № 8/12-09-64.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав, просив його задовольнити.
Прокурор та представник відповідача в судове засідання не прибули, хоча про час, день та місце судового розгляду справи повідомлені належним чином, про причини неприбуття суд не повідомили.
У звязку з неприбуттям у судове засідання 25 квітня 2012 року прокурора та представника відповідача, належним чином повідомлених про розгляд справи, та відсутністю потреби заслухати в судовому засіданні свідка чи експерта, керуючись частиною 6 статті 128 КАС України, суд перейшов до розгляду справи у порядку письмового провадження.
Ознайомившись з матеріалами справи, заслухавши пояснення представника позивача, Окружний адміністративний суд міста Києва,
В С Т А Н О В И В:
Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в м.Києві (далі Інспекція), яка діє у складі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Центральному регіоні" державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго", керуючись статтею 9 Закону України "Про електроенергетику" (далі - Закон), статтею 14 Закону України "Про теплопостачання", Положенням про державний енергетичний нагляд за режимом споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07 серпня 1996 року № 929 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2006 року № 131), в ході перевірки відповідача встановила порушення Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж, що підтверджується актом від 21 лютого 2011 року № 08/12-09-74.
На підставі вказаного акту Інспекцією винесено припис від 21 лютого 2011 року № 8/12-09-64, яким приписано у строк до 01 серпня 2011 року обладнати вузол керування системи опалення елеватором або іншим змішувачем для водяних систем опалення побутових приміщень, якщо температура води в подавальних трубопроводах перевищує розрахункову для цих приміщень (п.7.7.3 ПТЕ ТУ і М).
Актом перевірки від 08 вересня 2011 року № 8/12-09-139 А/П Інспекція встановила ухилення відповідача від виконання згаданого вище припису.
Постановою Інспекції від 16 листопада 2011 року № 08/12-09-154 про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання за невиконання вимог припису на відповідача накладено штраф у розмірі шістдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 1 020 грн., який необхідно було сплатити до Державного бюджету України протягом 15 днів з дня прийняття постанови.
З поштового повідомлення вбачається, що постанову від 16 листопада 2011 року № 08/12-09-154 про накладення штрафу вручено уповноваженій особі відповідача.
Інформацію про оскарження відповідачем вищевказаних припису та постанови про накладення штрафу, винесених Інспекцією, суду не надано.
Водночас суду не надано доказів про сплату відповідачем до Державного бюджету України штрафу у розмірі 1 020 грн.
Суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню з огляду на таке.
Відповідно до статті 36-1 Закону України "Про прокуратуру" представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Формами цього представництва є: звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави, або про визнання незаконними правових актів, дій чи рішень органів і посадових осіб. Згідно з правовою позицією, викладеною у Рішенні Конституційного Суду України від 8 квітня 1999 року №3-рп/99 (справа про представництво прокуратурою України інтересів держави в арбітражному суді), представництво інтересів держави в суді правовідносини, в яких прокурор, реалізуючи повноваження щодо захисту інтересів держави, вчиняє в суді процесуальні дії. Ці дії включають звернення прокурора до суду з позовною заявою, участь у справах, порушених за його заявою, у разі коли це передбачено законом або визнано за необхідне судом, або за ініціативою прокурора, якщо цього вимагає захист інтересів держави (абзац другий пункту 6 мотивувальної частини). При цьому прокурор в таких справах представляє інтереси держави в особі органу, на який державою покладено обов'язок щодо здійснення конкретної діяльності у відповідних правовідносинах, спрямованої на захист інтересів держави. Таким органом, відповідно до статей 6, 7, 13 та 143 Конституції України, може виступати орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади (абзац другий пункту 5 мотивувальної частини). Отже, прокурор правомірно, обґрунтовано звернувся до суду з даним позовом.
Закон визначає правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці і регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі та регулює відносини, що виникають у зв'язку з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, державним наглядом за безпечним виконанням робіт на об'єктах електроенергетики незалежно від форм власності, безпечною експлуатацією енергетичного обладнання і державним наглядом за режимами споживання електричної і теплової енергії.
Статтею 9 Закону встановлено, що Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії здійснює нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та суб'єктів електроенергетики (частина четверта). Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право, зокрема: отримувати від споживачів та суб'єктів електроенергетики інформацію, необхідну для виконання покладених на них завдань відповідно до нормативно-правових актів; давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів; вимагати від споживачів та суб'єктів електроенергетики додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів споживання електричної і теплової енергії; застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення (частина пята).
Відповідно до статті 27 Закону правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. (частина перша). Суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, в тому числі за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (абзац другий частини третьої). Національна комісія регулювання електроенергетики України, державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови про накладення штрафів за встановленою формою (частина четверта). Оскарження дій щодо накладення штрафів провадиться у судовому порядку (частина пята). Суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України (частина шоста).
Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 року №1312 (далі Положення), визначає порядок накладення Національною комісією регулювання електроенергетики, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарської діяльності незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику.
Нормами Положення встановлено, що штрафи за порушення законодавства про електроенергетику накладаються на суб'єктів господарської діяльності за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій (абзац третій пункту 2). Накладати на суб'єктів господарської діяльності штрафи мають право, зокрема, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії (абзац четвертий пункту 3). Рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання (пункт 7). Рішення про накладення штрафу оформляється постановою НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Держенергонагляду (пункт 8). Суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку (пункт 10).
Беручи до уваги те, що ні припис від 21 лютого 2011 року № 8/12-09-64, ні постанова від 16 листопада 2011 року № 08/12-09-154 про накладення штрафу, винесені Інспекцією, відповідачем не оскаржувались, доказів погашення зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини першої статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Доказів, які б спростовували доводи прокурора та позивача, відповідач суду не надав.
Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Діамед" штраф у розмірі 1020 грн. в дохід Державного бюджету України (розрахунковий рахунок № 31119106700008, банк ГУ ДКУ в м.Киві, МФО 820019, ЄДРПОУ 26077939, отримувач УДК у Подільському районі, код бюджетної класифікації 21081100, символ звітності 106).
Постанова набирає законної сили у порядку та строки, встановлені частиною 1 статті 254 КАС України, та може бути оскаржена у порядку та строки, встановлені статтями 185-187 КАС України.
Суддя О.О. Власенкова